chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | článek Co poslouchá: Apačka (22. 06. 2009, 15:00)

MusicZone | článek Co poslouchá: Apačka (22. 06. 2009, 15:00)

Článek

Richard Kutěj (22. 06. 2009, 15:00) Co poslouchá: Apačka

Michael Gira

Apačka začínala v letech 2004/2005 na serveru Freemusic.cz, rok byla šéfredaktorkou. Mezitím hostovala v několika magazínech a novinách, z nichž Lidové jsou od začátku roku 2008 její stálé působiště. Studovala žurnalistiku v Brně, od loňska žije v Praze, kde pořádá koncerty (mj. kapelám Guapo, Paramount Styles, Wolves in the Throne Room, A Storm of Light, Russian Circles, Paper Chase, Alexanderu Tuckerovi, Young Widows, Challenger, Trigger Effect a dalším). Aktuální plány a blog má na webu last.fm/user/lapacka.

"Vzhledem k tomu, že se úplně všechno co dělám točí kolem muziky (a její poslouchání mi zabere velkou část dne, pokud tedy nejdu na koncert nebo - výjimečně, haha - mezi lidi), vybrat z toho jen desítku jmen je těžké. Dobrý indikátor je last.fm, ale zaprvé někdy zahrnuje i "pracovní" poslechy a taky neumí MP3 přehrávač ani vinyly, kde se vyskytuje asi tak polovina celého guestlistu. Nejvíc je mi líto těch High on Fire, tu kapelu by měl každý znát... a mít rád," říká Apačka

Tom Peloso - selections from: The Last Saturday of the Year

Peloso je člen Modest Mouse, podle mě tak druhý nejšikovnější. Tohle EP stálo pár babek a klidně bych zaplatila třikrát tolik, kdyby to ten ňouma vydal na vinylu. "The Last Saturday of the Year" je fakt nádherná věc, jak už to u chytrých písniček hraných na klavír bývá... Ještě víc mě ale, zcela nepřekvapivě, baví "Satellite Skin", nová skladba od Modest Mouse, která má vyjít v létě v rámci EP "No One's First and You're Next". Živák z show Davida Lettermana je lepší než ta studiová verze - pravděpodobně se mi snaží naznačit, že bych je měla radši vyhledat někde naživo. (Modest Mouse v Berlíně byli po Unsane nejlepším koncertem roku 2007.)

Atomic Bitchwax – 3

Překonala jsem nepatřičný pocit, že o kapele nic nevím, a šla jsem rovnou za zpěvákem a basákem (Chrisem, jak se záhy ukázalo), který si po koncertě venku před klubem 013 dával retko. Řekla jsem, že jejich koncert byl velká paráda, zeptala se, odkud jsou a jestli někdy přemýšleli, že by hráli v Praze. A byl z toho happy end. Atomic Bitchwax jsou docela vypiplaný stoner rock, ne tak banální jako třeba QOTSA nebo tak těžkopádný jako Clutch, ale stejně dobrý, vtipný a tak nějak zvláštně... zajímavý. Na desce dobré, na koncertě skvělé. Takže na podzim.

mclusky - My Pain and Sadness Is More Sad and Painful Than Yours

Moje nejoblíbenější kapela - po Shellac - a definitivně jedna z těch, kterým dlužím zdaleka nejvíc. ...po Shellac, chce se říct. Jejich debut je sbírka neuspořádaných totálně neohrabaných noisy rokenrolových ultravtipných pekelných hitů-jako-kráva a fakt, že to měla být původně jen nějaká dema, mě utvrzuje v tom, že jsou zkrátka geniální. Třeba "When They Come Tell Them No", minuta šestnáct, nejvtipnější text široko daleko, totální nátěr a vůbec. Nějaký ozvěny slyším v letošní desce "Future of the Left", což je jedna z kapel po rozpadu původní formace někdy v roce 2004. Což je zhruba ten moment, kdy jsem mclusky objevila. Ehm.

