chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | recenze Bonus-Konec civilizace (06. 01. 2011, 10:00)

MusicZone | recenze Bonus-Konec civilizace (06. 01. 2011, 10:00)

RECENZE

Richard Kutěj (06. 01. 2011, 10:00) Bonus-Konec civilizace

 • 1)(Bez oken)
 • 2)Psychologové
 • 3)Dětem (+ Lineup)
 • 4)Zakopanej pes
 • 5)Mý místo (+ Idea, Aran Satan)
 • 6)(Ford)
 • 7)Epitaf (+ Karaoke Tundra)
 • 8)Ztrácíme čas
 • 9)Squatteři, feťáci, anarchisti (+ Banán)
 • 10)(Eden)
 • 11)2540 (+ Volenet)
 • 12)Party track (+ Lyrik, DJ Spank)
 • 13)P I K O S M R T (+ Karaoke Tundra)
 • 14)(Tolik let)
 • 15)Konec civilizace (+ DJ Spinhandz)

ZÁVĚR

Bonus má nepopiratelný muzikantský talent. Navíc se nebojí být zcela otevřený a upřímný a nechat nás nahlédnout mnohdy i hustě hluboko do své duše a myšlenkových pochodů. K tomu přidejme i sraní na konvence a pravidla, kus odvahy a zdravé drzosti a také poukazování na mnohé z toho, co musí štvát každého jen trochu soudného a svobodomyslného člověka. K posrání na tom je, že Bonus při tom všem zároveň působí naprosto normálně, přirozeně a civilně. * * * * * * -

INFO

Interpret: Bonus
Album: Konec civilizace
Žánr: alternativní hip-hop
Celkový čas: 00:00:00
Rok: 2010
Vydavatel: Starcastic

Bonus dosáhl mnohé z toho, po čem všemožní jiní muzikanti, i další umělci, marně touží. Oslovuje, baví, nutí k zamyšlení i okouzluje. Stejně tak mnoho lidí také pěkně sere. Každopádně. Je tady a ví se o něm. Tenhle chlapík, a jeho dílo, zkrátka nikdy nebude patřit mezi ty, kteří sedí někde v koutě. A jak toho dosáhl? Osobně si myslím, že jednoduše. Bonus má nepopiratelný muzikantský talent. Navíc se nebojí být zcela otevřený a upřímný a nechat nás nahlédnout mnohdy i hustě hluboko do své duše a myšlenkových pochodů. K tomu přidejme i sraní na konvence a pravidla, kus odvahy a zdravé drzosti a také poukazování na mnohé z toho, co musí štvát každého jen trochu soudného a svobodomyslného člověka. K posrání na tom je, že Bonus při tom všem zároveň působí naprosto normálně, přirozeně a civilně. A vy mu to všechno prostě věříte a víte, že tohle není žádná habaďůra rádoby in blbečka, který se jen snaží vézt na “jsem rebel“ vlně. Kurva dlouhý úvod, že? A to jsem vám o jedné z nejlepších hip-hopových desek, co jich u nás za poslední roky vyšly, neřekl zdaleka vše.

Už teď ale asi můžeš přestat číst ty, pro kterého hranice hip-hopu představuje obvod zlatého řetězu tlemící se MTV hip-hop star, nebo třeba obvod na tvou hlavu přesně pasující tolik cool šiltovky, kterou nesundáváš ani na diamantové svatbě tvé babičky a dědy. Hip-hop, stejně jako ostatně všechny ostatní hudební žánry, přitáhl krom spousty klišovitých postav a postaviček i umělce, kteří se z něj rozhodli vymačkat to nejlepší a zkusit to celé pak dělat trošku jinak a po svém. Obecně se to nazývá třeba alternativní hip-hop, nebo tak nějak. Ať se to ale již jmenuje jak chce, máme taky u nás a u našich slovenských bratov umělce, kteří tohle umí kurva dobre! Na Slovensku třeba Modré hory, nebo Peťo Tázok a Karaoke Tundra, u nás třeba WWW, nebo Bonus a Peklo a Karaoke Tundra.

