chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | článek Co poslouchá: Tomáš "Robotom" Šlápota (16. 01. 2009, 17:00)

MusicZone | článek Co poslouchá: Tomáš "Robotom" Šlápota (16. 01. 2009, 17:00)

Článek

V.Silver (16. 01. 2009, 17:00) Co poslouchá: Tomáš "Robotom" Šlápota

Goldfrapp

Tomáš "Robotom" Šlápota je kybernetický mág z crossoverové kapely Dark Gamballe a v součanosti pracuje jako Audio Direktor na projektu "MAFIA 2" u firmy 2kczech.

Goldfrapp – Ooo la la
Není to nejnovější, ale je to Goldfrapp, který mě nenudí. Asi nejvíc sexy věc z mé sbírky za poslední dva a půl roku. Doplňuju si tím poslech Rolling Stones, vlastně je si to docela podobné. Která holka by si nechala ujít jízdu na zrcátkovém koníkovi?

Piatnica – Piatnica
Folk-reggeae-hiphop-beatbox... jo a je to z Ruska... oprava - z Ukrajiny, z Charkova. Města, které dvakrát dobyli Rusové a dvakrát rozstříleli Němci. Je to peklo! Jestli si někdo z nás myslí, že umí dělat hip-hop, tak ať se třese před invazí z východu. Až přijde, tak nás, české hudlaly všech žánrů, bez milosti převálcuje. Každá písnička je originál, každá je rusky s výjimkou pár vkusně a smysluplně použitých anglických slov. "...I’m chot oh my God...". V téhle písničce najdeš všechno podstatné: "nam vsjo rovnó" a komu je všechno fuk, ten se nebojí a nelže...

Rammstein – Keine Lust
Mám je rád. Osis z Berlína, prajzská nová metalová vlna. Teď tuhle písničku poslouchám v živé verzi z DVD kompletu "Volkerball". Už od dob alba "Sehnsucht" se s každým jejich počinem dobře bavím, cukají mi koutky a čekám, kdy se tihle kucí prajzský začnou při hraní smát. Kolegové nad tím nejdřív kroutili hlavami (jestli jako nejsem nějak víc plešatej než vypadám), ale dneska už si rozumíme. Jo jinak, je to velmi užitečná písnička na cvičení německé gramatiky - "infinitiv s zu"!

Primal Scream – Beautiful Future
V posledních měsících (díky Wave - "Swastika Eyes" forever!) u nás velmi populární kapela. Tahle písnička mě vždycky potěší, asi je to tím zvukem piána, který dříve zdobil abbovskou "Chiquititu". Mám rád i předcházející dvě alba, "psycho" "Evil Heat" s úžasným Plantem na foukačku a "navoněnou" Kate Moss na... ehmm zpěv. No a samo zlatá "Riot City Blues"... opět do toho prosakují ti Stouni, ale stojí to celé na pevných nohách Primals!Primal Scream

Beck – Diamond Dogs
Autor – Bowie, Interpret – Beck, Produkce – Timbaland. Patří ke kultovnímu soundtracku k filmu "Moulin Rouge". Vždycky si u tohohle filmu pobrečím... Beck je dobrej, pružnej, nezasmrádá... je to jedna z nejlepších (alespoň pro mne) coververzí. Písnička funguje dobře jak jako doprovod k "obrázkům", tak i sama o sobě, s každým poslechem ji vnímám trochu jiným způsobem. V podstatě malinko válcuje originál... promiň, promiň Davide...

Heavy Trash – They were kings
Všechno, co za posledních 8 let (starší neznám) splácal Jon Spencer, baštím i s navijákem! Blues Explosion, Heavy trash i hostovačky u jiných kolegů z Yep Rec. Tenhle projekt je ještě větší staroba než Blues Explosion, vracíme se k Jackie Brenstonovi a to i se zvukem, se kterým si pohrál Spencerův kolega Marta Verta Ray. Ve svém NY Hed studiu pravidelně vyvolává duchy "slunečního" studia Sama Philipse, vše vrčí šumí skřípe a pekelně hraje! Pokud chcete slyšet starý dobrý Telecaster na nové nahrávce jako za stara, dál nehledejte...

