chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | rozhovor Jana Vébrová - Písničkářka z větrného mlýna už mne trošku štve (16. 07. 2009, 15:00)

MusicZone | rozhovor Jana Vébrová - Písničkářka z větrného mlýna už mne trošku štve (16. 07. 2009, 15:00)

ROZHOVOR

Richard Kutěj (16. 07. 2009, 15:00) Jana Vébrová - Písničkářka z větrného mlýna už mne trošku štve

Jana

Písničkářka Jana Vébrová patří již několik sezon k ozdobám našich festivalů i klubových pódií. Osobitá dáma s harmonikou sbírá svým projevem ohlasy fanoušků hned několika žánrů muziky. Nyní se po kratší pauze vrátila na pódia a v pohodovém tempu pracuje také na nových skladbách, které se objeví na následovníku jejího úspěšného debutu "Kykyryký". Mimo jiné zahraje Jana Vébrová letos také na festivalu Eurotrialog v Mikulově. Stránky písničkářky najdeš zde: www.janavebrova.borec.cz.. Stránky festivalu v Mikulově pak tady: www.eurotrialog.cz.

Téměř celou Vaši kariéru doprovází i slogan "písničkářka z větrného mlýna". Nevadí už Vám občas toto spojení, nebo to k Vám prostě patří a po celou dobu Vašeho hraní to má své neměnné opodstatnění?

Už trochu začíná vadit. Zní to sice líbivě, ale chce to změnu. Hodně jsem nad tím dumala, když jsem teď vymýšlela s Ivanem (mj. blízký spolupracovník a spoluautor hudby na debutovém CD) nějaký vhodný "slogan" pro svůj plakát. Na éterickou bytost z mlýna mám už přece jen trochu víc odžito a svět je pro mne také reálnější. Společně jsme našli slogan daleko výstižnější, a sice: "Böhmische hearth coeur".

Na pódia jste se vrátila po pauze způsobené mateřskou dovolenou. Krom živého vystupování jsem již zaslechl také něco o chystané desce. Jak tedy nyní vypadá Váš koncertní program? Tvoří jeho osu stále písně z Vašeho debutu "Kykyryký", nebo už převažují písně chystané na další nosič?

Větší část mého koncertu zatím tvoří staré písně. Ale na nových písničkách se snažím co neusilovněji pracovat. Tak usilovně, jak jen mi to má pohodlnost a pohodovost mateřské dovolené dovolují.

Můžete už nyní prozradit o nové desce něco bližšího? Půjde o klasické písničkářské album dámy s harmonikou, nebo třeba chystáte i nějaké experimenty a přesahy jinam? A kdy by měla vyjít?

No, uvidíme. Ježíšek mi nadělil elektronický akordeon a s ním se teda dají dělat divy! Uvidíme asi i s tím časem. Nerada bych něco uspěchala, kór něco takového, co se pak nedá smazat.

Když už jsme u tématu. Neláká Vás třeba občas harmoniku zcela odložit a hrát píseň, ať již živě, nebo při nahrávání, na nějaký úplně jiný nástroj?

Láká a moc. Ale ta harmonika má jednu velikou výhodu. Aby ji člověk mohl být roven, musí do toho jít naplno. Kdyby tak neudělal, harmonika by ho úplně snědla. Navíc to jak ji máte před sebou na hrudi, jako nějaký štít, jak ji široce objímáte oběma rukama, to je prostě nádhera!

Ale láká mě i hraní s kapelou. Občas mám pocit takové nakumulované energie, která by snesla víc nástrojů než jen harmoniku. Nebo jen ten pocit mít za sebou tu sílu, jež utvoří kapela a já bych před ní mohla stát volná, třeba i bez harmoniky a zpívat, hýbat rukama, jakoby tančit i celým tělem. No, dosud jsou to takové dost velikášské představy.

Dovolím si být mírně osobní. Jak jsme již zmiňovali, měla jste menší pauzu způsobenou moc hezkým a důležitým obdobím, jako je mateřská dovolená. Ovlivnily Vás třeba tyto prožitky a zážitky i při vlastním skládání a tvorbě?

Určitě jsem se dost zklidnila. Zatím všechny písničky, co se mi od mého debutu podařilo složit, jsou takové jemnější. Asi ve mně není už tolik revoluce.

