chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | článek Co poslouchá: Apačka (22. 06. 2009, 15:00)

MusicZone | článek Co poslouchá: Apačka (22. 06. 2009, 15:00)

Článek

Richard Kutěj (22. 06. 2009, 15:00) Co poslouchá: Apačka

Michael Gira

Apačka začínala v letech 2004/2005 na serveru Freemusic.cz, rok byla šéfredaktorkou. Mezitím hostovala v několika magazínech a novinách, z nichž Lidové jsou od začátku roku 2008 její stálé působiště. Studovala žurnalistiku v Brně, od loňska žije v Praze, kde pořádá koncerty (mj. kapelám Guapo, Paramount Styles, Wolves in the Throne Room, A Storm of Light, Russian Circles, Paper Chase, Alexanderu Tuckerovi, Young Widows, Challenger, Trigger Effect a dalším). Aktuální plány a blog má na webu last.fm/user/lapacka.

"Vzhledem k tomu, že se úplně všechno co dělám točí kolem muziky (a její poslouchání mi zabere velkou část dne, pokud tedy nejdu na koncert nebo - výjimečně, haha - mezi lidi), vybrat z toho jen desítku jmen je těžké. Dobrý indikátor je last.fm, ale zaprvé někdy zahrnuje i "pracovní" poslechy a taky neumí MP3 přehrávač ani vinyly, kde se vyskytuje asi tak polovina celého guestlistu. Nejvíc je mi líto těch High on Fire, tu kapelu by měl každý znát... a mít rád," říká Apačka

Tom Peloso - selections from: The Last Saturday of the Year

Peloso je člen Modest Mouse, podle mě tak druhý nejšikovnější. Tohle EP stálo pár babek a klidně bych zaplatila třikrát tolik, kdyby to ten ňouma vydal na vinylu. "The Last Saturday of the Year" je fakt nádherná věc, jak už to u chytrých písniček hraných na klavír bývá... Ještě víc mě ale, zcela nepřekvapivě, baví "Satellite Skin", nová skladba od Modest Mouse, která má vyjít v létě v rámci EP "No One's First and You're Next". Živák z show Davida Lettermana je lepší než ta studiová verze - pravděpodobně se mi snaží naznačit, že bych je měla radši vyhledat někde naživo. (Modest Mouse v Berlíně byli po Unsane nejlepším koncertem roku 2007.)

Atomic Bitchwax – 3

Překonala jsem nepatřičný pocit, že o kapele nic nevím, a šla jsem rovnou za zpěvákem a basákem (Chrisem, jak se záhy ukázalo), který si po koncertě venku před klubem 013 dával retko. Řekla jsem, že jejich koncert byl velká paráda, zeptala se, odkud jsou a jestli někdy přemýšleli, že by hráli v Praze. A byl z toho happy end. Atomic Bitchwax jsou docela vypiplaný stoner rock, ne tak banální jako třeba QOTSA nebo tak těžkopádný jako Clutch, ale stejně dobrý, vtipný a tak nějak zvláštně... zajímavý. Na desce dobré, na koncertě skvělé. Takže na podzim.

mclusky - My Pain and Sadness Is More Sad and Painful Than Yours

Moje nejoblíbenější kapela - po Shellac - a definitivně jedna z těch, kterým dlužím zdaleka nejvíc. ...po Shellac, chce se říct. Jejich debut je sbírka neuspořádaných totálně neohrabaných noisy rokenrolových ultravtipných pekelných hitů-jako-kráva a fakt, že to měla být původně jen nějaká dema, mě utvrzuje v tom, že jsou zkrátka geniální. Třeba "When They Come Tell Them No", minuta šestnáct, nejvtipnější text široko daleko, totální nátěr a vůbec. Nějaký ozvěny slyším v letošní desce "Future of the Left", což je jedna z kapel po rozpadu původní formace někdy v roce 2004. Což je zhruba ten moment, kdy jsem mclusky objevila. Ehm.

