chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | článek Aréna - Punk Floid : Tvůj boj (31. 01. 2009, 11:00)

MusicZone | článek Aréna - Punk Floid : Tvůj boj (31. 01. 2009, 11:00)

Článek

Redakce (31. 01. 2009, 11:00) Aréna - Punk Floid : Tvůj boj

Aréna je vlastně takovou makrorecenzí, ve které vám 3 naši redaktoři nabídnou svůj pohled na některou z nových desek populárních interpretů, to vše doplněné o průměrné hodnocení alba. Tři pohledy, tři názory.Punk Floid - Tvůj boj

Nevermore

Severomoravští Punk Floid jsou již považováni za legendu ve svém žánru. Musím se přiznat, že ačkoliv poslední album není špatné, rozhodně bych ho nevynášel do hvězdných výšin, jako na jistých serverech. Jelikož sám žiji v okolí Zábřeha, odkud Punk Floidi pocházejí, mám k nim specifický vztah, jakožto k místní kapele, kterou pamatuji ještě v jejích začátcích, ale hudebně jsem již dnes trochu jinde.

Hned zkraje je nutné podotknout, že se jedná o klasické punkové album se všemi jeho rysy. Délka skladby nepřesáhne 3 minuty, celé album má necelých 30 minut, písně rychle odsypávají ve svižném tempu a hudba i texty si co do náročnosti příliš nezadají. Již samotný červeno-černo-bílý booklet oko náhodného kolemjdoucího příliš nezaujme. Maximálně napoví, že album nebude o milostných baladách, čemuž hojně napovídá kresba sevřené pěsti téměř na každé stránce. V jednoduchosti bývá síla, ovšem v přepisech textů se vyskytuje relativně dost překlepů a nepřesností. Ale raději k samotné hudbě.

Punk Floid ovládají hudební nástroje ve svém oboru bravurně. Punk hrají dobře a rychle, tomu se vskutku nedá nic vytknout. K songu "Tvůj boj" je dokonce natočený videoklip proti diktátorům v různé době, kde PF pamatovali i na Geoge Bushe a přirovnali jej k Hitlerovi. Z textů ostatních songů čiší buď poukázání na neutěšenou situaci v našem státě nebo ironizující humor. Pro dostatečnou ukázku prvního si stačí pustit "Vím že..."

Vím, že fízlové maj chránit nás,
a že to tak není,
hajzlové co řídí banky
maj být ve vězení,
že sedí v senátu podplacení zmrdi
soudem vládne korupce a všechno tady smrdí.

"Óda na gyros", kdy Dája hladem sám sebe kouše do ovaru, zase představuje odlehčenější motiv. Škoda, že je jich podstatně méně než těch nabroušených, rozhodně jsou totiž přesvědčivější. Mě osobně už v dnešní době texty typu "nedá se se situací nic dělat, rezignuju a du se vožrat" rozhodně neoslovují tolik co dříve. Jestli stále platí to, že "hlavní je sdělení", pak bych byl opravdu nerad, kdyby se většina lidí řídila přístupem titulního "Váš svět" (Nejsem tak bezvadnej, jak všichni kolem jsou, já nejsem bezradnej, já na to seru! Nemám chuť s nikým síly měřit, v tom Vašem světě zasraným, stejně tam není čemu věřit a stejně to tam nespravím, to dobře vím.)

"Tvůj boj" je zkrátka směsicí dobře odehraného punku a vtipných i "závažnějších" textů. Punk Floid nehrají žádnou technicky dokonalou nebo intelektuální hudbu, o což se však ani nesnaží! Hrají to, co chtějí a tak vzniklo i čtvrté album "Tvůj boj". Problém je v tom, že spoustě lidí tu ale právě bude chybět to, co jsem psal výše, popř. očekávají od hudby něco úplně jiného. Ve vytyčených bodech je "Tvůj boj" znamenitý počin. Já osobně ho považuji za nadprůměr toho, co aktuální punková scéna nabízí, nicméně...

