chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | recenze konVRZek - Nevadí ti? (21. 06. 2005, 12:00)

MusicZone | recenze konVRZek - Nevadí ti? (21. 06. 2005, 12:00)

RECENZE

Vít Čondák (21. 06. 2005, 12:00) konVRZek - Nevadí ti?

 • 1) Směšný muž
 • 2) Hlasy
 • ukázka 3) Choutník 3) Choutník
 • 4) Jabko
 • ukázka 5) O starci 5) O starci
 • 6) Ženich
 • 7) Pouta
 • 8) Požár
 • 9) Měsíc
 • 10) Trenýrky
 • 11) Vlci
 • 12) Zpět
 • 13) Živote

ZÁVĚR

Vtipná parodie na českou nezávislou scénu nebo deska člověka, který hraje na všechno a na nic neumí pořádně. * * * * - - -

INFO

Interpret: konVRZek (Jiří Konvrzek)
Album: Nevadí ti?
Žánr: Alternativa
Celkový čas: 00:45:11
Rok: 2005
Vydavatel: Indies records

Jiří Konvrzek dělí průměrné posluchače na dva nesmiřitelné tábory: jedna skupina ho nesnáší, zatímco druhá skupina ho ještě neslyšela. Naštěstí pro něj existuje ještě třetí (z celorepublikového hlediska zanedbatelná) skupina, která ho pro jeho svérázný styl miluje. Popravdě řečeno, kdybych jednoho z fanoušků Jiřího Konvrzka osobně neznal, tak bych o existenci té třetí skupiny možná i vážně pochyboval, ale takhle vás můžu ubezpečit, že ti fanoušci opravdu existují. A nejsou to ledajací fanoušci, protože Jiří Konvrzek není ledajaký hudebník! Je totiž dokonalým ztělesněním představy o Indies a vlastně o celé české alternativní scéně. Nebo si dokážete v rádiu představit písničku o zabíjačce, kde byl místo prasete úmyslně poražen radiátor?

Po předchozím odstavci už je asi jasné, že já mezi Konvrzkovy fanoušky nepatřím, ale to by nemělo vadit, protože ty pravé fanoušky takhle recenze stejně nezajímá a tohle CD už mají - stejně jako všechny (obě) předešlé.

Zvláštností je, že Jiří Konvrzek každou desku vydává pod jinou hlavičkou. První byla nahraná se skupinou Třetí zuby, kdežto druhá byla "sólová". Jméno "konVRZek" na téhle desce tak naznačuje, co se na ní dá z personálního hlediska očekávat - větší část nahrávky obstaral pan domácí osobně, jen o rytmickou sekci se postarali dva hosté/spoluhráči.

Celkový zvuk desky pak dokonale odpovídá danému složení a na alternativní poměry je poměrně tradiční. Jiří Konvrzek sice hraje prakticky na cokoliv (včetně absurdních nástrojů, které si sám vyrábí z plastových trubek, nebo hybridů jako je kytaromandolína, nad kterými by se Přemek Podlaha v Receptáři definitivně rozplynul blahem), ale žádná symfonie se nekoná. Aranžmá jsou docela úsporná, prim většinou hraje svatá trojice rockové hudby: bicí, baskytara a kytara (nebo něco podobného) a veškeré rarity a exotika slouží spíše na dochucení.

Skoro každá písnička na desce je v jiném stylu nebo dokonce i z jiného kontinentu. Najdete tam diletantské rock'n'rollové retro, komorní lo-fi funk i alternativní amatérismus ve studiové kvalitě, ale přesto se nedá říct, že by deska působila nesourodě. Naopak je to pořádný, jednolitý a jen hrubě otesaný šutr.

Všechny písničky totiž spojuje naivistický přístup k nahrávání, kde se na nějakou přesnost nahledí a dusící se trubka je považována za stylotvorný prvek. Korunou završující dílo je ovšem Konvrzkův stylizovaný zpěv, který je zřejmě rozhodující pro to, jestli je tohle deska pro vás nebo proti vám.

Znalci Konvrzkovi obvykle jako spřízněné hudebníky předhazují Václava Koubka (může být) a Petra Zezulku z Cimentu (i společný TV dokument prý existuje), ale mně osobně připomíná ze všeho nejvíc Petra Vášu. Lépe řečeno parodii na Petra Vášu. Zní to totiž zhruba tak, jako by se maďarský pacient na foniatrii snažil zazpívat Janáčkovu operní árii bez toho, aby rozuměl textu. Konvrzek se neohlíží vpravo vlevo a sebejistě pěje navzdory hudbě i slovům. Vášovské je především přehnané zdůrazňování některých slabik - navíc se mi nepodařilo odhalit, podle jakého klíče si je vybírá.

Pod tím vším se na první poslech trochu ztrácejí texty, ale při podrobnějším ohledání se ukáže, že jsou sice dost dadaistické, ale rozhodně ne hloupé. Ani jeden z nich není milostný, ale zato jsou většinou zlehka vtipné.

Hodnotit tuhle desku nebo samotného Jiřího Konvrzka nějakými hvězdičkami je přinejmenším zavádějící, protože neexistuje žádné kritérium, podle kterého by ho bylo možné měřit, navíc nezapadá ani do žádného žánru.

