chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | profil Groove Armada - Svatá hudební trojice elektronické hudby (13. 08. 2009, 11:00)

MusicZone | profil Groove Armada - Svatá hudební trojice elektronické hudby (13. 08. 2009, 11:00)

PROFIL

Redakce (13. 08. 2009, 11:00) Groove Armada - Svatá hudební trojice elektronické hudby

Tom Findlay & Andy Cato

Svatá hudební trojice, dalo by se říci: Andy Cato, Tom Findlay, neboli Groove Armada. Právě tito dva nadaní pánové si spolu sedli před více než dvanácti lety do studia a začali přemýšlet, odkud začnou psát další významné řádky dějin elektronické hudby. Hned jejich první houpavý singl "At The River" z roku 1997 předčil veškerá očekávání a byl jedním ze zásadních článků hudební mozaiky, z kterých poskládali debutové album "Northern Star". V roce 1999 vydali další průlomové album "Vertigo", které definovalo jejich hudební styl: atmosférická taneční hudba, provázená funkovými kytarovými riffy a hutnou basovou linkou s melodickými klávesami, které inspirovaly později nejeden taneční hit. Ve skladbě "Chicago" z téhož alba zase najdeme acid jazzové prvky, samply, hip-hopové základy a stopy soulu. Za rychle vzrůstající popularitu vděčí GA zejména hitům "If Everybody Looked The Same" a "I See You Baby", které jsou zároveň i dvě výjimky potvrzující pravidlo. Právě z těchto skladeb čiší houseová a techno energie, zabalená v oldschool provedení s varováním: "obsahuje též disco a funk".

Pro Andyho a Toma byl vstup na taneční scénu opravdu ve velkém stylu. Po albu "Vertigo" nastala navíc lavina úspěšných remixů. O dva roky později opět ukazují s albem "Goodbye Country" (Hello Nightclub, 2001), kdo udává tempo taneční scéně. Na albu je ke slyšení hned několik respektovaných hlasů: Richie Havens, Nile Rogers, Tim Hutton a Jeru Tha Damaja a další. Vlajkovými skladbami jsou nakažlivá taneční hitovka "Superstylin" a k rozjímání stvořená "Little By Little". Další singl, který se vyhoupl na přední místa hitparád, je bezpochyby "My Friend". Na první poslech hit pro letní sezónu, na který se však každý rok všichni těší stejně jako na léto samotné.

Kdo si při poslechu čtyř studiových alb pohrával s myšlenkou, že vznik této hudby je podmíněn jistou genialitou, ten není daleko od pravdy. Ale že se dá již dokonalé udělat lepším, o tom přesvědčíte málokoho. Groove Armada se o to snaží už od prvního koncertu, a nutno dodat, že nadmíru úspěšně. Právě koncertní pódium je místo, kam Groove Armada patří. Jejich živá vystoupení, kterých je jako šafránu, patří k zážitkům, pro které stojí si podruhé vycestovat i za hranice. Není to však jen o devítičlenné sestavě hudebníků, vokalistů a vokalistek, ale důraz je kladen i na světelnou a vizuální show, která k jejich vystoupením neodmyslitelně patří. Jako kapela procestovala Groove Armada snad všechny kouty světa. K jejich nezapomenutelným koncertům se dají zařadit tři vyprodaná vystoupení v londýnské Brixton Academy a silvestrovský koncert v Sydney pro 20 000 lidí. Zároveň stále patří mezi headlinery největších hudebních festivalů jako Glastonbury nebo Fuji Rock.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.