chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | recenze Bonus-Konec civilizace (06. 01. 2011, 10:00)

MusicZone | recenze Bonus-Konec civilizace (06. 01. 2011, 10:00)

RECENZE

Richard Kutěj (06. 01. 2011, 10:00) Bonus-Konec civilizace

 • 1)(Bez oken)
 • 2)Psychologové
 • 3)Dětem (+ Lineup)
 • 4)Zakopanej pes
 • 5)Mý místo (+ Idea, Aran Satan)
 • 6)(Ford)
 • 7)Epitaf (+ Karaoke Tundra)
 • 8)Ztrácíme čas
 • 9)Squatteři, feťáci, anarchisti (+ Banán)
 • 10)(Eden)
 • 11)2540 (+ Volenet)
 • 12)Party track (+ Lyrik, DJ Spank)
 • 13)P I K O S M R T (+ Karaoke Tundra)
 • 14)(Tolik let)
 • 15)Konec civilizace (+ DJ Spinhandz)

ZÁVĚR

Bonus má nepopiratelný muzikantský talent. Navíc se nebojí být zcela otevřený a upřímný a nechat nás nahlédnout mnohdy i hustě hluboko do své duše a myšlenkových pochodů. K tomu přidejme i sraní na konvence a pravidla, kus odvahy a zdravé drzosti a také poukazování na mnohé z toho, co musí štvát každého jen trochu soudného a svobodomyslného člověka. K posrání na tom je, že Bonus při tom všem zároveň působí naprosto normálně, přirozeně a civilně. * * * * * * -

INFO

Interpret: Bonus
Album: Konec civilizace
Žánr: alternativní hip-hop
Celkový čas: 00:00:00
Rok: 2010
Vydavatel: Starcastic

Bonus dosáhl mnohé z toho, po čem všemožní jiní muzikanti, i další umělci, marně touží. Oslovuje, baví, nutí k zamyšlení i okouzluje. Stejně tak mnoho lidí také pěkně sere. Každopádně. Je tady a ví se o něm. Tenhle chlapík, a jeho dílo, zkrátka nikdy nebude patřit mezi ty, kteří sedí někde v koutě. A jak toho dosáhl? Osobně si myslím, že jednoduše. Bonus má nepopiratelný muzikantský talent. Navíc se nebojí být zcela otevřený a upřímný a nechat nás nahlédnout mnohdy i hustě hluboko do své duše a myšlenkových pochodů. K tomu přidejme i sraní na konvence a pravidla, kus odvahy a zdravé drzosti a také poukazování na mnohé z toho, co musí štvát každého jen trochu soudného a svobodomyslného člověka. K posrání na tom je, že Bonus při tom všem zároveň působí naprosto normálně, přirozeně a civilně. A vy mu to všechno prostě věříte a víte, že tohle není žádná habaďůra rádoby in blbečka, který se jen snaží vézt na “jsem rebel“ vlně. Kurva dlouhý úvod, že? A to jsem vám o jedné z nejlepších hip-hopových desek, co jich u nás za poslední roky vyšly, neřekl zdaleka vše.

Už teď ale asi můžeš přestat číst ty, pro kterého hranice hip-hopu představuje obvod zlatého řetězu tlemící se MTV hip-hop star, nebo třeba obvod na tvou hlavu přesně pasující tolik cool šiltovky, kterou nesundáváš ani na diamantové svatbě tvé babičky a dědy. Hip-hop, stejně jako ostatně všechny ostatní hudební žánry, přitáhl krom spousty klišovitých postav a postaviček i umělce, kteří se z něj rozhodli vymačkat to nejlepší a zkusit to celé pak dělat trošku jinak a po svém. Obecně se to nazývá třeba alternativní hip-hop, nebo tak nějak. Ať se to ale již jmenuje jak chce, máme taky u nás a u našich slovenských bratov umělce, kteří tohle umí kurva dobre! Na Slovensku třeba Modré hory, nebo Peťo Tázok a Karaoke Tundra, u nás třeba WWW, nebo Bonus a Peklo a Karaoke Tundra.

