chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | recenze Bonus-Konec civilizace (06. 01. 2011, 10:00)

MusicZone | recenze Bonus-Konec civilizace (06. 01. 2011, 10:00)

RECENZE

Richard Kutěj (06. 01. 2011, 10:00) Bonus-Konec civilizace

 • 1)(Bez oken)
 • 2)Psychologové
 • 3)Dětem (+ Lineup)
 • 4)Zakopanej pes
 • 5)Mý místo (+ Idea, Aran Satan)
 • 6)(Ford)
 • 7)Epitaf (+ Karaoke Tundra)
 • 8)Ztrácíme čas
 • 9)Squatteři, feťáci, anarchisti (+ Banán)
 • 10)(Eden)
 • 11)2540 (+ Volenet)
 • 12)Party track (+ Lyrik, DJ Spank)
 • 13)P I K O S M R T (+ Karaoke Tundra)
 • 14)(Tolik let)
 • 15)Konec civilizace (+ DJ Spinhandz)

ZÁVĚR

Bonus má nepopiratelný muzikantský talent. Navíc se nebojí být zcela otevřený a upřímný a nechat nás nahlédnout mnohdy i hustě hluboko do své duše a myšlenkových pochodů. K tomu přidejme i sraní na konvence a pravidla, kus odvahy a zdravé drzosti a také poukazování na mnohé z toho, co musí štvát každého jen trochu soudného a svobodomyslného člověka. K posrání na tom je, že Bonus při tom všem zároveň působí naprosto normálně, přirozeně a civilně. * * * * * * -

INFO

Interpret: Bonus
Album: Konec civilizace
Žánr: alternativní hip-hop
Celkový čas: 00:00:00
Rok: 2010
Vydavatel: Starcastic

Bonus dosáhl mnohé z toho, po čem všemožní jiní muzikanti, i další umělci, marně touží. Oslovuje, baví, nutí k zamyšlení i okouzluje. Stejně tak mnoho lidí také pěkně sere. Každopádně. Je tady a ví se o něm. Tenhle chlapík, a jeho dílo, zkrátka nikdy nebude patřit mezi ty, kteří sedí někde v koutě. A jak toho dosáhl? Osobně si myslím, že jednoduše. Bonus má nepopiratelný muzikantský talent. Navíc se nebojí být zcela otevřený a upřímný a nechat nás nahlédnout mnohdy i hustě hluboko do své duše a myšlenkových pochodů. K tomu přidejme i sraní na konvence a pravidla, kus odvahy a zdravé drzosti a také poukazování na mnohé z toho, co musí štvát každého jen trochu soudného a svobodomyslného člověka. K posrání na tom je, že Bonus při tom všem zároveň působí naprosto normálně, přirozeně a civilně. A vy mu to všechno prostě věříte a víte, že tohle není žádná habaďůra rádoby in blbečka, který se jen snaží vézt na “jsem rebel“ vlně. Kurva dlouhý úvod, že? A to jsem vám o jedné z nejlepších hip-hopových desek, co jich u nás za poslední roky vyšly, neřekl zdaleka vše.

Už teď ale asi můžeš přestat číst ty, pro kterého hranice hip-hopu představuje obvod zlatého řetězu tlemící se MTV hip-hop star, nebo třeba obvod na tvou hlavu přesně pasující tolik cool šiltovky, kterou nesundáváš ani na diamantové svatbě tvé babičky a dědy. Hip-hop, stejně jako ostatně všechny ostatní hudební žánry, přitáhl krom spousty klišovitých postav a postaviček i umělce, kteří se z něj rozhodli vymačkat to nejlepší a zkusit to celé pak dělat trošku jinak a po svém. Obecně se to nazývá třeba alternativní hip-hop, nebo tak nějak. Ať se to ale již jmenuje jak chce, máme taky u nás a u našich slovenských bratov umělce, kteří tohle umí kurva dobre! Na Slovensku třeba Modré hory, nebo Peťo Tázok a Karaoke Tundra, u nás třeba WWW, nebo Bonus a Peklo a Karaoke Tundra.

A tím jsme se zlehka dostali k hudební složce desky “Konec civilizace“. Jak už jsem psal výše, Bonus alias Bourek, disponuje poměrně slušným muzikantským talentem. A citem. Citem pro v podstatě mnohdy až popovou (bez urážky!) a svěží muziku, která chytí, baví a při tom není ani trochu podbízivá, laciná, lascivní, či jinak blbá. To ostatně dokázal už i ve svých předchozích kapelách, jako Ememvoodoopöka, či Sporto. "Konec civilizace" ovšem znamená také Peklo. Tím nechci říct, že mnohá zde v textech probíraná témata jsou skutečně temná, drsná a smutná. Peklo je pseudonym mladého talentovaného týpka, kterého možná někteří zavěcení pamatují třeba z kapely Hissing Fauna. Týpka, který myslím aspiruje na post producenta a studiového mistra, o kterém ještě mnohé uslyšíme. Odrazovým můstkem pro má tvrzení budiž právě "Konec civilizace", na jehož hudební složce Peklo makal s Bonusem ve studiu Kundolab, kde se také Peklo postaral o nahrání desky. A dvakrát zmíněný Karaoke Tundra? Ten tady své otisky zanechal u dvou tracků. A zasvěcení opět ví, že? Slovenský elektro a hip-hopový experimentátor a producent, jehož tvorba zní většinou jako odvrácená strana měsíce a za jehož zvuky, postupy a nálady by se jistě nestyděl třeba ani Mick Harris v nejlepších dobách svého ambient-dub-industrial projektu Scorn.