Hank Williams - Greatest Hits

Nejlepší muzika je country a nejlepší country je Hank Williams. Tyhle poslední kompilačky mi přivezl na vinylech Will z Wolves in the Throne Room, správný fanoušek, co má na vnitřní straně ruky vykérovanou podobiznu Williamse pár týdnů před jeho arty smrtí. Dost děsivý výjev, mezi náma. Je škandál, že u nás se dá v bazarech koupit akorát Johnny Cash, budiž mu země stejně lehká. Ještě se dá poslouchat Hank III, což je Williamsův vnuk a taky velký kamarád toho trouby z Pantery, Anselma. "But if you know what I'm thinkin' you'll know that pop country really sucks." (Na všechna tahle moudra jsem přišla mimochodem dost pozdě, ale z tohoto přehledu dávají suverénně největší smysl.)
Converge

pAper chAse - Some Day This Could Be All Yours Vol. 1

S jejich novou deskou mám vážný emocionální problém. Jsem obrovský, ale taky dost kritický fanoušek a dokážu celkem přesně pojmenovat, co mi na téhle kapele vadí; zároveň ale propadám totální nekontrolovatelné obsesi pokaždé, když si na ni jenom vzpomenu. V psychologii se tomu (obvykle zřejmě v jiných souvislostech) říká ambivalentní vztah a znám chlápka, co o tom psal diplomku. "Some Day This..." poslouchám několikrát denně už přes dva měsíce. Nepřeháním, nenadsazuju. Trpělivě čekám, kdy mě to přejde, a doufám, že ten druhý díl vyjde až tak za rok.

Michael Gira - Songs for the Dog

Když jsem zjistila, že ta deska stojí dvacet čtyři eur, málem jsem se rozbrečela, protože tím už ten celkový účet překračoval všechny meze soudnosti a ostatně i mých reálných prostředků. Stejně jsem si ji koupila. Jsou to jen prachy a Gira je génius. Jen s kytarou tady přezpívává - úplně ho vidím, jak si to na koleni nahrává někde v kanclu Young Gods - některé svoje nejlepší skladby ("God Damn the Sun", "Destroyer", "Promise of Water", on to asi nahrával pro mě) a zní to tak strašně protivně, opotřebovaně a zakouřeně, že máte pocit, jako byste byli v první řadě jeho barové ošuntělé show. Velká, převelká paráda. Podobně se dá ujet i na Swans, Angels of Light, jeho sólovkách a knížce Konzument. Prvotřídní psycho, všesžírající deprese, moc se mi to líbí. We love you Michael Gira.

Current 93 - Dogs Blood Rising

...když jsme u těch psychopatů a depresí (a psů v názvech desek). Nijakýma netrpím, takže mě tihle chlápkové fascinujou tak nějak odosobněně. Tibet je z jiného světa, těžko říct odkud. Nabízí se samozřejmě peklo. Letos vydal novou, v tomhle jeho světě dost rozdováděnou věc, ale nejradši se vracím k jeho "Dogs Blood Rising". Paradoxně; protože když jsem to kdysi slyšela poprvé, byla jsem v ireverzibilním šoku. Tohle přece není muzika, žene. Dneska je to lepší. Někdy je tohle (za)hrané šílenství součástí uměleckého záměru, ale obávám se, že Tibet je blázen - žádné triky, žádné falešné fóbie.

Al Burian - Natural Disaster

To je knížka, nebo lépe sborník textů zpěváka a kytaristy Milemarker, Challenger a, mimo další spousty kapel, třeba Canadian Rifle Ala Buriana. Taky kreslí a píše. A píše dost dobře, je to chytré a vtipné, smutné i veselé, víc než o muzice je to o pití kafe, potkávání lidí, probouzení se na různých místech světa (nejčastěji v Chicagu, Berlíně a Antwerpách), rozcházení se s holkama, o práci u kopírky. Soudtrack? Skvělé pětiskladbové EP od Challenger When Friends Turn Against You a demo kapely Ether Hawk, což jsou z poloviny členové MM a taky to tak zní. Knížku i to EP má Míra Pátý v Day After.
Morrissey

