chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | reportáž OFF Festiwal, Katowice, 4. - 7. 8. 2011 (12. 08. 2011, 16:00)

MusicZone | reportáž OFF Festiwal, Katowice, 4. - 7. 8. 2011 (12. 08. 2011, 16:00)

REPORTÁŽ

Radiomir (12. 08. 2011, 16:00) OFF Festiwal, Katowice, 4. - 7. 8. 2011

Off festival byl pro mě zatím jen událostí, kterou už jsem dvakrát zvažoval, ale které jsem se ani jednou nezúčastnil. Letos se mi to konečně podařilo a výsledek překonal všechno, co jsem si přál, nebo přát mohl.

Čtvrtek

Akreditace mi platila i na čtvrteční koncert Current 93, takže jsem vyrazil. Po nedorozuměních s vyřízením akreditace a dvou nechtěných cestách do kulturního centra, kde se vydávaly (a kde se konal koncert) jsem se konečně dostal ke stavbě stanu a říkal si, že na koncert už nevyrazím. V 20:01 mi přichází sms :"Tak za pul hodky hraji. Je tu i Apacka.". Stanem jsem práskl na zem, přehodil brašnu přes rameno a pádil z kopce do centra. Na místo jsem dorazil v 20:25, tak akorát.

Koncert začal intrem ve znamení písničky "Babylon" od Boney M. A pak nastalo peklíčko. Dvě hodiny intenzivní okultní intimity, která vyústila v pekelnou "Lucifer over London". Na poslední tři songy jsme se přesunuli přímo pod podium a viděli jsme Tibetovy bosé nohy s nehty namalovanými na červeno. Tohle mě na letošní ročník nabudilo ještě víc.

Jo a taky jsme ten ten potkali Jardu, který se následující dny postaral o to, že se afterparty staly nezapomenutelnými.

Pátek

off 1

Spát jsem šel kolem třetí a vstal v osm. Dopoledne dorazila druhá půlka našeho ansáblu. Den se líně vlekl až do podvečera, kdy jsme vyrazili na Glasser. Nádherně hypnotický vokál podpořený syntetizátory na začátek pobavil, ale koncertu chyběl šarm, nebo něco, čím by dokázali zaujmout.

Na Warpaint jsem se tak trochu těšil a koncert to byl výborný, škoda jen času, ve kterém kapela nastoupila. Už nějakou dobu čistě dívčí kvarteto nedalo žádný prostor k úvahám o tom, že dívčí kapely nedrží s těmi mužskými krok. Blbost. Mělo to, na rozdíl od protagonistek, koule.

O Junior Boys jsem slyšel prvně, takže jsem u vytržení nebyl. Módní vzpomínka na taneční osmdesátky podpořená dobrým songwrittingem sice místy připomínala práci Romana Holého, ale některé okamžiky byly silné.

Meshuggah jsem zazdil po prvním taktu, tyhlety věci mi nikdy k srdci nepřirostou. Trochu mě přemáhal spánkový deficit (který ve srovnání s příštími dny nebyl zdaleka tak hrozný), tak jsem si šel na chvíli lehnout do stanu.

Do areálu jsem se vrátil na svoje oblíbence Jon Spencer Blues Explosion. Vůbec jsem neměl představu, jak vypadají jejich aktuální koncerty, ale to bylo stejně jedno. Bylo to vlastně to, co jsem čekal: živelná šou, která se valila jako lavina. Spencer to šéfoval a s klasickými výkřiky "Blues Explosion!""The blues is number one" se roztrhl pytel. Písniček zahráli pomálu, většinou se sázelo na improvizační smršť. A když už nějaký hit padl, po třiceti sekundách se steně rozpadl na předivokou koláž riffů a thereminových vybrací. Blues je číslo jedna, bezpochyby.

Mogwai rád nemám a nikdy asi mít nebudu. Koncert jsem prokecal a prokouřil a nic kromě skotské vlajky na kytaře si nepamatuju. Ani líto mi to není. Ale to je ve mně,žejo.

Únava se začala čím dál tím víc prohlubovat a Low tomu dvakrát neprospěli. Tklivé songy s dokola se opakujícími motivy jsou i přes svoji zajímavost a krásu spolehlivým elixírem spánku. Přes to všechno nádhera. Jeden z nejlepších koncertů Off Festivalu.

Zamířili jsme ještě na Actress, ale já to nezvládl. Spánku jsem si stejně moc neužil, protože se o půl hodiny později rozjela afterparty číslo dvě.

Sobota

V šest hodin ráno jsme už neměli co pít, takže jsme o půl sedmé zalehli. V osm hodin mě probudilo slunce pražící přes stěnu stanu. Šance na usnutí byla minimální, takže banán. Vyrazili jsme až na Blonde Redhead. Nikdy jsem nebyl jejich fanoušek, ale dřívější kytarové desky se mi líbily. Bohužel pro mě, první čtyři songy byly ve znamení klávesových vyhrávek, které mi na poslední desce moc nesedly.