Hudebně tedy očekávej do sebe zapadající a makající mix výše psaného. Vedle sebe tu najdeš některé opravdu až vesele a hitově působící tracky. Vedle nich jsou ale taky opravdové sestupy. Smutné, ale ne odevzdané. Drsné, ale ne tvrdě znějící. Temné a vrývající se tracky, táhnoucí se a dopadající na duši mnohem hůř, než nedělní kocovina po totálně prokaleném víkendu. Deprese, mráz a pod tím vším pořád ještě tepající srdce. A víš, co je na tom všem nejlepší? Že tohle všechno je tady dané vedle sebe v jedné linii a při tom nic z toho nepřebývá, netahá za uši, nebo nepůsobí nepatřičně a nesourodě. "Konec civilizace". Radost i smutek. Zábava i vážnost. Láskou i tragédií horoucí srdce a jeden do sebe zapadající a pulsující organismus.

Hip-hop by ale nebyl hip-hopem bez textů. Ty Bonusovy, na rozdíl od některých tracků, ale většinou vůbec veselé nejsou. Ano. Najdeš tady třeba oddechový text o návštěvě u bratislavského kolegy-rapera. Mnohem častěji jsou to ale témata, která se možná někdy na skutečném konci civilizace podepíší. Zcela otevřeně se tady probírá rasová nesnášenlivost, devastující a sebevraždy a další svinstva způsobující tvrdé drogy, konzum a nenažranost současného systému, politická svinstva a kurvárny, potírání alternativních a na systému nezávislých aktivit. Nebo pojmenovávání osobních úzkostí a civilizačních a z dnešní civilizace pocházejících depresí.

Ano. Už jsem slyšel i hlasy, které za tohle všechno Bonusovi vyčítají jistou dávku naivity, nebo třeba to, že daná témata už před ním probíraly tisíce jiných. OK. Velká otevřenost a upřímnost takto možná někomu může připadat. Na tom je také něco pravdy. Na druhé straně. No a co. Proč neustále nebušit do témat, které se tady prostě kurva pořád dějí a my o nich víme, že jsou svinstva? A je lepší být otevřený a svůj? Nebo nevylézat ze své ulity a dělat sračkoidní umění, kde sice umělci nehrozí, že ho za jeho otevřenost í danou zranitelnost někdo ztrapní, na druhé straně mu ale nehrozí ani to, že by dokázal zaujmout více, než právě chutnající buble-gum, který po chvíli vyplivneš a vyhodíš? Osobně volím právě upřímnost, odbojnost a nebání se říci si své. Obzvláště, když to někdo umí tak přirozeně, jako Bonus, který mne osobně donutil napsat asi nejdelší recenzi, jakou jsem kdy stvořil. A navíc. I historie umění přeci dokazuje, že přežili právě ti, kdo se nebáli jít s vlastní kůží na trh.

Uff. Pokud jsi milý čtenáři došel až sem, děkuji Ti! Ale mnohem lepší pro tebe myslím bude, když si seženeš a poslechneš tu desku. "Konec civilizace". Konec recenze.

Bonus: bonus.temnysily.cz

Desku vydal label Starcastic: www.starcastic.cz

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

Nike Requin (07. 03. 2012, 05:52) http://www.aacdk.com/

Nike Shox (03. 03. 2012, 10:45) Nike Shox

HUANG (02. 03. 2012, 11:01)  

 Louboutin's shoes design in the fashion industry, has won so many awards, and even climb to the very top luxury brand status index, industry rating, a high degree of respect and pursuit of the fashion business. Discount christian Louboutin, in fact, "the LBSI" (Luxury Brand Status Index) rose to the top for two consecutive years in three consecutive years, only a few years ago. This is the discount christian louboutin, red bottom shoes are loved by many women, Louboutin's shoes designed to make the red-soled shoes look so unique.  This is quite a shoe assembly line is unheard of! Perhaps it is because of the red bottom shoes extraordinary popularity of the so-called red-soled shoes, and sometimes become difficult to find a local department stores, high-end fashion footwear, red sole shoes, even in the largest cities, especially at a reasonable price . This has led to many fashion-beauty-conscious women on the internet search online to find these luxurious shoes ... and those shoes, has no other choice at an affordable price, but looking for a reasonable price to online christian Louboutin 2012 christian louboutin.  For some people, the red bottom shoes, guard, or with a suspicious look. Look at the color of someone else's love, romance and passion. For example, a pair of christian louboutin shoes. Closed toe high heels, it can give the powerful illusion, to be alert to someone daring to wear such a strong color, we must take preventive measures. This is a psychological and instinctive reaction. This is the unique charm of red sole shoes.

http://www.f502012.net

http://www.newfootballboots2012.com

http://www.newsoccercleats2012.com

http://a478124562.mylivepage.com/blog/in...

http://huangliehai007.over-blog.com/

http://a478124562.blogtrue.com/

http://a478124562.fotopages.com

http://gvrl.com/blogsearchresults.asp?ba...

http://www.equestrianblogging.com/blogs/...

http://a478124562.createblog.com/blog/

http://a478124562.inube.com/

http://blog.163.com/a478124562/

http://hi.baidu.com/a478124562/blog

http://blog.sina.com.cn/u/2607749633

http://hexun.com/18645036

http://i.sohu.com/p/=v2=YMU5BDY2kDQyTNO3...

http://phlog.net/a478124562

http://www.holatu.com/a478124562

http://www.blogusers.com/sme_blog.php?u=...

http://www.art-ba-ba.com/blog/U/default....

http://www.indyarocks.com/blogs/blog_vis...

http://a478124562.eklablog.com

http://www.adultblogs.com/users/a4781245...

http://a478124562.tumblr.com/

http://a478124562.livejournal.com/

http://a478124562.bloggd.org/

http://blog.cnfol.com/a478124562

http://www.sanalkahve.com/user/a47812456...

http://a478124562.blog.com/

http://users.section101.com/?page=user_b...

http://fr.weblog.26l.com/weblog.2130206....

http://yaplog.jp/a478124562/profile/

http://blog.fainotizia.it/users/a4781245...

http://www.beactive.sk/blogs/q478124562

http://d.hatena.ne.jp/a478124562/

http://www.diandian.com/dianlog/a4781245...

