chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | reportáž The Cinematic Orchestra, 18.1.2011, Lucerna Music Bar, Praha (report + foto) (02. 02. 2012, 06:00)

MusicZone | reportáž The Cinematic Orchestra, 18.1.2011, Lucerna Music Bar, Praha (report + foto) (02. 02. 2012, 06:00)

REPORTÁŽ

Petr Hanzel (02. 02. 2012, 06:00) The Cinematic Orchestra, 18.1.2011, Lucerna Music Bar, Praha (report + foto)

The Cinematic Orchestra, 18.1.2011, Lucerna Music Bar, Praha

Tohle se povedlo. I přesto, že jsme se všichni obávali pověstného diskotékového prostředí, vzduchu jak v ostravském dole, zvuku jak v strahovském tunelu a tlačenice jak v tokijském metru. To vše jsou již dobře známé parametry Lucerna Music Baru (LMB), který se opravdu spíše než pro koncert kapely takového formátu hodí pro 80’s diskotéky Jirky Neumanna, kde je záhodno, lepí-li se těla na těla a padají-li si tato do náručí, marně lapajíce po kyslíku, jenž je vždy záhy po otevření sálu vytlačován nenasytným cigaretovým kouřem. O (ne)důležitosti kvality ozvučení nemluvě. The Cinematic Orchestra (TCO) bych si představoval někde úplně jinde – ať už v Akropoli, Arše či komornějším Jazz Docku. A když už v Lucerně, tak v kinosále, který už svou univerzálnost potvrdil při loňské poctě Václavu Havlovi a jenž by byl příhodný i vzhledem k názvu a hudební podstatě skupiny.

Tento večer však znovu prokázal, že kapela prvotřídní jakkosti může hrát třeba i v pekle a přesto si na ni najdou cestu i všichni svatí. Abych si ale vypracoval pověst úplného hnidopicha, dovolím si ještě opřít se do DJe 2K, který svými deskami vyplňoval časoprostor před a po vystoupení předskokana Grey Reverenda a nakonec i po celém koncertu. Ne, že by hrál vyloženě špatně - spíš nevhodně, nemístně – tj. bez jakéhokoliv naladení se na frekvenci publika a následující hudební produkce. Chápu, že náplň takového intro setu musí být odlišná od samotného koncertu, aby se posluchači nepřejedli toho samého, avšak zároveň by neměla být ani přímo kontrastující a především příliš výrazná a hlučná. Nevyžaduju přímo nějaký éterický chill-out či lounge (to by tam rovnou mohli strčit CD Cafè del Mar nebo Buddha bar), ale nějaké pečlivě vybrané klidnější downtempo, soul, blues apod., zkrátka i trochu té různorodosti. Koneckonců cinematici nedávno vydali jakýsi manuál či inspiraci pro takovéto příležitosti - LateNightTales – neboli výběr toho, co mají rádi a je tedy pravděpodobné, že to přijde k chuti i jejich posluchačům.

Důsledkem příliš hlučného a průrazného uvítacího setu bylo i to, že „předskokan“ Grey Reverend se svými krásnými, ale zároveň křehkými písněmi folkovo-bluesového charakteru horko těžko bojoval s rozvášněným publikem. To si zvyklo překřikovat hlasitou produkci DJe 2K a velká část z něj se navíc kvůli omezeným prostorovým dispozicím LMB nedostala do zorného pole, z něhož by mohla obdivovat velmi plachou auru písničkáře z New Yorku, kterého při návštěve tamní kavárny jeho sestry objevil Jason Swinscoe. Larry Brown (což je skutečné jméno Grey Reverenda) si však hrál své a postupně se mu podařilo rušivé hlučení rozptýlit svým osobitým uměním i díky některým divákům a jejich urputnému „pšššt!“ či „shussh!“. Škoda jen, že jsme si do té doby museli připadat jak na hodině hudební výchovy na ZŠ.