Teď ještě k harmonice. Písničkářek s harmonikou opravdu příliš není. Jak se to, že jste se potkaly a už spolu zůstaly, stalo s harmonikou Vám?

Prostě zvídavý člověk furt něco zkouší, bere do rukou a pak zase odhazuje. A holt harmonice se v těch mých rukou docela líbilo a naopak. Tak si nějak pěkně vyhovujem. Je to po čertech dobrej parťák!

Na výše položenou otázku jste už asi odpovídala 100 krát, na tuto asi ještě častěji. Před Vámi jsme tady měli jedinou známější písničkářku s harmonikou - Radůzu. Neměla jste zejména při startu obavy, že Vás lidi automaticky budou škatulkovat jako její nástupkyni, nebo písničkářku, která jede ve stejných kolejích, než aby nezaujatě poslouchali to, co hrajete Vy sama?

Obavy jsem neměla, protože jsem prostě věděla, že si to ti lidi, co úplně dobře nenaslouchají, myslí. Ti, co ty potřebné receptory využívat umí, dobře rozpoznali, že je to úplně něco jiného. Že jediná shoda a nápodoba je tam ta holka s harmonikou. Ale to by pak všichni mohli říkat, že Rolling Stones a další kopírují The Beatles, Nohavica Plíhala, Plíhal Kryla a tak podobně. A hlavně jsem byla a jsem přesvědčená, že to, co dělám je správné, upřímné a poctivé.

Už jsme se bavili o tom, jestli Vás ovlivnilo třeba mateřství. Jaké další vjemy, zážitky a prožitky mají na Vaší tvorbu největší vliv?

Já to takhle konkrétně říct neumím. Ale určitě to budou takový ty nevědomý a podvědomý věci, který se staly, u kterých jsem byla, aniž jsem třeba tušila, účastníkem, nebo který se mi jen zdály, na který jsem už dávno zapomněla. Pak také jenom to, že něco vidím a to mi nastartuje další asociace, a tím se začíná osnovat nový příběh.

Podle mých informací se krom hraní věnujete bohulibé činnosti, kdy pracujete se zdravotně postiženými lidmi. Jak jste se k této profesi dostala a jak takové jistě poměrně náročné poslání zvládáte?

Tak toto je nádherný příklad toho, jak od sebe hudební kritici rádi opisují recenze! Kdysi jsem někomu – popravdě - povídala, že pracuji (úplně někde jinde než všichni ti kritici uváděli) s mentálně a zdravotně postiženými lidmi a oni to pak postupným opisováním zkomolily do tvaru, že pracuji s postiženými (i když jsem už dávno nepracovala) v úplném paskvilu názvu města, kde nyní žiji. Na mapě by ho rozhodně nenašli. Ale pár let jsem pracovala jak s mentálně, tak i zdravotně postiženými lidmi. Vystudovala jsem lesárnu, což úplně s tou sociální prací nesouvisí. Já jsem ale stejně přesvědčená, že když něco člověk fakt chce, tak to dokáže i kdyby byl popelářem, i kdyby pocházel z té největší díry. Že na vzdělání a takových těch věcech zas až tak nezáleží. Znám např. více špatných poctivě vysokoškolsky nadrcených učitelů než lidí co jen tak tak došli k maturitě na nějaké odborné škole, ale teď výborně pracují v oboru jiném.

Letos mimo jiné zahrajete již podruhé na jednom z "větších" festivalů, kterým je Eurotrialog v Mikulově. Jaké máte vzpomínky na předchozí hraní tam a patříte mezi ty, kteří se nechali i lehce lapit kouzlem toho místa, nebo tuto akci berete jako jednu z mnoha?

Ne, ne, Mikulov, teď myslím město, je výjimečný! Moc se mi tam líbilo. Mám ho moc ráda. Určitě je někde hodně vysoko v mém žebříčku oblíbených míst. Navíc se mi pojí ještě z předchozích let s nějakými čundry a autostopy ...

No a hraní na mikulovském festivalu před třemi, čtyřmi lety byla veliká "euforka". Byl to pro mne jeden z prvních koncertů na tak velkém a "profláklém" festivalu. Jsem moc zvědavá, jak to dopadne letos na hrobce.

