chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | reportáž Trutnov Open Air Music Festival, 20.-22.8.2004 (25. 08. 2004, 10:00)

MusicZone | reportáž Trutnov Open Air Music Festival, 20.-22.8.2004 (25. 08. 2004, 10:00)

REPORTÁŽ

Redakce (25. 08. 2004, 10:00) Trutnov Open Air Music Festival, 20.-22.8.2004

Trutnov

A je to za námi. Poslední větší festivalová akce u nás, trutnovský Open Air Music Festival, má za sebou svůj 14. ročník. Letos byl Trutnov věnován Karlu Krylovi. Nejen bohatý výběr interpretů, ale především přirozená atmosféra spojená s dlouholetou tradicí již od dob totalitního režimu má za následek bohatou návštěvnost posluchačů všech věkových skupin.

Hned první den provázelo festival deštivé počasí, které ale nemělo sebemenší vliv na mohutný příliv návštěvníků. Na jednotlivých scénách se nám za celé tři dny předvedlo nepřeberné množství hudebních stylů, v nichž si každý našel to své.

Hlavní festivalová scéna patřila především těm největším hvězdám jako Motörhead, Skalariak a Dhol Foundation, z tuzemských hvězd můžeme jmenovat Kollerband nebo Tata Bojs. Na malé "club stage" scéně se předvedla mohutná vlna především českých klubových kapel. Pro otřelé osazenstvo festivalu jistě nebyl překvapením "Hare Krishna Camp". Nejmenší scénou, věnovanou především alternativnějším projektům, byl krušovický stan.

Akce probíhala od pátku 20.8. do neděle 22.8. Společnými silami jsme z nepřeberného množství kapel vybrali to nejlepší, co nám letošní festival nabídl a dovolil stihnout.

Hlavním lákadlem festivalu byli britští Motörhead. V pátek okolo půlnoci to rozbalili se svým klasickým rockem. Skalní fanoušci si jistě přišli na své, ostatní ale asi brzo zjistili, že na "motörheadské" kytarové smršti není zase nic až tak zvláštního, kromě jejich legendární letité pověsti, a že ona léta jsou na této muzice snad až příliš znát.

Tata Bojs jsou již stálicí české, dá se jistě říci, taneční i rockové scény. Mardoša si opět výsostně zaskákal na pódiu se svojí basou, Milan Cais bubnoval o sto šest, Klárce Nemravové se přitom dostalo od posluchačů srdečného blahopřání k jejím narozeninám. Rozhodně se více ujaly písně starší. Neslané nemastné "Nanoalbum" ani se skladbou "Virtuální duet" nemělo na hity z desky "Biorytmy".

Dan Nekonečný a Šum svistu mohli být sami se sebou určitě nadmíru spokojení. I když valná část publika Danovi dozajista neholduje, tady padlo jeho vystoupení do noty většině posluchačů. Danova perleťová žluť společně se zvuky trubek a jeho skřeky se na Trutnově setkaly s úspěchem.

Guločar jsou stále dobří, stále úspěšnější a stále živější devítičlennou partičkou, které se snad ani nemůže stát to, aby neroztančila sebeunavenější publikum. V pátek odpoledne přišli a zvedli "ze židlí" masu lidí, kteří se ale museli smířit se zkráceným repertoárem, protože kapela nedojela z technických důvodů včas.

Zavedenými klubovými hvězdami je určitě tato trojice kapel: Roe Deer, KhoibaGang Ala Basta. Ema Brabcová a spol., alias ex-Roe Deer, momentálně Khoiba, si získávají čím dál tím větší množství příznivců, a tak si jejich klidná a vyrovnaná hudba našla spoustu posluchačů, kteří je doposud neznali. Zvlášť Emin zpěv má velký podíl na specifickém zvuku této kapely. Roe Deer, to už není to, co bývalo. Po odchodu části kapely do Khoiby jim cosi chybí, ale v Trutnově to naštěstí velký vliv na jejich vystoupení nemělo. Gang Ala Basta, to je skupina slavných otců, ovšem skupina, která si hraje svůj zaručený taneční styl. Ten se v pátek v noci dokonale usadil a dokázal probudit skomírající publikum hned během prvních dvou pecek. Skvělá atmosféra jak v publiku, tak na pódiu, ezoterická zpěvačka, elektroničnost kláves, to všechno Gang obsahuje a jak je vidět, zatím to naživo skvěle funguje.

