chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | profil Mr. Scruff - Žánrově všestranný DJ z Británie (19. 04. 2009, 13:00)

MusicZone | profil Mr. Scruff - Žánrově všestranný DJ z Británie (19. 04. 2009, 13:00)

PROFIL

Redakce (19. 04. 2009, 13:00) Mr. Scruff - Žánrově všestranný DJ z Británie

Mr. Scruff

Za gramofony je Mr. Scruff všestranný – podle svých slov hrává soul, funk, hip-hop, jazz, reggae, latinu, africkou hudbu, ska, disco, house, breakbeat, filmovou hudbu a zdaleka nejen to. Jeho široký záběr více než koresponduje s pestrým výběrem inspiračních a samplových zdrojů jeho hravých skladeb, které znáte z labelu Ninja Tune. Pojďme se podívat, kde se v panu Scruffovi vzala láska k hudbě a jak se postupně vypracoval v dokonalého party deejaye. Na počátku 80. let jej ještě všichni znali jen jako Andy Carthyho a právě tehdy se mu do ruky dostal jeho první mixtape. V první chvíli mu ještě nedošlo, že mezery mezi písničkami na tomto mixu chybí záměrně, potom však prohlédnul a začal si na kazeťáku dělat své malé mixtapy pomocí tlačítek record a pause.

Od té doby začal vychytávat novou hudbu na místních rozhlasových stanicích a protože tenkrát ještě nevycházelo tolik hudby jako dnes, bylo jaksi přirozené, že se deejays zajímali o více hudebních žánrů. A tak i Andy tehdy poslouchal jak elektro, tak hip-hop, soul i reggae. A jak si začal desky i kupovat, zkoušel si je také míchat dohromady, i když stále neměl nic jiného než primitivní domácí hi-fi systém. Jeho první podomácku ukuchtěný mixtape mu jedna pirátská stanice v Manchesteru odvysílala roku 1988. Toho roku si Andy našel první práci, aby mohl ještě přitlačit v nákupu vinylů. Už měl celkem zmáknuté styly jako elektro, hip-hop, house a soul a začal se více věnovat i dalším žánrům. Přelomovým rokem se pro něj stal rok 1994, kdy poprvé hrál na party v Manchesteru, vydal první dvanáctipalec a také přišel s pseudonymem Mr. Scruff.

V roce 1998 získal smlouvu s vydavatelstvím Ninja Tune a několikrát objel Evropu po boku zavedených hvězd z této stáje (Roots Manuva, Herbaliser, Mixmaster Morris). Po vydání svého nejslavnějšího alba "Keep It Unreal" s hitovkami jako "Fish" nebo "Get A Move On", které svého času sklidily obrovský ohlas i na pražském Radiu 1, odstartoval Mr. Scruff i klubovou noc stejného jména. "Úspěch mé vlastní klubovky mi vnuknul myšlenku rozjet se s "Keep It Unreal" i mimo Manchester," říká sám Andy. "Proto mi občas nestačí zahrát si jen na dvě hodiny, radši se postarám o celou noc sám. V průběhu celé noci mohou proplout desítkami žánrů – blues, funk, disco, jazz, deep house, ska, elektro, latina, drum and bass atd. Pro mě je důležité jen to, aby hudba měla nějakou duši!"

A jak je na tom Mr. Scruff s technikou mixování? "Ačkoliv umím hrát celkem zdatně, nikdy nesmím zapomenout na to, že deejay musí hlavně hrát výborné desky ve správném pořadí. Každá deska musí doplňovat tu předchozí a uvádět tu následující. Rovnání beatů je samozřejmě ta nejobvyklejší metoda, jak dvě desky propojit, můžete ale jít také přes témata v textech nebo přes kombinaci tónů." Na legendární značce Ninja Tune Andymu vyšlo už několik alb, vždy doplněných jeho charakteristickými malůvkami. Poslední v řadě stojí nedávná deska "Ninja Tuna", kterou kritika i posluchači chválí, kudy chodí. Pokud si i vy myslíte, že už je na čase, abychom Mr. Scruffa uvítali i v naší zemi, dočkáte se 30. dubna, kdy vystoupí v pražském klubu Roxy.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.