Hank Williams - Greatest Hits

Nejlepší muzika je country a nejlepší country je Hank Williams. Tyhle poslední kompilačky mi přivezl na vinylech Will z Wolves in the Throne Room, správný fanoušek, co má na vnitřní straně ruky vykérovanou podobiznu Williamse pár týdnů před jeho arty smrtí. Dost děsivý výjev, mezi náma. Je škandál, že u nás se dá v bazarech koupit akorát Johnny Cash, budiž mu země stejně lehká. Ještě se dá poslouchat Hank III, což je Williamsův vnuk a taky velký kamarád toho trouby z Pantery, Anselma. "But if you know what I'm thinkin' you'll know that pop country really sucks." (Na všechna tahle moudra jsem přišla mimochodem dost pozdě, ale z tohoto přehledu dávají suverénně největší smysl.)
Converge

pAper chAse - Some Day This Could Be All Yours Vol. 1

S jejich novou deskou mám vážný emocionální problém. Jsem obrovský, ale taky dost kritický fanoušek a dokážu celkem přesně pojmenovat, co mi na téhle kapele vadí; zároveň ale propadám totální nekontrolovatelné obsesi pokaždé, když si na ni jenom vzpomenu. V psychologii se tomu (obvykle zřejmě v jiných souvislostech) říká ambivalentní vztah a znám chlápka, co o tom psal diplomku. "Some Day This..." poslouchám několikrát denně už přes dva měsíce. Nepřeháním, nenadsazuju. Trpělivě čekám, kdy mě to přejde, a doufám, že ten druhý díl vyjde až tak za rok.

Michael Gira - Songs for the Dog

Když jsem zjistila, že ta deska stojí dvacet čtyři eur, málem jsem se rozbrečela, protože tím už ten celkový účet překračoval všechny meze soudnosti a ostatně i mých reálných prostředků. Stejně jsem si ji koupila. Jsou to jen prachy a Gira je génius. Jen s kytarou tady přezpívává - úplně ho vidím, jak si to na koleni nahrává někde v kanclu Young Gods - některé svoje nejlepší skladby ("God Damn the Sun", "Destroyer", "Promise of Water", on to asi nahrával pro mě) a zní to tak strašně protivně, opotřebovaně a zakouřeně, že máte pocit, jako byste byli v první řadě jeho barové ošuntělé show. Velká, převelká paráda. Podobně se dá ujet i na Swans, Angels of Light, jeho sólovkách a knížce Konzument. Prvotřídní psycho, všesžírající deprese, moc se mi to líbí. We love you Michael Gira.

Current 93 - Dogs Blood Rising

...když jsme u těch psychopatů a depresí (a psů v názvech desek). Nijakýma netrpím, takže mě tihle chlápkové fascinujou tak nějak odosobněně. Tibet je z jiného světa, těžko říct odkud. Nabízí se samozřejmě peklo. Letos vydal novou, v tomhle jeho světě dost rozdováděnou věc, ale nejradši se vracím k jeho "Dogs Blood Rising". Paradoxně; protože když jsem to kdysi slyšela poprvé, byla jsem v ireverzibilním šoku. Tohle přece není muzika, žene. Dneska je to lepší. Někdy je tohle (za)hrané šílenství součástí uměleckého záměru, ale obávám se, že Tibet je blázen - žádné triky, žádné falešné fóbie.

Al Burian - Natural Disaster

To je knížka, nebo lépe sborník textů zpěváka a kytaristy Milemarker, Challenger a, mimo další spousty kapel, třeba Canadian Rifle Ala Buriana. Taky kreslí a píše. A píše dost dobře, je to chytré a vtipné, smutné i veselé, víc než o muzice je to o pití kafe, potkávání lidí, probouzení se na různých místech světa (nejčastěji v Chicagu, Berlíně a Antwerpách), rozcházení se s holkama, o práci u kopírky. Soudtrack? Skvělé pětiskladbové EP od Challenger When Friends Turn Against You a demo kapely Ether Hawk, což jsou z poloviny členové MM a taky to tak zní. Knížku i to EP má Míra Pátý v Day After.
Morrissey

