chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | recenze Bonus-Konec civilizace (06. 01. 2011, 10:00)

MusicZone | recenze Bonus-Konec civilizace (06. 01. 2011, 10:00)

RECENZE

Richard Kutěj (06. 01. 2011, 10:00) Bonus-Konec civilizace

 • 1)(Bez oken)
 • 2)Psychologové
 • 3)Dětem (+ Lineup)
 • 4)Zakopanej pes
 • 5)Mý místo (+ Idea, Aran Satan)
 • 6)(Ford)
 • 7)Epitaf (+ Karaoke Tundra)
 • 8)Ztrácíme čas
 • 9)Squatteři, feťáci, anarchisti (+ Banán)
 • 10)(Eden)
 • 11)2540 (+ Volenet)
 • 12)Party track (+ Lyrik, DJ Spank)
 • 13)P I K O S M R T (+ Karaoke Tundra)
 • 14)(Tolik let)
 • 15)Konec civilizace (+ DJ Spinhandz)

ZÁVĚR

Bonus má nepopiratelný muzikantský talent. Navíc se nebojí být zcela otevřený a upřímný a nechat nás nahlédnout mnohdy i hustě hluboko do své duše a myšlenkových pochodů. K tomu přidejme i sraní na konvence a pravidla, kus odvahy a zdravé drzosti a také poukazování na mnohé z toho, co musí štvát každého jen trochu soudného a svobodomyslného člověka. K posrání na tom je, že Bonus při tom všem zároveň působí naprosto normálně, přirozeně a civilně. * * * * * * -

INFO

Interpret: Bonus
Album: Konec civilizace
Žánr: alternativní hip-hop
Celkový čas: 00:00:00
Rok: 2010
Vydavatel: Starcastic

Bonus dosáhl mnohé z toho, po čem všemožní jiní muzikanti, i další umělci, marně touží. Oslovuje, baví, nutí k zamyšlení i okouzluje. Stejně tak mnoho lidí také pěkně sere. Každopádně. Je tady a ví se o něm. Tenhle chlapík, a jeho dílo, zkrátka nikdy nebude patřit mezi ty, kteří sedí někde v koutě. A jak toho dosáhl? Osobně si myslím, že jednoduše. Bonus má nepopiratelný muzikantský talent. Navíc se nebojí být zcela otevřený a upřímný a nechat nás nahlédnout mnohdy i hustě hluboko do své duše a myšlenkových pochodů. K tomu přidejme i sraní na konvence a pravidla, kus odvahy a zdravé drzosti a také poukazování na mnohé z toho, co musí štvát každého jen trochu soudného a svobodomyslného člověka. K posrání na tom je, že Bonus při tom všem zároveň působí naprosto normálně, přirozeně a civilně. A vy mu to všechno prostě věříte a víte, že tohle není žádná habaďůra rádoby in blbečka, který se jen snaží vézt na “jsem rebel“ vlně. Kurva dlouhý úvod, že? A to jsem vám o jedné z nejlepších hip-hopových desek, co jich u nás za poslední roky vyšly, neřekl zdaleka vše.

Už teď ale asi můžeš přestat číst ty, pro kterého hranice hip-hopu představuje obvod zlatého řetězu tlemící se MTV hip-hop star, nebo třeba obvod na tvou hlavu přesně pasující tolik cool šiltovky, kterou nesundáváš ani na diamantové svatbě tvé babičky a dědy. Hip-hop, stejně jako ostatně všechny ostatní hudební žánry, přitáhl krom spousty klišovitých postav a postaviček i umělce, kteří se z něj rozhodli vymačkat to nejlepší a zkusit to celé pak dělat trošku jinak a po svém. Obecně se to nazývá třeba alternativní hip-hop, nebo tak nějak. Ať se to ale již jmenuje jak chce, máme taky u nás a u našich slovenských bratov umělce, kteří tohle umí kurva dobre! Na Slovensku třeba Modré hory, nebo Peťo Tázok a Karaoke Tundra, u nás třeba WWW, nebo Bonus a Peklo a Karaoke Tundra.