Converge - Unloved and Weeded Out

Na deskách nejostřejší břitva, naživo prudké vnitřní krvácení. Brutální, agresivní muzika, tak intenzivní, že to bolí, tak opravdová, že Gira vedle toho vypadá, jako kdyby chtěl na svých incestních příbězích akorát vydělat nějaké ty zlatky. "Unloved and Weeded Out" je kompilace nevydaných tracků a demonahrávek a bez legrace, pro mě možná to nejlepší od Converge. "Downpour", "Tremor", "For You..." Jsem ráda, že to v tom šuplíku nezůstalo. Nedávno jsem viděla jednu kapelu, AmenRa. Jejich zpěvák měl podobně extrémní vokál, jen to byl těžší a dusivější metal, než neurotický hardcore, jak ho hrají Converge. Bylo to super, doporučuju. (Třeba u nás taky budou hrát.)

Morrissey - Years of Refusal

Další deska roku. Steven Patrick je navzdory jeho nesnesitelným a všudypřítomným sklonům k fašismu největší sekáč, jeho nová deska zdaleka největší rokenrol a jestli zruší ještě nějaký další koncerty v tom aktuálním turné, zemře spousta nevinných lidí. "I'm doing very well. It's a miracle I even made it this far. The motion of taxi excites me. Will you peel it back and bite me?"

Kdo už se nevešel a zasloužil by si to. Poslední, superzábavná deska Thermals, nový projekt Chrise Spencera z Unsane Celan a jejich debut "Halo", nová deska Big Business a nová hymna "Ayes Have It", fantastická "Born Too Late" od Saint Vitus a první oficiální Winova sólovka, noví Isis a Mastodon, "Portal" Alexandera Tuckera, jediné album "Rusty" od Rodan, kluci z Trigger Effect, evergreeny od Shellac, Neurosis, Slint, High on Fire, Unsane, Motörhead a The Jesus Lizard, geniální klavírista Glenn Gould když zrovna hraje Bacha, ďábel Dan Sartain, v rámci těšení se na koncert staré věci od Nine Inch Nails a první velká deska Godflesh, epochální "Streetcleaner". Tohle a pár dalších věcí jsem poslouchala posledních pět, šest dní. Teď je 4:45, končím s Auxes a jdu spát.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

Thomas (14. 01. 2012, 06:07) The Best Gout Diet in the Internet

Check out the only gout diet you will never need at http://www.thegoutdiet.org.

christian louboutin shoes (13. 01. 2012, 03:37) http://www.christianlouboutinsalesshop.com/

http://www.christianlouboutinsalesshop.c...">christian louboutin shoes Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. http://www.michaelkorshandbagso.com/">michael kors handbags Any way I'll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. and i also know some good website: http://www.cheapbeatsbydrepro.org/">beats by dre pro

ghd outlet (10. 01. 2012, 09:49) ghd australia

fashion information (10. 01. 2012, 09:07) fashion information

http://www.onlinehairtrend.net fashion information

Yekoo (08. 01. 2012, 13:47)  

Coach Factory Outlet (05. 01. 2012, 04:03) Coach Factory Outlet

http://www.coachoutlet-factory-online.co...

Coach Outlet Store, Coach Online, Coach Factory Outlet, Coach Factory Store

Coach Poppy http://www.coachoutlet-factory-online.co...

Cheap Coach Purses http://www.coachoutlet-factory-online.co...

christian louboutin sale (27. 12. 2011, 04:22) http://www.christianlouboutinsalesshop.com/

http://www.christianlouboutinsalesshop.c...">christian louboutin sale

This is such a nice site you have.

http://www.christianlouboutinsalesshop.c...">christian louboutin shoes

I have bookmarked it, and will return many times. Your website has been a great guide.

http://www.christianlouboutinsalesshop.c...">christianlouboutinsalesshop

Thanks.

toms shoes sale (17. 12. 2011, 09:26) http://www.tomsshoes-sale.com

canada goose (16. 12. 2011, 04:10) canada goose

http://www.salecanadagooses.net">Canada Goose is vital outfits for very much and will allow it to acquire fall shapes alongside possessing a tiny dirtier

http://www.salecanadagooses.net">canada goose jackets on sale. appropriate favored suited perfect right here exhibit you some considerable recommendations for clearing along outfits to produce it basic at residence.geese than production,

http://www.salecanadagooses.net">Canada Goose Jackets black, duck goose along production output may be also substantially

http://www.salecanadagooses.net/canada-g...">canada goose Trillium even more considerable but duck along eighty 5 yuan every and every 500 grams.

