chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | reportáž The Jon Spencer Blues Explosion, 8.12. 2012, Palác Akropolis (10. 12. 2012, 06:00)

MusicZone | reportáž The Jon Spencer Blues Explosion, 8.12. 2012, Palác Akropolis (10. 12. 2012, 06:00)

REPORTÁŽ

Radiomir (10. 12. 2012, 06:00) The Jon Spencer Blues Explosion, 8.12. 2012, Palác Akropolis

jsbePřijela pouť. Rachot Production připravili chlebíčky a parádní večírek - Blues, které postrádá samo sebe. Jona Spencera jen tak nenačapáte s ufňukanou glosou pod bičem systému/maminky/čehokoliv. Kožené kalhoty a džínovina do pozoru, Blues Explosion zase dorazili do Prahy.

Na Žižkově (vlastně asi všude, žejo) byla zima jako ruském filmu a krom toho, že mi mrazem zhasínalo cigáro, jsem cítil už jen houstnoucí nudle v nose. Podobný pocit jsem měl i před loňským koncertem Blues Explosion v rámci OFF Festivalu, kde jsem je viděl poprvé. Jasně, byl srpen, ale příšerná kosa. Krom toho, že to byl super koncert (a pro většinu mých známých nepochopitelně super nudný koncert), si z něj odnáším jen nechuť k prvním řadám před podiem a slaboučkou podlitinu na boku.

Cigáro mě zdrželo a The Mentalletes chytám až od druhého songu. Tři (poměrně) sexy buchty ve stejnokroji a čtyři francouzsky vypadající dekadenti se vzpírají na zadních a ke snídani si kromě cigára na špičce dávají desky The Sonics a The Ronettes. Čirá esence 60s, bohužel po desítce minut už se jeví jako prvoplánová retro atrakce. Ale koukalo se na to moc hezky.

Po pauze na cigáro se vracím do sálu. Odhad na počet lidí v sále fakt nemám, tipuju dvě stovky, tolerance plusminus tak 50. Výměna aparatury a přezvučení probíhá příjemně rychle a Blues Explosion začínají s "Chicken Dog". Zarazilo mě, jak vlažně všichni působili, začal jsem si pomalu kousat nehty, že to nebude stát za nic, ale stačila první kapka potu a dostalo se na všechno, co koncerty JSBE dělají tak boží: Russel bubnuje jako namydlený blesk, jako budova před zhroucením - a přece bez rytmického zaváhání, Judah otevírá továrnu na riffy, žvýká a předvádí svůj stoický taneček a Jon je prostě sexy. Starý dobrý motor jen potřeboval zahřát. Jak už jsem psal v recenzi na "Meat & Bone", mám slabost pro Jonovo křiklounství: "Come on!" , "You got the move!" a "Blues Explosion!" sice mohlo být víc, ale že bych byl úplně na lačno, to zase ne.

První část svižnějšího setlistu ukončila před přídavkem thereminová nálož, kdy bych nevěřil, že tihle tři z těch malejch bubínků a kombíček dokážou dostat takový rachot. Nůž ve tmě, noise v blues. Nádhera.Nevzpomenu si na moc sehranějších kapel - ve smyslu reakce na signály a náhlých změn, kterých jsou JSBE v setu schopní, mě napadají jen Swans. Spencer samozřejmě není magor Girova formátu, ale svoje mini stádečko krotí dokonale.

Intenzivní, nahlas, sexy, sexy, sexy. Pot na kožených kalhotách, které na sobě nemá majitel kytary značky B.C. Rich, trumfne máloco. Blues Explosion rozpálili Žižkov do běla a připravili mi jeden z nejlepších letošních zážitků. Jo a domů jsem šel bez svetru. Punk? Tady jde přece o blues, žejo.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.