chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | rozhovor Martin Ryšavý (dokumentarista, kapela Bouchací šrouby): Naše CD budeme asi přepalovat a distribuovat zabalené v novinách (08. 06. 2011, 06:00)

MusicZone | rozhovor Martin Ryšavý (dokumentarista, kapela Bouchací šrouby): Naše CD budeme asi přepalovat a distribuovat zabalené v novinách (08. 06. 2011, 06:00)

ROZHOVOR

Richard Kutěj (08. 06. 2011, 06:00) Martin Ryšavý (dokumentarista, kapela Bouchací šrouby): Naše CD budeme asi přepalovat a distribuovat zabalené v novinách

bouchaci

Jednou z dalších možností, jak trávit čas na festivalu Eurotrialog v Mikulově bude i filmová produkce dokumentaristy Martina Ryšavého. Půjde o sérii jeho filmů ze Sibiře, která se bude promítat v sobotu ve festivalové čajovně. Martin Ryšavý vystoupí v Mikulově i s kapelou Bouchací šrouby. O tom všem i dalších věcech jsme si s Martinem Ryšavým mailovali a je z toho tento rozhovor.

Ty sám tvoříš filmy a zároveň hraješ v kapele. Nakolik podle tebe patří k sobě právě muzika a filmové umění? Ovlivňuje tě třeba někdy jedno při tvorbě druhého?

Děsí mě představa, že bych se měl vyjadřovat k celému jednomu uměleckému druhu a pak hned ještě k dalšímu. Když řeknu, že takřka v každém filmu hraje nějaká hudba, je to samozřejmě naprostá banalita. Neboli: jasně, film a hudba se často vyskytují společně, ale někdy taky ne. A pokud jde o mě, filmy opravdu tvořím, v kapele hraju, ale žádné scénáře už dávno nepíšu. A hraní v kapele zatím žádný vliv na moje filmy nemělo, což se ovšem může změnit.

Na Eurotrialogu uvidí diváci tvé filmy s tématikou Sibiře. Můžeš popsat trochu blíže, o jaké snímky půjde a z jakého pohledu budou o Sibiři vyprávět?

Jenže já vlastně nevím, které filmy tam přesně poběží. Asi Medvědí ostrovy, řekl bych, a pak možná nějaké starší. Dají se asi charakterizovat jako etnografické.

Projekce Martinových filmů v čajovně celou sobotu! Martin Ryšavý nás zaujal hlavně knihou Cesty na Sibiř nebo Vrač, které obě byly oceněny cenou Magnesia Litera. Během pobytu na Sibiři pak natočil několik filmů. které nelze nikde vidět, takže je to vzácná příležitost strávit sobotní odpoledne v čajovně. Seznam filmů: Argiš, 1995 - krátký dokument o životě kočovných Něnců z poloostrova Tajmyr, Sibiř - duše v muzeu, 2000. Afoňka už nechce pást soby, dokumentární film, 2004 - Cena pro nejlepší český dokumentární film (spolu s Českým snem). Malupien, Olšový Spas, dokumentární film, 2008. Na našem webu pro více informací klikněte na ikonku pro podrobnosti o filmech. (odpověď doplnil Romek Hanzlík, hlavní pořadatel Eurotrialogu).

Čím tě jako filmaře vlastně Sibiř, pro běžného Středoevropana asi docela drsná a nezvyklá lokalita, zaujala?

Asi právě tou drsností a nezvyklostí. Žijí tam lidé, kteří se s tou drsností musí nějak vyrovnávat a zajímalo mě, jak to zvládají.

Jak vlastně probíhalo natáčení v takových podmínkách? S čím jste se tam museli nejvíce vyrovnávat a jaké byly ty úplně největší těžkosti?

Natáčel jsem na Sibiři celkem pět filmů a největší potíže jsem měl s vlastní tupostí a nedostatkem duchapřítomnosti. Pokaždé mi zpětně připadalo, že jsem mohl leccos udělat líp.

A naopak ty úplně nejskvělejší zážitky?

Ty nejskvělejší si s dovolením nechám pro sebe.

Zažil jsi něco zajímavého také z tamní přírody? Nějaká nečekaná setkání s místní faunou nebo florou?

Viděl jsem ledního medvěda z pětadvaceti metrů.