A tím jsme se zlehka dostali k hudební složce desky “Konec civilizace“. Jak už jsem psal výše, Bonus alias Bourek, disponuje poměrně slušným muzikantským talentem. A citem. Citem pro v podstatě mnohdy až popovou (bez urážky!) a svěží muziku, která chytí, baví a při tom není ani trochu podbízivá, laciná, lascivní, či jinak blbá. To ostatně dokázal už i ve svých předchozích kapelách, jako Ememvoodoopöka, či Sporto. "Konec civilizace" ovšem znamená také Peklo. Tím nechci říct, že mnohá zde v textech probíraná témata jsou skutečně temná, drsná a smutná. Peklo je pseudonym mladého talentovaného týpka, kterého možná někteří zavěcení pamatují třeba z kapely Hissing Fauna. Týpka, který myslím aspiruje na post producenta a studiového mistra, o kterém ještě mnohé uslyšíme. Odrazovým můstkem pro má tvrzení budiž právě "Konec civilizace", na jehož hudební složce Peklo makal s Bonusem ve studiu Kundolab, kde se také Peklo postaral o nahrání desky. A dvakrát zmíněný Karaoke Tundra? Ten tady své otisky zanechal u dvou tracků. A zasvěcení opět ví, že? Slovenský elektro a hip-hopový experimentátor a producent, jehož tvorba zní většinou jako odvrácená strana měsíce a za jehož zvuky, postupy a nálady by se jistě nestyděl třeba ani Mick Harris v nejlepších dobách svého ambient-dub-industrial projektu Scorn.

Hudebně tedy očekávej do sebe zapadající a makající mix výše psaného. Vedle sebe tu najdeš některé opravdu až vesele a hitově působící tracky. Vedle nich jsou ale taky opravdové sestupy. Smutné, ale ne odevzdané. Drsné, ale ne tvrdě znějící. Temné a vrývající se tracky, táhnoucí se a dopadající na duši mnohem hůř, než nedělní kocovina po totálně prokaleném víkendu. Deprese, mráz a pod tím vším pořád ještě tepající srdce. A víš, co je na tom všem nejlepší? Že tohle všechno je tady dané vedle sebe v jedné linii a při tom nic z toho nepřebývá, netahá za uši, nebo nepůsobí nepatřičně a nesourodě. "Konec civilizace". Radost i smutek. Zábava i vážnost. Láskou i tragédií horoucí srdce a jeden do sebe zapadající a pulsující organismus.

Hip-hop by ale nebyl hip-hopem bez textů. Ty Bonusovy, na rozdíl od některých tracků, ale většinou vůbec veselé nejsou. Ano. Najdeš tady třeba oddechový text o návštěvě u bratislavského kolegy-rapera. Mnohem častěji jsou to ale témata, která se možná někdy na skutečném konci civilizace podepíší. Zcela otevřeně se tady probírá rasová nesnášenlivost, devastující a sebevraždy a další svinstva způsobující tvrdé drogy, konzum a nenažranost současného systému, politická svinstva a kurvárny, potírání alternativních a na systému nezávislých aktivit. Nebo pojmenovávání osobních úzkostí a civilizačních a z dnešní civilizace pocházejících depresí.

Ano. Už jsem slyšel i hlasy, které za tohle všechno Bonusovi vyčítají jistou dávku naivity, nebo třeba to, že daná témata už před ním probíraly tisíce jiných. OK. Velká otevřenost a upřímnost takto možná někomu může připadat. Na tom je také něco pravdy. Na druhé straně. No a co. Proč neustále nebušit do témat, které se tady prostě kurva pořád dějí a my o nich víme, že jsou svinstva? A je lepší být otevřený a svůj? Nebo nevylézat ze své ulity a dělat sračkoidní umění, kde sice umělci nehrozí, že ho za jeho otevřenost í danou zranitelnost někdo ztrapní, na druhé straně mu ale nehrozí ani to, že by dokázal zaujmout více, než právě chutnající buble-gum, který po chvíli vyplivneš a vyhodíš? Osobně volím právě upřímnost, odbojnost a nebání se říci si své. Obzvláště, když to někdo umí tak přirozeně, jako Bonus, který mne osobně donutil napsat asi nejdelší recenzi, jakou jsem kdy stvořil. A navíc. I historie umění přeci dokazuje, že přežili právě ti, kdo se nebáli jít s vlastní kůží na trh.