Po čtvrtém songu tedy dávám šanci Male Bonding. Trochu zasněně ospalý punk, přesto energický. Debut jim vyšel u Sub Popu, takže kuci maj na co balit holky. Když jsem se pak do brožury díval, odkud jsou, Londýn jsem nečekal. Dýchal z nich New York na sto honů.

Konečně Polvo. Před lesní scénou bylo pomálu lidí a někdo přinesl zvěst, že Polvo nepřijedou. S Exem jsme si vyměnili zoufalé pohledy. Nakonec to stage manager upřesnil – Polvo se zpozdili a  vystoupí ve dvě čtyřicet na experimentální scéně. Uff.

off 3

Z nepochopitelného důvodu se mi chtělo tančit a Neon Indian to jen podpořil. Bohužel moji sparing partneři mě odtáhli na Barn Owl, drone. A stejně jsme šli po dvou minutách na pivo.

Gang of Four jsem chtěl vidět ze dvou zásadních důvodů: 1. Desky "Entertainment!" a "Solid Gold" mám moc rád. 2. Jak už jsem psal v reportu z Colours of Ostrava, ke comebackům kultovních kapel se stavím většinou cynicky. Na druhou stranu, PiL jsem se taky bál a jejich koncert byl bravurní. Bohužel, Gang of Four mě zklamali. Nenabídli vůbec nic kromě křepčícího Jona Kinga. Když jsem se pak zpětně bavil s ostatníma, všem to přišlo jako nejlepší koncert Offu. Ježiš, to jsem snad viděl jiný koncert.

Odešel jsem asi deset minut před koncem na Francouze Gablé a po zhlédnutí konce jejich setu litoval, že nevypustil Gang of Four. Během hodiny největší zklamání a největší objev festivalu. Hehe.

Vlastně si pamatuju zase až Primal Scream, kteří objíždějí festivaly se svým programem "Screamadelica". Pokud si dobře pamatuju, kromě prvních tří songů se struktury desky nedrželi. Zahráli vlastně vše, co si fanoušci mohli přát. Možná, že taky ne. Nejlépe to vystihl Lukáš: "On to byl výborný koncert, jen ty písničky byly hrozný.".

Na jedničky a nuly jsem nikdy moc nebyl, ale pověstem o vystoupeních Dana Deacona jsem neodolal. Když jsem dorazil k lesní scéně, před zábradlím se tlačila spousta lidí, ale na podiu nikdo. Teprve za pár okamžiků jsem pochopil, že Deacon je obklopený lidmi v hledišti. Natlačil jsem se do publika a užíval si jeho humor, jeho manipulaci s publikem i hudbu. V klubu to musí být apokapylpsa. Doporučuju.

Konečně jsem se dovalil do stanu experimentální scény. Polvo nastoupili lehce unavení, tedy co můžu soudit dle jejich výrazů, zejména toho Ashova. "We brought you dreams. Maybe good dreams. Maybe nightmares. But dreams." Následovalo osmdesát minut intenzivních riffů a fantastické rytmiky. Oproti deskám měli naživo překvapivě hutný a valivý zvuk. Kytary klouzaly kolem sebe, omotávaly se kolem basy a v jednom okamžiku, kdy to nejmíň čekáte, se spojí a vy klečíte na kolenou. Fantastický koncert, jeden ze dvou nejlepších na festivalu a jeden ze tří nejlepších v mém životě.

Afterparty se překotila přes hromadu alkoholu, hlášky ze Simpsonových, písničku "Po potoce chodila, na kačeny volala…", nějakou tu trávu a návaly slunce k půl jedenácté dopoledne a já, spálenej jak kacíř, usnul.

Neděle

Probudil jsem se kolem jedné odpoledne s příšernou kocovinou. Pokud se tomu tak dá říkat, po dvou hodinách spánku. Ve tři jsme se šli koupat k nedalekému rybníku (nebo přirozenému vyústění odpadní stoky, jestli chcete) a kocovina přešla. Olrajt.

Kvůli dešti se program na hlavní scéně zpozdil, takže Liars měli dvacet minut skluz. Koncert to byl dobrý, ale já spíš přemýšlel nad tím, jestli se posunovalo všude a jestli stihnu Deerhoof.

off 2

Všude se neprodlužovalo a brzký odchod z Liars se vyplatil. Deerhoof nastoupili v super formě a s většinou nové, nepříliš dobré desky, která však naživo zněla o dvě třídy lépe. Greg Saunier je pro mě nejlepší bubeník na světě a nezklamal ani tentokrát. S hajtkou a třemi bubny toho uhrál víc než kdokoliv jiný.

Na Deus jsem šel spíš z povinnosti, protože mi je předhazoval kde kdo, ale nikdy jsem si je pořádně neposlechl. A možná to bylo dobře, protože jsem z koncertu nepochopil, o co běží. Jestli je jejich hlavní zbraní zesměšňování Blues Explosion, špatný rap a balady ve stylu Bryana Adamse, tak nevim. Sranda to byla, to jo. Zase jsem byl za blbce, protože všichni od Apačky po Jaceka mluvili o skvělém koncertu. No nevim.