Všechny zážitky jsou ale také ovlivněné setkáváním a potkáváním se s lidmi. Jak na tebe působili lidé žijící v této oblasti, čím tě nejvíce zaujali a na co nejzajímavějšího nebo nejsilnějšího z těchto setkání dodnes vzpomínáš?

Nejvíc mě zaujalo, jak ti lidé většinou skvěle zvládají všechny ty věci, které jim umožňují přežít. Třeba lov nebo chov sobů. A jak přesto často závidí takovým troubům, jako jsme my, kteří žijeme ve velkých městech, odkázaní na různé stroje a přístroje a nic z toho, co oni umí, neumíme.

Ty se ale podílíš i na dalších filmech se zajímavou tématikou. Několik z nich se třeba zabývá vietnamskou komunitou u nás. Jak ses dostal k tomuto tématu?

Náhodou. Můj bratranec Honza, který hraje v Bouchacích šroubech na kosu, byl před osmi lety na výletě ve Vietnamu. A když se vrátil, vyprávěl, jak tam všichni mluví česky. To mě zaujalo, napadlo mě, že to je téma na film.

Vietnamská komunita u nás při tom žije již dlouhá léta, ale mám dojem, že o ní v podstatě nic moc nevíme. Potkáváme je sice, když k nim chodíme jíst nebo možná někde v jejich shopech. Ale třeba večer v restauraci, v kině, v klubu, to už se prostě nestává. Jak moc pro tebe bylo složité do této komunity proniknout, natož tam natáčet?

Řekl bych, že nejsnáze se lze k Vietnamcům přiblížit prostřednictvím mladých lidí, kteří už vyrostli v Čechách a někdy dokonce mluví lépe česky než vietnamsky. S nimi lze docela rychle navázat kontakt.

OK. Mikulov je ale především hudební festival, pojďme tedy k muzice. Byl jsi na Eurotrialogu již někdy v minulosti jako divák, nebo to bude letos tvá premiéra? A ať tak či tak, jak se na promítání a hraní v Mikulově těšíš?

V Mikulově jsem jakživ nebyl, ani na festivalu, ani nijak jinak. Takže se těším. A pro Bouchací šrouby bude jistě velkou ctí znepřátelit si tak vybrané publikum.

Jak se tahle kapela dala dohromady? A jak vznikají vaše songy? Podle poslechu bandzone profilu půjde o takový alternativní mazec se spoustou černého humoru bych řekl…

Kapela vznikla tak, že jsme nejdřív s Honzou během natáčení filmu o Vietnamcích vymysleli název kapely a asi dvacet názvů písní, které budou tvořit repertoár. Pak jsme pozvali Pavla Kopeckého s kapelou Kulturní památka do Sázavy, do hospody U labutě, řekli jsme jim, ať něco hrajou, my že vezmeme sbíječku, rozbrušovačku, rádio a motorku s uříznutým vejfukem a budeme hrát sólové party. Vypadá to, že tahle fúze je zatím docela životaschopná, akorát motorku jsme zadřeli a celkově už asi nejsme tak chaotičtí, bohužel.

Na bandzone si každý může poslechnout vaše nové songy. Co třeba nějaký nosič? A nakolik je podle vás dneska důležité nosič vydávat? Patříte ke kapelám, které všechno budou dávat zdarma na své profily, nebo plánujete udělat sobě i fanouškům radost vydáním CD či dokonce vinylu?

CD už je hotové, včetně potisku. Myslím, že ho budeme šířit tak, že ho budem podomácku přepalovat a rozdávat zabalené v novinách, to se zatím docela osvědčuje. Ale je to spíš otázka na Pavla Kopeckého, on je kapelník a ví tyhle věci líp než já. Já vždycky jen udělám, co mi řekne.

OK. A pojďme do finále. Prozradíš, na čem pracuješ právě teď v oblasti filmu?

To zatím prozradit nechci, to je ještě tajné.

A jsme hudební web, takže můžeš úplným závěrem dát našim čtenářům pár tipů na své nejoblíbenější desky a kapely? Které kapely máš třeba rád dlouhodobě a jsou i některé, které patří k tvým objevům za poslední dobu?

