chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | recenze Činna - Vítr a ticho s ním (31. 05. 2005, 13:00)

MusicZone | recenze Činna - Vítr a ticho s ním (31. 05. 2005, 13:00)

RECENZE

Tonda Kocábek (31. 05. 2005, 13:00) Činna - Vítr a ticho s ním

 • 1) Oceán
 • 2) Dobrodruh
 • 3) Kuny
 • ukázka 4) Oříšky 4) Oříšky
 • 5) Mlýnské kolo
 • 6) Seskákaná jídla
 • 7) Filantropská
 • 8) Rošťácký zvuk
 • ukázka 9) Partyzánka 9) Partyzánka
 • 10) Veterán
 • 11) Valčík pstruhů
 • 12) Architekt
 • 13) Sirotek jsem sirotek

ZÁVĚR

Nezlomová, neprůkopnická, nenápadná, ale nápaditá a propracovaná deska. * * * * * - -

INFO

Interpret: Činna
Album: Vítr a ticho s ním
Žánr: Alternativa
Celkový čas: 00:50:41
Rok: 2005
Vydavatel:

Činna, formace, která se na domácí scéně pohybuje již přes deset let, vždy balancovala na pomezí mezi šansonem a alternativními postupy, aniž by se výrazněji přiklonila kterékoliv z těchto dvou stran. Nicméně leccos je už jinak. Již před delším časem se totiž Petr "Komár" Soudek, skladatel, klávesista a jediný, kdo vytrval od počátků, obklopil zcela novou sestavou, se kterou skupina získala trochu jiný zvuk. Za mikrofonem Zdeňka Nováka, řečeného Hmyzák (no ano, toho, který byl kdysi členem dosud nepřekonaného legendárního dada souboru Ženy), vystřídal Johannes Langer. A nové album je právě prvním studiovým záznamem této výrazné, byť už dávno ne čerstvé změny.

Duch zůstal stejný, ale vnější podoba je jiná. A nejen proto, že Hmyzák byl stylem syrový, živočišný interpret typu Toma Waitse, zatímco Rakušan Langer má projev mnohem víc umělecky salónní a častěji sklouzává k patosu. Rovněž přítomnost dechové sekce celkové vyznění posouvá jinam. Utlumuje původně dominantní roli klavíru a vzdaluje kapelu od dříve často skloňovaného šansonu, a každopádně výsledný zvuk výrazně zpestřuje. Ovšem pokud znáte i "starou" Činnu, dříve či později u poslechu novinky přijdete na to, že to je pro vás svým způsobem handicap. Všechna srovnávání jsou spíš ke škodě, a pokud novinku dopředu nezavrhnete, úplně nejlepší je přistupovat k ní bez zátěže minulosti. Nejde ani tak o to, že tu najdeme hned pětici (byť zčásti přepracovaných) skladeb, které už byly obsaženy na debutu. Ale hlavně protože teprve pak si ji můžete pořádně užít.

Představuje se na ní nadčasová hudba, podaná kapelou, která ví co chce, a k tomu vědomě rezignuje na trendy a naplňování žánrových schémat. Fráze? Možná, ale zde platné více než kdy jindy. Nikterak nezajímavým prvkem je i kosmopolitnost - zpěvák střídá hned několik jazyků, a co na tom, že jím použitá čeština občas díky přízvukům i výslovnosti donutí k pousmání. Po posluchači vyžaduje určitou míru intelektu, nenabízí jen pouhou relaxaci, ale přesto skvěle pracuje s náladami i bohatými aranžmá. Starší texty Hmyzákovy doplňuje vesměs zhudebněná poesie, se kterou je zacházeno natolik citlivě, že ta poté otevírá nové obzory.

Je až otázkou času, zdali lze tuhle desku brát jen jako záznam určité podoby, a nebo jestli bude pro skupinu odrazovým můstkem z určité letargie, ve které se již nějaký ten pátek nachází (stačí se podívat na webový rozpis koncertů). Nové album však stále jen jakoby se nemohlo zbavit tíhy minulosti, svůj potenciál spíše jen naznačuje, než aby ho nechalo plně propuknout. Přes to všechno by ale bylo škoda, kdyby tahle deska zapadla. Ve skladbách je stále co objevovat, a pokud nejste líní se zaposlouchat a soustředit (uznávám, dnes se to příliš nenosí), odměna vás nemine.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

party dresses cheap (16. 11. 2012, 01:23) plus size wedding dresses sale

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.

http://www.noondresses.com/

gucci watches (13. 10. 2012, 07:02) Replica Swiss Rolex watches

Exclusive delirium, in my opinion.

http://www.figwatches.org/

Braden Shield (16. 07. 2012, 09:22)  

ddfd (24. 04. 2012, 04:03)  

http://www.toodress.net/Wedding-Dresses.html1 today she took the 1 000 or so people watching her show1through a sartorial odyssey of sorts.1The journey began with a black silk1gaucho jumpsuit with gold buttons and a1caballero hat http://www.toodress.net 1and ended with a slinky version of her1iconic wrap dress in the form of a1long-sleeve sequin gown.
In between1 http://www.toodress.net/news-plus-size-long-sleeve-wedding-dresses-41.html there were dresses and blouses1adorned with hearts Mattoni MusicZone 1 recenze Činna Vítr a ticho s ním 131 05 2005 13 00
(28. 07. 2011, 03:03)
light pink evening dress

hours before I went though so it was much quieter while I sketched. I don’t come to Chinatown often (you go there lots when you’re new to San Francisco but now I see it as a bit too touristy and cramped – hah http://www.toodress.net/Flower-Girl-Dres... http://www.toodress.net/Bridesmaid-Dress... http://www.toodress.net that’s rich after sketching at Pier 39). I like all the colours though and there is always something to draw. Plus it’s Mattoni MusicZone recenze Činna Vítr a ticho s ním 31 05 2005 13 00

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

 • spotřebitelský rozhodce
 • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.