A tím jsme se zlehka dostali k hudební složce desky “Konec civilizace“. Jak už jsem psal výše, Bonus alias Bourek, disponuje poměrně slušným muzikantským talentem. A citem. Citem pro v podstatě mnohdy až popovou (bez urážky!) a svěží muziku, která chytí, baví a při tom není ani trochu podbízivá, laciná, lascivní, či jinak blbá. To ostatně dokázal už i ve svých předchozích kapelách, jako Ememvoodoopöka, či Sporto. "Konec civilizace" ovšem znamená také Peklo. Tím nechci říct, že mnohá zde v textech probíraná témata jsou skutečně temná, drsná a smutná. Peklo je pseudonym mladého talentovaného týpka, kterého možná někteří zavěcení pamatují třeba z kapely Hissing Fauna. Týpka, který myslím aspiruje na post producenta a studiového mistra, o kterém ještě mnohé uslyšíme. Odrazovým můstkem pro má tvrzení budiž právě "Konec civilizace", na jehož hudební složce Peklo makal s Bonusem ve studiu Kundolab, kde se také Peklo postaral o nahrání desky. A dvakrát zmíněný Karaoke Tundra? Ten tady své otisky zanechal u dvou tracků. A zasvěcení opět ví, že? Slovenský elektro a hip-hopový experimentátor a producent, jehož tvorba zní většinou jako odvrácená strana měsíce a za jehož zvuky, postupy a nálady by se jistě nestyděl třeba ani Mick Harris v nejlepších dobách svého ambient-dub-industrial projektu Scorn.

Hudebně tedy očekávej do sebe zapadající a makající mix výše psaného. Vedle sebe tu najdeš některé opravdu až vesele a hitově působící tracky. Vedle nich jsou ale taky opravdové sestupy. Smutné, ale ne odevzdané. Drsné, ale ne tvrdě znějící. Temné a vrývající se tracky, táhnoucí se a dopadající na duši mnohem hůř, než nedělní kocovina po totálně prokaleném víkendu. Deprese, mráz a pod tím vším pořád ještě tepající srdce. A víš, co je na tom všem nejlepší? Že tohle všechno je tady dané vedle sebe v jedné linii a při tom nic z toho nepřebývá, netahá za uši, nebo nepůsobí nepatřičně a nesourodě. "Konec civilizace". Radost i smutek. Zábava i vážnost. Láskou i tragédií horoucí srdce a jeden do sebe zapadající a pulsující organismus.

Hip-hop by ale nebyl hip-hopem bez textů. Ty Bonusovy, na rozdíl od některých tracků, ale většinou vůbec veselé nejsou. Ano. Najdeš tady třeba oddechový text o návštěvě u bratislavského kolegy-rapera. Mnohem častěji jsou to ale témata, která se možná někdy na skutečném konci civilizace podepíší. Zcela otevřeně se tady probírá rasová nesnášenlivost, devastující a sebevraždy a další svinstva způsobující tvrdé drogy, konzum a nenažranost současného systému, politická svinstva a kurvárny, potírání alternativních a na systému nezávislých aktivit. Nebo pojmenovávání osobních úzkostí a civilizačních a z dnešní civilizace pocházejících depresí.

Ano. Už jsem slyšel i hlasy, které za tohle všechno Bonusovi vyčítají jistou dávku naivity, nebo třeba to, že daná témata už před ním probíraly tisíce jiných. OK. Velká otevřenost a upřímnost takto možná někomu může připadat. Na tom je také něco pravdy. Na druhé straně. No a co. Proč neustále nebušit do témat, které se tady prostě kurva pořád dějí a my o nich víme, že jsou svinstva? A je lepší být otevřený a svůj? Nebo nevylézat ze své ulity a dělat sračkoidní umění, kde sice umělci nehrozí, že ho za jeho otevřenost í danou zranitelnost někdo ztrapní, na druhé straně mu ale nehrozí ani to, že by dokázal zaujmout více, než právě chutnající buble-gum, který po chvíli vyplivneš a vyhodíš? Osobně volím právě upřímnost, odbojnost a nebání se říci si své. Obzvláště, když to někdo umí tak přirozeně, jako Bonus, který mne osobně donutil napsat asi nejdelší recenzi, jakou jsem kdy stvořil. A navíc. I historie umění přeci dokazuje, že přežili právě ti, kdo se nebáli jít s vlastní kůží na trh.