Hodnocení: 4/7Punk Floid - Tvůj boj

Veenia

Nemám rád punk a nikdy asi ani mít nebudu, ale tohle první setkání bylo věru milým překvapením. Abych se přiznal, nedával jsem mnoho nadějí něčemu, co si říká Punk Floid. Již ten název mě poněkud odrazoval. Čekal jsem další garážovou partu s podomácku vyrobenou aparaturou a s hudebními znalostmi nepřesahujícími tři akordy. Chyba lávky. První tóny smetly mé předsudky pod koberec a já se pustil do poslechu.

Kapela funguje přibližně od roku 1999 a za tu dobu má na kontě již několik demo nahrávek, kompilací a dvě oficiální alba. To poslední spatřilo tmu světa na podzim předloňského roku a všude sklízelo jen samou chválu. Skládá se z třinácti skladeb, které jsou ovšem dosti krátké, a tak máte celou placku sjetou během ani ne půl hodiny. To je sice na jednu stranu škoda, ale na druhou si myslím, že i v těch pár minutách kapela dokázala sdělit světu, co má na srdci. A to je myslím v punku mnohem důležitější než samotný hudební doprovod. A že se s tím nijak nepářou. K uhlazeným frázím to mají někdy na hony daleko, ale stejná vzdálenost je naštěstí dělí i od uměle nakamuflovaných hrubostí pozérů, kteří nejsou hodni ničeho jiného než oněch samotných vyslovených výrazů, jichž užívají jako lákadla na nevyzrálé fanoušky. Pětici pánů hudebníků sice neznám, ale z jejich projevu cítím, že se o pozérství nejedná. Na můj vkus se do toho sice příliš motá politika, ale to je každého věc. Text je jinak také spolehlivým prostředkem, kterým se daří vytěsnit pro mě jedinou slabinu – pocit jednotvárnosti. Chybí mi tu nějaké výrazné určující hudební momenty, předěly, kterými rozeznáte jednu skladbu od druhé. Takhle dochází k tomu, že celé album vyznívá až příliš jednolitě. Texty to jistou měrou vynahrazují – i když nevím, jak bych se s tím popral, kdybych nerozuměl česky.

Co se týče samotné hudby, nechybí ji punková ráznost a hopsavost, ale ani rocková tvrdost a muzikantská vyspělost. Nástroje jsou výborně sladěné a k tomu vyšperkované vytříbeným zvukem, který se jinak v našich podmínkách docela těžko hledá. Takže ačkoli síla punku je především v myšlenkách a názorech, tady je to tak padesát na padesát. Sice si na hlavě číro udělat nenechám, ale nemohu odpřísáhnout, že si tuhle desku v budoucnu už nikdy neposlechnu. Každopádně už nebudu Punk Floid nikdy zavrhovat podle jména, kdykoli jej uvidím někde na letáku.

Hodnocení: 4/7Punk Floid - Tvůj boj

Miro

Po vyslechnutí této desky mě začalo trápit dilema. Zaslouží si jednoduchý a nijak zvlášť originální punk rock maximální hodnocení? Ano, protože toto CD mě neuvěřitelně překvapilo. V současnosti už punk neposlouchám prakticky vůbec, samozřejmě až na výjimky jako Pennywise nebo Bad Religion. Punk Floid mě ale vrátili o několik let dozadu do mého mládí, kdy jsem na podobné hudbě "ulítával". Jelikož jsem předchozí alba neslyšel, nemůžu srovnávat a zhodnotím tedy jenom kvalitu tohoto kousku.

Kapela se zformovala v roce 1999 a toto je již její čtvrté řadové dlouhohrající album, vydané po dvouleté pauze od posledního počinu "Pop Is Dead". "Tvůj boj" obsahuje třináct písní, které se nesou ve velmi svižném tempu a žádného výrazného zpomalení se po celou dobu trvání desky nedočkáme. Je to vítané oživení oproti kapelám, které se zaprodávají mainstreamu a produkují ultranudný studentský neo punk. Na první pohled upoutá obal desky, znázorňující dvě ruce držící mříže ve tvaru zeměkoule, který nám jasně napovídá, o čem budou kluci zpívat.