Když už jsme u klubové scény, nesmím zapomenout na Nieriku. O této kapele jsme ještě moc neslyšeli, ale myslím si, že jejich čas ještě přijde. Ženský zpěv, obohacen někdy mužským vokálem, ne-li společná linka pěveckého dua, sem tam akustický zvuk klarinetu, to vše zabaleno do tanečně alternativního hávu. Bohužel nevím, zda právě na trutnovském festivalu bylo zařazení Nieriky ternem. Zato nováčci Different D.I.S.C.O. klamali celou dobu svým názvem. Velmi kvalitní muzika v podání vynikající zpěvačky, další spojení taneční muziky a kytar se setkalo s nečekaným úspěchem.

Teď už ale dost o tanečnu. Endless v neděli dokázali zasvěceným i nezasvěceným, že umí výborně rozproudit každého svým progresivním vystoupením. Je vidět, že vítězství v soutěžích (mj. Anděl v žánru hard'n'heavy) si kluci opravdu zaslouží.

Jedním z velkých objevů tohoto léta je kapela Mindway, která dokázala v Trutnově rozproudit i nadchnout svým mimořádně energickým setem. Kdo si myslí, že éra nu-metalu už je definitivně za námi, by měl zajít na vystoupení této kapely. Jejich muzika často připomíná Linkin Park, je však mnohem tvrdší, méně melodická a nepůsobí umělohmotným dojmem. Co Mindway ztrácí na originalitě, to si vynahrazují živelností a vybroušenou strukturou písní. O kvalitách této skupiny svědčí i pozvání na letošní polský Woodstock, kde dostali do varu statisíce lidí. Naším soukromým objevem tohoto festu se stali Magma Hotel, téměř neznámá skupina, která to ale dokázala famózně rozjet a pro jejich hudbu platí prakticky totéž co pro Mindway.

Klasika všech festivalů, mnohačetné uskupení Nahoru po schodišti dolů band, vykonalo opět to, co mělo za úkol. "Jó jó jó jó jó, tady to žije," zpívalo Schodiště, a tahle věta je výstižným zhodnocením jejich vystoupení. 100°C hráli svůj styl, který se dá těžko někam zařadit. Dá se říci, že používají taneční postupy v rockové formě, která si místy tyká i s popem nebo ska. Tato kombinace se líbila, ale přeci jen se nemohu ubránit tomu, že jim na celkovém dojmu oproti jiným kapelám něco chybělo.

Očekávaní česko-američtí Sunshine dostali spoustu lidí do rozpaků. Tato u nás nedoceněná kapela, jak se o ní často říká, možná zklamala tak trochu monotónním zvukem svých skladeb. Co se kytarového umění týče, interpretaci zvládli na jedničku. Celkový verdikt zní, že pár skladeb stojí za poslech, ale celkové bezmála šedesátiminutové vystoupení leckoho tak trochu nudilo.

O příjemné probuzení do sobotního dne se postarala kapela Prohrála v kartách, která na hlavní scéně předvedla svěží, rychlou, energickou, barevnou a hlavně velmi zábavnou kombinaci folku, rocku, punku a kdovíčeho ještě.

Díky festivalu znovuobnovená Alice nám společně s Danem Bártou dokázala, že i po několika letech to umí pořádně rozbalit. Dan je zpěvák mnoha stylů a snad nikomu nevadilo, že opustil svůj jazzmanovský postoj a nechal průchod rockovějšímu vzezření, které mu rozhodně neubralo na kvalitách.

Dříve hardcorová, dnes spíše crossoverová legenda Našrot hrála první den a poměrně časně, takže se jí velký kotel vyhnul. Její vystoupení si zaslouží spíše průměrné hodnocení; zapařit se na ně dalo, odcházet jste mohli spokojení, ale oslnit nedokázali. To Vypsaná fixa, která následovala hned po nich, se setkala s mnohem vřelejším přijetím a ukázala, co všechno se dá stvořit na třech akordech. Umělecký zážitek nulový, ale pobavit umí dobře.

David Koller a jeho band. David občas bubnoval, občas zpíval. David měl skvělé instrumentalisty jako Oldu Krejčovse nebo Tomáše Varteckého. David měl i skvělé a početné publikum. Avšak jeho písně postrádaly originalitu. Ani ne po půlce jeho vystoupení se dalo usoudit snad jediné - plno lidí na pódiu, ale i přes známé tváře a interpretační kvality to byla nuda.