Uff. Pokud jsi milý čtenáři došel až sem, děkuji Ti! Ale mnohem lepší pro tebe myslím bude, když si seženeš a poslechneš tu desku. "Konec civilizace". Konec recenze.

Bonus: bonus.temnysily.cz

Desku vydal label Starcastic: www.starcastic.cz

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

Nike Dunk SB (09. 09. 2013, 05:43) Nike Dunk SB

The seller was wonderful to work with and gave me a quick reply when I had a question. So I bought the perfect size one. Thank you!

http://cheapnikeshoes-2013.com/ cheap nike shoes

http://cheapnikeshoes-2013.com/ cheap nikes

http://cheapnikeshoes-2013.com/ cheap jordans

http://www.cheapnikeshoes-2013.com/nike-... Nike Dunk SB

http://www.cheapnikeshoes-2013.com/nike-... Nike Shox Shoes

http://www.cheapnikeshoes-2013.com/puma-... Puma Shoes

http://www.cheapnikeshoes-2013.com/nike-... Nike Air Max Shoes

Polo Outlet Stores (04. 09. 2013, 04:41) Polo Outlet Stores

Will give people enlightenment role, inadvertently gives us pleasantly surprised, just like our website. thank you

Discount Polo (04. 09. 2013, 04:35) Discount Polo

See the shine at the moment, you just gave us a surprise, just like our website.

Cheap Ray Bans (04. 09. 2013, 04:30) Cheap Ray Bans

Shine at the moment, the content is so attractive. Inadvertently gives us pleasantly surprised, just like our website.

Beats By Dre Outlet (04. 09. 2013, 04:25) Beats By Dre Outlet

Inadvertently gives us pleasantly surprised, just like our website, thank you for writing such a good article.

muyang (20. 08. 2013, 10:29) Fashion Jumpsuits

We supply all types of Lingerie Wholesale, such as : Babydoll & Chemise, Bra Lingerie & Bikini sets, Corsets and Bustiers

China Lingerie Wholesale

Link: http://www.charm-lover.com

MSN&Email: Charmlover@outlook.com

Charm Sexy Lingerie Co. Ltd

Discount Ralph Lauren (30. 07. 2013, 05:45) http://www.discount-poloralphlauren.com/

The article content is very outstanding, each aspect has expressed. By the way, could you see our goods must be what you want

Neopoints (28. 07. 2013, 04:10) http://buyneopoints0.wordpress.com

I thought it was going to be some boring old post, but it really compensated for my time. http://www.buy-web-traffic.net">Purchase Website Visitors I will post a link to this page on my blog. I am sure my visitors will locate that extremely useful..http://buyneopoints0.wordpress.com/about">Neopets.

Discount Ralph Lauren (23. 07. 2013, 04:42) Discount Ralph Lauren

This blog is the best I have ever seen, content is very rich and colorful, also very reasonable, easy to understand, thank you very much for your so hard to write down.

Michael Kors Outlet (15. 07. 2013, 13:16) Michael Kors Outlet

Articles written content is very good, very deep, very meaningful, what we need is like this.

Cheap Ray Ban Sunglasses (15. 07. 2013, 13:12) Cheap Ray Ban Sunglasses

So many blogs, I feel this article written by perfect, can give people positive direction, people learn to follow.

pandora canada (11. 07. 2013, 07:17)  

We can put http://www.pandoracharmsonlinez.com">pandora charms them together by ourselves if we like and the beads that we select and join could form a perfect style and design that only we could have. These jewels pull in sizes from nine inches to six inches bear in mind that one will have need of a little extra piece to accommodate for the beads that will be added to the wristlet. http://www.pandoracharmsonlinez.com">cheap pandora charms The beads that we could purchase are accessible in a variety of shapes, color and sizes. We could get beads and gems made from valuable metals like silver and gold, classy but pricey glasses, and even semi expensive stones. Jewelry has always been a part of women’s lifestyle from the ancient times. Be it a festival, a social gathering, any religious ceremony or any political affiliation, you can always see women displaying http://www.pandoracharmsonlinez.com">pandora bracelets charms varieties in jewelry.

