chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | recenze Bonus - Náměstí Míru (16. 11. 2011, 06:00)

MusicZone | recenze Bonus - Náměstí Míru (16. 11. 2011, 06:00)

RECENZE

Radiomir (16. 11. 2011, 06:00) Bonus - Náměstí Míru

 • 1) Poslední track
 • 2) Oddysseus
 • 3) To neni
 • 4) Okovy
 • 5) Slova a věty
 • 6) Že budu šťastnej
 • 7) Životopisy
 • 8) Jen málo nám stačilo
 • 9) Jez co ti dají
 • 10) Kyslík

ZÁVĚR

Když nepočítám "Fontane Stadt", je to nejlepší věc, kterou kdy Bourek udělal. Vypadá to na hezký Vánoce. Moje muzika je svatá, říká se. * * * * * * -

INFO

Interpret: Bonus
Album: Náměstí Míru
Žánr: folk hop
Celkový čas: 00:00:00
Rok: 2011
Vydavatel: Starcastic

Necelý rok je rozmezím mezi vydáním první Bonusovy sólovky "Konec civilizace" a v pátek vydaným "Náměstím Míru". Pro ty, kteří se ještě nestačili vypořádat s albem prvním, je to možná trochu brzo, ale aspoň se nebudou nudit.

Rozdíly jsou razantní. Tak předem : jsou tady "živé" nástroje, je to víc zadumané, víc ambientní, můžu-li to tak říct. Míň o sobě samém, víc o světě. Dospělejší? Rok není zrovna dostatečná doba na dosáhnutí osvícení, ale jak každej ví, Bonus k osvícení zná zkratku.

Rozhodně je "Náměstí Míru" jednou z nejpřístupnějších věcí, které kdy Bourek udělal. Nemyšleno pejorativně, idea je pořád princip. Na rozdíl od loňského debutu nenajdete věci, které rozjiskřily diskuze na téma "cotysešzaskvotera?". Když už jde o ožehavé téma, zvládne ho Bonus elegantně, s přirozenou nonšalancí, bez zaváhání. Viz singl "Okovy", přímá názorová věc, která mně osobně dostala ze všeho nejvíc. "Můj otec byl stín/ a nemazlil se s tim/ Když někdy respekt neměl, tak si ho vynutil/ Možná, že věřil v lepší svět,/ kterej se nepoved.". Naši tátové by si pravděpodobně rozuměli.

Ale v prvé řadě jde o ten intimní pocit svázanosti, který z desky na posluchače dopadá. Pokud jste alespoň trochu na stejné vlně jako Bonus, budete si připadat jako jeho největší kamarádi. Jakože spolu sedíte v hospodě a on vám u piva vysvětluje, jak je to s ním a touhle zemí. Kdyby teda pil.

První polovinu alba jde flák za flákem, kdy se vám každý verš vryje do paměti - "kdyžříkámscénamyslimtrikaskapelama" a spol. Ta druhá půlka je slabší, ale pořád stejně dobrá, rozumíš. Škoda, ale nemůžem mít všechno.

Když nepočítám "Fontane Stadt", je to nejlepší věc, kterou kdy Bourek udělal. Vypadá to na hezký Vánoce. Moje muzika je svatá, říká se.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

burberry outlet usa (30. 07. 2012, 09:48) A Proper Burberry Outlet Too Deemed A Trumpet Marriage Ceremony Get Into Character

As we all know,http://www.loveburberryoutletonline.blog...">burberry outlet online is very famous.Do you want know about http://www.loveburberryoutletonline.blog...">burberry outlet online?And also share our http://www.ukburberryoutletonlines.com">burberry outlet website to you:Welcome to our http://www.ukburberryoutletonlines.com">burberry outlet store.Here you can enjoy discount http://www.ukburberryoutletonlines.com">burberry outlet online shop,such as http://www.ukburberryoutletonlines.com/b...">burberry coats,http://www.ukburberryoutletonlines.com">burberry outlet usa and so on. Our http://www.ukburberryoutletonlines.com">burberry outlet stores can give you best shopping experience.

karen millen (30. 07. 2012, 09:45) karen millen

Now I'd like to share my favorate http://www.karenmillenoutletdresses-uk.c...">karen millen dresses to you. If you like http://www.karenmillenoutletdresses-uk.c...">karen millen outlets and http://www.karenmillensoutletsdresses.bl...">karen millen dresses, please go with me. the karen millen dress is so beautiful. the http://www.karenmillenoutletdresses-uk.c...">karen millen outlet and karen millen uk are hot, the http://www.karenmillensoutletsdresses.bl...">karen millen outlet and http://www.karenmillenoutletdresses-uk.c...">karen millen sale can give you huge discount, welcome to our http://www.karenmillenoutletdresses-uk.c...">karen millen site.

