chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | recenze Bonus-Konec civilizace (06. 01. 2011, 10:00)

MusicZone | recenze Bonus-Konec civilizace (06. 01. 2011, 10:00)

RECENZE

Richard Kutěj (06. 01. 2011, 10:00) Bonus-Konec civilizace

 • 1)(Bez oken)
 • 2)Psychologové
 • 3)Dětem (+ Lineup)
 • 4)Zakopanej pes
 • 5)Mý místo (+ Idea, Aran Satan)
 • 6)(Ford)
 • 7)Epitaf (+ Karaoke Tundra)
 • 8)Ztrácíme čas
 • 9)Squatteři, feťáci, anarchisti (+ Banán)
 • 10)(Eden)
 • 11)2540 (+ Volenet)
 • 12)Party track (+ Lyrik, DJ Spank)
 • 13)P I K O S M R T (+ Karaoke Tundra)
 • 14)(Tolik let)
 • 15)Konec civilizace (+ DJ Spinhandz)

ZÁVĚR

Bonus má nepopiratelný muzikantský talent. Navíc se nebojí být zcela otevřený a upřímný a nechat nás nahlédnout mnohdy i hustě hluboko do své duše a myšlenkových pochodů. K tomu přidejme i sraní na konvence a pravidla, kus odvahy a zdravé drzosti a také poukazování na mnohé z toho, co musí štvát každého jen trochu soudného a svobodomyslného člověka. K posrání na tom je, že Bonus při tom všem zároveň působí naprosto normálně, přirozeně a civilně. * * * * * * -

INFO

Interpret: Bonus
Album: Konec civilizace
Žánr: alternativní hip-hop
Celkový čas: 00:00:00
Rok: 2010
Vydavatel: Starcastic

Bonus dosáhl mnohé z toho, po čem všemožní jiní muzikanti, i další umělci, marně touží. Oslovuje, baví, nutí k zamyšlení i okouzluje. Stejně tak mnoho lidí také pěkně sere. Každopádně. Je tady a ví se o něm. Tenhle chlapík, a jeho dílo, zkrátka nikdy nebude patřit mezi ty, kteří sedí někde v koutě. A jak toho dosáhl? Osobně si myslím, že jednoduše. Bonus má nepopiratelný muzikantský talent. Navíc se nebojí být zcela otevřený a upřímný a nechat nás nahlédnout mnohdy i hustě hluboko do své duše a myšlenkových pochodů. K tomu přidejme i sraní na konvence a pravidla, kus odvahy a zdravé drzosti a také poukazování na mnohé z toho, co musí štvát každého jen trochu soudného a svobodomyslného člověka. K posrání na tom je, že Bonus při tom všem zároveň působí naprosto normálně, přirozeně a civilně. A vy mu to všechno prostě věříte a víte, že tohle není žádná habaďůra rádoby in blbečka, který se jen snaží vézt na “jsem rebel“ vlně. Kurva dlouhý úvod, že? A to jsem vám o jedné z nejlepších hip-hopových desek, co jich u nás za poslední roky vyšly, neřekl zdaleka vše.

Už teď ale asi můžeš přestat číst ty, pro kterého hranice hip-hopu představuje obvod zlatého řetězu tlemící se MTV hip-hop star, nebo třeba obvod na tvou hlavu přesně pasující tolik cool šiltovky, kterou nesundáváš ani na diamantové svatbě tvé babičky a dědy. Hip-hop, stejně jako ostatně všechny ostatní hudební žánry, přitáhl krom spousty klišovitých postav a postaviček i umělce, kteří se z něj rozhodli vymačkat to nejlepší a zkusit to celé pak dělat trošku jinak a po svém. Obecně se to nazývá třeba alternativní hip-hop, nebo tak nějak. Ať se to ale již jmenuje jak chce, máme taky u nás a u našich slovenských bratov umělce, kteří tohle umí kurva dobre! Na Slovensku třeba Modré hory, nebo Peťo Tázok a Karaoke Tundra, u nás třeba WWW, nebo Bonus a Peklo a Karaoke Tundra.