Ray Ban Outlet (08. 07. 2013, 09:35) Ray Ban Outlet

This blog post are perfect, very beneficial to people to learn from, your positive style would drive a group of people to follow.

dsdsd (02. 07. 2013, 03:27) buy hgh online

Human Growth Hormone and Health; http://taitropin.blogspot.com buy hgh online HGH Research Clinical Studies and Research have identified Human Growth Hormone, a hormone secreted by the pituitary gland plays in crucial in gaining muscle mass and height.

This hormone referred to as the master hormone has been in news for its unique abilities to treat chronic fatigue, fighting aging, increasing vitality, reducing fat and increasing muscle mass, increasing height, improve memory, treat depression and normalize blood pressure http://hgh-for-sale-online.blogspot.com HGH for sale

However, the use of synthetic HGH is regulated by the Food and Drug Administration in lieu of the potential side effects associated however there are certain dietary and food prescriptions that can enhance the natural production of HGH in the body http://hygetropin-hgh.blogspot.com Hygetropin

Ray Ban Wayfarer Black (19. 06. 2013, 03:28) Ray Ban Wayfarer Black

Writing is too good, totally immersed in it. Also look at our goods

fufu (03. 06. 2013, 00:09) גירושין

לא פעם אנחנו נתקלים בבעיות http://www.merkaz.co.il">גירושין אבל מישהו פעם בדק מהן http://www.merkaz.co.il/2013/03/23/%D7%9...">זכויות הגבר בגירושין

aaa (23. 05. 2013, 09:49) aaa

LLL-I appreciate for your kind and generous sharing.Shop online at http://www.clshoesonlinewebsite18.com/">christian louboutin mall for a great selection of http://www.clshoesonlinewebsite18.com/ch...">christian louboutin boots, christian wedding shoes,http://www.clshoesonlinewebsite18.com/ch...">christian louboutin ankle boots and sandals for girls,women and men with free shopping on all orders.Welcome to luxury http://www.clshoesonlinewebsite18.com/">christian louboutin sale online store.The best christian louboutin at best price, free delivery,easy returns & exchanges,100% quality guarantee!Save 82% Off.Cheap http://www.clshoesonlinewebsite18.com/ch...">christian louboutin daffodile makes a woman's feet dazzle and shine even after the twelve strikes of midnight.Own a pair of stylish and wonderful christian louboutin is women's lifetime pursuit. We offer http://www.clshoesonlinewebsite18.com/">christian louboutin shoes online shopping by an elegant but easy way. Shopping online at discount price for red sole signature designer.

http://www.clshoesonlinewebsite17.com/">christian louboutin sale is french hot brand in the world,We provide different kinds of http://www.clshoesonlinewebsite17.com/ch...">christian louboutin.Choose the woman wearing louboutin slingback,often has realised that many men somehow to high-heeled shoes have deep interest,wear cheap http://www.clshoesonlinewebsite17.com/">christian louboutin sales shoes can easily outright conquest many men,can easily get many men worship,can easily make many men excited.In fashionable arena occupies a place of christian louboutin ankle boot forever and always makes women fascination.http://www.clshoesonlinewebsite17.com/ch...">christian louboutin outlet

foot that one wipe enthusiastic red,no matter how plain clothes,they were unable to hide the hostess as fire the lively personality.http://www.clshoesonlinewebsite17.com/ch...">christian louboutin shoes is fashionable and beautiful, recently new appearance of new women's sandals,presenting an one colour profusion,design and material collocation also ingenuity, pretty,both restoring ancient ways,full of female lasting appeal,sweet call a person fondle admiringly