Converge - Unloved and Weeded Out

Na deskách nejostřejší břitva, naživo prudké vnitřní krvácení. Brutální, agresivní muzika, tak intenzivní, že to bolí, tak opravdová, že Gira vedle toho vypadá, jako kdyby chtěl na svých incestních příbězích akorát vydělat nějaké ty zlatky. "Unloved and Weeded Out" je kompilace nevydaných tracků a demonahrávek a bez legrace, pro mě možná to nejlepší od Converge. "Downpour", "Tremor", "For You..." Jsem ráda, že to v tom šuplíku nezůstalo. Nedávno jsem viděla jednu kapelu, AmenRa. Jejich zpěvák měl podobně extrémní vokál, jen to byl těžší a dusivější metal, než neurotický hardcore, jak ho hrají Converge. Bylo to super, doporučuju. (Třeba u nás taky budou hrát.)

Morrissey - Years of Refusal

Další deska roku. Steven Patrick je navzdory jeho nesnesitelným a všudypřítomným sklonům k fašismu největší sekáč, jeho nová deska zdaleka největší rokenrol a jestli zruší ještě nějaký další koncerty v tom aktuálním turné, zemře spousta nevinných lidí. "I'm doing very well. It's a miracle I even made it this far. The motion of taxi excites me. Will you peel it back and bite me?"

Kdo už se nevešel a zasloužil by si to. Poslední, superzábavná deska Thermals, nový projekt Chrise Spencera z Unsane Celan a jejich debut "Halo", nová deska Big Business a nová hymna "Ayes Have It", fantastická "Born Too Late" od Saint Vitus a první oficiální Winova sólovka, noví Isis a Mastodon, "Portal" Alexandera Tuckera, jediné album "Rusty" od Rodan, kluci z Trigger Effect, evergreeny od Shellac, Neurosis, Slint, High on Fire, Unsane, Motörhead a The Jesus Lizard, geniální klavírista Glenn Gould když zrovna hraje Bacha, ďábel Dan Sartain, v rámci těšení se na koncert staré věci od Nine Inch Nails a první velká deska Godflesh, epochální "Streetcleaner". Tohle a pár dalších věcí jsem poslouchala posledních pět, šest dní. Teď je 4:45, končím s Auxes a jdu spát.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

Nike Dunk SB (09. 09. 2013, 05:47) Nike Dunk SB

The seller was wonderful to work with and gave me a quick reply when I had a question. So I bought the perfect size one. Thank you!

http://cheapnikeshoes-2013.com/ cheap nike shoes

http://cheapnikeshoes-2013.com/ cheap nikes

http://cheapnikeshoes-2013.com/ cheap jordans

http://www.cheapnikeshoes-2013.com/nike-... Nike Dunk SB

http://www.cheapnikeshoes-2013.com/nike-... Nike Shox Shoes

http://www.cheapnikeshoes-2013.com/puma-... Puma Shoes

http://www.cheapnikeshoes-2013.com/nike-... Nike Air Max Shoes

cheap jordan shoes (26. 08. 2013, 15:51) cheap jordan shoes

mecose (26. 08. 2013, 08:17) www.mecose.com

Building precision plastic injection molds [URL=http://www.mecose.com/Mould%20Product/Pr...]Precision Mold [/URL] for our global customers continues to be mecose core business. Employing over 800 skillful engineers and workers, mecose delivers over 800 top quality molds a year to many of the world's best companies.mecoselity to produce mold at the highest international standard, strong engineering and design capability, fluent English communication skill, aggressive lead times, competitive pricing and business integrity continues to be the success factor of mecose.

yangbing (23. 08. 2013, 04:50) http://www.bycosplay.com

We provide brand watches and cosplay costumes.Sincerely welcome your visit!Hot Sale Watches。Our company offers all kinds of brand watches, such as Rolex, Breitling, Omega watches, etc.Shop now, 10$-100$ up to 50% off more than 10,000 hottest styles cosplay costumes,cosplay wigs, and other cosplay accessories online!

http://www.soilwatches.org

http://www.teachwatches.net

http://www.agreewatches.net

http://www.whycosplay.com

http://www.sawcosplay.net

http://www.bycosplay.com

http://www.girlwatchsale.com

tooo21212 (21. 08. 2013, 09:02)  

penni peters (16. 08. 2013, 12:38) guide fact your only guide that you need

find guides on everything from lifestyle to entertainment http://www.guidefact.com

abercrombie fitch clothing (16. 08. 2013, 11:04)  

dsfdsfhghgfh (16. 08. 2013, 04:54) http://www.2013kobe8shoes.com

they also do not have any smell in anyway http://www.nikekobe8system.com Specific bathroom is actually, help to hinder end,

http://www.2013kobe8shoes.com/'>kobe 8 shoes will be feed your sight on. When spring comes and summer is on the way, a new cool bag would be your needs.