A tím jsme se zlehka dostali k hudební složce desky “Konec civilizace“. Jak už jsem psal výše, Bonus alias Bourek, disponuje poměrně slušným muzikantským talentem. A citem. Citem pro v podstatě mnohdy až popovou (bez urážky!) a svěží muziku, která chytí, baví a při tom není ani trochu podbízivá, laciná, lascivní, či jinak blbá. To ostatně dokázal už i ve svých předchozích kapelách, jako Ememvoodoopöka, či Sporto. "Konec civilizace" ovšem znamená také Peklo. Tím nechci říct, že mnohá zde v textech probíraná témata jsou skutečně temná, drsná a smutná. Peklo je pseudonym mladého talentovaného týpka, kterého možná někteří zavěcení pamatují třeba z kapely Hissing Fauna. Týpka, který myslím aspiruje na post producenta a studiového mistra, o kterém ještě mnohé uslyšíme. Odrazovým můstkem pro má tvrzení budiž právě "Konec civilizace", na jehož hudební složce Peklo makal s Bonusem ve studiu Kundolab, kde se také Peklo postaral o nahrání desky. A dvakrát zmíněný Karaoke Tundra? Ten tady své otisky zanechal u dvou tracků. A zasvěcení opět ví, že? Slovenský elektro a hip-hopový experimentátor a producent, jehož tvorba zní většinou jako odvrácená strana měsíce a za jehož zvuky, postupy a nálady by se jistě nestyděl třeba ani Mick Harris v nejlepších dobách svého ambient-dub-industrial projektu Scorn.

Hudebně tedy očekávej do sebe zapadající a makající mix výše psaného. Vedle sebe tu najdeš některé opravdu až vesele a hitově působící tracky. Vedle nich jsou ale taky opravdové sestupy. Smutné, ale ne odevzdané. Drsné, ale ne tvrdě znějící. Temné a vrývající se tracky, táhnoucí se a dopadající na duši mnohem hůř, než nedělní kocovina po totálně prokaleném víkendu. Deprese, mráz a pod tím vším pořád ještě tepající srdce. A víš, co je na tom všem nejlepší? Že tohle všechno je tady dané vedle sebe v jedné linii a při tom nic z toho nepřebývá, netahá za uši, nebo nepůsobí nepatřičně a nesourodě. "Konec civilizace". Radost i smutek. Zábava i vážnost. Láskou i tragédií horoucí srdce a jeden do sebe zapadající a pulsující organismus.

Hip-hop by ale nebyl hip-hopem bez textů. Ty Bonusovy, na rozdíl od některých tracků, ale většinou vůbec veselé nejsou. Ano. Najdeš tady třeba oddechový text o návštěvě u bratislavského kolegy-rapera. Mnohem častěji jsou to ale témata, která se možná někdy na skutečném konci civilizace podepíší. Zcela otevřeně se tady probírá rasová nesnášenlivost, devastující a sebevraždy a další svinstva způsobující tvrdé drogy, konzum a nenažranost současného systému, politická svinstva a kurvárny, potírání alternativních a na systému nezávislých aktivit. Nebo pojmenovávání osobních úzkostí a civilizačních a z dnešní civilizace pocházejících depresí.

Ano. Už jsem slyšel i hlasy, které za tohle všechno Bonusovi vyčítají jistou dávku naivity, nebo třeba to, že daná témata už před ním probíraly tisíce jiných. OK. Velká otevřenost a upřímnost takto možná někomu může připadat. Na tom je také něco pravdy. Na druhé straně. No a co. Proč neustále nebušit do témat, které se tady prostě kurva pořád dějí a my o nich víme, že jsou svinstva? A je lepší být otevřený a svůj? Nebo nevylézat ze své ulity a dělat sračkoidní umění, kde sice umělci nehrozí, že ho za jeho otevřenost í danou zranitelnost někdo ztrapní, na druhé straně mu ale nehrozí ani to, že by dokázal zaujmout více, než právě chutnající buble-gum, který po chvíli vyplivneš a vyhodíš? Osobně volím právě upřímnost, odbojnost a nebání se říci si své. Obzvláště, když to někdo umí tak přirozeně, jako Bonus, který mne osobně donutil napsat asi nejdelší recenzi, jakou jsem kdy stvořil. A navíc. I historie umění přeci dokazuje, že přežili právě ti, kdo se nebáli jít s vlastní kůží na trh.

Uff. Pokud jsi milý čtenáři došel až sem, děkuji Ti! Ale mnohem lepší pro tebe myslím bude, když si seženeš a poslechneš tu desku. "Konec civilizace". Konec recenze.

Bonus: bonus.temnysily.cz

Desku vydal label Starcastic: www.starcastic.cz

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

ansjsd (11. 10. 2011, 05:02) north face outlet

li (10. 10. 2011, 01:57)  

Huge Puma Trainers Range at LQshoes Massive Sale Now On. Free Delivery to UK USA Canada... Buy Cheap Puma Shoes at [url=http://www.pumafootwearsale.com]Puma Shoes[/url] Online Store Now!

li (10. 10. 2011, 01:52)  

Huge Puma Trainers Range at LQshoes Massive Sale Now On. Free Delivery to UK USA Canada... Buy Cheap Puma Shoes at http://www.pumafootwearsale.com/">Puma Shoes Online Store Now!

louis vuitton replica (05. 10. 2011, 11:01) replica louis vuitton handbags

Cheap replica Louis Vuitton handbags on sale, buy new fashion wholesale discount replica LV handbags from China suppliers.Shop the latest replica louis vuitton handpicked by a global community of independent trendsetters and stylists. http://www.louisvuittonreplica2w.com .

cheap oakleys (17. 09. 2011, 04:12)  

Are you looking for the perfect pair of Sports Sunglasses at discount prices?

href="http://www.saleoakleysunglasses.net/">cheap oakleysWe have a giant

selection of designer discount sunglasses and eyewear at wholesale prices. That

means great quality at really cheap prices! At these discount prices, you can

afford to buy several pair of Aviator Sunglasses for the price of one pair at

retail prices.