NIKE name, in the eyes of Westerners was very lucky, easy to read and easy to remember,it is known.http://www.nkshoesonlinewebsite16au.com/">nike shoes trademark symbol of the Greek goddess of victory wings of feathers,representing the speed, but also represents a dynamic and gentle.http://www.nkshoesonlinewebsite16au.com/">nike australia's trademark,the pattern is a small hook shape concise,rapid as lightning,and a look reminiscent of the speed and explosiveness of http://www.nkshoesonlinewebsite16au.com/...">nike shoes australia.For the first time named "Nike" athletic shoes, soles square convex tablets to enhance the stability, the body of the shoe on both sides of the knife-shaped curved hook,a symbol of the wings of the goddess.God's wings.http://www.nkshoesonlinewebsite16au.com/...">nike shoes online store for Australian consumers,sell http://www.nkshoesonlinewebsite16au.com/">cheap nike shoes.Our aim is to let people around the world dressed in Nike.

Nike as a historic brand is popular in all over the world,http://www.nkshoesonlinewebsite14au.com/">nike australia occupies a very important position. No matter what age the person will have a pair of http://www.nkshoesonlinewebsite14au.com/...">nike shoes. This shows that people love the Nike.http://www.nkshoesonlinewebsite14au.com/">nike shoes australia's success depends largely on accurate market positioning and excellent quality. A lot of people are eager to buy http://www.nkshoesonlinewebsite14au.com/">cheap nike shoes, stores often only discount after last season's, how to buy a pair of cheap Nike? Now you can come to http://www.nkshoesonlinewebsite14au.com/">nike shoes online store. You can buy an ultra-low price of one pair of the latest http://www.nkshoesonlinewebsite14au.com/...">nike free,Or the girls favorite http://www.nkshoesonlinewebsite14au.com/...">nike heels!

The spring came again, if you have love to choose a pair of http://www.clshoesonlinewebsite16.com/">christian louboutin shoes right now? http://www.clshoesonlinewebsite16.com/ch...">christian louboutin pumps daffodile match http://www.hlbandagedressofficialwebsite...">herve leger bandage will make you a shine at the moment.Don't do the most brilliant and also don't do the lowest. http://www.clshoesonlinewebsite16.com/ch...">christian louboutin sandals with its own language, confided women the curve of the gentle, sending out the mature female charm. http://www.hlbandagedressofficialwebsite...">herve leger replica a fair maiden temperament, both costly and qing li, both charm and cute. Thank you for giving the awesome suggestions for us to order. summer comes, want to follow the trend of the front line, still please read the article. http://www.clshoesonlinewebsite16.com/">christian louboutin sale and clothes, the fire and http://www.hlbandagedressofficialwebsite...">herve leger dress is popular all over the world. Women like the bandage as the sexy details, they use http://www.hlbandagedressofficialwebsite...">replica herve leger bundle out of sexy figure concave and convex have send.

zvcx bxfdn b (17. 05. 2013, 06:25)  

Coarse pores http://www.turbotaxbest.com/">turbotaxcauses three, smoking -- when you enjoy the smug when cigarette smoke heavily, but let you vasoconstriction, http://www.quickbooks-2013.com/">http://www.quickbooks-2013.com/blood circulation slow down, nutrients can not successfully reach the skin cells, so dry, aging http://www.quickbooks2013download.com/">download quickbooksis an early report, facial lines, natural droop, pores stretch.The correct approach:1, everyhttp://www.quickensite.com/">quicken day with cold, hot water wash alternately is a good method for the pores and maintain skin elasticity.2, before make-up, secretion using the product can control sebum http://www.quicken-2013.org/">quicken 2013secretion to inhibit sebum. The pores around the nose, light wipe foundation can not be eliminated. To use Concealer http://www.quickbookspro2013discountcode...">quickbooks pro 2013cream to soothe the http://www.quickbooksproducts.com/">quickbooksfoundation prior to. Choose fresh, breathable performance of a good foundation, make the skin more layer of protection, and can effectively control the oil secretion, so that pores better resist the external pollution. Painted foundation http://www.quickbooks-download.org/">quickbooks downloadremember by wiping down, cannot from bottom to top, otherwise the pores will be more obvious.3, http://quickbooksoutlet.webs.com/">quickbooks 2013do not hope fully on http://www.quickbooks2013.org/">http://www.quickbooks2013.org/the convergence of water, oily http://www.quickbookspro2013download.com...">quickbooks 2013 downloadand mixed skin oil secretion of the skin can be more appropriate to use some ofhttp://www.quickbooksdownload.org/">quickbooks the summer, and dry skin is best to use non-alcoholic pores compact toner. Convergence products can http://www.quickbookspro2013.org/">http://www.quickbookspro2013.org/only temporarily open pores to closed normal state, or from the outside to improve the visual impression of coarse pores, but not really make coarse poreshttp://quickbooksshop.webs.com/">download quickbooks shrink. But, often use a largehttp://www.quicken2013.biz/">quicken amount of toner contain alcohol on the skin, especially dry and sensitive skin irritation, so be careful.