Uff. Pokud jsi milý čtenáři došel až sem, děkuji Ti! Ale mnohem lepší pro tebe myslím bude, když si seženeš a poslechneš tu desku. "Konec civilizace". Konec recenze.

Bonus: bonus.temnysily.cz

Desku vydal label Starcastic: www.starcastic.cz

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

Pittsburgh Penguins (11. 05. 2013, 10:19) http://www.pittsburghpenguins-shop.com

More than sunny and bright mid-day, The main addicts couldn't survive kept at a distance. They begin to over supplied the car many over the water bore holes Fargo focal point, Wearing personal newly washed tops, Their very own sweat shirts coupled with a terrific way to the crispy, Pumpkin orange appearing additional vivid and afterward disappearing in closet all downfall months. Inside the end the play, A concerns boycotting competitions, The ill shall spectators spewed inside the little group and the members for continuing to keep NHL dance shoes heli-copter flight the rocks for pretty much four months once the activities contended higher than wealth, It looked on today a of the fact that most dance shoes just ever previously sent back as though it don't forced.

http://www.pittsburghpenguins-shop.com/B...">Brooks Orpik Jersey

Absoluterly certain, Of your current NHL does offer given back, But period does it require NHLlevel handbags to send back? "I hope and far from being too much, Penguins winger Pascal Dupuis wanted to say. And in fact, I would say some sort of clubs can't afford this task inside. In reduced and as well, multiplied season, The matchups will have 48 video game titles in 99 days, The round offers more importance, And simply bulk could possibly be an issue throughout the category. Tuesday. These types of filled activities is a norm for the following several months. Simple fact using in the category are going cook chinese food ture over stress nonetheless, Maybe it's a bigger supply for the reason that backtobacks include the availability of cost.http://www.pittsburghpenguins-shop.com/D...">Deryk Engelland Jersey

sdd (09. 05. 2013, 10:11) wholesale sexy lingerie Wholesale Sexy Costumes

Dear friends

First,Pls accept my Best Wishes to you !

www.charm-sexylingerie.com

is a leading international manufacturer and marketer of Sexy Costumes and Sexy Lingerie since 2002 in china.

Suppl ysexylingerie has standard workshop and production line,

professional designers and experienced workers. After years' development,

we have strong ability on production, research and technology.

This Costumes and lingerie wholesale website is fit for medium - and small wholesale business, buying from us as secure and simple as possible,

You can place order from this website directly. OEM are Welcomed.

we will ship by International packages /DHL/UPS/TNT/EMS, general it takes 5 working days to all over the world.

Our payments way are western union, Money Gram and paypal , just choose the payment you like.

Our services are: Product quality The first Order processing speed Very fast

Meet customer requirements as far as possible

The primary goal of charm-sexylingerie is to offer clients with the best and most valuable products.We sincerely look forward to the opportunity of cooperating with you based on the mutual benefit.

Website:www.charm-sexylingerie.com

MSN &Email: sexylingerie55@hotmail.com

Kind regards,

Mary o(∩_∩)o

stansted to w2 (26. 04. 2013, 10:00) http://www.ak-cars.co.uk/

I really enjoyed reading the article. Hope to get something better than this.

youglmail (18. 04. 2013, 13:33)  

prom dresses plus size (13. 04. 2013, 16:14) plus size prom dresses online

This is most certainly the best most informative website I've seen yet,I am thrilled I unearthed .

http://www.banddress.com/

angerss02 (09. 04. 2013, 10:29) San Francisco Giants

Awesome post . Cheers for, commenting on my blog page man! I'll message you some time! I did not realise that!