Our store products are very popular in the fashion http://www.2013kobe8shoes.com/  empire not only for its reasonable price, but also for its outstanding color and style.

You can be satisfied with the design and functions of those Cheap  http://www.2013kobe8shoes.com/ is a hot place that you should not missing it.

First it is important to realize puppies should not be encouraged to get into http://www.nikezoomhyperdunk2013.com/ ,

Very young puppies should never be in water as they cannot regulate their body temperature http://www.nikezoomhyperdunk2013.com/ and can inhale water, resulting in the likelihood of pneumonia developing.

Older puppies, 4 plus months, should be encouraged to wade into the water but only to http://www.nikezoomhyperdunk2013.com/ comfort level. http://www.2013kobe8shoes.com/ is a good shopping helper that you should pay more attention on it.

dsfdsfhghgfh (16. 08. 2013, 04:51) http://www.2013kobe8shoes.com

they also do not have any smell in anyway http://www.nikekobe8system.com/">nike kobe 8 Specific bathroom is actually, help to hinder end,

http://www.2013kobe8shoes.com/">kobe 8 shoes will be feed your sight on. When spring comes and summer is on the way, a new cool bag would be your needs.

Our store products are very popular in the fashion http://www.2013kobe8shoes.com/">kobe 2013 empire not only for its reasonable price, but also for its outstanding color and style.

You can be satisfied with the design and functions of those Cheap http://www.2013kobe8shoes.com/">kobe shoes 2013  is a hot place that you should not missing it.

First it is important to realize puppies should not be encouraged to get into http://www.nikezoomhyperdunk2013.com/">nike zoom hyperdunk 2013,

Very young puppies should never be in water as they cannot regulate their body temperature http://www.nikezoomhyperdunk2013.com/">hyperdunk 2013 and can inhale water, resulting in the likelihood of pneumonia developing.

Older puppies, 4 plus months, should be encouraged to wade into the water but only to http://www.nikezoomhyperdunk2013.com/">nike zoom hyperdunk 2012 comfort level. http://www.2013kobe8shoes.com/">kobe 8 shoes is a good shopping helper that you should pay more attention on it.

dsfdsfhghgfh (16. 08. 2013, 04:50) http://www.nikekobe8allstar.com/

they also do not have any smell in anyway nike kobe 8 Specific bathroom is actually, help to hinder end,

kobe 8 shoes will be feed your sight on. When spring comes and summer is on the way, a new cool bag would be your needs.

Our store products are very popular in the fashion kobe 2013 empire not only for its reasonable price, but also for its outstanding color and style.

You can be satisfied with the design and functions of those Cheap kobe shoes 2013  is a hot place that you should not missing it.

First it is important to realize puppies should not be encouraged to get into nike zoom hyperdunk 2013,

Very young puppies should never be in water as they cannot regulate their body temperature hyperdunk 2013 and can inhale water, resulting in the likelihood of pneumonia developing.

Older puppies, 4 plus months, should be encouraged to wade into the water but only to nike zoom hyperdunk 2012 comfort level. kobe 8 shoes is a good shopping helper that you should pay more attention on it.