Cheap oakley sunglasses (04. 09. 2011, 17:16) cheap oakley sunglasses

Cheap oakley sunglasses http://www.cheapestoakleysunglasses.org

burberry outlet (04. 09. 2011, 17:15) burberry scarf

burberry outlet (04. 09. 2011, 17:15) burberry scarf

burberry outlet http://www.outletburberry.org

chi hair straightener http://www.chihairsonline.com

Cheap oakley sunglasses http://www.cheapestoakleysunglasses.org

burberry scarf burberry scarves http://www.burberryscarfshop.org/

Edhardy bags http://www.edhardybags.net

discount oakley sunglasses http://www.discountedoakleysunglasses.or...

burberry scarf burberry scarves http://www.burberryscarfonsale.org/

cheap oakelyser (28. 08. 2011, 18:55) fake oakley sunglasses new

chanel bags for sale (12. 08. 2011, 03:46) http://www.bagshop4u.com/Chanel-Coco-Bags/Chanel-Coco-Cabas-Shoulder-Bag-Black_177.htm

wholesale knockoff handbags (30. 01. 2011, 13:12) wholesale knockoff handbags

Wonderful article!http://amazing-bags.com " > knockoff handbags!

http://amazing-bags.com " > Amazing bags

http://amazing-bags.com " > replica handbags!

To buy http://amazing-bags.com/louis-vuitton-c-... " > knockoff Louis vuitton handbags,

http://amazing-bags.com/gucci-c-25.html " > knockoff Gucci handbags,

http://amazing-bags.com/balenciaga-c-61.... " > knockoff balenciaga handbags on line!

http://amazing-bags.com/miu-miu-c-53.htm... " > knockoff miu miu handbags,

http://amazing-bags.com/hermes-c-56.html " > Cheap hermes on sale!

http://amazing-bags.com/prada--c-46.html " > Cheap prada bags

http://amazing-bags.com/chanel--c-36.htm... " > knockoff chanel handbags

http://amazing-bags.com/ " > chloe knockoff handbags

http://amazing-bags.com/fendi-c-68.html " > fendi knockoff handbags

retail & http://www.handbagcn.com">wholoesale replica handbags over the world, our http://www.handbagcn.com">knockoff handbags

are all the top quality http://www.handbagcn.com">imitation Purses,

only $60 for http://www.handbagcn.com">cheap designer handbags

or http://www.handbagcn.com">replica handbags at http://www.handbagcn.com.

Wonderful article! We are the professional website for http://amazing-bags.com " > wholesale knockoff handbags! http://amazing-bags.com">Amazing bags here!

To buy http://amazing-bags.com/louis-vuitton-c-... " > knockoff Louis vuitton handbags,

http://amazing-bags.com/gucci-c-25.html " > knockoff Gucci handbags,

http://amazing-bags.com/balenciaga-c-61.... " > knockoff balenciaga handbags on line!

http://amazing-bags.com/prada--c-46.html " > Cheap prada bags,

http://amazing-bags.com/hermes-c-56.html " > Cheap hermes on sale!

http://amazing-bags.com/hermes-alligator... " > hermes alligator birkin handbags,

http://amazing-bags.com/hermes-lindy-34-... " > hermes Lindy handbags on line!

http://amazing-bags.com/prada--c-46.html " > Cheap prada bags,

http://amazing-bags.com/balenciaga-c-61.... " > balenciaga knockoff handbags on sale!

richard (08. 01. 2011, 18:30)  

alvy: ted by melo byt nekde na poste, uz se tesim... z vynylu to bude krasa

Zdeňa (06. 01. 2011, 16:47) co dodat

mám z tý desky radost. snad jedinej českej hip-hop na úrovni....(ještě to umocňuje pocit, když si desku přehrávám na gramofonu a čuchám kartónový přebal :))

MA* (06. 01. 2011, 16:16) recenzia

pobavi aj pouci

krediT!

Alvy (06. 01. 2011, 12:26) ..

Kámo super album...kupovals?

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

 • spotřebitelský rozhodce
 • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.