Žánr ska měl letos v Trutnově poměrně bohaté zastoupení. Jedna z hlavních hvězd festivalu, Španělé Skalariak, ho nijak převratně, nicméně velice úspěšně kombinují se spřízněnými styly reggae a punkem. Výsledkem je barevný, nestereotypní set a šťastný úsměv na tváři každého příznivce této muziky. Vystoupení Skalariak bylo bohužel poznamenáno nešťastným zařazením na úplný závěr sobotního programu. Kapela se na pódium dostala ve tři ráno a skončila o půl páté (!) To přineslo problémy s několika "společensky velmi unavenými" jedinci, kteří dělali velké problémy pařícím fanouškům v kotli, naštěstí se únava příliš nepodepsala na účasti, na reakcích publika ani na náladě skupiny. Téměř na konec nedělního dne byli pro změnu zařazeni další headlineři Panteon Rococo. Tato početná skupina pochází z Mexika, a tudíž do svého pojetí ska přimíchala více latinskoamerických prvků a setkala se se stejným úspěchem jako Skalariak.

Z domácích představitelů jamajského stylu s důrazem na druhou dobu jsme na trutnovské půdě přivítali plzeňskou skupinu Tleskač, která dokázala tento styl úspěšně počeštit. Sami svou muziku označují za "vepřo-knedlo-zelo-ska" a mně nezbývá než souhlasit. Hravé texty, energická show na pódiu, dobře rozpoznatelné skladby a vtipné hlášky zpěváka, to jsou hlavní devizy jejich živých vystoupení. Když na konec zařadili neuvěřitelnou kombinaci Mládkova "Jožina z bažin" a "Don't Worry Be Happy", večírek dosáhl vrcholu. Jejich koncert podle mého názoru překonal i oba výše zmiňované headlinery.

Ani punkeři si v Trutnově nemuseli stěžovat na nedostatek pohybu. Své pogo si mohli zatancovat už první den se skupinami VolantJaksi Taksi. Volant stojí podle mého názoru na absolutní české špičce tohoto žánru a jejich trutnovské vystoupení to jen potvrdilo. Na jejich pardubický "saxpunkrockandroll" se přišlo podívat možná i tisíc lidí a málokdo odcházel zklamaný. Volant si za svou devítiletou existenci dokázal vybudovat vlastní nezaměnitelný styl, který se inspiruje v kapele Znouzectnost, ale je veselejší, propracovanější a vůbec zábavnější. Unikátnost skupině dodává saxofon a atmosféra na pódiu i v kotli, která se prostě musí zažít. To skupina Jaksi taksi už je mnohem rozporuplnější. Jejich pojetí punku se blíží spíše americkým Offspring nebo slovenským Inekafe, texty mají své slabiny a zejména ty starší nezapřou i jistou dávku pozerství, nicméně chytlavé melodie a energičnost jejich vystoupení mnoho vynahrazují a obrovský kotel, jakého se Jaksi Taksi dočkali, byl zasloužený.

Znouzectnost se představila na hlavním pódiu jen ve čtyřech a zanechala spíše průměrný dojem. Bez stálé hostující zpěvačky, saxofonistky a flétnistky Romany jejich hudba přichází o jeden rozměr. Na hlavním pódiu překvapivě (hodili by se spíše na club stage) vystoupili i nepříliš známí punkeři Apple Juice, kteří příjemně překvapili, ale zatím si nevytvořili vlastní styl a na nejvyšší místa to ještě zdaleka nestačí.

Z alternativních uskupení stojí za zmínku jistojistě Sestry Steinovy. V Krušovickém stanu předvedly za doprovodu svých dvou kytar především nové písničky z posledního alba "Můj tanec". Karel Plíhal občas vtipkoval, poté zazpíval a neopomněl vzpomenout na Karla Kryla. Jeho fórky a narážky vůči nacistům či komunistům se u publika setkaly s úspěchem, skladby si s ním notoval nejeden posluchač. Za nešťastnou volbu považuji zařazení Psích vojáků na nejmenší scénu. Přeplněný stan a velký hluk z okolních scén, takhle si to Filip Topol asi nepředstavoval stejně jako jeho věrné publikum.

Úplně poslední třešinkou na dortu, která se nám v Trutnově představila, byla sestava říkající si Pavel Fajt & Úlet bubeníků. Spolek sestávající výhradně z bubeníků, perkusistů a jednoho vokalisty se rozhodně zasloužil o netradiční hudební zážitek, ale opravdu šlo spíše o úlet než o skutečnou muziku. Dokázali pobavit rozhodně lépe než TiDiTaDe na Sázavafestu, ale přesto se brzy začal do jejich vystoupení vkrádat stereotyp. Řekl bych, že samotná skupina si své vystoupení užívala lépe než publikum.

Hlubokou poklonu zaslouží téměř bezchybná organizace celého festu. Trutnovu se vyhnuly všechny obvyklé festivalové nemoci: dvě ze tří scén byly zastřešené, ochranka se chovala příjemně, záchodů bylo dost a pitné vody co hrdlo ráčí, ceny jídla a pití nepřesáhly rozumnou míru, ale co je mnohem důležitější: ani po 14 letech se z této akce nevytratila unikátní atmosféra svobody a souznění mezi lidmi.