A když už jsme trochu nakousli živé hraní. Které vyhovuje více Vám osobně? Menší klubík a možnost bližšího kontaktu s lidmi v publiku, nebo máte raději hraní na větší scéně pro velký počet lidí? Navíc, jak jako osamocená dáma na velkém pódiu docilujete toho, aby jste svou energii dokázala přenést i do mnohačetného davu třeba někde v amfiteátru?

To je různé. Nejvíce záleží na lidech, co na koncert přijdou. Místo může dávat samozřejmě velikou atmosféru, ale pokud před Vámi stojí banda nevnímavých tupců, tak si ji fakt moc nevychutnáte.

Můžete ještě nyní závěrem vyjmenovat muzikanty, ale třeba i umělce jiných oborů, které máte nejraději, nebo Vás třeba něčím nejvíce oslovují či ovlivňují?

Už jsem nad tím vícekrát přemýšlela, už se mě na toto vícekrát ptali, jenže jsem nedokázala dost dobře odpovědět. Ale teď myslím, že už začínám mít jasno. Ale je to samozřejmě vývoj! Jsem vlastně ještě proti tomu lidskýmu běhu prcek. Potká mě toho ještě moc a moc...

Nejdřív začnu těmi umělci z jiných oborů či spíše z jednoho oboru, který do sebe vtahuje umění všechna. Tím je příroda, krajina.

Z muzikantů se mi líbí nebo svého času se mi moc líbili: Dáša Andrtová-Voňková, Zuzana Navarová a Nerez, Iva Bittová, Joni Mitchell, Joan Baez, Dagmar Krause, Stella Vander – většina ve svých ranějších formách. Z chlapů Dan Bárta, Fredie Mercury... Z kapel Květy, Dlhé diely/Longital, NUO, Tara Fuki, Univers Zero, nějaký ty hippiesácký šedesátky... Je jich mnohem více, ale hned si na ně nemůžu vzpomenout.

Určitě jsem dost zasažená i svým předpubertálním pop-disco obdobím a ještě dřívějším omíláním trampských a folkových písniček u ohýnku. Teď se mi ale nejvíc líbí Ivan Acher!

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

prom dresses of 2011 (14. 04. 2013, 05:19) wedding dresses at wholesale prices

You make a lot of fine arguments with this blog post however it is tricky in my opinion to focus on the content because of the broken page design!.

http://www.relatedress.net/

werwe (31. 01. 2013, 09:28)  

ugg boots for cheap (26. 12. 2012, 09:51)  

Here's what you need to figure out how to carry out accurately which ugg boots for cheap . If you'd like world wide webuggs boots on sale business dealings to be successful, you need to equally know and understand the actual essences connected with cheap uggs for sale .In this uggs on clearance post we'll check out a couple of conveniently used ideas that will assist improve the dividends you receive from the uggs on clearance advertising and marketing strategies.  http://www.australiabootsonsale2012.com/

uggs outlet (26. 12. 2012, 09:50)  

Probably you will be witout a doubt aware of this particular and also have a strong uggs outlet you will be taking care of developing. cheap ugg boots marketing is actually an vital software with your World-wide-web uggs outlet marketing and advertising venture.Given that the cheap ugg boots is often a prerequisite for the sort of uggs on clearance marketing, we're going to only have to think you might have one particular witout a doubt.  http://www.bootsonsale4u.com/

uggs on sale (26. 12. 2012, 09:50)  

How you can make uggs on sale promoting Do the job, Just as one Internet uggs outlet marketer you are unable to simply construct an cheap ugg boots whilst quiet. It will take a number of savvy sac longchamp pas cher advertising and marketing practices for making the uggs on clearance be good enough.  http://www.classicuggsonsale.com/

longchamp (26. 12. 2012, 09:49)  

Travailler avec longchamp pour aider Faire un salon (blanc) La fa?on d'effectuer adéquatement sac longchamp sac longchamp pas cher Au sein de votre entreprise, alors pourquoi vous devez savoir sac longchamp pas cher les moyens appropriés nécessaires pour recevoir le meilleur longchamp outcomes.That ne néanmoins créer longchamp moins légitime. http://www.saclongchampsoldes2012.net/

uggs outlet store (26. 12. 2012, 09:49)  