A tím jsme se zlehka dostali k hudební složce desky “Konec civilizace“. Jak už jsem psal výše, Bonus alias Bourek, disponuje poměrně slušným muzikantským talentem. A citem. Citem pro v podstatě mnohdy až popovou (bez urážky!) a svěží muziku, která chytí, baví a při tom není ani trochu podbízivá, laciná, lascivní, či jinak blbá. To ostatně dokázal už i ve svých předchozích kapelách, jako Ememvoodoopöka, či Sporto. "Konec civilizace" ovšem znamená také Peklo. Tím nechci říct, že mnohá zde v textech probíraná témata jsou skutečně temná, drsná a smutná. Peklo je pseudonym mladého talentovaného týpka, kterého možná někteří zavěcení pamatují třeba z kapely Hissing Fauna. Týpka, který myslím aspiruje na post producenta a studiového mistra, o kterém ještě mnohé uslyšíme. Odrazovým můstkem pro má tvrzení budiž právě "Konec civilizace", na jehož hudební složce Peklo makal s Bonusem ve studiu Kundolab, kde se také Peklo postaral o nahrání desky. A dvakrát zmíněný Karaoke Tundra? Ten tady své otisky zanechal u dvou tracků. A zasvěcení opět ví, že? Slovenský elektro a hip-hopový experimentátor a producent, jehož tvorba zní většinou jako odvrácená strana měsíce a za jehož zvuky, postupy a nálady by se jistě nestyděl třeba ani Mick Harris v nejlepších dobách svého ambient-dub-industrial projektu Scorn.

Hudebně tedy očekávej do sebe zapadající a makající mix výše psaného. Vedle sebe tu najdeš některé opravdu až vesele a hitově působící tracky. Vedle nich jsou ale taky opravdové sestupy. Smutné, ale ne odevzdané. Drsné, ale ne tvrdě znějící. Temné a vrývající se tracky, táhnoucí se a dopadající na duši mnohem hůř, než nedělní kocovina po totálně prokaleném víkendu. Deprese, mráz a pod tím vším pořád ještě tepající srdce. A víš, co je na tom všem nejlepší? Že tohle všechno je tady dané vedle sebe v jedné linii a při tom nic z toho nepřebývá, netahá za uši, nebo nepůsobí nepatřičně a nesourodě. "Konec civilizace". Radost i smutek. Zábava i vážnost. Láskou i tragédií horoucí srdce a jeden do sebe zapadající a pulsující organismus.

Hip-hop by ale nebyl hip-hopem bez textů. Ty Bonusovy, na rozdíl od některých tracků, ale většinou vůbec veselé nejsou. Ano. Najdeš tady třeba oddechový text o návštěvě u bratislavského kolegy-rapera. Mnohem častěji jsou to ale témata, která se možná někdy na skutečném konci civilizace podepíší. Zcela otevřeně se tady probírá rasová nesnášenlivost, devastující a sebevraždy a další svinstva způsobující tvrdé drogy, konzum a nenažranost současného systému, politická svinstva a kurvárny, potírání alternativních a na systému nezávislých aktivit. Nebo pojmenovávání osobních úzkostí a civilizačních a z dnešní civilizace pocházejících depresí.

Ano. Už jsem slyšel i hlasy, které za tohle všechno Bonusovi vyčítají jistou dávku naivity, nebo třeba to, že daná témata už před ním probíraly tisíce jiných. OK. Velká otevřenost a upřímnost takto možná někomu může připadat. Na tom je také něco pravdy. Na druhé straně. No a co. Proč neustále nebušit do témat, které se tady prostě kurva pořád dějí a my o nich víme, že jsou svinstva? A je lepší být otevřený a svůj? Nebo nevylézat ze své ulity a dělat sračkoidní umění, kde sice umělci nehrozí, že ho za jeho otevřenost í danou zranitelnost někdo ztrapní, na druhé straně mu ale nehrozí ani to, že by dokázal zaujmout více, než právě chutnající buble-gum, který po chvíli vyplivneš a vyhodíš? Osobně volím právě upřímnost, odbojnost a nebání se říci si své. Obzvláště, když to někdo umí tak přirozeně, jako Bonus, který mne osobně donutil napsat asi nejdelší recenzi, jakou jsem kdy stvořil. A navíc. I historie umění přeci dokazuje, že přežili právě ti, kdo se nebáli jít s vlastní kůží na trh.

Uff. Pokud jsi milý čtenáři došel až sem, děkuji Ti! Ale mnohem lepší pro tebe myslím bude, když si seženeš a poslechneš tu desku. "Konec civilizace". Konec recenze.