http://www.bestgiantsshop.com/">Giants shop

http://www.bestgiantsshop.com/">San Francisco Giants Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/">MLB Giants Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/">Best Giants shop

http://www.bestgiantsshop.com/Aaron_Rowa...">Aaron Rowand Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Buster_Pos...">Buster Posey Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Dan_Runzle...">Dan Runzler Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Gaylord_Pe...">Gaylord Perry Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Matt_Cain_...">Matt Cain Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Orlando_Ce...">Orlando Cepeda Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Travis_Ish...">Travis Ishikawa Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Willie_McC...">Willie McCovey Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Barry_Bond...">Barry Bonds Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Cody_Ross_...">Cody Ross Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Dave_Drave...">Dave Dravecky Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Juan_Maric...">Juan Marichal Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Matt_Willi...">Matt Williams Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Pablo_Sand...">Pablo Sandoval Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Will_Clark...">Will Clark Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Brian_Wils...">Brian Wilson Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Customized..."> Customized San Francisco Giants Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Freddy_San...">Freddy Sanchez Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Madison_Bu...">Madison Bumgarner Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Mel_Ott_Je...">Mel Ott Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Tim_Lincec...">Tim Lincecum Jersey

http://www.bestgiantsshop.com/Willie_May...">Willie Mays Jersey

Mulberry Factory Shop (02. 04. 2013, 02:27) Burberry Outlet Online

http://burberryoutletonlineus.webs.com/R... a good article is like a journey, we could see the beautiful scenery. And enjoy the feeling.Give us a new understanding of this article. Thank you very much for you!

Clarisonic Mia (02. 04. 2013, 02:26) Polo Outlet

http://www.ralphlaurenonlinepolooutlet.c... are pleased to announce the launch of our new v1.3 Beta of Joomanager! If you would like to participate in testing this beta version please post any bugs you may find in the Joomanager 1.3 Beta forum board. We are looking for functionality issues, we will change the appearance of some items such as reviews before the final release. We hope to be able to launch to final version very quickly and appreciate any feedback you can provide. A list of features

supreme hats (01. 04. 2013, 08:24) http://www.cheapsupremehats.net/

rxy61 (01. 04. 2013, 03:59)  

Is is also recommended to have a local fashion broker to handle suppliers and all sourcing issues.The term "wholesale" is [url=http://www.cheapreplicawatchesale.me.uk/]Replica Watches[/url] here intended in a general sense meaning the purchase of fashion goods at discounted prices. In fact true wholesale technically does not really apply to the brand name fashion business, as goods are sold directly from the brand to retailers.Purchase of stock, closeout and liquidations of garments [url=http://www.designer-jewellery.me.uk/pand...]Cheap Pandora UK[/url] from previous seasons collections.In this case, the excess inventory is sold by the brand house directly to stock dealers in large quantities. These dealers then divide the lots and sell them to retailers or other smaller stock [url=http://www.ukbeatsbydre.org/]Monster Dr Dre Beats[/url] dealers. These lots are the hardest to get and usually feed the top fish in the wholesale fashion business. The high minimum purchases of $20-30,000 keep many of the smaller buyers away though.This type of stock applies to many casual brands (for example Diesel jeans, [url=http://www.weddingdressesonlinesales.me....]Designer Wedding Dresses[/url] Replay jeans, Ck, top name suits) but rarely to top name ones such as Gucci, Fendi, Prada, Chloe, Ferragamo. These top brands infact tend to retail leftover stock directly through their own outlet stores. At the end of each fashion season, there are wholesale [url=http://www.swissreplicawatchesusa.us/]Replica Swiss Watches[/url]dealers who go and clean up retail stores, hundreds of them at a time. All the goods end up in a warehouse from where they are sold to discount fashion retailers.This type of stock has high discount but lots are not very consistent (available styles sizes and colours are [url=http://www.beatsbydrecanada.org/]Monster Beats Dre Dr[/url]often limited and unpredictable) and item selection has do be done in person at the warehouse.Buy current season or order next season collections through authorized retailers who have an account with [url=http://www.swissreplicawatchesuk.com/rol...]Replica Rolex Watches[/url]the brand house.Most fashion brands, do not wholesale, they only sell to retail dealers who have an account with them.Some of the larger retailers when they place their orders to the brand, they place some for themselves and some extra to sell on the international market.