http://www.salecanadagooses.net/">Canada Goose Jacket voyage toward southern factors using america all by applying the winter. The western populace is found along the

http://www.salecanadagooses.net/canada-g...">canada goose Chilliwack of Alaska and British Columbia. The ubiquitous

http://www.salecanadagooses.net/">canada goose sale is one using the best recognized birds in North America.

http://www.thecro.com/content/when-cros-...">http://www.thecro.com/content/when-cros-...

http://www.thecro.com/content/markets-an...">http://www.thecro.com/content/markets-an...

http://chengdu.woaidong.com/blog/method-...">http://chengdu.woaidong.com/blog/method-...

http://chengdu.woaidong.com/blog/method-...">http://chengdu.woaidong.com/blog/method-...

http://rovatmagazin.hu/hu/hirek/rege-cso...">http://rovatmagazin.hu/hu/hirek/rege-cso...

http://rovatmagazin.hu/hu/hirek/rovasira...">http://rovatmagazin.hu/hu/hirek/rovasira...

egy-korongon#comment-3712

UGG Boots Outlet (09. 12. 2011, 09:35) ugg store

moncler jackets uk (29. 11. 2011, 08:14) moncler jackets uk

In this modern and fashionable society, people are pursuing for http://www.discountuggsau.com">ugg boots australia cool, unique, stylish and innovative. Whether it is http://www.discountuggsau.com">Ugg Boots sale or fashion accessories all means a lot for modern society of today. Same is the case with trendy looking http://www.discountuggsau.com">discount uggs. When these are http://www.discountuggsau.com">ugg boots australia sale uk, the excitement just gets doubled. Most chic looking http://www.discountuggsau.com/ugg-argyle...">UGG Argyle Knit Boots are in fashion now. These are one of the favorite fashion accessories for men and women long time ago. If you have not yet tried http://www.discountuggsau.com/ugg-classi...">UGG Classic Cardy Boots, it's time to own one and feel the difference it can make to your personality. These are just brilliant and fabulous http://www.uggsalesau.org">ugg australia boots. They are most iconic and can provide you with a new feeling and enhance confidence. The quality of http://www.uggsalesau.org">uggs australia uk is just superior to what you have dreamt of. Today owning a new and trendy looking http://www.uggsalesau.org">australia ugg boots are not only meant for the wealthy people. These are now made luxurious and affordable http://www.uggsalesau.org">cheap Ugg Boots to reach out to every budget and range. You can just enjoy them by ordering http://www.uggsalesau.org/ugg-classic-ta...">UGG Classic Tall Metallic Boots online where you get the complete satisfaction and genuine quality at best possible rates. The finish, quality and designs you get from http://www.uggsalesau.org/ugg-bailey-but...">UGG Bailey Button Boots are really astonishing and you will love them all. Different styles and designs of http://www.monclercoatsuk.co.uk">moncler uk are now available to make your wrist beautiful. You can choose from the wide variety of http://www.monclercoatsuk.co.uk">moncler jackets uk by comparing lots of perfect and stunning pieces. These http://www.monclercoatsuk.co.uk">moncler outlet uk would be nice investments for you in long term. These http://www.monclercoatsuk.co.uk">cheap moncler are brilliant and prove to be wonderful for you while it makes you stand out of the crowd. The dashing and extraordinary http://www.monclercoatsuk.co.uk">moncler coats you get will attract every eye in a crowd and makes you feel more confident. If you are not having http://www.shoesonsale-sales.com">ugg boots sale yet, check them out and own them now as were not so affordable ever before. You will not miss them out. Be it Christmas or Valentine's Day or any other special day that you would like to celebrate, a http://www.shoesonsale-sales.com">discount uggs gift would be just perfect for any occasion. Many people think of the perfect http://www.shoesonsale-sales.com">uggs sale to purchase for their loved ones. Even if you shop for your special occasion at the last moment, you are sure to find something nice at http://www.shoesonsale-sales.com">cheap ugg boots. http://www.shoesonsale-sales.com/ugg-cla...">UGG Classic Mini Boots gifts are not restricted to just your lover, you could also pick perfect for almost everyone, including your family and friends. What is so extraordinary and unusual when it comes to http://www.shoesonsale-sales.com/ugg-bai...">UGG Bailey Button Boots is that you have an option to pick and select your own to be attached onto the of your preference.