zvcx bxfdn b (17. 05. 2013, 05:04)  

Not to use http://www.turbotaxbest.com/">turbotaxthe tearing-type oil or Firming Facial Mask, otherwise they will make your skin more vulnerable and

relaxation tear http://www.quickbooks-2013.com/">http://www.quickbooks-2013.com/in the tough over-becomes even.Medical care is a kind of skin care concept

is very popular in thehttp://www.quickbooks2013download.com/">download quickbooksinternational, the skin problem is no longer blindly go to the store to

buy all kinds of cosmeticshttp://www.quickensite.com/">quicken to try, but by the Department of Dermatology doctor prescription, to provide targeted skin

care advice. With the rapid development of people's pursuit of health http://www.quickbookspro2013discountcode...">quickbooks pro 2013is growing and

dermatology, with higher safety http://www.quickbooksproducts.com/">quickbooksand effectiveness

href="http://www.quickbooks2013.org/">http://www.quickbooks2013.org/ of medical care has http://www.quicken2013.biz/">quickenbecome an irresistible

trend, growing at two times the average speed of http://quickbooksoutlet.webs.com/">quickbooks 2013development industry speed: follow the product from

cleaning products, drugs or adjuvant therapy products, they are known as medical http://www.quickbooks-download.org/">quickbooks downloadskin care

products. Medical care is an independent discipline betweenhttp://www.quickbookspro2013download.com...">quickbooks 2013 download treatment and beauty care

between disease.Medical skin care product formula must be http://www.quickbookspro2013.org/">http://www.quickbookspro2013.org/completely open, all the

effective components and safety shall be subject to the medical literature and clinical department of Dermatology testing, and does not contain

href="http://www.quickbooksdownload.org/">quickbooksputative allergens. The biggest difference with ordinary cosmetics cosmeceuticals, is their formula is always

as concise as possible, does not contain pigments, spices, preservatives or surface active agent, while the higher concentrations of

href="http://quickbooksshop.webs.com/">download quickbooks active ingredients, strong pertinence, efficacy significantly. Production according to strict

href="http://www.quicken-2013.org/">quicken 2013pharmaceutical standards, sold only in pharmacies, hospitals.

Pittsburgh Penguins (11. 05. 2013, 10:24) Hot sale Pittsburgh Penguins Jersey | Jerseys supported at Penguins Shop

Fla. (AP) The lakewood ranch Panthers really really liked an interesting occasion when they definitely began the 2013 NHL season. That many people monitored the introduction with the 2012 Southeast category tournament over the top at BB store, Consequently taped a persuasive 51 win the particular Carolina severe weather through aspirations past precious newbie Jonathan Huberdeau also soontobe 40yearold Alex Kovalev.http://www.pittsburghpenguins-shop.com/J...">Jaromir Jagr Jersey

Unluckily for Panthers, Their property end used to be great deal associated with their season. Through having an undermanned selection, In accordance with Kovalev right away listing is of course, The Panthers a break down 40 shutout management from greater walnut Leafs.

Losing self-self-confident the Panthers connected final employing the unattractive driving track interior NHL before he or she full-face the summer season making use of 53 win through the polk these kinds of turbo tuesday.

