chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | reportáž Traband, Tajné slunce, Delta, 29. září 2005 (04. 10. 2005, 10:00)

MusicZone | reportáž Traband, Tajné slunce, Delta, 29. září 2005 (04. 10. 2005, 10:00)

REPORTÁŽ

Jana Beránková (04. 10. 2005, 10:00) Traband, Tajné slunce, Delta, 29. září 2005

Traband, Tajné slunce, Delta, 29. září 2005Po strastiplné cestě do Delty na okraji Prahy vcházím po schodech nahoru do místnosti lehce kulturákovitého vzření. Ve vzduchu se mísí nikotin s vůní housek, která sem proniká ze supermarketu pod klubem. Traband mi způsobí svým výbušným hudebním gulášem téměř šok. Je to guláš, který má říz a do kterého šílený kuchař nasypal srbskou dechovku, rock’n’roll, tango, bigbít, jazz, zkrátka vše. Možná jde rovnou o vývar z učebnice hudební výchovy. Jejich hudba je nasáklá zvláštním pouťovým kouzlem. Zpěvák Jarda se šarmem kabaretiéra, starého indiána, světského či snad pouťového vyvolávače vyzývá publikum, ať nastoupí do toho zrychleného kolotoče. Nutno poznamenat, že to zabírá a diváci se nechávají strhnout a tančí jako o život v rytmu dechna. Jejich hudba je živelná a proměnlivá. Valí se na vás jako obrovská vlna a nemáte příliš šancí vy-dechno-ut dokud nevypadáte, jako byste právě vyšli ze sprchy. "Cajdáky můžou být jenom dva," poznamenává zpěvák, když se začíná ozývat "Rádio Sára". Vystoupení mi připomíná gesta hrdinů němých grotesek, jenže tyhle grotesky nejsou vůbec němé, ale pořádně hlučné. Tmavá místnost se tak změní v jeden velký "Cirkus Praha". Občas se mi nad hlavou roztáhnou stehna na laně zavěšené artistky a já slyším Janu-trumpetistku zpívat: "Vzduch těžkne potem a houstnoucím dýmem/ Nad městem svítá a já tančím nahá/ Až se zalykám smíchem a červeným vínem/ a volám: Ať žije Cirkus Praha!!!" Několik lidí v publiku se pokouší tančit tango a Traband troubí jako o život. Evžen alias Kredenc pouští banjo a přeladí na chvíli na zpěv, přičemž šoumensky mává rukama do všech stran. Nakonec koncert vyvrcholí vynikající "Katarinou" a kapela ustupuje do pozadí, aby dala přednost Tajnému Slunci.

Traband, Tajné slunce, Delta, 29. září 2005Zatímco Traband oplývá francouzským šarmem, tak sbratřené Tajné Slunce se inspiruje v Rusku. Ve svém repertoáru mají zahrnuty ruské lidové písně, které míchají dohromady s bigbítem, folkem a dalšími styly tak umně, že vás z toho přepadne chuť na boršč. Bohužel vzniklo nedorozumění, kdy majitelé klubu neměli ponětí, že zde kromě Trabandu vystupuje i druhá kapela. Kvůli problémům s nájemníky je na Deltě policejní hodina v jedenáct. Pak musí i to největší slunce zapadnout a nám zbývá jen hajdy do postýlky a spát. Čas původně určený pro jedno vystoupení se tedy musel rozdělit mezi dvě, a proto Tajné slunce vypustilo z koncertu ruské lidovky. Stejně jako předchozí zmíněný Traband je charakterizuje žánrová nezaškatulkovatelnost. Například zatímco "Cvrček" zní jako poměrně čisté funky, ve skladbě "Břevnovskej underground" si pohrávají s punkem a koncert vtipně završí pracovní rap "Všichni lidi jedou do práce". To vše sečteno a podtrženo se skládá ze saxofonu, akustické kytary, úsporných ale přesných bicí, dud, baskytary, balajky a niněry. Že nevíte, co to je niněra? Přeneste se někam na východ a najdete to tam jako tradiční nástroj s charakteristickým vrzavým zvukem. Laicky řečeno: bedna s klikou, která dodává téhle kapele na zajímavosti.