En effet: vous pouvez uggs outlet store Pour obtenir un développement de l'entreprise ugg classic short , Exactement ce que ne finissent par être revendiqué sur la puissance ugg outlet online comme une tache pour la réalisation de uggs outlet online entreprise? uggs outlet online Est un aspect essentiel de la vie liés à des sommes énormes avec des hommes et des femmes uggs outlet online . http://www.australiabootsonsale2012.com/

cheap ugg boots for women (13. 10. 2012, 09:05) ugg boots for kids

Great, I never knew this, thanks.

http://www.agoboots.com/

short wedding dresses (13. 10. 2012, 08:35) short bridal dresses

Thank you for the intelligent critique. Me and my neighbour were just preparing to do some research about this. I am very grateful to see such great information being shared freely out there.

http://www.zoomdress.net/

lmq999 (27. 06. 2012, 08:06) foakleysmall

http://www.foakleysmall.com/">foakley sunglasses Frames on sunglasses can be made to hold the lenses in assorted ways. http://www.foakleysmall.com/">fake oakleys There can be a few common styles: full frame to go all around; half frame to go around only half the lens; and frameless, where the ear stems are attached on the lenses directly. http://www.foakleysmall.com/">foakleys

ddfd (24. 04. 2012, 04:40)  

Cartier Love Bracelet Replica (03. 04. 2012, 10:17) Cartier Love Bracelet Replica

I was very pleased to find this site.I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you post.

http://www.7outletjewelry.com/cartier-lo...

chanel uk (31. 03. 2012, 04:03) http://www.chanelukoutlets.org.uk

Cartier Love Bracelet Replica (15. 03. 2012, 15:52) Cartier Love Bracelet Replica

Thank you for the work you have put into your nice blog. We will bookmark to your blog because it is very informational. We love the site and will come back to see your new posts.

http://www.wholesale-jewelry-australia.c...

http://www.wholesale-fashion-jewellery-u...

http://www.173brand.com/

http://www.tiffanyoutletonline.com/

http://www.thankshoppers.com/

coach outlet online (28. 02. 2012, 08:51) http://www.coachoutletonline.org.uk

The Coach bag is from the latest release of Coach Bags. Its crisp, scribble material, leather handle, perfectly complements the relaxed shape of this stylish pouch. All the items of

coach outlet onlinehttp://www.coachoutletonline.org.uk

Store fit all of your essentials and more.Bright colors, exquisite workmanship, durable material and up-to-date style all lead to the great fame of the goods in

coach outlethttp://www.coachoutletonline.org.uk

.

coach outlet online (28. 02. 2012, 07:59) http://www.coachoutletonlinecoach.com

I heard of

coach outlet online

through the advertisement when I was shopping. And now I often brow the webpage and buy Coach bags online.By the fashion, novel appearance, sophisticated technology, superior quality,

coach outlet

http://www.coachoutletonlinecoach.com

won domestic and international customers, their products exported to the Middle East, Southeast Asia and other regions.http://www.coachoutletonlinecoach.com

louis vuitton outlet (28. 02. 2012, 06:33) http://www.louisvuittonoutletuk.org.uk

LV bags in the

louis vuitton outlet

http://www.louisvuittonoutletuk.org.uk

are a feminine update on an urban classic. With plenty of room for all of your essentials this covetable carryall will take you through the weekend in style.More and more people can afford

louis vuitton uk

http://www.louisvuittonoutletuk.org.uk

, not to say they are on sale. Price is not equivalent with value,they own classical style, fine materials, elaborate technique.

beats by dre (28. 02. 2012, 05:46) http://www.beatsbydrebeatsheadphones.org.uk

louis vuitton uk (28. 02. 2012, 02:48) http://www.louisvuittonuks.org.uk

You're going to buy new cheap

louis vuitton uk

http://www.louisvuittonuks.org.uk

and that is really good value.Typically the efficiency, combined with beauty, not to mention adjusted price get this to a victor.Now there are now a multitude of available as well as many creative options.

louis vuitton outlet

http://www.louisvuittonuks.org.uk

online just like a person who want to show himself in front of other people, because he is confident enough, he can attain the respect of other people.

coach outlet (17. 01. 2012, 08:13) http://www.coachoutletonlinestoretime.com

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.