Uidea Rapid Prototype (09. 08. 2013, 07:48) China Sheet metal fabrication and Prototype

Uidea Rapid Prototype China Co., Ltd. (http://www.uidearp.com/) makes the best CNC milling and turning prototypes, sheet metal fabrication prototypes, extrusion prototypes and rapid prototyping moulds at competitive pricing and on time delivery.

runbo x5 (06. 08. 2013, 10:29) http://ruggedphoneshop.com/runbo-x5-smart-phone-ip67-mtk6577-dual-core-android-40-os-waterproof-dustproof-43-inch-gorilla-glass-

Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it runbo x5(http://ruggedphoneshop.com/runbo-x5-smar...)

celine bags (27. 07. 2013, 05:39) http://smartbuypurse.com/celine-bags-c-33.html

On the bright side, Winter 2013 (which, for Celine newbies, is what everyone else would call Fall 2013 because Phoebe Philo refers to her pre-fall collections as “fall”) brings with it the introduction of what the brand is calling “satinated leather.” If you look closely at the bags below, you’ll likely be able to pick out which ones feature it and which ones don’t, because it’s exactly what it sounds like – leather that’s been treated to replicate the “lit from within” glow and unique texture of satin. For a brand where the bags tend to be simple, leather treatments mean a lot to a design, and this is a great addition to Celine’s arsenal. Check out all the bags below; they’ll be available at Celine boutiques worldwide by the end of summer.

wrr11 (22. 07. 2013, 11:10) Cheap Pandora Beads

The descendants of the oxen who had witnessed the birth of Jesus in Bethlehem were believed to still kneel to commemorate Jesus'http://www.designer-jewellery.me.uk/thom...">Thomas Sabo Online Store birth every thomas sabo charms sale at midnight, just like their ancestors had done at the time. Surprisingly, buy Thomas Sabo charms at Thomas Sabo online store and you will get promoting discounts, even free shipping. The wholesalehttp://www.pandorajewelleryuksale.biz/">Cheap Pandora UK SaleThomas Sabo friendship Necklace is cheaper and more fashion style. What's more, you have feeling of relieved with high quality, quick http://www.pandorajewelleryuk.biz/" title="Cheap Pandora Beads UK">Cheap Pandora Beads UK shipping and secure payment. However with pandora glass beads, everyone can make inexpensive jewelry that’s just as lovely In addition to that, why would not http://www.pandora-canada.ca/">Cheap Pandora Jewelry Saleyou require this type of jewelry that may be custom-made as for every your dreams. In point of fact, you’ll be equipped to pick unique http://www.pandorajewelryusaoutletstore....">Pandora USA Outletvarieties of Pandora beads and acquire your individual particular unique styles.

jamezacer (21. 07. 2013, 16:14) free chat rooms

wouldnt say this usually but i have found the best free chat rooms online http://www.demon-chat.com

Smile (18. 07. 2013, 05:34) Copy brand watches, super copy watches, cheap brand watch copy Popularity Index

At best brand quality copy watches from around the world brand copy watches store threshold of the largest, super copy watches, brand watches, cheap brand copy watch popular sale, selected carefully in Japan, I will offer at a deep discount price.

http://www.jusitsu.com/

http://www.gucci-konn.com/

http://www.kingdomol.com/

http://www.johinn.com/

http://www.energkd.net/

dell laptop cooling fan (17. 07. 2013, 21:03) http://www.mrsparepartsonline.com/cooling-fans/