http://blog.kdnet.net/boke.asp?a47812456...

http://blog.people.com.cn/home.do?uid=55...

http://a478124562.home.news.cn/blog/

http://a478124562.blog.china.com/

http://forum.china.com.cn/?809246

http://www.mywebprofile.com/a478124562/

http://obshestvo.ru/blog/3904

http://www.imfriends.net/huang/

http://www.kerchoonz.com/user/a478124562...

http://www.sahby.com/blog/owner/a4781245...

http://www.cnfblog.com/blogs.php?blog_id...

http://solobuscame.com/social/profile.ph...

http://bbs.hkange.com/boke.asp?hf.index....

http://www.cretaceousworld.com/geobooks/...

http://www.xxllove.net/profile_blog.php

http://www.mein-blog.net/b-a478124562

http://blog.bitcomet.com/17474883/

http://a478124562.banzhu.net/

http://www.tudou.com/home/_106736825

http://blog.ifeng.com/6184513.html

http://a478124562.blog.tianya.cn

http://a478124562.blogbus.com

http://www.myspace.com/578951330/blog

http://a478124562.weebly.com/blog.html

http://scubalot.com/blog/6911

http://symposium.adeta.org/blog/24801

http://blog.huanqiu.com/?561481

http://www.japanegypt.net/blog.php?user=...

http://blog.iccsz.com/a478124562/default...

http://www.vbsiglo21.net/modules.php?nam...

http://www.bloggen.be/a478124562

http://a478124562.freeblogzone.com/

http://a478124562.manablog.jp/

http://a478124562.freeblog.hu/

http://www.flixya.com/user/a478124562

http://a478124562.magix.net/blog/a478124...

http://a478124562.blogs.experienceprojec...

http://thisiscarib.com/community/liehai/...

http://www.4ppl.com/blog/posts/a47812456...

http://www.ianoint.com/blogs_view.php?id...

http://haiau.com/nw/blog.php?user=a47812...

http://mediamajkt.net/?q=blog/4095

http://www.mytrainer.com/a478124562

http://blog.yahoo.com/_4YWXHNVJCTLGCVMQI...

http://www.mojatu.com/a478124562/blog

http://myindiacafe.com/blogs/a478124562/

http://unitedhopechurch.org.dedi589.your...

http://a478124562.piczo.com/?cr=1

http://www.cnuspals.com/linkup/blogs/pos...

http://www.businessesdallas.com/communit...

http://betweendrinks.com/a478124562/blog...

http://www.singlefling.com/blogs/posts/a...

http://www.worldofwarcraftblogs.com/a478...

http://clubbing.in.ua/blogs/posts/a47812...

http://www.wesoflyentertainment.com/memb...

http://www.neasmo.org.ua/user/2776

http://www.americanbang.com/blog/a478124...

http://uc-300.com/?q=blogs/a478124562

http://www.caribbeanstrategy.gov.co/node...

http://www.hackingtheneural.net/content/...

cheap soccer cleats (02. 03. 2012, 10:55) http://www.cheapestsoccercleats.net

The http://www.redsolesshoes.org">cheap christian louboutin is emphasized by changing the way of the body, the bottom of the outstanding women, and increase a little bit of swing of the hips. The http://www.redsolesshoes.org">red sole shoes standing on the testimony of the great turning point, by both men and women. The popularity of high heels, even if the loss of ground in the 1960s and 1970s, fluctuations in the past few decades, it has come back strong the next two decades. 2012 the christian Louboutin Sexyshoes.co.uk, you can literally feel on top of the world. The http://www.redsolesshoes.org">red bottom shoes for women to attract is no need to doubt.http://www.redsolesshoes.org">christian louboutin sale

 Like the little black dress, blue jeans and black pants, anything to the perfect pair of sexy http://www.shoesredsole.org">christian louboutin shoes is an integral part of any woman's wardrobe, shoe designers around throughout his career to create their own design of this http://www.shoesredsole.org">red bottom shoes. If you do not have in your closet for at least one pair, it's time to go shopping! The next time you want to paint the town red, remember you are christian Louboutin http://www.shoesredsole.org">red sole shoes to enter.

aabb123.mylivepage.com/blog/index/
http://qq1715838709.over-blog.com/">http://qq1715838709.over-blog.com/

http://aabb123.fotopages.com/">http://aabb123.fotopages.com/

http://gvrl.com/blogsearchresults.asp?ba...">http://gvrl.com/blogsearchresults.asp?ba...

http://www.equestrianblogging.com/blogs/...">http://www.equestrianblogging.com/blogs/...

http://qqww123.createblog.com/blog/">http://qqww123.createblog.com/blog/
http://qqww123.inube.com/">http://qqww123.inube.com/

http://qqww123456.blogtrue.com/">http://qqww123456.blogtrue.com/
http://qq1715838709.blog.163.com/">http://qq1715838709.blog.163.com/

http://hi.baidu.com/qq505111123/blog">http://hi.baidu.com/qq505111123/blog
http://blog.sina.com.cn/u/2612803577">http://blog.sina.com.cn/u/2612803577

http://18653306.blog.hexun.com/">http://18653306.blog.hexun.com/
http://qq1715838709.i.sohu.com/">http://qq1715838709.i.sohu.com/

http://phlog.net/qqww123">http://phlog.net/qqww123
http://www.holatu.com/user/qqww123/blogs">http://www.holatu.com/user/qqww123/blogs

http://www.blogusers.com/sme_blog.php?u=...">http://www.blogusers.com/sme_blog.php?u=...

http://qqww123.blog.forexstar.com.cn/">http://qqww123.blog.forexstar.com.cn/

http://www.art-ba-ba.com/blog/U/default....">http://www.art-ba-ba.com/blog/U/default....