Poté následovalo dlouhé čekání na samotné cinematiky pod další kanonádou z gramofónů pana 2K. Po doznění poslední salvy se konečně z útrob zákulisí začali trousit členi kapely a zanedlouho se již sálem rozezněly libé tóny skladby Burnout, potažmo The Awakening of a Woman (OST). Když už jsme u kongeniálního soundtracku k filmu Dzigy Vertova z roku 1929 The Man with a Movie Camera, nad pódiem se od začátku večera tyčilo rozměrné plátno ve formátu 4:3, což mi dodávalo velkou naději, že se snad konečně dočkám i koncertu TCO s projekcí alespoň za jejich zády, když už ne reprodukce oněch památných večerů léta páně 2000 a 2008, kdy Swinscoe a spol. na festivalu v Portu a posléze v Londýně odehráli soundtrack k Vertovově opusu naživo, schováni za promítacím plátnem (což mi také mimo jiné připomíná – nepropásnětě pražský koncert Hidden Orchestra 24. 2.! Ač ti pravděpodobně skryti také nebudou). Navíc by se tak na řadu bývaly mohly dostat i nové skladby/soundtracky k němým filmům Manhatta a či Entr'acte, původně ozvučenému skladatelem Erikem Satiem.

Projekce se však nekonala a zvuk byl zpočátku přebuzený a splývající v jednu tekutou hmotu. Avšak schopný dvorní zvukař TCO vše dokázal zkrotit a kapela sama mě záhy přesvědčila, že i bez vizuálního rozměru to bude stát za to. Playlist tvořily skladby z alb Everyday (/The Man with a Movie Camera), a Ma Fleur, v přídavku pak zazněla pouze jediná z desky Motion – Ode to the Big Sea. Co jsem zjišťoval, tak bratislavský playlist den poté byl naprosto totožný, čili cinematici se tentokrát rozhodli pro jakousi homogenizaci či globalizaci své tour. Většina repertoáru vycházela z původních verzí studiových skladeb obohacených o improvizace a sóla. Přibylo tak i několik zajímavých, temnějších pasáží, například při závěrečné hlučné gradaci As The Stars Fall se skupina dostala až takřka do freejazzové polohy, kterou následovalo ponuré experimentální intermezzo postupně přecházející do intra skladby Familiar Ground, v němž exceloval především nový kytarista Stuart McCallum ve spolupráci s udělátky Jasona Swinscoea.

Tím se dostávám i ke koncertní sestavě, která doznala dalších zajímavých změn. Za mikrofon se dostala Heidi Vogel, která dříve působila v Cirque du Soleil a později jako background vokalistka v TCO, z kteréžto pozice se časem propracovala až na post hlavní zpěvačky. Není vyloženě charismatickým typem pěvecké divy ála Shirley Bassey, ale je velmi přirozená a expresivní. Na pódiu není zvyklá příliš se pohybovat, spíše se pomalu prochází a naslouchá. Zpívá se zakloněnou hlavou, zavřenýma očima a rozpjatými pažemi, působí spíše zasněně a soustředěně než excentricky, což činí její projev upřímným, uvěřitelným, neafektovaným. Z jejího hlasu je cítit vůně dálek (její vášní je brazilská hudba), ale i klidná střídmost, s níž se dokázala vypořádat s party „zděděnými“ po renomované soulové dámě Fontelle Bass. Jediné, co bych jí vyčetl, je, že ve zmíněné Familiar Ground stoupala při vokálním partu spojujícím jednotlivé sloky až příliš vysoko, čímž narušila jinak příjemně hřejivou, níže polohovanou hladinu stoupajících a klesajících tónů, v níž se skladba nachází v původní verzi dostupné na Radio Session nebo Solid Steel, případně na albu Ma Fleur, kde je použit vícehlas. Zato se mi velmi zamlouvalo její procítěné podání skladby Breathe.

Další novou postavou na pódiu byl klávesista Austin Peralta, jehož mladická, nebál bych se říci až dětská tvář jaksi nepasovala k jeho ekcelentní, virtuózní hře. Já mu tipoval s nadsázkou 17 a nebyl jsem od pravdy až tak daleko. Je mu 21 let, ale hrát začal v 6 (!) a už v 15 si zahrál s Chickem Coreyou. Jen tak mi problesklo hlavou, že v tom věku jsem já poprvé udeřil do svého nástroje a on už...! No nic, řekl jsem si: „Nerozčiluj se, nepřemýšlej co by bylo kdyby a radši napiš, jak jsi dorazil domů, vygoogloval si jeho jméno a pak zjistil, že jsi nedávno poslouchal jeho desku Endless Planets a pokyvoval si přitom uznale hlavou, jak že to ti vyzrálí páni jazzmani válí.“ Tenhle kluk má vážně talent a chopil se ho už takřka u kolíbky, takže bude zajímavé sledovat, co z něj bude. Navíc on a usměvavý, místy až klaunský bubeník Luke Flowers toho večera jako jediní zachraňovali dojem z jinak poněkud mdlých, chladných či introvertních výrazů zbylých členů kapely (tehdy jsem si vzpomněl na to, co mi kdysi v rozhovoru říkal Ollie Teeba z The Herbaliser: „The cinematics take music very seriously indeed“)