Thanks for sharing information

wholesale CK underwears (12. 07. 2013, 04:14) online underwear store

http://www.coupleunderwear.com/ wholesale CK underwear cheap CK underwears

zara outlet (10. 07. 2013, 10:20) wangji1002

zara outlet details to help keep


in comparison with it is best to. The item might be a reduced amount of high priced to outsource to some sort of place a burden on getting ready services compared to a terrible place a burden on great shock as well as a look at out of the auditors on the tiring guru with your state, including the IRS . GOV the united states. Considerably in comparison with seek the services of some sort of place a burden on getting ready service for the halt on the economical season, look at bringing in place a burden on arranging some sort of area of ones entire small business method. It will eventually assist you to raise earning in addition to control experience of place a burden on the liability. Various information technology corporations likewise are dedicated to place a burden on setting up. Whenever they tips shoppers how to help structure some sort of company.http://www.zarausasale.us/" title="zara clothing">zara clothing business or maybe a exchange, many people service these individuals carry attain connected with place a burden on benefits anywhere possible. Quite a few degrees of this type of orders usually are many-state businesses, attain or maybe sales connected with small business, group sequence preparing, taxpayer contest image resolution in addition to e-commerce orders. Strategies with buying a place a burden on preparing in addition to setting up services corporation There are lots of tactics to identify a suitable visiting corporation. Most effective is usually to seek online and search for him or her using a B2B current market, The search engines or maybe this Orange websites. Also you can seek the advice of good friends, relations in addition to corporation cont.http://www.zarausasale.us/" title="zara online">zara onlineacts intended for referrals. There are various details to help keep with head though getting some sort of place a burden on visiting corporation. Bear in mind an organisation that is certainly identical bigger on your corporation. Massive firms are likely to hold on to significant some visiting corporations. For anyone who is small businesses regard just one on the small corporations that contain your need, expertise in addition to places to support your enterprise. Rather visit a place a burden on visiting products and services that's preceding expertise with your small business. Question this place a burden on preparing corporation around the educative trail recordand skills connected with it is professionals. Likewise look into should the corporation is usually.http://www.zarausasale.us/" title="zara outlet">zara outlet documented in addition to authorized to function with your talk about or maybe state. If you would like hire this place a burden on setting up products and services for just a small period work, ensure that they've already this necessary expertise in your neighborhood. Look up online for virtually every threads put together by the good qualities on the small business. It could possibly advise lots in relation to the host to practical knowledge. Many corporations include skills solely with particular cash flow place a burden on products and services. Ensure that the provider people seek the services of possesses satisfactory expertise with corporation place a burden on corporations. Can certainly many people you having corporation place a burden on getting ready m.http://www.zarausasale.us/" title="zara usa">zara usaany firms as well as fed, talk about along with the location It鈥檚 a good idea to help meet with different instructors who'll accomplish with your bank account. Complete they've already this necessary ability in addition to practical knowledge to operate on your corporation Usually are many people simple and easy to function having and are also many people approachable Usually are many people keen on performance with your bank account Demand this place a burden on guide for two sources. Telephone sooner in addition to most current people in addition to question in the event they are at ease with this services. Performed many people attain by consultant's aid Demand should the counsellor is readily available. May your lover carry plenty of involvement in this bridal Befor.http://www.zarausasale.us/" title="zara clothing">zara clothinge people produce this hiring collection, consult this company to look at ones company type in addition to economical transactions in addition to provide many model in respect of how to assist you keep profits. Begin using personal application with your corporation, produce constructive the software program hired by this place a burden on arranging products and services works with about it or maybe you won't need to possibly be competent to transport almost any facts here we are at your enterprise. To be a teeny small business user chances are you'll quite possibly need to have instruction about investment capital gets income tax, real estate income tax, precise real estate taxation, motivator stock options solutions, multi-state businesses, e-commerce orders, a.http://www.zarausasale.us/" title="zara online">zara onlinettain in addition to sales connected with property or home, small business sequence setting up, place a burden on contest promises for example. Can certainly this corporation supply you with strategies with most of these places The amount of manages to do it selling price to outsource to some sort of Place a burden on arranging in addition to getting ready products and services Prices intended for place a burden on setting up or maybe getting ready products and services are different by means of spot in addition to the quality of products and services. To discover the finest work, analyse sale price prices by various place a burden on setting up in addition to arranging products and services corporations for a B2B current market. Likewise question your small business contacts in addition to associates intended for referrals. Place a burden on instructors may charge constant or maybe while using options it is advisable to finish to help data file ones income tax. In particular the united states, an effective non-public place a burden on returning having form 1040 may possibly selling price in relation to $100 while challenging group income tax can certainly face many cash. place a burden on image resolution place a burden on image resolution products and services irs . gov image resolution.


http://www.zarausasale.us/

echeapsnapbacks (30. 06. 2013, 05:26) www.echeapsnapbacks.com

http://www.echeapsnapbacks.com/ ">http://www.echeapsnapbacks.com/ is the paradise of sports lovers.It is composed by luoli.Here are a variety of snapback hats. You can visit http://www.echeapsnapbacks.com/ ">echeapsnapbacks to choose the suitable snpaback hats for youself, now you also can http://www.echeapsnapbacks.com/ ">click here.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.