http://www.indyarocks.com/blogs/blog_vis...">http://www.indyarocks.com/blogs/blog_vis...==

http://qqww123.eklablog.com/">http://qqww123.eklablog.com/
http://www.adultblogs.com/users/qqww123/">http://www.adultblogs.com/users/qqww123/

http://www.tumblr.com/blog/qqww123">http://www.tumblr.com/blog/qqww123
http://qqww123.livejournal.com/">http://qqww123.livejournal.com/

http://qqww123.bloggd.org/">http://qqww123.bloggd.org/
http://blog.cnfol.com/qqww123">http://blog.cnfol.com/qqww123

http://www.sanalkahve.com/user/qqww123/b...">http://www.sanalkahve.com/user/qqww123/b...
http://qq1715838709.blog.com/">http://qq1715838709.blog.com/

http://users.section101.com/?page=user_b...">http://users.section101.com/?page=user_b...

http://fr.weblog.26l.com/weblog.2130490....">http://fr.weblog.26l.com/weblog.2130490....
http://yaplog.jp/qq1715838709/">http://yaplog.jp/qq1715838709/

http://blog.fainotizia.it/users/qw123456">http://blog.fainotizia.it/users/qw123456
http://www.beactive.sk/blogs/qqww123">http://www.beactive.sk/blogs/qqww123

http://d.hatena.ne.jp/qq1715838709/">http://d.hatena.ne.jp/qq1715838709/
http://qqww123.diandian.com/">http://qqww123.diandian.com/

http://blog.kdnet.net/boke.asp?userid=11...">http://blog.kdnet.net/boke.asp?userid=11...

http://blog.people.com.cn/home.do?uid=55...">http://blog.people.com.cn/home.do?uid=55...

http://qq1715838709.home.news.cn/blog/">http://qq1715838709.home.news.cn/blog/
http://qqww123.blog.china.com/">http://qqww123.blog.china.com/

http://www.mywebprofile.com/qqww123/blog...">http://www.mywebprofile.com/qqww123/blog...
http://qqww123.blogdetik.com/">http://qqww123.blogdetik.com/

http://www.imfriends.net/qqww123/">http://www.imfriends.net/qqww123/
http://www.kerchoonz.com/user/qqww123/bl...">www.kerchoonz.com/user/qqww123/blogs

http://www.cnfblog.com/blogs.php?blog_id...">http://www.cnfblog.com/blogs.php?blog_id...

http://blogsdelagente.com/qq1715838709/">http://blogsdelagente.com/qq1715838709/

http://bbs.hkange.com/boke.asp?lin.index...">http://bbs.hkange.com/boke.asp?lin.index...

http://www.cretaceousworld.com/geobooks/...">http://www.cretaceousworld.com/geobooks/...

http://www.xxllove.net/blogs_view.php?id...">http://www.xxllove.net/blogs_view.php?id...

http://www.mein-blog.net/b-qqww123">http://www.mein-blog.net/b-qqww123
http://blog.bitcomet.com/17480135/">http://blog.bitcomet.com/17480135/

http://qq1715838709.banzhu.net/">http://qq1715838709.banzhu.net/
http://blog.ifeng.com/6197457.html">http://blog.ifeng.com/6197457.html

http://blog.tianya.cn/blogger/blog_main....">http://blog.tianya.cn/blogger/blog_main....

http://qqww123456.blogbus.com/">http://qqww123456.blogbus.com/
http://www.myspace.com/579026607/blog">http://www.myspace.com/579026607/blog

http://qq1715838709.weebly.com/blog.html">http://qq1715838709.weebly.com/blog.html
http://scubalot.com/blog/6990">http://scubalot.com/blog/6990

http://symposium.adeta.org/blog/19246">http://symposium.adeta.org/blog/19246

http://blog.huanqiu.com/space-uid-562571...">http://blog.huanqiu.com/space-uid-562571...

http://blog.iccsz.com/qqww123/default.as...">http://blog.iccsz.com/qqww123/default.as...

http://www.vbsiglo21.net/modules.php?nam...">http://www.vbsiglo21.net/modules.php?nam...
http://www.tudou.com/home/_106804749">http://www.tudou.com/home/_106804749

http://www.bloggen.be/qqww123/">http://www.bloggen.be/qqww123/
http://qqww123.blogujem.cz/">http://qqww123.blogujem.cz/

http://qqww123.freeblogzone.com/">http://qqww123.freeblogzone.com/
http://qqww123.edublogs.org/">http://qqww123.edublogs.org/

http://qqww123.manablog.jp/">http://qqww123.manablog.jp/
 http://qqww123.freeblog.hu/">http://qqww123.freeblog.hu/

http://www.flixya.com/user/qqww123/blogs">http://www.flixya.com/user/qqww123/blogs
http://qqww123.stylblog.net/">http://qqww123.stylblog.net/

http://1715838709.magix.net/blog/qqww123">http://1715838709.magix.net/blog/qqww123

http://qqww123.blogs.experienceproject.c...">http://qqww123.blogs.experienceproject.c...

http://thisiscarib.com/community/qqww123...">http://thisiscarib.com/community/qqww123...

http://www.4ppl.com/blog/posts/qqww123">http://www.4ppl.com/blog/posts/qqww123

http://www.ianoint.com/blogs_view.php?id...">http://www.ianoint.com/blogs_view.php?id...

http://haiau.com/nw/blog.php?user=qqww12...">http://haiau.com/nw/blog.php?user=qqww12...
http://mediamajkt.net/?q=blog/4329">http://mediamajkt.net/?q=blog/4329

http://www.mytrainer.com/qqww123">http://www.mytrainer.com/qqww123

http://blog.yahoo.com/_QA6TQ7VS7ETKKNWGE...">http://blog.yahoo.com/_QA6TQ7VS7ETKKNWGE...

http://www.poetryvisualized.com/profile_...">http://www.poetryvisualized.com/profile_...

http://myindiacafe.com/blogs/qqww123456/">http://myindiacafe.com/blogs/qqww123456/

http://unitedhopechurch.org.dedi589.your...">http://unitedhopechurch.org.dedi589.your...

