chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | článek Finská experimentální písničkářka Islaja z respektovaného labelu Fonal zahraje v Praze a v Lounech (21. 04. 2012, 12:00)

MusicZone | článek Finská experimentální písničkářka Islaja z respektovaného labelu Fonal zahraje v Praze a v Lounech (21. 04. 2012, 12:00)

Článek

Richard Kutěj (21. 04. 2012, 12:00) Finská experimentální písničkářka Islaja z respektovaného labelu Fonal zahraje v Praze a v Lounech

islaja

Islaja. Jedna z dam, které patří do rodiny finského celosvětově uznávaného labelu Fonal Records, se představí živě ve čtvrtek 26. dubna v pražském klubu Kaštan, kde spolu s ní zahrají i domácí experimentátoři Skrytý půvab byrokracie. Islaja pak zahraje také o den dříve, 25. dubna, v Lounech.

Než se dostaneme k samotné zpěvačce, nebude od věci si říci i pár slov o jejím labelu. Fonal Records vznikl v roce 1995 ve finském městě Tampere. A na jeho příběhu by se pak dalo dokumentovat i to, že pokud někdo dělá něco, čemu věří, baví ho to a má to rád a k tomu přidá i kus vlastní invence, citu pro zajímavou muziku i vkusu, nezůstane to naštěstí mnohdy bez patřičné odezvy. "Fonal Records je fenomén. Pár spolužáků z vysoký založilo vydavatelství, který během krátký doby prorazilo ve svým žánru na špičku světový scény," říká k tomu Josef Jindrák z hudební prodejny Rekomando.

Samotný label je vlastně neustále živým organismem vycházejícím z finského undergroundu a odvážné experimentální scény. "Es, Islaja, Paavoharju, Shogun Kunitoki nebo Kemialliset Ystävät disponují kromě mimořádného talentu i důležitou tvůrčí posedlostí. Někdy písně, jindy improvizované plochy, někdy je východiskem melodie, pak zas míří rovnou za noisem. Jejich čarodějná hudba je ztělesněním dnešní D.I.Y. vlny - od elektronických udělátek přes hraní na blízké předměty a ručně malované obaly až k filmům šéfa vydavatelství Samiho," dočtete se zase o labelu na stránkách festivalu Stimul.

Samotná Islaja pak patří k "nejpřístupnějším" interpretům labelu. Finská umělkyně vlastně tvoří "obyčejné" písničky. Počítejme ale s tím, že stejně, jako její kolegové z "Fonalu", rádá experimentuje, hraje si s náladami svých písní, dává jim zvláštně křehkou a poklidnou atmosféru a ačkoli se její tvorba může zdát být na první poslech trochu odtažitá a uzavřená, tepe v ní zároveň nemalá vášeň a obrovská do sebe vtahující síla.

Islaja: islaja.com

Skrytý půvab byrokracie: bandzone.cz/skrytypuvabbyrokracie

Fonal Records: www.fonal.com

Klub Kaštan: www.kastan.cz

¨

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.