Deska ze všeho nejvíc působí jako rafinovaná parodie na alternativní scénu - a stejně nepatřičně, jako když Zdeněk Liška pro skupinu Mimikry složil velký televizní hit "Bič boží", jenomže u Konvrzka je ten poměr nepatřičnosti dneska obrácený. Prostě ho budete buď milovat, nebo nenávidět. V každém případě je to deska unikátní a pokud se vám nelíbí, tak prostě nejste schopni ocenit opravdovou originalitu! =)

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

2013 plus size prom Dresses (13. 04. 2013, 15:48) wholesale cocktail dresses

I enjoyed this. Do you have a RSS feed?.

http://www.banddress.com/

discontinued ugg boots (16. 11. 2012, 19:48) UGG Boots Sale

You certainly have some agreeable opinions and views. Your blog provides a fresh look at the subject.

http://www.conboots.net/

breguet watches (13. 10. 2012, 07:12) replica romain jerome

It exclusively your opinion.

http://www.figwatches.org/

hrůza (26. 09. 2005, 18:00) Milý Víte Čondáku,

ráda bych rozšířla tvé obzory a sdělila ti, že i já patřím do skupiny tři, tedy mezi fandy Jirky Konvrzka. Zkus zajít někdy na živé vystoupení, možná pak budeš koukat a mluvit jinak.

T. (23. 06. 2005, 10:36)  

a) jojo - sou tam stejny lidi. tedy abych byl přesný - ve třetich zubech byl puvodne jiny basak, ktery se pak vymenil, pak fungovali v aktualni sestave a ted, tesne pred deskou zmenili nazev kapely...

b)muze byt - to tak bylo vzdycky....

Gunny (22. 06. 2005, 17:27)  

"konVRZek = Třetí zuby" je trochu zjednodušení, ne? Opravdu tam jsou stejní lidé?

S tím názvem podle "uměleckého vedoucího" je to samozřejmě něco jako Šarközi, ale fakticky je tahle deska myslím spíš někde na pomezí mezi sólovkou a skupinou.

T. (22. 06. 2005, 12:47) Jo a ještě k recenzi...

Konvrzek funguje bud jako pisnickar nebo s rytmikou jako kapela. Ta kapela se driv jmenovala J.Konvrzek&Treti zuby a pak se prejmenovala na konVRZek. Takze to jmeno na treti desce neni prijmeni leadera a nybrz soucasny nazev kapely. Z cehoz vyplyva, ze treti a prvni deska je s kapelou, druha je solo.

T. (22. 06. 2005, 12:43) na tom určitě něco je.

Nicméně v případě Konvrzka to je náhrada opravdu adekvátní. Mám kamaráda, který jednou zcela vážně prohlásil, že kdyby ještě žil Hendrix, vůbec není vyloučené, že by hrál takhle. Což zní primárně absurdně, ale při bližším zamyšlení..... Ona "nenávist", kterou k němu většina má podle mě logicky pramení z toho, že si věci dělá opravdu po svém. Nehraje tak jak se hrává, ale hraje tak chce a cítí. A tudíž na něj moc nefungují klasická měřítka.

Jednou jsem četl na síti debaty nějakých Zappologů nad českým samplerem Salute Zappa! což jsou zappovy covery. Mně připadne, že Zappa by z toho sampleru a obzvláště z některých příspěvků měl hroznou radost, oni se globalně ofrňovali, že je to málo umělecké, že ty lidi z těch kapel neumí hrát tak dobře jako Zappa atd... Prostě totální nepochopení.

Je to přesně o tom, jak si spousta rockových kytaristů (a konkrétně na metalové to platí tak z 85%) myslí, že jsou dobří instrumentalisté, když zahrají to a to sólo, když umí hrát rychle atd... Ve skutečnosti při bližším zaposlouchání se pak zjistí, že VůBEC neumějí zahrát svoje sólo, aniž by použili nějakou stupnici, případně hrají jen své variace na cizí sóla, popřípadě že naopak vůbec nejsou schopni zahrát písničku bez sóla. Z tohoto pohledu je pak třeba takový Ingwie Malmsteen ve srovnání třeba s Neilem Youngem kytarový diletant, který má všechno vydřené a dopředu naučené, sám podle sebe není schopen zahrát skoro nic...

BřehyMele (22. 06. 2005, 09:56) Indies 2005 už dávno není takový pojec to co Indies v roce 1995...

Kde jsou Here, Dead House Chicago I.R.A., Despondancing, Pluto, Sey Un Peyjalero, Rány Těla a třeba Tornádo Lue... dnešních dnů?

Všichni výše jmenovaní se buďto rozpadli, a nebo přešli jinam. Indies už zbývá jen UJD, PVO, Václavek, Majerky... a Konvrzek. :-)

Prapor nezávistlosti dnes v Čechách (a Slovensku) čím dál tím víc nesou labely jako Silver Rocket, Free Dimension, Minority Records, Piper Records, Slnko Records, Redblack a jini...

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

 • spotřebitelský rozhodce
 • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.