chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | profil Adorable - Zapomenutí mentoři britského (skoro) shoegaze (02. 11. 2010, 11:00)

MusicZone | profil Adorable - Zapomenutí mentoři britského (skoro) shoegaze (02. 11. 2010, 11:00)

PROFIL

Radiomir (02. 11. 2010, 11:00) Adorable - Zapomenutí mentoři britského (skoro) shoegaze

AdorableBritské ostrovy jsou kolébkou nejednoho hudebního stylu a shoegaze je jedním z řady sub-žánrů, které ovlivnili celou generaci hudebníků. Zapomeňme na chvíli na "celebrity" (ale jen na chvíli), jako jsou My Bloody Valentine, Ride nebo Chapter house, a vzpomeňme na osobitou kapelu, která sice nepřežila prakticky ani půlku devadesátých let, ale její odkaz žije v k lecjakém stereu dodnes.

Adorable vznikli v roce 1991, kdy polský emigrant Piotr Fijalkowski potkal tři kluky z Coventry (Velká Británie). Po vydání singlu "Sunsine smile", který bodoval v britské hitparádě a stal se singlem týdne časopisu NME, se distancovali od shoegaze komunity, možná i díky tomu, že byli daleko více výmluvní.

Kritika je společně se Suede a The Verve zařadila do kolonky "New Glam". "Snažili jsme se do popu dostat trochu starého třpytu", řekl Fijalkowski.

Debutové album "Against Perfection" sklidilo oboustranou chválu a Adorable hráli i na festivalu v Glastonbury. S odstupem času se jedná o zásadní desku devadesátých let, se svědectvím o těžké snaze outsiderů dospět. Skladby mají pro adorable typicky čistý, skoro až sterilní zvuk, kterému dominují kytarové stěny v refrénech, zdelayované vyhrávky a výrazná basová linka. Hit "Homeboy" obletěl Anglii a představil je děckám z Londýna.

Druhá deska "Fake" vyšla rok nato a byla bohužel jen vatou mezi dvěmi hitovkami. Naprosto nevyrovnané album propadlo a po kapele by ani pes neštěkl.

Těžko říct, proč a jak Adorable skončili. Piotr Fijalkowsi pak nějakou dobu objížděl s kytarou a performoval písně kapely akusticky. Zbylí členové dnes žijí životy profesorů, divadelníků a majitelů obchodů s deskami. Vinyly s jejich nahrávkami jsou prakticky neshnatelným artiklem, a to je jedna z věcí, která je činí přitažlivými. Kdybyste na ně někdy narazili, ozvěte se. Měl bych radost, že jo.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.