Traband, Tajné slunce, Delta, 29. září 2005Filip Pýcha zpívá svým drsným chraplavým hlasem o tom, jak "na Budějárně dědkové popíjej Iron" a osazenstvo Delty se začíná příjemně vařit ve vlastní šťávě. Ne nadarmo se jejich nedávná deska Ironem křtila. Filip v ruce pevně svírá harmoniku nebo akustickou kytaru a každou skladbu uvádí několika větami. Nečiší z toho amatéřina ani pokrytecké omlouvání se dopředu, jak by se mohlo zdát. Jen se tím přiznává k autorství textů, na což má ostatně plné právo. Traband si pohrává s atmosférou cirkusů a zašlých časů, zatímco Filipovo prostředí je v mnohem syrovější Praze. Přesto to vše dokáže podat neotřele a se zajímavou obrazností. Tohle slunce není vůbec tajné, spíš vycházející. Hraje originálně a osobitě a čeká na své objevení, které ho vyhoupne vysoko na oblohu. Kdo mu jednou přijde na chuť, ten se v jeho žáru bude chtít vyhřívat pravidelně. Svědčí o tom jejich postupně se rozrůstající fanouškovská základna, která navštěvuje koncerty po často zapadlých bigbítových klubech.

Autorem fotografií je Jan Koubek.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

yellow prom dresses for 2013 (13. 04. 2013, 15:11) wholesale prom gowns

Very Interesting Post! Thank You For Thi Information!.

http://www.banddress.com/

ugg boots (16. 11. 2012, 18:23) womens classic short ugg

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.

http://www.conboots.net/

wedding dresses for beach (13. 10. 2012, 08:30) yellow bridesmaid dresses

I stumbled on this article on Yahoo despite the fact that I was looking for something similar, but I just wanted to say excellent stuff and I 100 % agree. Is there any way to subscribe to fresh content?.

http://www.zoomdress.net/

k. (11. 01. 2007, 22:32) tajné slunce

abych řekla pravdu poslouchám tajné slunce už od roku 1999,je to úžasná skupina a je neobyčejně talentovaná...tím myslím všechny členy skupiny.každá píseň o něčem je a jako kdyby člověk cítil co Filip Pýcha nebo

-li textař chce říct.proto mám tajné slunce moc ráda.sem ráda,že je,žádnou jinou skupinu neznám,aby mě takhle zaujala...jsou tam moc skvělí muzikanti filip pýcha,daniel kahuda a další.a klipy,které jsou na internetu se vám taky moc povedly.fandím vám!

Jul (09. 01. 2007, 18:31) ...

vlastně vás tady jenom chválej...promiň sem si to nepřečetla:-D .....ale stejně jste moc super skupina...

Jul (09. 01. 2007, 18:26) jojo...:0)

jj chválí vás tady a to je moc dobře!...jenom jsem tu chtěla napsat uplně všechno co si myslim!...tak sry...ale jinak se mi tajné slunce jako takové moc líbí!hrajte dál!...brácha:0)

Filip P (08. 01. 2007, 21:36) :-)

Ahoj Julko. Ve skutečnosti mám pocit, že nás tu jako kapelu teda spíš chválí. A i kdyby ne, tak na to má každej nárok, ať si řekne svoje. Ale, jak říkáš, ta skupina je taková proto, že jsme to takhle chtěli, a budeme v tomhle stylu pokračovat.

Co se mýho učení týče, tak bych to už tady radši nechal spát a vyříkal bych si to z očí do očí - máme k tomu se študákama den co den příležitost ve škole.

Ale jinak díky za solidaritu, ségra.