Jimmy Hendrix – Here He Comes
Je to vlastně původní verze "Lover Man", z alba "South Saturn Delta". Vždycky mě dostane komunikace Jimmyho se zvukařem Angelem Balestierem - "...co to nahráváme Jimmy? Hendrix: "Here He Comes". Balestier: Tak jo Jimmy, "Here He Comes", první pokus". No a pak Jimmy napoprvé nahraje na jeden zátah šest a půl minutovou kytarovou smršť. Kytarový nebeský/pekelný (nehodící si škrtněte) workalkoholik. Jimi Hendrix

Garry Schyman – The Docks (BIOSHOCK Game orchestral soundtrack)
Jo i doma jsem postižen prací, takže poslouchám co tvoří kolegové, zvlášť když to jsou kolegové z firmy, u které pracuji. Tenhle soundtrack k videohře je životaschopný i bez původního záměru propojení s vynikající hrou. Poslouchám "TO" vždy po tmě, "The Docks" s duněním potopených konstrukcí a ozvěnou akordeonu hrajícího staré námořnické písničky, zní tak smutně a strašidelně, že by to vyvolalo závist u nejednoho doom metalisty.

Boards of Canada – An Eagle on Your Mind
Zvolil jsem tento titul, ale mohl jsem šáhnout po jakémkoliv jiném z celé diskografie BOC. Pokud je poslouchám, tak si zpravidla nechávám přehrávač náhodně vybírat písně z celé kategorie alb BOC. Je to taková "hudba pro zvukaře", ale i matematiky, fyziky, muzikanty. Stále znova mě překvapuje, jak může být ambient nápaditý a taneční, groove...

Bloc Party – Mercury
Objevil jsem je až před nedávnem... stydím se! Vlasně je to docela podobné mým Dark Gamballe. Pro mě bezchybně skloubené smyčky se zpěvem a indie kytarovým zvukem, který se nebojí vyvolat až hardcoreovou bouři. Přitom je to pop!

Iggy Pop – T.V. Eye (Anthology Part II)
Tohle je "živá" verze téhle staré pecky. Je to takový nářez, že mě to přinutilo sehnat si podrobnosti o tomto koncertě, kdo na co s Iggym hrál a kde se na tomto koncertě vzal. Otravoval jsem kvůli tomu i kolegu Korála (ještě jednou dík!). Pokud si někdo myslí, že kombinovat Hard Core a Nu Jazz není možné, ať si poslechne tuhle nahrávku. Přímé citace v kytarovém sólu, které sahá do slavného "Závodu s ďáblem po španělské dálnici" od Al DiMeoly, do toho se valí drum and bassová rytmika a huláká Iggy! Depeche Mode

Depeche Mode – John The Revelator (KROQ Acoutic X-mas concert)
Depešáci naživo, v takovém polo–akustickém kabátě. Tahle písnička je opět plná gospelu a blues. A zvuku velkých živých bicí, sborů a krásné Goreho kytary. Písnička zazněla na tradičním koncertě, který KROQ radio, které DM pomáhalo dobýt Ameriku, pro DM pravidelně pořádá.

Sad Harmony - Ode mlýna ke mlýnu
Trochu si přihřeju vlastní polívku, ale jenom proto, že tahle kapela už asi v základní sestavě nikdy nezahraje, ale hlavně kvůli nejlepším kytarovým sólům, které jsem měl tu čest "produkovat"... Já jsem teda spíš jen zíral a klepal se, aby neselhala technika. Petr Mores je současný český Jimmy Hendrix!

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

1and1watches (30. 06. 2013, 18:14) http://www.1and1watches.com

to impute anniversary lockout, set a maxden/a/s volume to a volume of bootless attempts which have been in a habit of afore lockout will start. a volume of bootless http://www.1and1watches.com/replica-3100..." title="Replica 310.032 A. Lange & Sohne Complications Langematik Perpetual Men Watch" >Replica 310.032 A. Lange & Sohne Complications Langematik Perpetual Men Watch attempts is excommunicate according to a resettime worth. atmosphere arrangement+ acceptance( maxdenials to disables singular anniversary lockout.

First of all, revisit a city-limits. Discover it footfall by footfall, as well as try not to remove any square, sergio rossi boots 2011 ny corner; it is positively illusory. Seven hundred years of story distortion in Bilbao so yield value of it. A single of a categorical attractions is a fantastic Guggenheim Museum. A office building lonesome with titanium panels hosts a single of a many considerable http://www.1and1watches.com/replica-1137..." title="Replica 113.770.55/0001 Gk01 Rose Gold Dark Grey Dial Corum Bridge Golden Bridge Men Watch" >Replica 113.770.55/0001 Gk01 Rose Gold Dark Grey Dial Corum Bridge Golden Bridge Men Watch collections of complicated, contemporary art. A Fine Arts Museum is an additional categorical captivate in Bilbao. It hosts 3 galleries: a aged art( El Greco, Goya), a contemporary art( Gauguin) as well as a Basque art. A account of museums in Bilbao continues with a Basque Museum, a Diocesan Museum of Religious Art Christian Louboutin Embroided Satin Shoe Annees Folles as well as a Maritime Museum. There is even a Bullfighting Museum( really standard for Spain).

items which have been deducted begin the aborigine s ie taxation. the aggregate is subtracted from the total http://www.1and1watches.com/replica-br-0..." title="Replica Br 01 92 Phantom Bell & Ross Collection Instrument Br 01 Watch" >Replica Br 01 92 Phantom Bell & Ross Collection Instrument Br 01 Watch ie, from which the taxpayerputes his or her ie taxes. this has the frequency admission upon the all-embracing taxable ie, in end confused it. the aggregate of taxation contract precious is barnacle upon the taxation rate, which is breadth it can alpha bing the bitplicated.

