chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | reportáž Finále Jim Beam Music 2004: the.switch, Lus3 a Kollerband (22.11.2004, Lucerna) (26. 11. 2004, 05:00)

MusicZone | reportáž Finále Jim Beam Music 2004: the.switch, Lus3 a Kollerband (22.11.2004, Lucerna) (26. 11. 2004, 05:00)

REPORTÁŽ

hujer (26. 11. 2004, 05:00) Finále Jim Beam Music 2004: the.switch, Lus3 a Kollerband (22.11.2004, Lucerna)

Koncert skupiny kolem Davida Kollera spojený s finále soutěže Jim Beam Music se konal ve Velkém sálu pražské Lucerny. Úvodem předešlu, že v těchto prostorách jsem do té doby absolvoval bezpočet maturitních plesů a jeden koncert pražské kapely Wohnout a osobně tento sál nepovažuji za příliš vhodný pro koncerty tohoto typu. Při vyšší návštěvnosti pokulhává ventilace a občerstvení. Tento večer to ale nebylo tak hrozné, neboť počet lidí byl subjektivně sotva poloviční v porovnání s již zmíněnými Wohnout a v Lucerně se tedy dalo hýbat, dýchat a občerstvení se člověk dočkal v rozumném čase.

finalejbm2004_lucerna_switchPořadí dvou finalistů spravedlivě určoval los. Zahájení se tedy museli chtě-nechtě chopit příbramští the.switch – kapela pohybující se ve škatulkách emocore a crossover. Někteří sice označují jejich tvorbu za nu-metal, ale já si nemyslím, že by to styl této kapely vystihovalo. Nu-metal je totiž ošidný pojem a hudby podobné Linkin Park se od the.switch rozhodně nedočkáte. Našli si vlastní tvář, podle které je spolehlivě poznáte. Charakteristická rytmika i harmonie a vysoké hráčské nasazení doplněné slušným nástrojovým zázemím slibuje této kapele nadějnou budoucnost. Pro bližší informace navštivte web kapely: http://www.theswitch.cz

Začátek jejich představení byl poznamenán slabším zvukem, což ovšem kapele neubralo na energii ani nasazení. Předvedli výborný set, zahájený intrem a písní "Beautiful" ze stejnojmenného (již druhého) alba kapely. V režii tohoto alba se vlastně odehrávalo celé vystoupení, ze starších skladeb došlo na Kimono z první desky M.A.D. Návštěvnost na začátek koncertu nebyla nejvyšší, lidé se teprve počínali trousit, a tak se příbramákům bohužel nepovedlo přimět fanoušky k pořádnému kotli, jak se na tento styl hudby sluší a patří. Přesto měli svých příznivců rozhodně dost, což dokládá prosba předních řad o přídavek. Organizace byla ovšem neúprosná a nastal čas dát prostor druhým finalistům.

finalejbm2004_lucerna_lus3Pražskou kapelu Lus3 si pamatuji ještě pod názvem The Lustry, kterak brázdili pražské kluby a klubíky hrajíce nevýrazný punk-rock. To však bude již šest nebo i více let a za tuto dobu kapelou prošlo dost hudebníků a Lus3 rozhodně nezaháleli. S The Lustry se jejich tvorba srovnávat nedá, sázejí na popově-taneční hudbu. Se zaškatulkováním tady budu mít trochu problém, pro přiblížení snad zmíním, že bubeník Petr Pour a kytarista Jakub Zachoval působili nějaký čas v kapele Skyline.

Sál Lucerny byl o poznání více zaplněný, když nastoupili na pódium a nejednoho heterosexuálního muže hned upoutal projev zpěvačky Kláry, která si umí svůj zpěv náležitě užít. V taneční hudbě je nejdůležitější rytmika, která kapele rozhodně patřične šlape. Bubeník ve shodě s basistou prohlašují na webových stránkách (http://www.lus3.cz) kapely, že méně je někdy více. Výsledkem jejich spolupráce je tedy jednoduchý taneční rytmus, žádné zběsilé exhibice se nekonají, což by ostatně u takovéhle hudby ani nikdo nemohl očekávat. Trochu zklamáním pro mě byla kytara, která byla místy až moc jednoduchá a často se omezovala na pouhé vyluzování nekytarových doprovodů a zvuků pomocí syntezátoru. Ohlas publika byl ovšem kladný, těžko říci, jestli více zaujala hudba nebo zpěvačka Klára. Myslím, že kapela má šanci na své místo na slunci, ale měli by ještě vyzrát, zejména skladatelsky a aranžérsky. V jejich skladbách mi chybí napětí a dost často sklouzávají do jednotvárnosti či přílišného opakování.