Dlouhodobě mám rád ranné nahrávky kapel Greenhorns a Hoboes. Jinak jsem v poslední době častěji poslouchal třeba Květy, DG 307, Esqmeg, Pepu Nose... A z cizokrajných třeba Johna Cage a Johnny Cashe.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

bridal gowns 2012 (13. 04. 2013, 14:45) prom gowns 2013

awesome song david guetta super star rocking music bookmarks this Thanks for post. Its really good for me becuase i m big fan of david guetta.

http://www.banddress.com/

charlotte olympia pumps (28. 03. 2013, 02:41) miu miu

Was searching for new SEO improvements when I identified this one. Fascinating, but do you think it has a extended shelf life?

http://www.fiershoes.com/tory-burch.html

bridesmaid dresses (12. 01. 2013, 02:05) short bridesmaid dresses

Q. Did you hear about what happened at the Laundromat last night?

http://www.askdresses.org

vfvfv (07. 01. 2013, 07:03) bgbgbgb

ugg (17. 11. 2012, 03:56)  

If you are serious about search engine marketing and highly ugg, then you need to think about how you can actually raise your site is http://www.uggbootslookmy.com/" title="uggs on sal">uggs on sale. When search engine robots visit your blog or website ugg on a regular basis, whether they have identified something that is worthy. This topic is somehow very least your cousin known to locate engine optimization. Even if your current ugg site is new, you should start to develop a strong foundation for it. Learn what is needed to make your website This is better is not at all difficult, but we must take things at your own hands.

winter dress for a wedding (16. 11. 2012, 02:48) cocktail dresses for cheap

even more about this are at .

http://www.noondresses.com/

Pink Ribbon North Face (07. 11. 2012, 07:24) http://www.northfacepinkribbonwomens.com

http://www.northfacepinkribbonwomens.com North Face Pink Ribbon

http://www.northfacepinkribbonwomens.com North Face Pink Ribbon Jacket

http://www.northfacepinkribbonwomens.com Pink Ribbon North Face

XTT (02. 11. 2012, 15:23)  

XTT-http://www.tiffanyoutlet-c.com/">Tiffany And Co was set up in 1837 a U.S. jewelry and silverware company. 1853 Charles Tiffany master control of the company and simplified company name to Tiffany & Co..the company has since established the jewelry industry for business.http://www.tiffanyoutlet-c.com/">Tiffany Outlet gradually establish branches in all major cities around the world.http://www.tiffanyoutlet-c.com/tiffany-b...">Tiffany Outlet Store has developed its own set of precious stones, platinum standards,and was adopted by the Government of the United States as an official standard.Today,http://www.tiffanyoutlet-c.com/tiffany-b...">Tiffany Outlet Online is one of the world's famous luxury goods company.http://www.tiffanyoutlet-c.com/">Cheap Tiffany And Co Blue Box more succinct fashion unique style logo.

http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany & Co Outlet,Queen's jewelry industry,with diamonds and silver products known to the world.http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany And Co Outlet was founded in 1837,the beginning of the silver cutlery famous,and in 1851 launched a 925 silver ornaments and more famous.1960 Hollywood actress Audrey Hepburn starred in the "Tiffany Breakfast"is http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany Outlet named.http://www.tiffanyoutlet-d.com/tiffany-e...">Tiffany Jewelry Outlet,a symbol of American design.Of love and beauty, romance and dreams as the theme,but the wind reputation for nearly two centuries.http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany Rings is full of sensual beauty and soft,delicate sensibility to meet the fantasies and desires of all women in the world.

In the world of high heels,http://www.christianlouboutinuk-c.com/">christian louboutin is absolutely can not be ignored.http://www.christianlouboutinuk-c.com/">christian louboutin sale is the favorite of European and American actress!Red-soled shoes are http://www.christianlouboutinuk-c.com/">christian louboutin shoes signs marking,highlighting women's lovely,beautiful and not play mature sexy.Whether you what kind of woman,all need to put on a pair of http://www.christianlouboutinuk-c.com/ch...">christian louboutin boots to set foot on the red carpet,we are unable to intervene As for your choice,but you should know that the Christian Louboutin name.

