chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | reportáž Art Brut, Franz Ferdinand, Pet Shop Boys, Love Planet - Praha, 11. srpen 2006 (14. 08. 2006, 12:00)

MusicZone | reportáž Art Brut, Franz Ferdinand, Pet Shop Boys, Love Planet - Praha, 11. srpen 2006 (14. 08. 2006, 12:00)

REPORTÁŽ

Lukáš Franz (14. 08. 2006, 12:00) Art Brut, Franz Ferdinand, Pet Shop Boys, Love Planet - Praha, 11. srpen 2006

Organizátoři Love Planet mohli pro letošní ročník vyrobit dvě sady reklamních plakátů. Na pátek a na sobotu. Ať to zní jakkoli klišovitě a trapně, na první den mohli všechny písmena názvu festivalu překrýt jednou velkou botu Converse, na několik místech decentně ušpiněnou poctivým hudebním blátíčkem. Tak aby ta bota působila lákavě, vyzývavě & sexy. Jako Love Planet. Jako na všech fotkách mladejch holek - bloggerek, co si rozuměj s digitálním foťákem, počítačovou technikou a smyslem pro erotický dusno/zábavu. Ano, ano, první den se dala zaznamenat větší koncetrace All Stars, ve vzduchu byl cítit snad i samotný Chuck Taylor.

Art Brut (Love Planet)Recesisti Art Brut byli něco jako předkrm. Chuťovka jenom pro několik vyvolenejch, co mají jejich desku sjetou několikrát tam a zpátky. Na Art Brut se nechodí proto, že patří do vlny indie, i když by si to mohl leckdo myslet. Na Eddieho a jeho partu se stojícím bubeníkem musí chodit lidi trochu uvědomělý. Dneska tady hrajou Art Brut, na Ostrovech je docela berou, tak se na ně vydáme - to je styl, který v tomhle případě zrovna dvakrát nefunguje. Jasně, budete se bavit, protože to vypadá, že ten chlap vůbec neumí zpívat, ty dva kytaristi toho taky zrovna moc nenakouzlej, bubeník je takovej, že ho (kromě toho stání) nic neodlišuje od ostatních a holka s basou je tam snad jenom kvůli tomu, aby zbytek kapely mohl slízávat zbytky koksu z jejích bradavek, když se koncert vydaří. Navíc v promo materiálech F:lter mini se dozvíte, že "Pozor parodie!", dál to nečtete, protože jste (sakra!) na festivalu, a tam se přeci poslouchá a nečte. Stojíte tam, Eddie "zpívá" a vy si řikáte - parádní recese, legrace. Mezitím stojí Kapranos v backstage, papá těstovinovej salátek s mozzarellou a ta mu každou chvíli vlítne do nosu, protože... Jasně, protože tomu rozumí mnohem víc než my. Proto se vyplatí mít "Bang Bang Rock And Roll" naposlouchaný, protože když mám něco naposlouchaný, tak vím, o čem ta sebranka zpívá a u Art Brut je tohle sakra důležitý. Protože naživo je to od Eddieho a spol. takovej brajgl, že vám dobrejch padesát procent všech fórů uteče... A to je škoda. V čem byl rozdíl oproti lednovýmu Abatonu? Eddie vypadal líp, asi byl oholenej či co, měl pěkný kalhoty, kluci od kytar víc pařili, bylo tu míň ladičů kytar a fór s pořadem Top Of The Pops už neměl tu správnou razanci. Jenom zavála nostalgie. Stejnej zážitek. Za jedna.

Franz Ferdinand (Love Planet)Hranolky, langoš, žetony, pití a najednou se to začalo nějak zaplňovat. V hodině takřka dvanáctý (rozuměj mezi sedmou a osmou) se vstupní bránou zase začalo hrnout nějak veliký množství lidí. Že by... Přesně tak. Na páteční vrchol Rock Stage se několik (stovek?) lidí rozhodlo přijít podívat jako na samostatnej koncert, jako ten před pár lety v Roxy. Legendární, ale přeci jenom už trochu zaprášený, co se jeho slávy týká. Publikum se začalo tlačit a míchat. Mladý, starý, vysoký, malý, holky, kluci, slavný, obyčejný, s akreditacema i bez, s batohama i bez, kuřáci, alkoholici, abstinenti, vymóděný i šedivý. Franz Ferdinand je lákadlo bez rozdílu pohlaví, rasy a tak dále. Intelektuálové s kytarama. Roztančenej rock. Následovnící uštěpačnejch The Fall. Skotové. Takový normální kluci od pohledu, řekl by člověk. Hvězdy.