moncler jackets uk (29. 11. 2011, 08:14) moncler jackets uk

In this modern and fashionable society, people are pursuing for [url=http://www.discountuggsau.com]ugg boots australia[/url] cool, unique, stylish and innovative. Whether it is [url=http://www.discountuggsau.com]Ugg Boots sale[/url] or fashion accessories all means a lot for modern society of today. Same is the case with trendy looking [url=http://www.discountuggsau.com]discount uggs[/url]. When these are [url=http://www.discountuggsau.com]ugg boots australia sale uk[/url], the excitement just gets doubled. Most chic looking [url=http://www.discountuggsau.com/ugg-argyle...]UGG Argyle Knit Boots[/url] are in fashion now. These are one of the favorite fashion accessories for men and women long time ago. If you have not yet tried [url=http://www.discountuggsau.com/ugg-classi...]UGG Classic Cardy Boots[/url], it's time to own one and feel the difference it can make to your personality. These are just brilliant and fabulous [url=http://www.uggsalesau.org]ugg australia boots[/url]. They are most iconic and can provide you with a new feeling and enhance confidence. The quality of [url=http://www.uggsalesau.org]uggs australia uk[/url] is just superior to what you have dreamt of. Today owning a new and trendy looking [url=http://www.uggsalesau.org]australia ugg boots[/url] are not only meant for the wealthy people. These are now made luxurious and affordable [url=http://www.uggsalesau.org]cheap Ugg Boots[/url] to reach out to every budget and range. You can just enjoy them by ordering [url=http://www.uggsalesau.org/ugg-classic-ta...]UGG Classic Tall Metallic Boots[/url] online where you get the complete satisfaction and genuine quality at best possible rates. The finish, quality and designs you get from [url=http://www.uggsalesau.org/ugg-bailey-but...]UGG Bailey Button Boots[/url] are really astonishing and you will love them all. Different styles and designs of [url=http://www.monclercoatsuk.co.uk]moncler uk[/url] are now available to make your wrist beautiful. You can choose from the wide variety of [url=http://www.monclercoatsuk.co.uk]moncler jackets uk[/url] by comparing lots of perfect and stunning pieces. These [url=http://www.monclercoatsuk.co.uk]moncler outlet uk[/url] would be nice investments for you in long term. These [url=http://www.monclercoatsuk.co.uk]cheap moncler[/url] are brilliant and prove to be wonderful for you while it makes you stand out of the crowd. The dashing and extraordinary [url=http://www.monclercoatsuk.co.uk]moncler coats[/url] you get will attract every eye in a crowd and makes you feel more confident. If you are not having [url=http://www.shoesonsale-sales.com]ugg boots sale[/url] yet, check them out and own them now as were not so affordable ever before. You will not miss them out. Be it Christmas or Valentine's Day or any other special day that you would like to celebrate, a [url=http://www.shoesonsale-sales.com]discount uggs[/url] gift would be just perfect for any occasion. Many people think of the perfect [url=http://www.shoesonsale-sales.com]uggs sale[/url] to purchase for their loved ones. Even if you shop for your special occasion at the last moment, you are sure to find something nice at [url=http://www.shoesonsale-sales.com]cheap ugg boots[/url]. [url=http://www.shoesonsale-sales.com/ugg-cla...]UGG Classic Mini Boots[/url] gifts are not restricted to just your lover, you could also pick perfect for almost everyone, including your family and friends. What is so extraordinary and unusual when it comes to [url=http://www.shoesonsale-sales.com/ugg-bai...]UGG Bailey Button Boots[/url] is that you have an option to pick and select your own to be attached onto the of your preference.