The Max Azria's http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger from France,the brand established in 1985,is a famous fashion design house in Paris.http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger dress is committed to shaping the women's physical beauty,showing femininity another line feeling the silhouette.http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger dresses every cut close to the body, carving out the perfect female body shape,and thus the image to get the name of "http://www.hervelegerdress-e.com/herve-l...">herve leger bandage dresses".In addition to the ladies,http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger sale famous perfume,http://www.hervelegerdress-e.com/roger-v...">herve leger shop and shopping malls of the world designated sales.

bibber2012 (02. 11. 2012, 08:26) www.itiffanyandcooutlet.co.uk

http://www.itiffanyandcooutlet.co.uk / Tiffany UK

http://www.itiffanyandcooutlet.co.uk / Tiffany and co outlet

http://www.michaelkorsoutlet0o.com / Michael Kors Outlet

http://www.michaelkorsoutlet0o.com / Michael Kors Handbags Outlet

http://www.michaelkorsoutlet0o.com / Michael Kors sale

XTT (02. 11. 2012, 07:49)  

XTT-http://www.tiffanyoutlet-c.com/">Tiffany And Co was set up in 1837 a U.S. jewelry and silverware company. 1853 Charles Tiffany master control of the company and simplified company name to Tiffany & Co..the company has since established the jewelry industry for business.http://www.tiffanyoutlet-c.com/">Tiffany Outlet gradually establish branches in all major cities around the world.http://www.tiffanyoutlet-c.com/tiffany-b...">Tiffany Outlet Store has developed its own set of precious stones, platinum standards,and was adopted by the Government of the United States as an official standard.Today,http://www.tiffanyoutlet-c.com/tiffany-b...">Tiffany Outlet Online is one of the world's famous luxury goods company.http://www.tiffanyoutlet-c.com/">Cheap Tiffany And Co Blue Box more succinct fashion unique style logo.

http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany & Co Outlet,Queen's jewelry industry,with diamonds and silver products known to the world.http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany And Co Outlet waXTT-http://www.tiffanyoutlet-c.com/">Tiffany And Co was set up in 1837 a U.S. jewelry and silverware company. 1853 Charles Tiffany master control of the company and simplified company name to Tiffany & Co..the company has since established the jewelry industry for business.http://www.tiffanyoutlet-c.com/">Tiffany Outlet gradually establish branches in all major cities around the world.http://www.tiffanyoutlet-c.com/tiffany-b...">Tiffany Outlet Store has developed its own set of precious stones, platinum standards,and was adopted by the Government of the United States as an official standard.Today,http://www.tiffanyoutlet-c.com/tiffany-b...">Tiffany Outlet Online is one of the world's famous luxury goods company.http://www.tiffanyoutlet-c.com/">Cheap Tiffany And Co Blue Box more succinct fashion unique style logo.

http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany & Co Outlet,Queen's jewelry industry,with diamonds and silver products known to the world.http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany And Co Outlet was founded in 1837,the beginning of the silver cutlery famous,and in 1851 launched a 925 silver ornaments and more famous.1960 Hollywood actress Audrey Hepburn starred in the "Tiffany Breakfast"is http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany Outlet named.http://www.tiffanyoutlet-d.com/tiffany-e...">Tiffany Jewelry Outlet,a symbol of American design.Of love and beauty, romance and dreams as the theme,but the wind reputation for nearly two centuries.http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany Rings is full of sensual beauty and soft,delicate sensibility to meet the fantasies and desires of all women in the world.

In the world of high heels,http://www.christianlouboutinuk-c.com/">christian louboutin is absolutely can not be ignored.http://www.christianlouboutinuk-c.com/">christian louboutin sale is the favorite of European and American actress!Red-soled shoes are http://www.christianlouboutinuk-c.com/">christian louboutin shoes signs marking,highlighting women's lovely,beautiful and not play mature sexy.Whether you what kind of woman,all need to put on a pair of http://www.christianlouboutinuk-c.com/ch...">christian louboutin boots to set foot on the red carpet,we are unable to intervene As for your choice,but you should know that the Christian Louboutin name.