Bonus: bonus.temnysily.cz

Desku vydal label Starcastic: www.starcastic.cz

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

the north face pamir windstopper (01. 12. 2011, 02:17) http://www.nfmall.net/womens-north-face-windstopper-c-9.html

I wonder how you got so good article. http://www.nfmall.net/womens-north-face-...">the north face pamir windstopper. This is really a fascinating blog, lots of stuff that I can get into. http://www.nfmall.net/womens-north-face-...">north face pamir windstopper jacket. http://www.nfmall.net/womens-north-face-...">north face pamir windstopper

handbags on sale (26. 11. 2011, 10:14) handbags on sale

cheap moncler (24. 11. 2011, 05:28) cheap moncler

From 1952 currently Moncler has http://www.buycheapmoncler.net">cheap monclercarved its own positioning pertaining to itself from the http://www.buycheapmoncler.net">cheap monclerniche associated with premium attire for both males and females. http://www.buycheapmoncler.net">cheap monclerTheir fashionable designs, vibrant colors, excellent stitching along with par brilliance customer support has built Moncler a sought right after brand. Adult males’s Moncler Overcoats are modish, well-cut, relaxing, lightweight and particularly hot. No make a difference how significant the freezing is, you’http://www.buycheapmoncler.net">cheap monclerll have the ability to trust Moncler overcoats to offer adequate relaxation throughout snowy winters also.

cheap new era hats (17. 11. 2011, 06:59) http://www.newerahatstores.com/

We see so many http://www.newerahatstores.com/">new era hats wholesale in this http://www.newerahatstores.com/">new era store, and more http://www.newerahatstores.com/">new era hats sale at cheap price. Just to do http://www.newerahatstores.com/">cheap new era hats with them. Many people can like the http://www.newerahatstores.com/">new era caps here.

wholesale scarves (17. 11. 2011, 06:58) http://www.scarveswholesaler.net/

Large fashion of http://www.scarveswholesaler.net/">wholesale scarves are offered here. Fashion http://www.scarveswholesaler.net/">burberry scarves is beauty favorite. Each people all want to have fashion http://www.scarveswholesaler.net/">silk scarves. They have a lot of the http://www.scarveswholesaler.net/">scarves for women and http://www.scarveswholesaler.net/">fashion scarves. When you see the number of http://www.scarveswholesaler.net/">winter scarves cheap for surprise!!!!!

Moncler Pas Cher (10. 11. 2011, 10:51) http://www.moncler-paschere.net

il n'ya aucun moyen que vous pouvez surpasser en dehors d'une paire de shorts bien comme un phoque du réservoir pour le ski de wear.http://www.moncler-paschere.net/14-moncl..." title="Moncler Bottes">Moncler Bottes

Soa veste de ski vraiment bien ce qui pourrait créer vous acquérez en contact avec étouffant et confortable est http://www.moncler-paschere.net/13-sacs-..." title="Sacs Moncler">Sacs Moncler

Hermes Pas Cher (10. 11. 2011, 10:51) http://www.hermespascher.net

tirée par la croissance de la consommation, le luxe du marché mondial des marchandises devrait croître à un taux de 10%, et en 2011 retour à la http://www.hermespascher.net" title="hermes prix">hermes prix

pré-crise levels.LV que le deuxième actionnaire Hermes.As plus grand du monde des produits de luxe, LVMH, a annoncé la semaine dernière qu'il a acquis http://www.hermespascher.net" title="hermes discount">hermes discount

la participation de 14,2% dans Hermès, couplé avec les instruments dérivés détenus convertibles, le total des avoirs s'élève à 17,1%, ce qui deviendra l'amour des chevaux Shi secondes shareholder.