http://qqww123.piczo.com/?cr=1">http://qqww123.piczo.com/?cr=1

http://www.cnuspals.com/linkup/blogs/pos...">http://www.cnuspals.com/linkup/blogs/pos...

http://www.businessesdallas.com/communit...">http://www.businessesdallas.com/communit...

http://betweendrinks.com/linjinjun/blog/">http://betweendrinks.com/linjinjun/blog/

http://www.singlefling.com/blogs/posts/q...">http://www.singlefling.com/blogs/posts/q...
http://qqww123.blogdiario.com/">http://qqww123.blogdiario.com/

http://www.worldofwarcraftblogs.com/qqww...">http://www.worldofwarcraftblogs.com/qqww...

http://clubbing.in.ua/blogs/posts/qqww12...">http://clubbing.in.ua/blogs/posts/qqww12...

http://www.reneeolstead.com/blog/qqww123">http://www.reneeolstead.com/blog/qqww123
http://www.seo-mix.com/blog/qqww123">http://www.seo-mix.com/blog/qqww123

http://www.pspg.ru/blog/14503">http://www.pspg.ru/blog/14503
http://www.neasmo.org.ua/user/2777">http://www.neasmo.org.ua/user/2777

http://www.americanbang.com/blog/qqww123">www.americanbang.com/blog/qqww123
http://uc-300.com/?q=blogs/qqww123">http://uc-300.com/?q=blogs/qqww123

http://www.campaignforliberty.org/profil...">http://www.campaignforliberty.org/profil...

http://www.caribbeanstrategy.gov.co/user...">http://www.caribbeanstrategy.gov.co/user...

http://www.hackingtheneural.net/users/qq...">http://www.hackingtheneural.net/users/qq...

cai654 (02. 03. 2012, 08:56)  

http://cai123.mylivepage.com/blog/index

http://cai123.over-blog.com/

http://cai001.fotopages.com/

http://gvrl.com/blogsearchresults.asp?ba...

http://www.equestrianblogging.com/blogs/...

http://cai003.createblog.com/blog/

http://cai004.inube.com/

http://dshy654.blog.163.com/

http://hi.baidu.com/king958710376/blog

http://blog.sina.com.cn/u/2607816877

http://18645208.blog.hexun.com/

http://cjl059.i.sohu.com/

http://cai006.insanejournal.com/

http://phlog.net/cai007

http://www.holatu.com/user/cai008/blogs

http://www.blogusers.com/sme_blog.php?u=...

http://www.art-ba-ba.com/blog/U/default....

http://www.indyarocks.com/blogs/blog_vis...

http://cai123456.eklablog.com/

http://www.adultblogs.com/users/cai013/

http://cai014.livejournal.com/

http://cai016.bloggd.org/

http://blog.cnfol.com/cai017

http://caijianglong.blog.com/

http://users.section101.com/?page=user_b...

http://fr.weblog.26l.com/weblog.2130210....

http://yaplog.jp/cai021/

http://www.beactive.sk/blogs/cai022

http://d.hatena.ne.jp/cai0240/

http://cai025.diandian.com/

http://blog.kdnet.net/boke.asp?cai027.in...

http://cai031.home.news.cn/blog/

http://cjl001.blog.china.com/index.html

http://www.mywebprofile.com/cai033/

http://cai321.blogtrue.com/page.view.do?...

http://forum.china.com.cn/space-uid-8132...

http://www.kerchoonz.com/user/jiang003/b...

http://www.cnfblog.com/blogs.php?blog_id...

http://blogsdelagente.com/jiang009/

http://bbs.hkange.com/boke.asp?jiang011

http://www.xxllove.net/blogs_view.php?id...

http://www.mein-blog.net/b-jiang013

http://blog.bitcomet.com/17474912/

http://jiang015.banzhu.net/

http://www.tudou.com/home/_106737182

http://blog.ifeng.com/5626292.html

http://blog.tianya.cn/blogger/post_read....

http://cjl055.blogbus.com/

http://www.myspace.com/579564125/blog/

http://scubalot.com/blog/7326

http://blog.huanqiu.com/space-uid-522726...

http://www.japanegypt.net/user_blog.php

http://blog.iccsz.com/jiang029/default.a...

http://www.vbsiglo21.net/modules.php?nam...

http://www.imfriends.net/cjl062/

http://cjl063.weebly.com/cjl063.html

http://obshestvo.ru/blog/3905

http://solobuscame.com/social/blog.php?u...

http://symposium.adeta.org/blog/25600

http://www.cretaceousworld.com/geobooks/...

http://www.bloggen.be/wc0/

http://cjl029.blogujem.cz/

http://cjl046.sportblog.be/

http://wc005.manablog.jp/

http://cjl081.freeblog.hu/

http://www.flixya.com/user/wc006/blogs

http://cjl047.blogs.experienceproject.co...

http://thisiscarib.com/community/wc009/b...

http://www.4ppl.com/blog/posts/wc010

http://wc011.bloglove.cc/

http://www.ianoint.com/blogs_view.php?id...

http://haiau.com/nw/blog.php?user=wc013

http://mediamajkt.net/?q=node/51130

http://www.mytrainer.com/members/cjl025

http://www.mojatu.com/cjl028/blog/

http://www.sanalkahve.com/user/wc018/blo...

http://www.poetryvisualized.com/profile_...

http://unitedhopechurch.org.dedi589.your...

http://www.cnuspals.com/linkup/blogs/pos...

http://www.businessesdallas.com/communit...

http://betweendrinks.com/wc024/blog/

http://www.singlefling.com/blogs/posts/w...

http://blogfather.net/blogs/bf_wc026

http://www.reneeolstead.com/blog/wc028

http://www.seo-mix.com/blog/wc029

http://www.wesoflyentertainment.com/memb...