The Max Azria's http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger from France,the brand established in 1985,is a famous fashion design house in Paris.http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger dress is committed to shaping the women's physical beauty,showing femininity another line feeling the silhouette.http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger dresses every cut close to the body, carving out the perfect female body shape,and thus the image to get the name of "http://www.hervelegerdress-e.com/herve-l...">herve leger bandage dresses".In addition to the ladies,http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger sale famous perfume,http://www.hervelegerdress-e.com/roger-v...">herve leger shop and shopping malls of the world designated sales.s founded in 1837,the beginning of the silver cutlery famous,and in 1851 launched a 925 silver ornaments and more famous.1960 Hollywood actress Audrey Hepburn starred in the "Tiffany Breakfast"is http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany Outlet named.http://www.tiffanyoutlet-d.com/tiffany-e...">Tiffany Jewelry Outlet,a symbol of American design.Of love and beauty, romance and dreams as the theme,but the wind reputation for nearly two centuries.http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany Rings is full of sensual beauty and soft,delicate sensibility to meet the fantasies and desires of all women in the world.

In the world of high heels,http://www.christianlouboutinuk-c.com/">christian louboutin is absolutely can not be ignored.http://www.christianlouboutinuk-c.com/">christian louboutin sale is the favorite of European and American actress!Red-soled shoes are http://www.christianlouboutinuk-c.com/">christian louboutin shoes signs marking,highlighting women's lovely,beautiful and not play mature sexy.Whether you what kind of woman,all need to put on a pair of http://www.christianlouboutinuk-c.com/ch...">christian louboutin boots to set foot on the red carpet,we are unable to intervene As for your choice,but you should know that the Christian Louboutin name.

The Max Azria's http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger from France,the brand established in 1985,is a famous fashion design house in Paris.http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger dress is committed to shaping the women's physical beauty,showing femininity another line feeling the silhouette.http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger dresses every cut close to the body, carving out the perfect female body shape,and thus the image to get the name of "http://www.hervelegerdress-e.com/herve-l...">herve leger bandage dresses".In addition to the ladies,http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger sale famous perfume,http://www.hervelegerdress-e.com/roger-v...">herve leger shop and shopping malls of the world designated sales.

Louis Vuitton UK (26. 10. 2012, 01:50) http://www.louisvuittonmall.co.uk

xcp (15. 10. 2012, 11:27)  

XCP-Order products in http://www.christianlouboutinshoes1ca.co...">christian louboutin sale store are free shipping.If you want to be more remarkable,do not miss it http://www.christianlouboutinshoes1ca.co...">christian louboutin high boots. They are sexy and gorgeous http://www.christianlouboutinshoes1ca.co...">christian louboutin pumps. Welcome old and new customers http://www.christianlouboutinshoes1ca.co...">christian louboutin sandals, we will offer you the best service http://www.christianlouboutinshoes1ca.co...">christian louboutin slingback.All shoes has been worked by good craftsman and http://www.christianlouboutinshoes1ca.co...">christian louboutin bags for men by hand and this is the result of a careful selection. If you are engaged in the vogue or you want keep the same pace with the trend, http://www.christianlouboutinshoes1ca.co...">christian louboutin evening could be your best choice.It is really nice of you to share the excellent shoes information to others. http://www.christianlouboutinshoes1ca.co...">christian louboutin shoes is absolutely representative of fashion and recreation, http://www.christianlouboutinshoes1ca.co...">christian louboutin 2012, became a matter of course the popular protagonist of the season http://www.christianlouboutinshoes1ca.co...">christian louboutin ankle boots. We will try our best to satisfy you http://www.christianlouboutinshoes1ca.co...">christian louboutin wedges.

I appreciate for your kind and generous sharing. Shop online at http://www.christianlouboutinsale-h.com/">christian louboutin sale mall for a great selection of http://www.christianlouboutinsale-h.com/...">christian louboutin 2012, wedding shoes, evening http://www.christianlouboutinsale-h.com/...">christian louboutin ankle boots, boots and sandals for girls, women and men with free shopping on all orders.Welcome to luxury http://www.christianlouboutinsale-h.com/...">christian louboutin high boots online store.The best http://www.christianlouboutinsale-h.com/...">christian louboutin bags at best price, free delivery, easy returns & exchanges, 100% quality guarantee! Save 82% Off. Cheap http://www.christianlouboutinsale-h.com/...">christian louboutin evening makes a woman's feet dazzle and shine even after the twelve strikes of midnight. Own a pair of stylish and wonderful http://www.christianlouboutinsale-h.com/...">christian louboutin flats is women's lifetime pursuit. We offer http://www.christianlouboutinsale-h.com/...">christian louboutin pumps red bottom shoes online shopping by an elegant but easy way. Shopping online at discount price for red sole signature designer http://www.christianlouboutinsale-h.com/...">christian louboutin sandals, from christian louboutin sandals, christian louboutin pumps, christian louboutin wedges,http://www.christianlouboutinsale-h.com/...">christian louboutin slingback and christian louboutin boots.