finalejbm2004_lucerna_vyhlaseniNadešlo všemi očekávané vyhlášení vítězů soutěže. Ze zákulisí k nám prosákla informace, že panu Korálovi se Lus3 moc líbí, a proto jsme tak nějak očekávali jejich výhru. Vyhlášení nás ovšem příjemně zaskočilo, vyhrála kapela the.switch! Gratulujeme! Při vyhlášení bylo vidět, že kapela Lus3 měla daleko větší podporu publika - těžko říci, jestli měli na koncerte prostě více fanoušků, nebo jestli jejich hudba byla pro lidi dorazivší na Kollerband více stravitelá. Podle mého názoru vyhráli the.switch naprosto zaslouženě, jejich tvorba je zkrátka promakanější a ucelenější.

finalejbm2004_lucerna_kollerbandPoté již přišla na řadu hlavní hvězda večera, all-star team Kollerband, postavený na sutinách slavné Lucie za vydatné pomoci známých českých a slovenských hudebníků. Hned zkraje si dovolili malý žertík, muzikanti totiž nastoupili v maskách Davida Kollera. Snad to byla snaha o sebeironizaci, mnohým se zdá název Kollerband trochu Koller-egoistický. Jednu z kytar drtí Tomáš Vartecký (Kurtizány z 25. avenue), který plní úlohu doprovodného kytaristy. Na druhou kytaru fortelně sóluje a exhibuje Olda Krejčoves (Monkey Business). Za bicími se střídali zpívající David Koller a Tomáš Marek (Lucie), který ve volném čase doprovázel na perkuse a na basu hraje Kollerův slovenský objev Marek Minárik. Tuto sestavu ještě doplňuje Honza Křížek (ex-Walk Choc Ice, Blue Effect) doprovodným zpěvem a hrou na klávesy. Podle mého názoru ovšem těmto profesionálním muzikantům jejich záverečný koncert poněkud skřípal. Možná se na pódiu neslyšeli, ale bylo to poznat i na gestech kapelníka Davida Kollera. V jejich setu jsem našel docela dost neshod a zádrhelů, které by si profesionální kapela tohoto formátu neměla dovolit, i když většina publika je asi ani nepostřehne. Zvukově koncert také nebyl nejlepší, perkuse často zanikaly a doprovodný zpěv Honzy Křížka místy vypadával. Dost bylo nedostatků, publikum se rozhodně bavilo. Po více než hodinovém setu, při kterém došlo i na staré dobré hitovky od Lucie, si vyžádalo ještě několik přídavků.

Pak se Lucerna vyprázdnila a hudebníci se přesunuli do nedalekého restaurantu Černý kůň oslavovat vítězství the.switch. Ale to už sem nepatří...

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

karbo (26. 11. 2004, 21:35) gratulace the.switch

co se týče the.switch je to velmi výrazná kapela na naší kytarové scéně. dokázali si vytvořit charakteristický zvuk i styl, bohužel někdy na úkor toho, že skladby splývají, zdá se mi. nicméně to neznamená, že bych kapelu neměl rád, ba naopak.

můj názor na lus3 je takový, že by kytarista mohl přestat používat ty otřesné zvuky, které mnohdy zavání příšerným 80´s popem, zpěvačka by mohla začít zpívat s trochu větším drivem a přestat napodobovat björk v těch situacích, kdy pro zvýraznění akcentu použije jemné zdrsnění hlasu (něco ve stylu chrapotu nebo tak nějak.c)), nicméně tu björk jsem tam slyšel víckrát (podotýkám, že soudím dle živého vystoupení, nikoliv zvukového záznamu). co se týká skladeb, nemyslím si, že by si zasloužili takovou pozornost, jedná se o ne příliš nápaditý taneční rock&pop, nebo jak to nazvat, bez šťavy... ostatně, to samý je roe-deer nebo khoiba a taky se z nich dělaj super mladý hvězdy... no nic

P.S.: myslím, že je v pořádku, když o sobě kolegové z pódia referují, oni Ti recenzenti často kecaj pěkný bludy (tím jsem se nechtěl nikoho dotknout .c))

hujer (26. 11. 2004, 19:23) LuXi,

Ja nevim - prijde ti ta recenze nejak zaujata? Proc by hudebnici nemohli delat recenze na sve kolegy (tj. taky hudebniky? :))

LuX (26. 11. 2004, 16:49) redakce

Takže muzikanti začnou dělat recenze na své kolegy??? Trochu ňáký ujetý hujerko, ne? ;-))))

hujer (26. 11. 2004, 15:44) redakce

Ne, majklac ho nepsal, autorem jsem ja. Je to ale muj prvni prispevek na musiczone (tak budte shovivavi heh :) a jeste tu nejsem zaveden jako autor, toz proto je tam docasne redakce.

Redakce (26. 11. 2004, 12:25) redakce

Všechny články podepsané a najednou redakce. Tak jen doufám, že to nenapsal sám Majkláč:)

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.