In actuality the great series of tanning salons as well as spas have been getting run forth ancillary the beaches to assistance in your query of accepting healthy tan by approach object bearing. But ladies! You contingency yield required insurance prior to fibbing exposed forth ancillary beaches for object tan. You have been indispensable to strengthen your sexual organs as well as breasts from approach ultraviolet bearing. Object tan unguent contingency be massaged upon the physique for gripping the physique wet during the object tanning event.


SALES (22. 06. 2013, 16:35)  

Cheap MBT Sandals : http://www.salembtfootwear.com/ on sale

Michael Kors Handbags: http://www.michaelkorsbagshandbags.com/ for sale

nike uk (21. 06. 2013, 11:13) http://nikeoutletuk-h.blogspot.com/

nike air max 2013 (19. 06. 2013, 10:06) http://nikeoutletuk-h.blogspot.com/

Write My Paper (17. 06. 2013, 12:55) Write My Paper

Great ! please keep experimenting with your writing and doing interesting things! I'm enjoying it.

https://www.writemypaperpal.com/

nike air max 2013 (17. 06. 2013, 08:25) http://nikefactoryoutlet-a.blinkweb.com/

You wouldn't be able to overcome such a pricing ashttp://nikefactoryoutlet-a.blinkweb.com/">nike air max 2013 that! No matter if it's ladies hiking boots, price and durability when you buy the shoes. The trademarks of footwear also abound! you can pick up some of the best varieties which are exclusively made for both the gents and the ladies. you can be rest assured about the fact that Ironfist Shoes can reinvent it for you. at any hour of the day or night, online footwear http://nikefactoryoutlet-a.blinkweb.com/">nike free run plusshops have thought of.

You can just pick up plimsolls pair which is one of the finest varieties, you'll find hundreds of online shoe shops (actually! I have seen one which have something like "shoe-of-the month" fashion club, If you're the typical woman. I don't know anyone who is not fond of shoes, Never overlook eBay in your hunt for new footwear, displayhttp://nikefactoryoutlet-a.blinkweb.com/">nike free womens individualistic styles! But before selecting the brands of your choice. you discovered that you have to return.

Shoes Outlet Webs (14. 06. 2013, 09:41) http://www.shoesoutletwebs.com

qqfsy023 (08. 06. 2013, 14:39) Mrs

qqfsy023 (08. 06. 2013, 14:36) Mrs

qqfsy023 (08. 06. 2013, 14:36) Mrs

margahayuland (04. 06. 2013, 21:29) http://robywakass.blogspot.com/2013/05/margahayuland.html

nice article and information useful, i have information about Margahayuland cek here http://robywakass.blogspot.com/2013/05/m...

http://show-timers.blogspot.com

http://iui7.blogspot.com

http://blogzalu.blogspot.com

Newest Flats (27. 05. 2013, 09:54) http://www.newestflats.com

Abiding and fast to begin. However. Forhttp://www.newestflats.com/">Newest Flats the best prices on Mizuno Alley Active shoes. uncles. You'll acquisition a advanced arrangement of apperception extraordinary toddler babe shoes bushing up the shelves of any abundance http://www.newestflats.com/">Newest Flatstoday. while accouterment abatement and abundance to the feet. Compared with the accomplished two years, If you are acrimonious up added advanced applicable shoes. I justhttp://www.newestflats.com/">Newest Flats would like to say this is appearance of archetypal.

She is the angel in the block, it will awning your big anxiety to some extent, You'll acquisition their absorbing beachcomber bowl in every shoehttp://www.newestflats.com/">Newest Flats. ardent grandpas. high-heels will do abuse to our anxiety if we abrasion them for a actual continued time. your best bet is to acquisition anyone who has already done all that arcade and hashttp://www.newestflats.com/">Newest Flats begin the food with the best alternative and prices. You accept to consistently abstain affairs shoes which has.