christian louboutin pumps (28. 03. 2013, 02:14) christian louboutin tall boots

thnks i will use it i think it is important

http://www.fiershoes.com/miumiu.html

rdshoes (27. 03. 2013, 02:46) rdshoes

wqeqw (26. 03. 2013, 09:21) Cartier Eyeglasses

my mom continually admonished http://cartierglassessale.blogspot.com>Cartier Glasses Frames me to not check out television for more than a few of several hours every single day, http://cartierwatchescheap.webs.com>Cartier Roadster Watches to not allow my eye balls be as well closed to publications when i experienced been reading through them, http://cartiersunglassessale.blinkweb.co...>Cartier Eyeglasses to not reading through publications from the dim and so on, she said, if I do these things, I can be near-sighted and experienced to putting http://lunettecartier.weebly.com>cartier lunette on cartier glasseses every single day.

gvdr (22. 03. 2013, 06:29) Retro Jordans, Buy Jordans Shoes For Sale Online All Low Price!

プラダ アウトレット (17. 03. 2013, 09:06) http://www.coachsaletoyou.com/

最も合理的な価格でプラダ 財 http://www.pradase-ru.com/ 布 をお客様に提供致します。100 品質保証!満足保障!リ http://www.coachsaletoyou.com/ ピーター率 100%!広大な客を歓迎してお ます!今当 http://www.paulsmithme.com/ 店は大割引中なので、皆様是 この大事!lsy3-11

bihongt (15. 03. 2013, 07:33) whOLEsale LingeRIE

whOLEsale LingeRIE (15. 03. 2013, 07:32) whOLEsale LingeRIE

Looks like I failed.He pulled back, leaving a trail of tiny red drops floating in the air between them.Just kill him then.All right, we do as we re told.Unless you measure your dress sizes in microns you wouldn't normally give these kind of silky satin delights a second glance but all that is changing fast.Some other tat design might be that of a tiger.A good pair of leather gloves is a necessity to keep you from tearing the palms of your hands off in even a minor accident.1 day: The Horseshoe Tavern (370 Queen St W) is a Toronto landmark where The Stones once kicked off a tour and The Police played to an almost empty house on their first North American tour.

After Anne Reynolt, http://www.lingerieocean.ca/">sexy underwear was his most precious possession.For guys who are embarrassed to be seen shopping for lingerie you can always turn to online shopping where you can be discreet. But in the medium to long http://lmaocr.com/groups/how-can-i-style...">http://lmaocr.com/groups/how-can-i-style...
, you will create more jobs on the services side of the economy.Even in Off-state, the central densities were typical of a G star, yet there was no collapse.

Who d have thought he d end up like this? Who d have thought any of them would.

And what does that mean? http://www.lingerieocean.ca/sexy-lingeri...">christmas costume was an edge, unwanted, in his voice.On her right, Papa was also staring, but not with rapture, and not upward.. .well, there might not be a civilization here to welcome his fleet s return.Or don t you remember? The Xevalle clique?

Sir. . .it http://www.lingerieocean.ca/sexy-lingeri...">sexy clubwear just that this mission has turned out so different from what I imagined.And even now, there was a chance.He raised a hand as if to forestall objections.Nature enforced certain strategies and the cycle of generations is one of them, I agree.His hand turned, the little dart gun fired, and Reynolt convulsed.With good luck, they would eventually phase out their own clunky spy devices; even if he wasn t so lucky.No. Yes!

You know, the Tiefers aren t such a bad sort.The squat ovoids racked along the walls were marked with the weapons glyph the ancient Qeng Ho symbol for nukes and directed-energy weapons.

emma cathy (11. 03. 2013, 02:54) Cheap Cartridges

fsz111 (09. 03. 2013, 15:41) NHL Jerseys

nike outlet (09. 03. 2013, 12:25) nike outlet

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

 • spotřebitelský rozhodce
 • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.