Na minutu přesně, na minimalisticky zařízeným pódiu, což se rovná čtyřem zavěšenym plachtám, bicí soupravě, držáků na kytary, nepostradatelnýmu vybavení a Rolandu. Přišli, pozdravili, odpálili. "This Boy" je na desce skutečně věc od podlahy, ale Franz Ferdinand si bohužel neuvědomili, že introsong je spíš než něco na rozproudění krve bráno jako několikamitovej testing pro zvukaře, a tak tahle skladba neměla tu správnou sílu a náboj. Stala se tak tím nejhorším, co nám kvartet Kapranos, McCarthy, Hardy a Thomson za svoje druhý vystoupení na české půdě nabídli. Pak už to bylo jenom lepší, aby to nakonec pro podstatnou část publika bylo úplně to nejlepší, co letošní Love Planet přinesla. Proč ne. Franz Ferdinand jsou sehraný, jsou vyhraný. Alex se od hlasovýho poradce, co kšeftuje i s Björk, dozvěděl, jak to dělat, aby byl jistější. A tak je. Na kytaru toho moc nenahraje, ale jeho uhrančivej vokál... Škoda, že se bubeník nejmenuje jako kytarista a naopak. McCarthy totiž povětšinou svoji kytaru drží jako gangsteři z 30's populárního Thompsona, stejně psychopatickej výraz a střílí. Riffy místo nábojů. Hardy je nenápadnej jako hospodskej ve vašem oblíbeným podniku, co ceníte pro jeho rodinnou atmosféru. Taky tak trochu vypadá. Samotnej bubeník je blázen. V dobrým smyslu slova.

Love Planet, 11. - 12. srpen 2006, Praha - VystaviatePlaylist kličkoval mezi oběma deskama, aby jenom jednou uhnul úplně do tracku, co tu Franz Ferdinand hráli už v Roxy, ale jaksi se mi nepodařilo pochytit název. Tihle Skoti jsou správná kapela už jenom v tom, že i když na ně tancujete a křepčíte, tak vám tu energii neberou. Franz Ferdinand jí rozdávaj plnýma hrstma. Berte, kolik unesete. Když se spustěj první tóny geniálního "Take Me Out", tak ve vzduchu visí otázka, jestli tahle skladba není jednou ze tří nejlepších rockovejch skladeb novýho milénia. Funguje spolehlivě naprosto všude. Na každým pódiu - ať už je to normální klub nebo festival - si může "Mistrrr Kaprrranos" dovolit dát mikrofon všanc rozjetýmu davu. "Taaaaaake Meee Out!" Předtím zahraná baladická "Walk Away" byla jako bageta v přestávce rozjetýho alkoholovýho večírku. Vhod. Když na konci zahráli gay-hymničku "Michael", bylo úplně jasný, že se vrátěj. Encore s vyšperkovanýma "Outsiders", kdy se kolem bicí soustavy sešly hned tři postavy, aby ukázaly českýmu oku a uchu, jak vypadá skotská sehranost a smysl pro plynulej přechod mezi dvěma skladbama, navíc aby to mělo nápad a bylo to i vtipný. "This fire is out of control / I'm going to burn this city / Burn this city..." Čekal snad někdo něco jinýho na konec. Paráda, dle představ. Spokojenej a na nebi nějaký lasery.

Pet Shop Boys (Love Planet)S Pet Shop Boys se Ferdinandi kryli asi o půl hodiny, příchodem jsme kluky od mazlíčků zachytili uprostřed geniální verze "Where The Streets Have No Name". Pravda je taková, že PSB nemám naposlouchaný, ale poslední deska "Fundamental" mě baví hodně. S radostí jsem si pak zapěl "Go West!" a zavzpomínal na léta na základní škole, na dobu, kdy tohle letělo jako super novinka. Holka, co zpívala s Neilem, měla neskutečnou hlasovou kapacitu, tanečníci byli skvěle stylizovaný a celá stage vypadala přesně tak, jak si člověk představí moderní pódium hvězdný popový kapely. Smekám imaginární čepici všech indie fanoušků (ta zelená s kšiltem a odznáčkama dle vlastního výběru). Pak už jenom ibiškovej čaj (moc dobrej!) a na tramvaj číslo 14.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

discount ugg australia boots (16. 11. 2012, 19:52) Uggs Online Outlet

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.

http://www.conboots.net/

cheap uggs footwear (15. 11. 2012, 18:12) classic tall ugg boots

I just book marked your blog on Digg and StumbleUpon.I enjoy reading your commentaries.

http://www.ateboots.net/

summer bridesmaid dress (13. 10. 2012, 06:24) flowing summer dresses

We have been browsing your niche site and have a small number of enquiries to inquire you.

http://www.zoomdress.net/

Heard (14. 11. 2006, 19:17) Na čas?

Se z toho neposerte...jak kdyby na tom zalezelo, spravni machri chodi pozde

jove (14. 08. 2006, 22:23)  

5 minut? to bych se na to vysral a odešel! takovy namachrovany chovani...fuj

NemrtváMrtvá (14. 08. 2006, 17:47) na čas?

kurva, ferdinandi by si o příchodu na čas mohli nechat jenom zdát. začali skoro o 5 minut později! ne že by to nějak vadilo nijak hrozné to není, narozdíl od I am X, ale stejně...

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.