Pokud jde o Grey Reverenda, ten svou úlohu zdaleka nesplnil jen zmíněným předskočením, na pódiu byl téměř celou dobu a já si často říkal, co tam vlastně dělá – brnká do španělky, která ani není slyšet... pak jsem ale pochopil, že mu dělá dobře jen samotný pocit být s kapelou při tom, byť si třeba jen podupává nohou a poslouchá. On ale navíc čekal na svou šanci – tou byla jeho verze skladby Patricka Watsona a TCO To Build a Home, jíž někteří vyčítají, že sebrala té původní její žalostnost a tesknost. Já se domnívám, že obě verze jsou úžasné a procítěné, jen zkrátka každá jinak. Watsonova verze je dynamičtější a velkolepější, Brownova přímočařejší a úspornější, gradující až v samotném závěru.

Co se týče zbytku koncertu – nechyběly ani rytmicky úderné skladby jako Flite či Man with a Movie Camera a závěrečná, „zklidňující“ All That You Give. Když jsem si to tak zpětně přehrál, došlo mi, že právě tento koncert asi očekávala vyprodaná Roxy před více než 5 lety – tedy pestrý set plný osvědčených skladeb z tehdy posledního vydaného alba Everyday. Místo toho přijela sestava bez saxofonisty Toma Chanta, zato s Patrickem Watsonem, která všechny trochu zaskočila převážně novým, neslyšeným materiálem z připravované desky Ma Fleur a v němž měl hlavní roli právě Watson, který určitě ne každému sednul. Nyní naopak na nové skladby nedošlo, ač promo materiály slibovaly, že si kapela chce vyzkoušet nové věci naživo předtím, než se s nimi půjde do studia. Nezazněla taktéž ani jedna z nových soundtrackových kompozic, ale je pravda, že Entr'acte by se svou stopáží neprošlo a hrát Manhatta či OST k filmu The Crimson Wing Mystery of the Flamingos bez orchestru by bylo jako pít pivo bez bublinek. Nicméně přeci jen alespoň něco nového přihodit mohli, abychom si připadali jako opravdu důležité, speciální publikum (o čemž nás Swinscoe stále ujišťoval), ač by tu samou hráli na každé štaci. A tehdy v Roxy by naopak udělali lépe, kdyby přihodili více starších. Zkrátka tehdy jsme spíše čekali dnešní koncert a naopak. Ale i přes všechny ty výtky, které padly, TCO je tak úžasná kapela, že jsem a budu vždy rád, když sem zavítají, ať už budou hrát cokoliv s kýmkoliv. A půjdu se na ně dobrovolně potit kamkoliv, snad i do toho pekla horoucího.

Grey Reverened
Grey Reverened
Grey Reverened
Tom Chant
Austin Peralta a Phil France
Luke Flowers
Heigi Vogel
Heigi Vogel
Heigi Vogel
Austin Peralta
Austin Peralta
The Cinematic Orchestra + Grey Reverened
The Cinematic Orchestra + Grey Reverened
The Cinematic Orchestra + Grey Reverened
The Cinematic Orchestra + Grey Reverened
Phil France
Luke Flowers
Luke Flowers

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

dailinxiang1 (08. 06. 2013, 16:16) handbags

That is my first time to visit here.and i just find my loved shoes here.can you show me more?however,did you need any bags to suit your shoes,please enter it, http://www.topshoesblog.com and you will be attracted!

silk (02. 06. 2013, 09:49) silk

There are two reasons why I wake up in the morning:my alarm clock and my friends'blog. Welcome to read through my friend's website homepage from it's about http://silkblog.net replica silk productswish you would like it, if you do please bookmark and recommend to your friends,thank you.