http://www.christianlouboutinsale-g.com/">christian louboutin sale is french hot brand in the world,We provide different kinds of http://www.christianlouboutinsale-g.com/...">christian louboutin usa. Choose the woman wearing louboutin slingback, often has realised that many men somehow to high-heeled shoes have deep interest, wear cheap http://www.christianlouboutinsale-g.com/...">christian louboutin sneakers can easily outright conquest many men, can easily get many men worship,can easily make many men excited.In fashionable arena occupies a place of christian louboutin ankle boot forever and always makes women fascination.http://www.christianlouboutinsale-g.com/...">christian louboutin pumps foot that one wipe enthusiastic red, no matter how plain clothes, they were unable to hide the hostess as fire the lively personality.http://www.christianlouboutinsale-g.com/...">christian louboutin sandals is fashionable and beautiful, recently new appearance of new women's sandals, presenting an one colour profusion, design and material collocation also ingenuity, pretty, both restoring ancient ways, full of female lasting appeal, sweet call a person fondle admiringly.http://www.christianlouboutinsale-g.com/...">christian louboutin 2012 is fashionable and beautiful, recently new appearance of new women's sandals, presenting an one colour profusion, design and material collocation also ingenuity, pretty, both restoring ancient ways, full of female lasting appeal, sweet call a person fondle admiringly.Delicate the luxury of girl for oneself of each clothes to acquire a pair of high heels to match, but always than a double take http://www.christianlouboutinsale-g.com/...">christian louboutin ankle boots to reality.A pair of shoes match different dress, you can mature, can also be lovely, shoes with a woman share experience, no matter you are in the life which stage, whether a portly figure or thin, http://www.christianlouboutinsale-g.com/...">christian louboutin sales store always with you.But this kind of pretty woman flavour, just a kind of thin with the http://www.christianlouboutinsale-g.com/...">christian louboutin high boots predraft high-heeled shoes peculiar patents.

http://www.christianlouboutinshoes2ca.co...">christian louboutin sale sole design very clever, "catch" the selling point of sight let woman enchanted,sexy very narcissistic is frowsty coquettish,imagine a man to follow his sole after the line of sight of red,women must have is willing to pay. The identification of the "red sole degree is high,it's another benefit is let female stars free advertising.See red http://www.christianlouboutinshoes2ca.co...">christian louboutin pumps is,does not need to find the logo.http://www.christianlouboutinshoes2ca.co...">christian louboutin sales red bottom shoe is the logo,highlights of the women's gentle and lovely,beauty,and not make public mature sexy.Heel becoming larger and more and more high,once in christian louboutin boots,breast will natural standing,coxal radian will be more tightening become warped,on the vision strengthened the woman idiosyncratic,show lordosis of curved curve,natural after have woman flavour.Christian louboutin wedges with its own language,heels itself is a kind of culture. Louboutin wedges as a woman's external wearing choice embodies her connotation,her taste,her pursuit of her life, understanding.http://www.christianlouboutinshoes2ca.co...">Christian louboutin sandals is a woman's life cannot resist temptation of summer follow sandal high is undoubtedly the most powerful-naked fiber foot,Dan red nutmeg, summer air fragrance in stimulating fashion masters of inspiration,the perfect cheap http://www.christianlouboutinshoes2ca.co...">christian louboutin shoes,in people the envy of look in the eyes supports a pieces of living color.Delicate the luxury of girl for oneself of each clothes to acquire a pair of high heels to match, but always than a double take http://www.christianlouboutinshoes2ca.co...">christian louboutin high boots to reality. A pair of shoes match different dress, you can mature,can also be lovely, shoes with a woman share experience, no matter you are in the life which stage, whether a portly figure or thin,louboutin pumps sale store always with you.http://www.christianlouboutinshoes2ca.co...">christian louboutin wedges is not a mere extrinsic dress choose just.