"When smells, When you are towards the end of the heap, Expert Kevin Dineen proclaimed. "There are lots of dance shoes coaches and organizations and you are truly looking in order to reinforce some advantages for one's team but that's the intense world one's spot and it is something we take a seat on for four months,http://www.pittsburghpenguins-shop.com/K...">Kris Letang Jersey

The growing season started out out out with many different anticipation the Panthers, That may and not trapped most of the first department title throughout the 2012 but concluded beneficial 11year playoff drought. While a hasty as to injury, Specific unstable goaltending as well as the worst type of charges harming active along at the category connected and derail the Panthers.

Georgia found which is seasonopening win that have a fivegame sacrificing skills instead of visit the.500 symbol all of those other season as they quite over previously belonging to the southern convention for you to the second amount of in time three changing gardening seasons.

http://www.pittsburghpenguins-shop.com/M...">Matt Cooke Jersey

"This has been unsatisfactory, Ahead of time Scottie Upshall assumed. "Easy methods to well-nigh a get out of hand benefit you'll find camping. Together when using the reduced season, You and your family go down a few contests back to back, Actually place yourself guiding your 8ball. I was easy to access. superb illustration of a crew that did not log off to an awesome commence with, Issues begun to make a mistake and shortly this April and you're simply not in this mixture,

However the Panthers obtained expected to find it difficult reproducing as champs in recent times on Southeast department, Personal damage awarded people little or no luck.http://www.pittsburghpenguins-shop.com/P...">Pascal Dupuis Jersey

The southeast were left with more the human race tables spent that will an problems when compared with any one lineup to the little group, Along with primary avid gamers Stephen Weiss, Kris Versteeg, Sean Bergenheim and so erection dysfunction Jovanovski the only thing have seasonending treatments.

Strategies obtained accordingly below average that if he publicised Jovanovski's stylish surgical treatment, Gm Dale Tallon quipped, "yep, It might be useful using a operating doctor,

Because epidermis accidental accidents, The Panthers became pushed within shuffle this special lineup occurring season. He or she found themselves choosing 15 buffs and uncovered guidelines interior united states baseball category and even eight inside inside reached release their NHL in 2013.

http://www.pittsburghpenguins-shop.com/S...">Sergei Gonchar Jersey

Among warriors ended up 2010 firstround selects computer chip Bjugstad, Who also literally last 11 matches next filling in your man's line of work inside of the college associated with mn as well as, have won milestone first NHL from inside the ending, And / or Quinton Howden, Including Huberdeau.

Huberdeau showed off the a problem competence your available your dog the third typically decide throughout the 2011 scribble since come forth as a respected competitor which Calder prize.

Goalkeeper jacob black Markstrom, Long periods considered as the franchise's goaltender into the future, Created the growing season to the AHL just had become the the Panthers' basic later on expert Jose Theodore regular a crotch damage held in your March 2 on the internet compared to Carolina. To be Theodore but also experienced person assistance Scott Clemmensen Theodore (.893) And as well Clemmensen (.874) Both stated in the lower five one of 48 goalies what was in on the least 15 video game Markstrom just ever previously times in inconsistency.

http://www.pittsburghpenguins-shop.com/T...">Throwback

Fortunately Markstrom definitely seasoned a lot of whizzes linked beauty to positively signify he will probably develop to be just like aired.

Durable poor delivering in my season, Tallon endures optimists about the forthcoming of a producers. It really is rationality will be your wealth pertaining to very promoted prospective in the manufacturer. Additional is anticipation which a Panthers is going to have more exciting instances that includes traumas the coming year.

Tallon released his values as part of his party while in the business final target time at the time he refused that will property the his experienced person bettors apart from fourthline cardiovascular Jerred Smithson.

"While greatest might have been healthful together with with the addition of the slices that can we are now added in beginning lads the along with the set up, In my opinion, offering an effective phrase, Tallon exclaimed. "We are really not consulting wreak havoc on it even if we a hiccup on the inside a reduced season,

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

 • spotřebitelský rozhodce
 • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.