http://www.pspg.ru/blog/14556

http://www.neasmo.org.ua/user/2778

http://uc-300.com/?q=blogs/wc033

http://www.estrategiacaribe.gov.co/users...

http://www.hackingtheneural.net/content/...

http://games.on.net/blog/cjl097/

http://blog.eastday.com/cai123456

http://myindiacafe.com/blogs/shoes/

http://cai123.freeblogzone.com/

http://jianglongcai.magix.net/blog/socce...

http://www.bloggen.be/wc0/

http://cjl029.blogujem.cz/

http://cjl046.sportblog.be/

http://wc005.manablog.jp/

http://cjl081.freeblog.hu/

http://www.flixya.com/user/wc006/blogs

http://cjl047.blogs.experienceproject.co...

http://thisiscarib.com/community/wc009/b...

http://www.4ppl.com/blog/posts/wc010

http://wc011.bloglove.cc/

http://www.ianoint.com/blogs_view.php?id...

http://haiau.com/nw/blog.php?user=wc013

http://mediamajkt.net/?q=node/51130

http://www.mytrainer.com/members/cjl025

http://www.mojatu.com/cjl028/blog/

http://www.sanalkahve.com/user/wc018/blo...

http://www.poetryvisualized.com/profile_...

http://unitedhopechurch.org.dedi589.your...

http://www.cnuspals.com/linkup/blogs/pos...

http://www.businessesdallas.com/communit...

http://betweendrinks.com/wc024/blog/

http://www.singlefling.com/blogs/posts/w...

http://blogfather.net/blogs/bf_wc026

http://www.reneeolstead.com/blog/wc028

http://www.seo-mix.com/blog/wc029

http://www.wesoflyentertainment.com/memb...

http://www.pspg.ru/blog/14556

http://www.neasmo.org.ua/user/2778

http://uc-300.com/?q=blogs/wc033

http://www.estrategiacaribe.gov.co/users...

http://www.hackingtheneural.net/content/...

http://games.on.net/blog/cjl097/

http://blog.eastday.com/cai123456

http://myindiacafe.com/blogs/shoes/

http://cai123.freeblogzone.com/

http://jianglongcai.magix.net/blog/socce...

amanda49 (02. 03. 2012, 08:48) amanda49

beats by dre (02. 03. 2012, 06:37) beats by dre

Beats by Dr. Dre Headphones by Monster Cable from Dr. Dre. US Retail store for Discount Beats by Dr

HTC Sensation XE is a pretty sight, with it's black and sturdy framework.http://www.beatsbydreoutletuk.com" title="cheap beats by dre" target="_blank">cheap beats by dre The XE is created from red and black, unlike the silver and white touches of the HTC Sensation. More details is going to be revealed once HTC launches the sensation XE soon. No you ascertain the reception nevertheless its future looks promising.. Monster Beats by Dr Dre Headphones are definitely the latest music craze just by solo artist Dr Dre.http://www.beatsbydreoutletuk.com" title="monster beats" target="_blank">monster beats We have used together with tested three of their latest headphones and are likely to give you the lowdown on one of these great products and genital herpes virus treatments think is great and that which you think can be increased on. These headphones is a brand made famous through the rap/hip hop artist that is Dr Dre and Jimmy Lovine who is the chairman of Interscope Reports. The brand currently has 6 headphones products and 6 different earphone products all below the same brand, Monster Surpasses.http://www.beatsbydreoutletuk.com" title="beats by dre outlet" target="_blank">beats by dre outlet These headphones are a huge hit in the celebrity will due to the name, brand, style and the products the product. You will see these headphones endorsed from various celebrities. The first headphones we can talk about are the Monster Beats by Doctor. Dre Studio High Definition Headphones. When you first start to see the product packages you know you're going to be getting a high quality product, the packaging is actually absolute stunning. The quality of the headphones themselves is also top-notch, you can see how come these headphones are used widely across the globe thanks to their lovely looks, it is usually rare to find a set of headphones that not perform really well but also look terrific.http://www.beatsbydreoutletuk.com" title="monster beats outlet" target="_blank">monster beats outlet The actual quality in the headphones is also excellent, the headphones have built-in sound cancellation that basically cancels out the surrounding sound so that you are endorse only in the music.http://www.beatsbydreoutletuk.com" title="beats by dre" target="_blank">beats by dre This feature in the headphones work really well. A slight problem that individuals and many other people experienced when using this headphones is that the sound leakage that come from the headphones while use is kind of loud, for example if you ever were sitting on a bus then you definitely bet that at least share of the bus will hear your music. That is only of course if you decide to play your headphones on full blast, if you lower the volume of the sound then this issue is less a issue, it is only at high volume that you may have a problem with the issue of sound leakage. The headphones while on are extremely comfortable, you hardly notice that you are wearing them. The headphones come with various accessories and included the batteries that are required for them to work, make sure you keep spare batteries just in case you run out, as obviously what is the point in having a set of headphones if you travelling and do not have any batteries to enable them to work, this can be an issue if you don't take spares or the ability to recharge your existing batteries.http://www.wholesale212.com" target="_blank" title="Cheap Gucci Shoes">www.wholesale212.com Overall from this product we have seen these headphones are a very high quality in not only design but also their performance they published, they really do set a benchmark when it comes to music and the headphone industry. Dr Dre Monster Surpasses headphones gets a thumbs in place from us.http://www.wholesale212.com" target="_blank" title="Cheap Gucci Shoes">Cheap Gucci Shoes

TN Pas Cher (27. 02. 2012, 06:29) http://www.niketnrequin-2012.com

amanda49 (23. 02. 2012, 10:30) denim slim female vest

[url=http://www.amanda49.com/buy/abstract-oil...]Abstract Oil Paintings[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/abstract-lov...]abstract lovely birds oil painting[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/abstract-oil...]abstract oil painting[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/abstract-han...]abstract handpainted oil painting[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/abstract-on-...]abstract on canvas painting[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/abstract-pai...]abstract painting[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/abstract-por...]Abstract Portrait Oil Painting[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/abstract-no-...]abstract no frame oil painting[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/modern-abstr...]modern abstract oil paintings[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/modern-abstr...]modern abstract oil painting[/url]?