Rozdíl mezi Trutnovem a ostatními festivaly byl vidět na každém kroku: ať už šlo o oficiální povolení kouření marihuany a vnášení vlastního alkoholu do festivalového městečka, věnování celého festivalu odkazu Karla Kryla (které rozhodně nebylo jen symbolické), přátelské chování bez zbytečných bariér mezi organizátory a účastníky, publikum se zastoupením doslova všech věkových skupin, účast speciálních hostů jako Václav Havel a Magor nebo třeba závěrečné spontánní bubnovací orgie u plechových umyvadel, nic z toho by se na žádném jiném letním festu stát nemohlo. Trutnov je jediný festival, který dosud nepodlehl komerčním tlakům a udržel si původní tvář.

Autory článku jsou Sonja a Albi.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

runner (26. 08. 2004, 22:04) .

Zapomenout na legendy punku - N.V.Ú. a E!E - to vám teda budu mít za zlý. A to vůbec nemluvim o Blackfire (indiáni:), jejichž zpěvák měl hlas skoro jak Eddie Vedder (PJ). Nebo se ani slovem nezmínit o čtvrtku, i když jste tam teda nebyli..:)No..

Článek o RfP byl lepší (i díky tomu, že se vyhnul jakéhosi shrnutí - závěru, které působí dost trapně) a o dost hodnotnější. Tak snad příště, lidiii. ;)

Albi (26. 08. 2004, 13:05) to seeker

Dělali jsme co jsme mohli a napsali jsme o všem, co jsme viděli a co nás zaujalo. Bylo tam přes sto skupin a každá z nich byla pro někoho zajímavá... prostě se nemůžem zavděčit všem.

seeker (26. 08. 2004, 12:28) no právě...

...že jsem to měl možnost sledovat od pátku až do nedělní noci. Proto mě zajímá, proč jste to takhle odflákli?

HB (26. 08. 2004, 11:06) -ht-

došli ti mé dva mejly ohledně assgmeq?

-ht- (26. 08. 2004, 10:25) ...

proc proboha pisete tak hrozne frazovite? nelibi.

staru (25. 08. 2004, 20:18) .

checknu to offline...na to člověk bude potřebovat asi hooodně klídek:)

seeker...hele... kdybys viděl jak to probíhalo, tak by sis ten škemring o pokračování odpustil:)

seeker (25. 08. 2004, 15:13) spousta slov, málo informací

To Sonja/Albi: Kde je hodnocení předjezdců Motörhead Esgmeq? A kde se dozvím o vystoupeních Locomotive, Bow Wave, Deverovy Chyby, Newman, Albion a Wollongong a spousty dalsich kapel ze Second Club Stage??????????? Nechcete si napsat ještě pokračování, když už jste na to byli/-y dva/-ě?

zrůda S. (25. 08. 2004, 10:42) bylo to zrůdné

pro všechny zrůdy a rychlý šípy: bylo to zrůdně super:)))))))))))

Soňa (18. 08. 2004, 15:10) to Starla

zdarec jasne ze jedu,pivko klidne:))

starla (17. 08. 2004, 18:17) ..

sežeň 600na lupen a já tě tam 5dní budu vydržovat..nakrmim tě, napojim tě... achjo...:(

-ht- (17. 08. 2004, 13:24) ...

nejsem rad. skoro bych kvuli tobe jel, nemam penize...

starla (16. 08. 2004, 18:15) ....

T jako Tak kurwa to mě asi nepoznáš....bud rád

-ht- (16. 08. 2004, 09:31) ...

T jako To neni nic pro me...

starla (13. 08. 2004, 02:54) ..

T jako pojeď Taky...

-ht- (12. 08. 2004, 17:20) dag

ale swan......T jako Trutnov? :-)

starla (11. 08. 2004, 22:03) sonja..?

sonja ..hele ty jedeš?dáme pifko?

megg (06. 08. 2004, 13:34) rock'n'roolovy svatek...

teda ja tam asi pojedu...a to proto, ze mi tam letos dali skoro celou silver rocket a

!motorhead! jako bonusovou tresnicku...ale jinak ja prozmenu nejsem priznivcem velkych festivalu...skoro me trapi, ze to budu muset kvuli hudbe podporit :-+

K. (06. 08. 2004, 11:06) Alice

Teda já tam nejedu a ani už nejsem příznivcem hardrock kytar, ale myslím, že jsem četl, že si tam zahraje alice :o)))) to by mohlo bejt docela zajímavý :o)

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.