baidu (30. 07. 2012, 09:24)  

trade-shoes.com (27. 07. 2012, 14:19) http://www.trade-shoes.com

Wholesale sports shoes, mlb snapback caps, fashion baseball caps, cheap headphone, wholesale oakley sunglasses, ladies mk tote bag, cheap nike nfl jerseys, wholesale snapback caps, buy sport hats, wholesale shoulder bags, cheap fitted hats, wholesale mlb jerseys, new era snapbacks, Wholesale nba snapback hats, cheap new era caps, buy nfl jerseys, shoulder bags, snapback caps, sports hats, wholesale mlb jerseys, new era snapback hats, michael kors bags, Cheap snapback hats, adjustable caps, fitted caps, men air jordans, oakley sunglassses, wholesale purses, air max shoes, nike nfl jerseys

http://www.trade-shoes.com/product_list-...

http://www.trade-shoes.com/product_list-...

http://www.trade-shoes.com/product_list-...

http://www.trade-shoes.com/product_list-...

http://www.trade-shoes.com/product_list-...

http://www.trade-shoes.com/product_list-...

http://www.trade-shoes.com/product_list-...

http://www.trade-shoes.com/product_list-...

http://www.trade-shoes.com/product_list-...

http://www.trade-shoes.com/product_list-...

http://www.trade-shoes.com/product_list-...

http://www.trade-shoes.com/product_list-...

http://www.trade-shoes.com/product_list-...

Chanel Watches (27. 07. 2012, 12:09) http://www.chanelwatchessnobshop.com/

Welcome to our website - Chanel Watches Store Online, www.chanelwatchessnobshop.com.

Chanel J12 (27. 07. 2012, 08:22) http://www.chanelj12watches-snob.com

Welcome to our website - http://www.chanelj12watches-snob.com/>Chanel J12, http://www.chanelj12watches-snob.com/>Chanel J12 Watches Store Online.

Chanel Watches (27. 07. 2012, 08:04) http://www.chanelwatchessnobshop.com/

Welcome to our website - http://www.chanelwatchessnobshop.com/>Chanel Watches, http://www.chanelwatchessnobshop.com/>Chanel J12 Watches Store Online.

Chanel Watches (27. 07. 2012, 08:00) http://www.chanelwatchessnobshop.com/

Welcome to our website - http://www.chanelwatchessnobshop.com/>Chanel Watches, http://www.chanelwatchessnobshop.com/>Chanel J12 Watches Store Online.

Meizitang Soft Gel (26. 07. 2012, 06:49) Botanical Slimming Capsules

Thanks for share with us ! i am crazy for how to lose weight fast!i heared that Meizitang Botanical Slimming is a natural product to lose weight!

http://www.botanical-meizitang-slimming....">Meizitang Botanical Slimming

I will recommend my friends to read this. I am quite sure they will learn lots of new stuff here than anybody else!

maryjohn (25. 07. 2012, 22:20) Tonight

Thanks for your article,like your blog very much,well done.

http://www.ictmentors.com/

organic seo service

do it yourself fundraising idea (25. 07. 2012, 13:20) http://simple-fundraising-ideas.com/

I certainly enjoyed the way you explore your experience and knowledge of the subject! Keep up on it. Thanks for sharing the info

flödesvakter (25. 07. 2012, 08:33) http://www.wallox.se

I’ve seen progression in every post. Your newer posts are simply wonderful compared to your posts in the past. Keep up the good work.

kennygee (24. 07. 2012, 20:32) ken

Thank you. I'll be passing this along

I am very happy to get this post and comment here:)

buy medicine

http://www.mycarepharmacy.com/

Computer virus removals Melbourn (24. 07. 2012, 19:51) harry

This was a really outstanding post. In theory I'd like to compose like this too - taking time and real effort to make a solid article...

http://xpresstex.com.au/it-for-home/

on site virus removals melbourne (24. 07. 2012, 18:23) on site virus removals melbourne

They use all natural ingredients to create organic products.

http://xpresstex.com.au/it-for-home/

buy xanax online (24. 07. 2012, 00:22) buy xanax online

I want to bookmark the page so I can return here from you that you have done a fantastic job ...

buy xanax online

http://www.mycarepharmacy.com/buy_online...

pioneer (23. 07. 2012, 21:55) adson

Very efficiently written information. It will be beneficial to anybody who utilizes it, including me. Keep up the good work. For sure i will check out more posts. This site seems to get a good amount of visitors.

Buy Valium Online

http://www.mycarepharmacy.com/buy_online...

maryjohn (20. 07. 2012, 22:18) Tonight

Awesome post, thanks so much for sharing this with us!

http://www.mycarepharmacy.com/buy_online... buy percocet online

t-shirt printing (19. 07. 2012, 20:20) http://printedtshirts.insanejournal.com/

I don’t suppose I have read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject

Discount Oakley sunglasses (19. 07. 2012, 10:18) discount oakley sunglasses

Sunlight eyeglasses On the web in no way at the moment stock Oakley clothing, however all of us certainly perform stock a huge variety of http://www.yesoakleysunglasses.com/">cheap oakley sunglasses, from just about all well-liked tones which Oakley followers realize not to mention the majority of Oakley sunglass variants come in each polarized or even low-polarized variations far too.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

 • spotřebitelský rozhodce
 • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.