[url=http://www.amanda49.com/buy/american]american flag harem pants[/url]

[url=http://www.amanda49.com/buy/women%27s-le...]Women's Leopard Harem Pants[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/women%27s-gr...]Women's Graceful Pants[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/women%27s-br...]Women's Breathable Pants[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/women%27s-qu...]Women's Quick Dry Nine-tenth Pants[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/children%27s...]Children's Clothing Including Jacket, T shirt, Pants[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/children%27s...]Children's Pants Suit[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/men%27s-blac...]Men's Black Pants[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/womens-leopa...]womens leopard harem pants[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/amanda49-lei...]amanda49 leisure and stylish american flag patterns cotton feet harem pants for women[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/american-fla...]american flag harem pants[/url]??

amanda49 (23. 02. 2012, 10:30) denim slim female vest

[url=http://www.amanda49.com/buy/cosplay-wig/]cosplay wig[/url]

[url=http://www.amanda49.com/buy/full-lace-co...]Full Lace Cosplay Wigs[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/non-remy-cos...]Non-Remy cosplay wigs[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/non-remy-cos...]Non-Remy Cosplay Wig[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/ladies%27-re...]Ladies' Red cosplay wig[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/beautiful-lo...]Beautiful Long Straight Cosplay Wigs[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/straight-lon...]straight long Cosplay wig[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/synthetic-fi...]Synthetic Fiber Cosplay Wig[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/ladies-red-c...]ladies red cosplay wig[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/pink-vocaloi...]pink vocaloid cosplay wig[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/golden-cospl...]golden cosplay wigs[/url]??

[url=http://www.amanda49.com/buy/cotton-short...]cotton shorts[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/canvas-shoes...]canvas shoes[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/coat/]coat[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/canvas-thigh...]canvas thigh high boots[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/car/]car[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/cosplay-wig/]cosplay wig[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/cartton-imag...]cartton images on kids backpack[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/cosplay-wigs...]cosplay wigs[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/cotton-casua...]cotton casual shorts[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/cotton-short...]cotton short sleeve t shirts[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/Cotton-Coat/]Cotton Coat[/url], [url=http://www.amanda49.com/buy/cotton-jacke...]cotton jacket[/url]

[url=http://www.amanda49.com/buy/abstract-pai...]abstract painting[/url]

amanda49 (23. 02. 2012, 10:29) denim slim female vest

Stylist YangMingHao: for [url=http://www.amanda49.com/modern-handpaint...]Modern Hand-painted Rich Flowers Frameless Abstract on Canvas Painting[/url] example, if we in apple computer [url=http://www.amanda49.com/frameless-abstra...][b]Frameless Abstract on Canvas Painting Rural Scenery Series Hand-painted Oil Painting[/b][/url] shops, suddenly see one like IBM computer, certainly we don't want to buy. Of course apple computer [url=http://www.amanda49.com/buy/frameless-ha...]Frameless Hand-painted Oil Painting[/url] is not like that. I like the [url=http://www.amanda49.com/buy/abstract-on-...]Abstract on Canvas Painting[/url] Logo and provides the service and it sounds design, its design and other products are completely [url=http://www.amanda49.com/buy/rural-scener...]Rural Scenery Series Painting[/url] different. Say so, in a high-end brand, product brand recognition is very important.

coach factory online (15. 02. 2012, 06:53) christian louboutin uk

apple accessories (13. 02. 2012, 07:44) http://www.appleaccessoriesmall.com

then get the most reasonable organic logic - "

Plague sly eye blinking from time to time to stop and rub his nose.

http://www.appleaccessoriesmall.com

Cheap Nike Dunks (12. 02. 2012, 15:33) http://www.cheapnikedunks2011.com

Karenmillen (08. 02. 2012, 01:22) http://www.karenmillendressesoutlet.co.uk

His words were proud, and all eyes looked upon the ring; for he held it now aloft, and the green jewels gleamed there that the Noldor had devised in Valinor. For this ring was like to twin serpents, whose eyes were emeralds, and their heads met beneath a crown of golden flowers, that the one upheld and the other devoured;  http://www.hoganoutlets.eu hogan outlet  that was the badge of Finarfin and his house; Then Melian leaned to Thingol's side, and in whispered counsel bade him forgo his wrath. 'For not by you,' she said, 'shall Beren be slain; and far and free does his fate led him in the end, yet it is wound with yours. Take heed!'

But Thingol looked in silence upon Lъthien; and he thought in his heart: 'Unhappy Men, children of little lords and brief kings, shall such as these lay hands on you, and yet live?' Then breaking the si http://www.tresorparissale.eu Tresor Paris  lence he said: 'I see the ring, son of Barahir, and I perceive that you are proud, and deem you http://www.pradaborse.eu Prada Borse rself mighty. But a father's deeds, even had his service been rendered to me, avail not to win the daughter of Thingol and Melian. See now! I too desire a treasure that is withheld. For rock and steel and t http://www.thelouisvuittonsitoufficiales... louis vuitton sito ufficiale he fires of Morgoth keep the jewel that I would possess against all the powers of the Elf-kingdoms. Yet I hear you say that bonds such as these do not daunt you. Go your way therefore! Bring http://www.fendisitoufficiale.eu fendi sito ufficiale  to me in your hand a Silmaril from Morgoth's crown; and then, if she will, Lъthien may set her hand in yours. Then you shall have my jewel; and though the fate of Arda l http://www.karenmillenoutletsales.co.uk karen millen ie within the Silmarils, yet yo  u shall hold me generous.'