hanhan91869 (14. 04. 2013, 13:45) handbags

That is my first time to visit here.and i just find my loved shoes here.can you show me more?however,did you need any bags to suit your shoes,please enter it, http://www.topshoesblog.com and you will be attracted!

red bottom shoes (26. 03. 2013, 14:16) michael kors canada

christian louboutin discount (18. 03. 2013, 08:47) christian louboutin discount

red bottom shoes (02. 01. 2013, 07:23) red bottom shoes

red bottom shoes (28. 12. 2012, 09:28) red bottom shoes

g (19. 12. 2012, 08:46) bgf

Ming Fai tentatively asked: Purple Emperorhttp://www.toryburchoutlethot.com/ Tory Burch Outlet adults, do you come to this ice Sen to back to my daughterhttp://www.toryburchoutlethot.com/">Tory Burch Outlet what? Purple shook his head and said: Of course not, I havehttp://www.toryburch-outletsusa.com/">Tory Burch Outlet come, looking for ancestors partners.

daixizhen (08. 12. 2012, 01:42) replica designer handbags

I had my concerns purchasing something on-line claiming to be leather since I have seen my share of bad replicas. I was glad I took a chance to read your detailed blog articles about how to judge a real leather handbag and placed the order. The +++ I received would definitely be a perfect,exact leather replica! I am very pleased and planning to order more http://handbagweblog.com

sole (03. 12. 2012, 15:03)  

Louis Vuitton USA (09. 10. 2012, 07:46) Louis Vuitton USA

Cheap Foamposites (09. 10. 2012, 07:46) Cheap Foamposites

Christian Ponder Jersey (28. 09. 2012, 07:42) Peyton Hillis Jersey

Detroit Lions Jersey http://www.officialnflfanshop.com/detroi...

Calvin Johnson Jersey http://www.officialnflfanshop.com/calvin...

Matthew Stafford Jersey http://www.officialnflfanshop.com/matthe...

Ndamukong Suh Jersey http://www.officialnflfanshop.com/ndamuk...

Indianapolis Colts Jersey http://www.officialnflfanshop.com/indian...

Andrew Luck Jersey http://www.officialnflfanshop.com/andrew...

Reggie Wayne Jersey http://www.officialnflfanshop.com/reggie...

Jacksonville Jaguars Jersey http://www.officialnflfanshop.com/jackso...

Maurice Jones-Drew Jersey http://www.officialnflfanshop.com/mauric...

Minnesota Vikings Jersey http://www.officialnflfanshop.com/minnes...

Adrian Peterson Jersey http://www.officialnflfanshop.com/adrian...

Christian Ponder Jersey http://www.officialnflfanshop.com/christ...

Jared Allen Jersey http://www.officialnflfanshop.com/jared-...

Kansas City Chiefs Jersey http://www.officialnflfanshop.com/kansas...

Peyton Hillis Jersey http://www.officialnflfanshop.com/peyton...

Eric Berry Jersey http://www.officialnflfanshop.com/eric-b...

Jamaal Charles Jersey http://www.officialnflfanshop.com/jamaal...

Drew Brees Jersey http://www.officialnflfanshop.com/drew-b...

Mark Ingram Jersey http://www.officialnflfanshop.com/mark-i...

Jimmy Graham Jersey http://www.officialnflfanshop.com/jimmy-...

Darren Sproles Jersey http://www.officialnflfanshop.com/darren...

Lance Moore Jersey http://www.officialnflfanshop.com/lance-...

Miami Dolphins Jersey http://www.officialnflfanshop.com/miami-...

Reggie Bush Jersey http://www.officialnflfanshop.com/reggie...

Jason Taylor Jersey http://www.officialnflfanshop.com/jason-...

Cameron Wake Jersey http://www.officialnflfanshop.com/camero...

New York Giants Jersey http://www.officialnflfanshop.com/new-yo...

Eli Manning Jersey http://www.officialnflfanshop.com/eli-ma...

