chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | reportáž Gavin Harrison & 05Ric, Nová Chmelnice – Praha, 14. březen 2013 (16. 03. 2013, 08:00)

MusicZone | reportáž Gavin Harrison & 05Ric, Nová Chmelnice – Praha, 14. březen 2013 (16. 03. 2013, 08:00)

REPORTÁŽ

Andrej Hronec (16. 03. 2013, 08:00) Gavin Harrison & 05Ric, Nová Chmelnice – Praha, 14. březen 2013

Gavin Harrison and 05Ric

Nejlepší bubeník současnosti? Gavin Harrison. V této odpovědi se shoduje naprostá většina hudebních kritiků. Londýnský bubeník, který letos v květnu oslaví 50 let, je ceněn především pro svou brilantní techniku. Sám Harrison je také autorem několika instruktážních DVD s výukou pro začínající bubeníky.

Gavin Harrison, který je stálým členem progressivně-rockových kapel Porcupine Tree a King Crimson, se věnuje i sólové tvorbě a velmi rád spolupracuje na nejrůznějších hudebních projektech s nejrůznějšími muzikanty. Jeho nejznámější spoluprácí je tvorba s multiinstrumentalistou Ricem Bayerem, vystupujícím pod přezdívkou 05Ric. Spolupráce Gavina Harrisona s 05Ricem je spojením experimentálního jazzu s prvky progressivního rocku. Tito dva pánové spojili své síly poprvé v roce 2007 debutovou deskou "Drop", o dva roky později skvělým albem "Circles" a loni potřetí nahrávkou "The Man Who Sold Himself", a právě tu se rozhodla tato dvojice podpořit koncertním turné, které zavítalo 14. března i do Prahy.

Harrison a 05Ric se na pódiu žižkovského objevují patnáct minut po osmé. Harrison se po přivítání se s publikem usazuje za svou bohatou bicí soupravu a 05Ric si bere ze stojanu svůj šestistrunný nástroj. Po pár minutách bylo jasné, že hudební kritici se tentokrát nemýlili – Harrisonův způsob hry je fascinující. Souhra jeho nohou a rukou dává otázku člověku k zamyšlení, jestli všechny údery jde opravdu během pár sekund zahrát.

Občas si mezi skladbami vzal Harrison chvilku a prohodil pár slov například k následující písni a ukončil řeč vtipem, ale většinu času byly v sálu Nové Chmelnice slyšet atmosférické jemné pasáže, které se střídaly s ostřejšími a rychlejšími momenty. Bylo vidět, že i přes velmi gentlemanskou a komorní atmosféru koncertu se Harrison nebojí udeřit do svých bubnů a činelů víc, než by se čekalo a 05Ric si nedělá starosti s tím, že by mu struny na jeho kytaře praskly.

Setlist pražského vystoupení se skládal především z písní poslední desky – zazněla číselná "107", svižnější "Way", "Identitas" či titulní věc "The Man Who Sold Himself". Z druhé a zatím nejlepší desky "Circles" i své místo našla skvělá "Faith" nebo "Last Call".

Hodina a půl ve společnosti jazzového progressviního rocku tak utekla jako voda a nastal závěr. Vřelé díky a potlesk si muzikantské duo opravdu právem zasloužilo. Publikum se po celou dobu bavilo, takže hlasité volání "Gavin! Gavin!" bylo na místě. Snad se slib o brzkém návratu podaří Gavinu Harrisonovi a Ricu Bayerovi dodržet.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.