Pittsburgh Steelers Jerseys (28. 11. 2011, 04:13) Pittsburgh Steelers Jerseys

http://www.pittsburghsteelersjerseyssale...">Cheap Steelers Jerseys

http://www.pittsburghsteelersjerseyssale...">Authentic Steelers Jerseys

http://www.pittsburghsteelersjerseyssale...">Kids Steelers Jerseys

http://www.coachoutletstoreonline-s.com">coach outlet store online

http://www.coachoutletstoreonline-s.com">coach outlet online

http://www.coachoutletstoreonline-s.com">Coach Crossbody

http://www.coachoutletstoreonline-s.com/...">Coach Backpack

http://www.coachoutletstoreonline-s.com/...">Coach Diaper Bags

http://www.supraskytoppurpleshoes.com/">supra skytop

http://www.supraskytoppurpleshoes.com/">purple shoes

http://www.supraskytoppurpleshoes.com/">supra skytop purple

"it is released by pittsburghsteelersjerseyssale.com 2011.11.28"

canada goose parka (22. 11. 2011, 10:37) dfghh

jing (22. 11. 2011, 07:14) Nike free run

Thank you for sharing information about

http://www.nikefreerun-skodk.com">nike free run, which I learned a lot, but also know a lot of knowledge about http://www.uggsbootsoutletugg.net">ugg boots sale.Tell you the cheapest

http://www.uggsbootsoutletugg.net">ugg boots outlet and best http://www.monclersoutlet2012.com">moncler outlet,http://www.monclerjassenoutletnld.com">moncler nederland

are sale in our http://www.timberlandemportugal.net">Timberland portugal. Here, I am going share with all friends who need to master second language

in a short time with painless process, you can try http://www.canadagoosejakke-2012.com ">Canada goose jakke, you will surprised with it. Carry on http://www.uggsaustralianederlands.com">uggs nederland with your fingertips, in fact, is the simple, practical style, is the most typical http://www.monclersonlineoutlet.com">moncler outlet of style.

asicsning@gmail.com (22. 11. 2011, 02:23) dfgdfgd

john (20. 11. 2011, 05:42) Interesting!

Thank you for this blog. That's all I can say. You most definitely have made this blog into something that's eye opening and important.

http://ledtv-reviews.org/

http://bestwirelessmouse.info/

Sura TK Shoes (19. 11. 2011, 08:40) http://www.supratkshoes.net

Supra TK shoesSupra shoes discount has become very popular after the Fast & the Furious movie. Supra shoes UKEveryone remembers the famous 10-second orange MKIV generation supra thunder high. Supra TK SocietyThis is the point where Supra TK Society sneakers owners started to think more about converting their slow non-turbo 2JZ-GE engines into a 400-700 horsepower 2JZ-GE-T beasts.I am one of those owners (yes, a girl with a beautiful red Supra skytop) having a naturally aspirated Toyota Supra society sneakers 1995, 222hp in stock with manual gearbox. supra thunder highThe car is gorgeous, sexy lines, original interior - great feeling to drive the car. The only thing that was wrong was the lack of power. I like to drive fast, I just love brutal acceleration with wheel spin and 222hp was not enough for theSupra Skytop III to become my dream car. So I decided to tune it.supra thunder high shoes I was totally new to turbo chargers,standalone engine management, intercoolers and BOV-s. supra thunder sneakersI had no idea how much it could cost and that it was not the best choice to tune a car with 184k miles on the odometerfengyingzhouhuimin92.

ugg boots on sale (19. 11. 2011, 07:35) http://www.cheapboots-shops.com

Sableng (16. 11. 2011, 17:10) free aeropostale

Wow beautiful site, from here i get a more information and experience. I have beautiful site like http://aeropostalecouponcodes.org/free-s..., from here i will give you a free Aeropostale near your home, for the more information please check on http://aeropostalecouponcodes.org/promo-... If you have question or comment please do not hesitate to contact me in my site http://aeropostalecouponcodes.org/aeropo...

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.