chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | článek Další dávka hudby pro tmavé prostory z tmavých koutů duší zaprodaných zvuku (21. 01. 2015, 10:00)

MusicZone | článek Další dávka hudby pro tmavé prostory z tmavých koutů duší zaprodaných zvuku (21. 01. 2015, 10:00)

Článek

Richard Kutěj (21. 01. 2015, 10:00) Další dávka hudby pro tmavé prostory z tmavých koutů duší zaprodaných zvuku

gf

Disharmonic Ballet a Sagramon. To jsou dvě novinky labelu CS Industrial. Legendu českého industriálního podsvětí Jardu Paláta a jeho spolupráci s dalším významným jménem naší, ale dnes i evropské experimentální scény Slávkem Kwi vydal label ještě koncem loňského roku. První letošní novinkou je pak album Terra Subterrana projektu Sagramon aneb zvukové podhledy do lidské osamělosti, odvaze zkoušet neznámé, to vše s až téměř tribal atmosférou známou třeba ze starých tekkno sound systémů.

Disharmonic Ballet - Quarantaine dish
Stahuj ZDE

Dnes se asi už nikdo nedozví, kdo že v Čechách začal první vytvářet nepříjemné zvuky pod nálepkou industriální hudba. Pátrání jsme na toto téma rozjeli několik, ale asi jako existuje reliktní mikrovlnné pozadí vesmíru, za něž se nedá dohlédnout, stejně tak nám prvotní pramen industriální hudby u nás halí šero zapomnění a nejasné vzpomínky schované na dávno zaprášených kazetách ve sklepích letitých domů. Přesto však můžeme mluvit o zásadních letech 1982 – 1983, kdy, krom jiného, dochází k prvnímu uměleckému sblížení Jaroslava Paláta a Slávka Kwi, o kterém jsme se snažili napsat vše, co si sám Slávek pamatuje již v našich minulých releasech z tohoto období, a právě tehdy vzniká i deska Quarantaine, dílo vydané tentokrát pod hlavičkou Disharmonic Ballet a nikoliv tedy pod stejnojmenným projektem obou protagonistů. Tehdejší společné nahrávací session totiž vyústily nejen v desky projektu Quarantaine, ale zároveň i v množství materiálu, který byl z části použit i na raných deskách Disharmonic Ballet i později u projektů Slávka Kwi.

Tato deska, navíc jedna z prvních pod hlavičkou Disharmonic Ballet, tedy obsahuje jak právě unikátní materiál Jardy Paláta, tak i zvuky, které vytvářel se Slávkem Kwi. Zacyklené neurotické smyčky, hlukové vsuvky a kovové přeslechy, nepříjemné rytmy i syrové strojové hluky, to vše je typický podpis raného Jaroslava Paláta a jeho dekonstrukce techniky vzniku i skládání hudby, kterou najdete právě na desce Quarantaine. Pocit frustrace, osamění, vykořenění. Tupá dlaň komunistické partaje dusící kulturu v jejímž nitru dřímá oheň vysokých pecí a symfonie bortícího se průmyslového myšlení, nekonečný vzdor jednoho člověka proti sobě samému, své době i konvenčnímu použití těch pár nástrojů, které se mu povedlo sehnat. Vše je propojeno do sebe, vstupy do vstupů, výstupy do výstupů, hluky do rytmů a rytmy do ticha. Disharmonic Ballet Vás zvou na exkurzi po zničené výrobně lidských pocitů a Vy se tak můžete napít z rezavého pramene československého hudebního industriálu.

Sagramon - Terra Subterrana sagra
Stahuj ZDE

Temné, ale při tom svobodně znějící ponory člověka, který se nikdy nebál experimentů všeho druhu. Takové je album Terra Subterrana projektu Sagramon, které právě vychází na našem labelu. Stojí za ním Rene Dorian Schwarz, což je další z postav našeho undergroundu, která si určitě zaslouží vaši pozornost. Jak říká sám autor, Terra Subterrana se zabývá samotou člověka. Temně zvukové monolity a spolu s nimi místy až taková ta rituální energie, kterou umí třeba staré tribal a tekkno tracky. Teď si ale zase sedněte. Na tuto muziku si opravdu nezatančíte, o to více ji ale oceníte při poklidném soustředěném poslechu. Rene Dorian Schwarz je rodák z Trutnova, který po sametové revoluci odešel do Anglie a žil 10 let v Londýně. Po návratu domů mimo jiné založil label Cryptosonic. Krom Sagramon najdete jeho tvorbu také se jmény Mahátma a M.A.G.O.T.H.
Takže, ztlumte světla a...

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.