Public Image Ltd. Jsem viděl už na Colours of Ostrava a kromě slabšího zvuku se vlastně vůbec nic nezměnilo. Tohle je prostě povedené turné a vůbec mi nevadilo, že mi kvůli nim utekli Emeralds.

Na Sebadoh jsem čekal asi stejně jako na Morrisseyho. Navíc, k Sebadoh mám vztah ještě upřímnější, protože je to jedna z kapel, na které jsem si přišel sám, aniž by mi ji někdo doporučil. Od koncertu jsem čekal hodně,ale popravdě by mohl být jakýkoliv, aby se mi líbil. Ale ne, to přeháním.

Svoji pohodovou náladu Barlow s Loewenstein přenášeli na publikum hned od začátku. On Fire na začátek byla jistota…a já v tom vezl taky. Zpíval jsem si každý text a u "Careful" samozřejmě ukápla slzička. Sice nezahráli "Not a Friend" a "Not Too Amused", ale to jsem přešel. Lowenstein svoji porci songů okořenil zběsilými vyhrávkami, kde z původních riffů zbyly jen střípky. Barlow měl opar, přičemž to musel dát na vědomí úplně všem. Prostě fajn parta, žejo. Nejlepší koncert festivalu. Nebýt Morrisseyho, nejlepší koncert v životě.

V 5:12 jsem nastoupil do autobusu. Už tehdy se mi stýskalo,žejo.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

cheap ugg boots for men (15. 11. 2012, 18:51) uggs for men

I enjoy reading the valuable information you offer in your articles.Just thought youd be interested to know that I have added you to my bookmarks You make great points in a concise and pertinent fashion, This is a really good read for me, thank you very much for writing this.

http://www.ateboots.net/

Replica Piaget watches (13. 10. 2012, 07:16) rolex watches sale

Great blog! I actually love how its easy on my eyes and the info are well written. I am wondering how I can be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your rss feed which really should do the trick! Have a nice day!.

http://www.figwatches.org/

nike tn (16. 02. 2012, 05:57)  

xx (14. 11. 2011, 09:50)  

http://www.uggboots4me.net UGG Boots

http://www.cheapwomenuggboots.net Cheap UGG Boot

http://www.ghdivstylers.net GHD Straightener

http://www.eleganceshoppe.net louis vuitton outlet

http://www.stylish-zone.net Louis vuitton outlet

http://www.buyfinebag.net louis vuitton outlet

vibram five fingers (07. 11. 2011, 10:15) vibram five fingers only sale $45

Ugg boots outlet (18. 10. 2011, 08:53) Discount Ugg Boots

Prior that it was http://www.toryburchoutletsuk.com tricky to take care of http://www.toryburchoutletsuk.com a sheepskin boot footwear nonetheless http://www.toryburchoutletsuk.com/tory-b... at this moment people appear in http://www.toryburchoutletsuk.com/tory-b... a benefits that happen to be http://www.toryburchoutletsuk.com/tory-b... stronger plus effortless http://www.discount-ugg-boots-outlet.net deal with. You can utilize http://www.discount-ugg-boots-outlet.net... this type of water repellent sprays to prevent these folks at a distance http://www.discount-ugg-boots-outlet.net... out of finding rainy. Dirt repellent atomizer http://www.discount-ugg-boots-outlet.net... is known to keep away from http://www.cheapugg-bootssale.net soiling of your http://www.uggboots-outletstores.net sheepskin boot footwear. Hence at this moment a charge card http://www.uggboots-outletstores.net really need to cleanse these folks by using stormy pad. Hence at this moment you actually http://www.cheapuggbootssaleuks.com should purchase your special pair of sheepskin boot footwear http://www.cheapuggbootssaleuks.com/new-... without the need of distressing pertaining to http://www.cheapuggbootssaleuks.com/kids... its routine maintenance.

louis vuitton (17. 10. 2011, 07:17) louis vuitton

toto (17. 08. 2011, 09:07) cheap air max

nike air max showcasing both stylish running shoes style also that a sturdy boots toughness!Closely seeing this cheap nike air max,they all design in a predominantly color upper with a full-grain and soft nubuck,leather material utilize on the toe box!cheap air max features a air-cushion 20% larger than nike air max 2011 the window of cushion is bigger and the body of shoes is wider.Charge in low price,reasonable price surprising cheap nike air max 2011 performance,practical one we sale air max 2011 online free shipping!also you can find a fashion and good quality air max here.

ugg boats (15. 08. 2011, 10:34) http://www.uggsbotas-es.com

Ella afirma que ha recibido una vértebra de titanio nuevo. Puede que no sea la columna vertebral ex estamos nerviosos, es su registro de ex con respecto al resultado", explicaron. "Si eso, [url=http://www.uggsbotas-es.com/]ugg en línea[/url] , s su punto de vista en relación con comando útil junto con los resultados finales, le recomiendo que detener por la razón que lo están matando.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.