------- (30. 11. 2006, 13:55) :-):-):-):-):-):-):-):-):-)

nechápu co tady řešíte Filip Pýcha je ten nejnej učitel,ptz ty předměty umí (kdybyste měl někdo takovou učitelku jako jsem já měla na gymplu tak bbyste se za Filípka modlili) a taky je ten nejnejnej muzikant!! Tajné slunce je prostě suprová skupina,možná se to někomu líbit nemusí,ale za to to nemusí Filípkovi takhle kazit..ta skupina je taková proto,že to takhle Filípek a ostatní chtěli!!! Nejdříve si to pořádně poslechněte a užijte si to..každá písnička je o něčem..kdybyste taky věděli tak Filípek je mocinky hodnej a mám ho ráda!! Má 2 děti a má to těžký, kdybyste ho rači podrželi bylo by to nej!! Chápete!!? Tak siho mooooc važte..je totiž mooc hodnej!!! Mám tě ráda tvoje sestřička Julinka:-)

Filip P (26. 03. 2006, 23:19) Vše OK

Ne, nedotknul, zas tak moc to neprožívám, i když na svojí práci jsem samozřejmě patřičně hrdý. S návratem na školu je to pravda. Příští školní rok opět učím.

spidisek (16. 03. 2006, 22:05) fanda

Jinak doufam ze sem se nekoho nedotknul! ja moc tajnymu slunci fandim! skolstvi uz mene:-)

spidisek (16. 03. 2006, 22:02) :-)

jasne ze si pamatuju:-) teda je to jedna z mala veci:-) ale tak...slysel sem ze prej ma byt naky vas comeback na nasi skolu???gymn.postupicka 4ever

Filip Pýcha (12. 03. 2006, 17:09) Web

Koukám, že tu nikde nejsou odkazy na stránky jmenovaných kapel, kdyby si někdo chtěl poslechnout naší muziku (sedm komletních MP3) nebo se o nás dozvědět něco víc, náš web je http://tajneslunce.zde.cz

Trabandi mají http://www.traband.net/

Filip Pycha (29. 01. 2006, 23:27) Prosim?!

Tohle chce opravdu SILNY nervy. Jestli si "Spidisek" neni jistej, jestli jsem ucil chemii nebo fyziku, tak to se fakt stala nekde chyba. Muzu byt potesen alespon tim, ze si behem roku zapamatoval moje jmeno. :-)

spidisek (27. 01. 2006, 18:45) omylek

btw. filip pycha me ucil chemii:D vysoka pec for ever

spidisek (27. 01. 2006, 18:41) profesor

Filip Pycha je opravdu neobycejny muzikant a navic, svete div se, predloni me ucil fyziku na gymplu...To uceni mu moc neslo, ale v muzice mu moc fandim! TAJNE SLUNCE 4EVER

Zilvi (30. 10. 2005, 22:37) Cože?

Propánapána! Teda nebyl jsem na koncertě v Deltě, ale jestli jsou bicí u TS úsporné, tak o tom si dovolím polemizovat - mně to připadá jako solidní kotel a nemá to chybu.

sys_l (05. 10. 2005, 20:30)  

mnoo, tak to má být, jani;)

marge (05. 10. 2005, 15:04) --filip

mno, ale to, ze tajny slunce hralo tak kratce nebyla jeho chyba...na delte je proste vecerka v 11...

HB (04. 10. 2005, 23:33) Policejní hodina

Policejní hodina je obecné pojmenování pro hodinu, kdy se podle zákona musí v klubu skončit produkce (případně hodina, kdy se teprve o klub Policie zajímá). S příjezdem policistů to nemá nic společného.

Filip (04. 10. 2005, 23:22) Fakt?

Fakt přijela policie? Já o tom teda nic nevim. Že by se tam roznesla nějaká fáma od fanouška, který chtěl zachránit reputaci Tajnému slunci, které skutečně nehrálo tak dlouho, jak jindy hrává? Jinak koncert (obě části) jsem si moc užil. Dík.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.