Texty jsou zajímavé a zabývají se současnými společenskými a politickými problémy. V tomto ohledu nemůžu vytknout v zásadě nic. Každá píseň má své vlastní téma, žádné vaření z vody se nekoná. Kapela výstižně pojmenuje problém a textově ho rozvine. Omezování se na pouhé nadávaní na systém, jak to u podobných kapel často bývá, se nedočkáme. Vrcholem je podle mě v tomto ohledu píseň "OSA Nostra", nad jejímž textem jsem se moc pobavil. Velmi vtipným, ale na druhou stranu i trefným způsobem poukazuje na činnost této autorské organizace. Ještě bych vypíchl jednu věc. Na albu se nachází jeden song zpívaný slovensky. Kluci, když už zkoušíte jiný jazyk, zkontrolujte si pečlivěji chyby. "Nadyšiel" se s tvrdým y vážně nepíše a to není jediná chyba v textu této písně!

Co se týče hudební stránky, i v tomto ohledu lze mluvit jenom v superlativech. Jak už jsem se sice zmínil, přelomovou originalitu tady nehledejme, to ale u tohoto stylu hudby vytýkat nelze. Skladby jsou naplněny pozitivní energií, která na nás kladně působí od začátku do konce alba. Ani nemůžu vyzvednout nějakou konkrétní píseň, protože skvělé jsou prostě všechny. Nejdelší z nich má jenom dvě a půl minuty, což ale v tomto případě není mínusem. Naopak, jeden nátěr střídá druhý a na odpočinek není čas. Kluci ani nespadli do šablony přikazující zakomponovat do tracklistu alespoň jeden slaďák. Jednoduše, punk rock jak má být!

Zvuk je taky na vysoké úrovni a výběr studia Ex Avik v Plzni se ukázalo jako výborná volba. Ani jsem nemusel použít booklet abych rozuměl úplně bez problémů o čem kluci zpívají, což se mi už taky dlouho nestalo.

Není problém vynést závěrečný ortel nad tímto CD. Jednoznačně se jedná o jeden z vrcholů české punk rockové scény a žádný fanoušek žánru by si ho neměl nechat ujít. A proto (i když se mnou někdo určitě nebude souhlasit) řeším své dilema z úvodu recenze tak, že dávám tomuto počinu maximální hodnocení. Podle mě si ho bezesporu zaslouží.

Hodnocení: 7/7

Průměrné hodnocení: 5/7

Tracklist: Váš svět, Ajéé, Líh ze slív, Tvůj boj, Óda na gyros, Splín, Vím že..., Na pokraji komatu, Realita, Cirhóza pečeně, Negativní, OSA Nostra, Nevěřím

Žánr: Punk rock
Rok vydání: 2007
Celkový čas: 27:19
Vydavatelství: Cececk records

www.bandzone.cz/punkfloid
www.punkfloid.com

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

UGG Short Boots Black (15. 11. 2012, 18:33) cheap uggs footwear

Any way I will be subscribing to your feed and I hope you post again soon.

http://www.ateboots.net/

http://www.toodress.net/Wedding-Dress-Accessories-Jacket.html1 leading online compare prices website1which aims to help you make comparison1and find the lowest price products from1China online shopping stores directly.1

Leggings have now become a1hot favorite among women as they give an1appealing look and comfort to the1person. If you want to look simple yet1chic in the approaching party season 1http://www.toodress.net/Prom-Dresses.html1 1http://www.toodress.net/Wedding-Dresses-Tea-Length-Wedding-Dresses.html1 then Mattoni MusicZone článek1Aréna Punk Floid Tvůj boj 31 01 2009 11 00
(23. 07. 2011, 09:03)
light pink evening dress

launching it’s first bridal collection next Monday (Feb 14 http://www.toodress.net/news-Beach-V-nec... 2011) http://www.toodress.net/Wedding-Dresses-... The edgy fashion chain will launch the collection exclusively online starting with gowns ($1000-$4000) veils shoes wraps http://www.toodress.net/Wedding-Dress-Ac... and eventually expanding into everything else bridal. The U.S. fashion chain will also trickle their collection into a number (2-3) of their bricks and Mattoni MusicZone článek Aréna Punk Floid Tvůj boj 31 01 2009 11 00

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.