法国性奴 (31. 07. 2012, 09:49) http://www.86and81.com/Product/453.html

Eli Manning Jersey (19. 07. 2012, 08:31) isabel marant sneakers

louis vuitton (16. 07. 2012, 09:47) http://www.vuittonborseprezzo.com

Once you've selected your colours, the ateliers at Louis Vuittonthen use unique software to design your one-of-a-kind

http://www.vuittonborseprezzo.com Louis Vuitton Sunglasses

http://www.luisvuittonoutlet.info Louis Vuitton handbags

http://www.LouisVuittonborsa.org Louis Vuitton Sneakers

http://www.borsalouisvuitton.info Louis Vuitton Bel

fake Oakley sunglasses (12. 06. 2012, 08:30) fake Oakley sunglasses

Oakley sunglasses are a top brand of men's and women's shades that is famous all over the world. Oakley, the famous brand of designer sunglasses provide you with the most gorgeous art wear sunglasses that are made of high quality materials and crafted from the newest technology. Top rate Oakley men's sunglasses are frequently regarded as a fashion trend. These sunglasses often pledge optic excellence which may glamorize any http://www.kingoakley.com/oakley-frogski... kind of clothes you wear. Oakley sunglasses are often the result of dedicated hard work and pricey hi-tech research.

Sunglasses within the recent years have become more of a fashion style than ever. Everyone wish to dress up with designer clothes and accessories that will offer them noticeable appeal since every person just love being the center of other people's attention. A lovely face frequently http://www.kingoakley.com draws interest and designer sunglasses on our face will greatly enhanced your personality. The utilization of sunglasses has become more renowned in most instances http://www.kingoakley.com .

ed hardy shoes (11. 06. 2012, 07:03) http://www.edhardyvillain.com

Most of the http://www.replica-swisswatchesale.com/">fake watches present here are actual collectible jewellery items.

Possessing a http://www.edhardyvillain.com">ed hardy cheap is a matter of pride and a matter of envy for the onlookers.

http://www.raybansunglassesnew.com/">ray ban sunglasses discount are nothing but pendants that you can attach to any form of jewelry you like.

But some ladies like it to be dangling from their http://www.glassessummer.com/">oakley sunglasses outlet.

Well that is entirely a personal matter of choice, but first let us have a look at the http://www.luxurytiffanyco.com">cheap tiffany jewelry available under the charm's category.

Some of them are made of http://www.replica-swisswatchesale.com/">replica watches and others of gold.

These http://www.edhardyvillain.com">ed hardy shoes are mostly worn to express your thoughts and personality.

For instance, a http://www.raybansunglassesnew.com/">new ray ban sunglasses is worn by someone who plays or likes to play violin.

Similarly a http://www.glassessummer.com/">oakley sunglasses is worn by someone who dreams of winning the same.

If not, then you can get http://www.luxurytiffanyco.com">tiffany jewelry engraved in the shape of your initials.

So, http://www.replica-swisswatchesale.com/">cheap replica watches are more than just an accessory to enhance your style.

Buying http://www.edhardyvillain.com">ed hardy shirt can often be confusing.

tiffany jewelry (07. 06. 2012, 11:48) tiffany jewelry

A specific tiffany and co shop was exposed collectively together with David in the 12 months 1837 and yes it knowledgeable already been very first titled and tiffany necklaces. for that after days and nights, the business enterprise decide ended up being re-titled while Tiffany & Denver Colorado, regardless of be simple proven fact that Tiffany wreaked his / her company spouse away. For another side, tiffany rings has introduced a diverse product or service of tailor made jewels which might be created faraway from gold. Nonetheless, nearly all person males and some women closely enjoy the particular classy created old-fashioned items while using olden days. Sterling silver bangles along with bracelets associated with tiffany bracelets are generally accepted for his or her delicate knot and symbols that connect oneness along with tranquility.

hhttp://www.tiffanyandcom.org tiffany and co

http://www.tiffanyandcom.org/tiffany-and... tiffany bracelets

http://www.tiffanyandcom.org/tiffany-and... tiffany rings

coach purse (06. 06. 2012, 04:59) as well as add a little glamour

Widely reported that the Friends of footwear favorite accessories brands weeks Choo (Jimmy http://www.coachoutletonline4us.com/ Choo), the http://www.coachoutletonline4us.com/coac... introduction of a single product of the special series of accessories, Britain's Queen Elizabeth II ascended http://www.coachoutletonline4us.com the throne, the dawn of the 60th anniversary of this series have been printed dramatically eye-catching "of Union

http://www.coachoutletonline4us.com/coac... JackEngland m word flag pattern printing, full of "England" flavor! http://www.coachoutletonline4us.com

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.