chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | reportáž Le Seul Element (FR), A.V.T.K.S.N.S., At Bona Fide, 29. září, Orlová, Futra (01. 10. 2012, 06:00)

MusicZone | reportáž Le Seul Element (FR), A.V.T.K.S.N.S., At Bona Fide, 29. září, Orlová, Futra (01. 10. 2012, 06:00)

REPORTÁŽ

Richard Kutěj (01. 10. 2012, 06:00) Le Seul Element (FR), A.V.T.K.S.N.S., At Bona Fide, 29. září, Orlová, Futra

futra

Tak nám to začalo opravdu naplno. Ta podzimní sezona. Ve Futře bylo jako doma v obýváku a parádní zážitky. Zážitky, které si určitě zasloužily více lidí, ale tohle už by bylo mlácení prázdné slámy. Raději k muzice.

A.V.T.K.S.N.S. je jeden z mnoha projektů Dana z Futry, který si tady pohrává s industriálně noisovými plochami a elektro zvuky, které sám vyrábí živě během setu, jak mi pak prozradil. Část tvoří přednatočený materiál, který je základní plochou k Danovým improvizacím, takže každý koncert je vždy jiný a podle nálady. Teď byl takový temnější a nervní, alespoň co jsem slyšel z těch pár minut, páč sme nakráčeli trochu později. Minule to prý zase bylo více tribal a vůbec bude fajn sledovat, kam se tohle bude posouvat.

To Francouz Le Seul Element má posunuto hodně originálně a po svém. Vizuál je holt u hudby, ne vždy a všude je sice vítán, ale tam, kde patří, umí fakt hodně pohnout s atmosférou, hodně silná složka. A tenhle číratý chlapík z Francie na to šel fakt hodně dobře. Svou stage si postavil úplně jinde, než je pódium, což byl super nápad i pro svižný průběh večera a malé pauzy mezi kapelami. Tvořila ji jedna velká kostka potažená bílými plátny. Uvnitř byla elektronika, bicí, projektor a jeden člověk ve svém světě hluku a hudby. On tam byl, ale ty jsi viděl jen černou postavu, tu hrající, tu řvoucí, zavřenou ve svém prostoru a do toho všeho jely ještě taky celkem namakané a s hudbou korespondující projekce. A popros, hudba. Muž v kostce si hodně vyhrával s pianem a nejtemnějšími stránkami toho nástroje. A super byly i pasáže, kdy pro změnu sedl k bicím a celé to ještě více propeklil svými rytmy. Podklad tvořily nejen hutné, ambientně-drone pasáže, kdy mi celá tahle hudba přišla nejsilnější. Trochu jsem se ztratil v tiché klavírní pasáži, která trvala možná trochu dlouho. Na druhé straně, to je jen můj postřeh a Le Seul Element to tam jistě dává, jak sám cítí, což je u téhle hudby to nejdůležitější. Každopádně, celkově paráda.

Plátnem nad pódiem a jednoduchou, ale skvěle zapadající projekcí, překvapili i At Bona Fide. A to jim ještě ten večer nešly nějaké světla, protože At Bona Fide si zrátka začíná hrát i s touhle stránkou svých shoegaze-psychedelic senací pro čím dál tím více odvážnější kytaru, stále příjemně syrovou a zbytečnosti nehrající basu a parádně nakopávající bicí. Jo, a zpěvy, které ale většinou jen tušíš někde pod povrchem, což mě ale třeba právě i docela baví. A baví mě taky sledovat, jak je tahle kapela čím dál tím jistější a vyhranější a jak to zkrátka šlape líp a líp. Na koncertě jsem si uvědomil, že je taky skvělé, když shoegaze hrají takhle přirozeně lidi, co v době, kdy byl tenhle štýl na vrcholu, znali místo mého krvavého valentýna leda tak krvavé koleno z dětských hororových povídek. Ale i tohle je naprosto v pořádku a je zkrátka dobré vědět, že staré dobré psychedelické plochy a vazby a úlety, tady stále někdo hraje s takovouhle chutí. Jediné v co doufám je, že tahle partička vydrží aspoň dalších 5 let, ne-li víc, protože je to dobré už teď, ale půjde to ještě nahoru.

Futra podzim napálila skvělou akcí. Jak říkal jeden starý koncertní známý, byl to pro něj dokonce třeba i vůbec nejlepší koncert, co ve Futře dosud zažil. Jo, proč ne. Bylo tam fakt fajn.

Fajn bude jistě třeba už také v úterý 2. října v Plan B Hardcore Cafe v Ostravě na americké partě Yowie od ulítlého labelu Skin Graft a improvizátorech SKLO. A tak dále. Sleduj stopy, sleduj koncerty a choď!

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.