Thus he wrought the doom of Doriath, and was ensnared within the curse of Mandos. And those that heard these words perceived that Thingol would save his oath, and yet send Beren to his death; for th http://www.borsechanel.eu Borse Chanel  ey know that not all the power of the Noldor, before the Siege was broken, had availed even to see from afar the shining Silmarils of Fлanor. For they were set in the Iron Crown, and treasured http://www.scarpeprada.eu Scarpe Prada  in Angband above all wealth; and Balrogs were about them, and countless swords, and strong bars, and unassailable walls, and the http://www.gucciborse.eu Gucci Borse  dark majesty of Morgoth.

Karenmillen (08. 02. 2012, 01:21) http://www.karenmillendressesoutlet.co.uk

Then Thingol looked upon Beren in scorn and anger; but Melian was silent. 'Who are you', said the King, 'tha http://www.karenmillendressesoutlets.co.... Karen millen outlet  t come hither as a thief, and unbidden dare to approach my throne?'

But Beren being filled with dread, for the splendour of Menegroth and the majesty of Thingol were very great, answered nothing. Therefore Lъthien spoke, and said: 'He is Beren son of Barahir, lord of Men, mighty foe of Morgoth, the tale of whose deeds is become a song even among the Elves.'

'Let Beren speak!' said Thingol. 'What would you here, unhappy mortal, and for what cause have you left your own land to http://www.scarpehogans.eu Hogan Sito Ufficiale  enter this, which is forbidden to such as you? Can you show reason why my power should not be laid on you in heavy punishment for you insolence and folly?'

Then Beren looking up beheld the eyes of Lъthien, and his glance went also to the face of Melian and it seemed to him that words were put into his mouth. Fear left him, and the pride of the eldest house of Men returned to him; and he said: 'My fate, O King, led me hither, through perils such as few even of the Elves would dare. And here I have found what I sought not indeed, but finding I would possess for ever. For it is above all gold and silver, and beyond all  http://www.thepoloralphlaurenpascher.eu Polo Ralph Lauren jewels. Neither rock, nor steel, nor the fires  http://www.scarpehoganoutlet.eu scarpe hogan  of Morgoth, nor all the powers of the Elf-kingdoms, shall keep from me the treasure that I desire. For Lъthien your daughter is the fairest of all the Children of the World.'

Then s http://www.goedkopeuggsnederlands.eu Goedkope uggs ilence fell upon the hall, for those that stood there were ast http://www.tisasnapbackshats.eu Tisa Snapbacks ounded and afraid, and they thought that Beren would be slain. But Thingol spoke slowly, sa http://www.collezionehogan.eu Collezione Hogan  ying: 'Death you have earned with these words; and death you should find suddenly, had I not sworn an oath in haste; of which I repent, baseborn mortal, who in the realm of Morgoth has learnt to creep in secret as his spies and thralls.'

Then Ber http://www.thethomassabouk.co.uk thomas sabo charms en answered: 'Death you can give me earned or unearned; but the names I will not take from you of baseborn, nor spy, nor thrall. By the ring of Felagund, that he gave to Barahir my father on the battle field of the North, my house has not earned such names from any Elf, be he king or no.'

mobile phone lookup (06. 02. 2012, 18:56) http://www.findacellphoneuser.com/

Byl jsem velmi zaujatý úrovni chápání tak jasně doložena v tomto příspěvku. Doufám, že zbytek této stránce dále obsahuje obsah jako zábavný a poučný, protože to!

http://www.findacellphoneuser.com/2009/0...

http://www.findacellphoneuser.com/2009/1...

http://www.findacellphoneuser.com/2009/0...

http://www.findacellphoneuser.com/2010/0...

http://www.outdoorlightsgalore.com/

http://bestpelletstoves.blogspot.com/

coach outlet (17. 01. 2012, 07:40) http://www.coachoutletonlinestoretime.com

omega moonwatch (16. 01. 2012, 08:01) omega moonwatch

http://www.samewatches.com/Rolex-Datejus... cheap rolex watches because they had been at their authentic inception http://www.samewatches.com/Iwc.html replica Iwc watches A illustration of very good craftsmanship and style for far more than 1 hundred many years http://www.samewatches.com/White-Gold-li... cartier replica watches Rolex watches stay the gold regular in present day view industry A Swiss firm which prides alone around the excellent top quality of her items and companies Rolex merchants are identified globally and appeal to not merely older generations but to more youthful kinds also This really is the timepiece that every person having a respect and appreciation for jewellery and artwork mixed want to achieve Rolex watches fairly basically talk quietly and regally of sturdiness and good results http://www.samewatches.com watches replica http://www.samewatches.com/Stainless-Ste... fake Classic http://www.samewatches.com/Black-dial-18... lange sohne The greater finish styles that could be discovered inside the Rolex view collections more than the a long time in no way differ in the 1 uncomplicated normal in the Swiss view organization and which is to produce watches and

toe pumps (16. 01. 2012, 08:00) toe pumps

been prudent offered the impression retro bottle http://www.varyshoes.net/fashion-collect... red heels http://www.varyshoes.net/christian-loubo... side zip sheep skin tall boots black Inside the colour choice Vera Wang chosen mainly a awesome black http://www.varyshoes.net/christian-loubo... yellow pumps interspersed with brownish red forest green nude colour in to the breath of spring Cheongsam gown profile of individuals really feel warm and printed materials are cautiously chosen around the Magnolia pattern The unlimited folds display video games all through the complete tale adjustments from pants tops to skirts and replicate the comfortable really feel as well as the consequences of substantial heels also appeared around the fold The Vera Wang around the match and pants waistline hem was modified fit a a lot more rounded hem beautiful woman temperament coupled with greater than a size of waistline pants leg awl it seems that British Fuel free of charge and uncomplicated Shoulder inside the sleeve with quite Chinese type oil painting plum blossom style http://www.varyshoes.net/sandals.html men sandals http://www.varyshoes.net/images/uploads/..."

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

 • spotřebitelský rozhodce
 • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.