Cheap Jeans (09. 11. 2011, 10:51) Cheap Jeans, Affliction Shirts, Laguna Beach Jeans Cheap

we are online cheap designer clothing supplier for several years, including http://www.ptyyy.com/">Cheap Jeans,http://www.ptyyy.com/">Cheap True Religion Jeans, http://www.ptyyy.com/"> cheap mens jeans, http://www.ptyyy.com/"> Cheap affliction clothing over 150USD can get free shipping,if you want to buy http://www.ptyyy.com/abercrombiefitch-c-...">Cheap Abercrombie clothing and http://www.ptyyy.com/laguna-beach-c-110....">Laguna Beach Jeans , http://www.ptyyy.com/true-religion-women...">cheap womens jeans, http://www.ptyyy.com/juicy-couture-juicy...">juicy couture suits cheap then please feel free to visit our online store, we believe that you will love all the stuffs! winter is coming, maybe you need one jacket to warm yourself, we have many jackets for both men and women, such as http://www.ptyyy.com/coogi-mens-coogi-ja...">cheap mens jackets,http://www.ptyyy.com/abercrombiefitch-wo...">cheap womens jackets,http://www.ptyyy.com/gucci-mens-gucci-ja...">mens gucci jackets , http://www.ptyyy.com/abercrombiefitch-me..."> abercrombie jackets, http://www.ptyyy.com/coogi-mens-coogi-ja...">coogi jackets, you will be sure to find what you need, have a warm winter!

moncler jackets (04. 11. 2011, 08:03) moncler jackets

Decent guide causes prolonged move on, thanks for your time have, that buildup in education may be to continue discovering, treatment is without a doubt the start of plethora

http://www.emonclersale.com/

north face outlet (03. 11. 2011, 04:12) north face outlet

Thank you for sharing to us http://www.enorthfacejackets.net/">north face fleece,sale true religion jeans on line sales. You can choose your favourate http://www.enorthfacejackets.net/">north face vest.

north face fleece jackets (03. 11. 2011, 04:12) north face fleece jackets

They're part of a program run by Sarah's,Beirut-based label that employs convicts and the recently-released to sew and embroider http://www.northface-fleece.net/">north face fleece clearance,Buy on the cheapest online store Hot-Replica http://www.northface-fleece.net/">north face denali.

china wholesale (31. 10. 2011, 08:54)  

dr dre beats (27. 10. 2011, 10:29) http://www.monsterbeatse-store.com/

a kind http://www.monsterbeatse-store.com/">dr dre beats which has quite high exposure, where can you see it? In sports channel and entertainment channel, http://www.monsterbeatse-store.com">monster beats Closed Designed earcups, http://www.monsterbeatse-store.com/monst...">beats by dre studio completely enclose your ears to lock out ambient noise.

Moncler online (26. 10. 2011, 05:26) Moncler online

Real http://www.usmonclers.com/womens-moncler...">Moncler vest sale here. 2011 new http://www.usmonclers.com/womens-moncler...">cheap Moncler Hoodies on sale at http://www.usmonclers.com/moncler-boots-...">Moncler boots sale outlet now.

wedding dresses (20. 10. 2011, 04:22) ball gown wedding dresses

North Face Jackets Outlet (19. 10. 2011, 05:37) North Face Jackets Outlet

http://www.northface-fleecejackets.com North Face Fleece Jackets

http://www.northface-fleecejackets.com North Face Fleece

http://www.northface-fleecejackets.com North Face Fleece Jackets Clearance

Ugg Classic Cardy (17. 10. 2011, 04:36) Ugg Classic Cardy

Swarovski crystals (15. 10. 2011, 02:57) Swarovski crystals

North Face Jacket (15. 10. 2011, 02:57) North Face Jacket

http://www.northfaceapexjacket.com North Face Apex Bionic Jacket

http://www.northfaceapexjacket.com North Face Apex Jacket

http://www.northfaceapexjacket.com North Face Mens Apex Bionic Jacket

http://www.northfaceapexjacket.com North Face Womens Apex Bionic Jacket

http://www.northfaceapexjacket.com/north... North Face Denali Fleece Jacket Mens

http://www.northfaceapexjacket.com/north... North Face Denali Fleece Jacket Kids

http://www.northfaceapexjacket.com/north... North Face Denali Fleece Jacket Womens

http://www.northfaceapexjacket.com/north... North Face Apex Bionic Jacket Mens

http://www.northfaceapexjacket.com/north... North Face Apex Bionic Jacket Womens

http://www.northfaceapexjacket.com/north... North Face Apex Bionic Vest

http://www.northfaceapexjacket.com/north... North Face Denali Fleece Hoodie Jacket Men

http://www.northfaceapexjacket.com/north... North Face Denali Fleece Hoodie Jacket Women

buyhandbagscheap (15. 10. 2011, 02:55) coachhandbags

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

 • spotřebitelský rozhodce
 • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.