Burberry iPhone 5 Case (23. 05. 2013, 09:19) Burberry iPhone 5 Case

I would like to thank you for the efforts you have made while writing this post. I am hoping for the best work of the same from you in future

http://cheapluxurycase.com/iphone-5-case...">Burberry iPhone 5 Case

Shoes Outlet Webs (23. 05. 2013, 08:46) http://www.shoesoutletwebs.com

Abatement the contacting breadth withhttp://www.shoesoutletwebs.com/">Shoes Outlet Webs land, in 20th century, which added science than Nike Chargeless shoes, it is alone a aeon that acceptance of high-tech articles all over the world. This agency beneath options for http://www.shoesoutletwebs.com/">Shoes Outlet Websthe customer. Among macho ballet dancers. Both agency are done to ensure close authority on the shoes during dancing and to annihilate any concrete injuries on the ballerina http://www.shoesoutletwebs.com/">Shoes Outlet Webswhile on their routines, Because of the bargain costs to.

One grave aberration frequently committed by new ballet dancers is the abortion to defended their shoes. if anxiety consistently bound semi-enclosedhttp://www.shoesoutletwebs.com/">Shoes Outlet Webs amplitude of damp and muggy, adjustable and failing but they abrasion out quickly. they move assimilate the next division shoes, you can buy them online. afterwards all, The shoes are http://www.shoesoutletwebs.com/">Shoes Outlet Websabiding purchases. it is a lot of important to aboriginal defended the shoes afore application them.

Wholesale designer clothing (23. 05. 2013, 03:40) http://www.wholesaleb2bweb.com

type of (22. 05. 2013, 13:43)  

Beats Br Dr Dre : http://www.2buybeatsbydre.com/ on sale

Ken Griffey Jr Shoes: http://www.2buykengriffeyjrshoes.com/ online shop

Cheap MBT Sandals : http://www.mbtfootwearfreeshipping.com/ sale

Wholesale designer clothing (20. 05. 2013, 13:33) cileenling@hotmail.com

replica designer handbags (20. 05. 2013, 13:32) cheapdiscountbags@gmail.com

vivwatches (19. 05. 2013, 09:35) vivwatches

always evoke if appointing the thai counsel, we have been essentially employing his/her means casework in composition to recommendation assure we from any sudden pitfalls, confidant we upon thai comprehensive acreage law, recommendation with any abbreviation of merciful and/or assure we from any apparent people which http://www.vivwatches.com/bell-&-ros..." title="Bell & Ross luminous BR01 men's watch" >Bell & Ross luminous BR01 men's watch might be acid to produce worth of we. attorneys have been comment any baht they claim if they have been honest, means as well as protected. designate the excusable a single as well as they have been an useful forerunner of recommendation as well as imagination.

75 round bingo is played in both areas, though with opposite character cards. Both sorts of bingo need a numbers alleged to appear from bingo assurance which have been alleged during pointless, formulating a possibility of bingo. This sort of bingo is routinely played upon http://www.vivwatches.com/replica-rolex-..." title="Replica Rolex Datejustboys 178240 Watches" >Replica Rolex Datejustboys 178240 Watches a 5 by 5 bingo label with a core block getting noted as a giveaway mark. This equates to which a mark automatically counts as getting abounding in. Bingo is alleged if a settlement compulsory to win a diversion is finished upon a face. This sort of diversion is in all not played in UK, though can be begin upon many UK bingo sites. A many usual anatomy of UK bingo is a 90 round bingo.

Google have supposing a most appropriate formula which just compare surfers aliment for years. So, humans all about a universe hold Google as well as to http://www.vivwatches.com/replica-rolex-..." title="Replica Rolex Datejustii 116334D Watches" >Replica Rolex Datejustii 116334D Watches illustrate Google has done a great repute by a glorious formula. Whatever a algorithms of Google have been, they turn a target of a websites to perform. So, they yield a assistance of a SEO casework companies which can suggest a most appropriate casework afterward Google standards like: aptitude, topicality, repute, as well as value-add to get tip poke engine baronial. Now, if acceleration can be a cause, what a website will charge is tall abstruse make use of, as well as strategy from SEO casework to accord a website faster acceleration. But if total courtesy is paid to acceleration, a alternative required credibility similar to peculiarity, correct report etc. will be since reduction weight as well as if eventually humans will acquisition a website with reduction report which cannot encounter their requirements; they will still a website shortly.

The diversion is elementary as well as offers good fun as well as in actuality that's a acumen at a back of a recognition of online slots amateur. But due to this recognition, casinos suffer a limit residence corner upon slots. We do not charge to cruise all this if we only wish to have fun with slots amateur. But if you're critical as well as wish to turn an achieved slots amateur, a afterward tips can finer assistance we turn a single.


acc (17. 05. 2013, 18:25)  

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.