Whether you are what kind of woman need to wear a pair of http://www.christianlouboutinshoes3ca.co...">christian louboutin pumps on the red carpet,your choice,we are unable to intervene,but you should know that Mr.Bhutto's name.http://www.christianlouboutinshoes3ca.co...">christian louboutin shoes today has five stores in the United States,two in New York the rest of South Beach Plaza in Los Angeles,Las Vegas and Orange state,some http://www.christianlouboutinshoes3ca.co...">christian louboutin sale stores are planning to open in the Bal harbour,Boston and Chicago.The famous U.S. talk show host Oprah Winfrey,http://www.christianlouboutinshoes3ca.co...">christian louboutin sandals is an art,http://www.christianlouboutinshoes3ca.co...">christian louboutin outlet,recent and famous director David Lynch co-operation,his collection of shoes do one called "Idol"exhibition.R &B singer Ciara,Jay-Z's song with the lyrics of http://www.christianlouboutinshoes3ca.co...">christian louboutin canada content.

Red soled Christian Louboutin's signature logo,highlighting women's lovely,beautiful,quieter and mature sexy http://www.christianlouboutinuk-a.com/ch...">christian louboutin sale store favorite with a variety of bright colors,especially open-toed style won him favor with the soleNama red flag,the performance of a woman with high heels the sexiest,swaying side.No wonder so many stars are even willing to free to speak for him,showed off alone belong to the http://www.christianlouboutinuk-a.com/ch...">christian louboutin outlet's style on the red carpet.Frenchman http://www.christianlouboutinuk-a.com.in...">christian louboutin high boots world is absolutely impossible to ignore.It is a favorite of European and American actress!"Red shoes" to identify high,another advantage is that the female stars free advertising.See the red soles of http://www.christianlouboutinuk-a.com/">christian louboutin uk,the fundamental need to find the logo.http://www.christianlouboutinuk-a.com/ch...">christian louboutin sales store has a beauty of the girl should have at least seven pairs of http://www.christianlouboutinuk-a.com/ch...">christian louboutin shoes,seven deadly sins,like a pair of fun, a pair to flirt,a pair of work wear, a pair of holiday with a pair for Spring Night time,a pair of never worn and a pair of you do not like to have one pair do not like shoes,you can remind ourselves not always perfect dress.

alfred angelo bridesmaid dresses (13. 10. 2012, 07:52) informal wedding dress

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.

http://www.zoomdress.net/

zby (13. 10. 2012, 04:56)  

ZBY-A lot of women like http://www.hervelegerdress-f.com">herve leger.This http://www.hervelegerdress-f.com/herve-l...">cheap herve leger will make you very sexy and charming.Once you wear this beautiful,elegant, sexy and charming featured http://www.hervelegerdress-f.com/">herve leger dress in the party,http://www.hervelegerdress-f.com/herve-l...">herve leger square neck dresses Black make your choice to go in the fashion front,http://www.hervelegerdress-f.com/herve-l...">herve leger strapless dresses the pursuit of fashion on the interpretation of the fashion http://www.hervelegerdress-f.com/herve-l...">herve leger swimsuit .Herve leger long sleeve dresses green make your choice to go in the fashion front, the pursuit of fashion on the interpretation of the fashion, sexy, charisma, temperament and so on.has always been favored in recent years,http://www.hervelegerdress-f.com/herve-l...">cheap herve leger dresses Green is enjoy a great reputation in the whole world,http://www.hervelegerdress-f.com/herve-l...">herve leger single strap dresses refined and elegant style of popular fashionable tide of people’s affection.http://www.hervelegerdress-f.com/herve-l...">herve leger bandage dresses is the famous brand from France. http://www.hervelegerdress-f.com/herve-l...">cheap herve leger dress is committed to shape the women’s line beauty, and the dress is known as the bandage dress.

Once you wear this beautiful, elegant, sexy http://www.hervelegerdress-d.com/herve-l...">herve leger sale shop, you will immediately love it. Buy now cheap http://www.hervelegerdress-d.com/herve-l..."> herve leger shop enjoy take one week to your door. They have become the most loyal fans in http://www.hervelegerdress-d.com/herve-l...">herve leger dress sale. Herve leger is equal to the charm of the Hollywood stars. Buy now herve leger dress free shipping. You http://www.hervelegerdress-d.com/charlot...">herve leger dress clothing close friends as human beings, especially women, is necessary and important to the modern women http://www.hervelegerdress-d.com/herve-l...">shop herve leger dress.It is really nice of you to share the excellent shoes information to others.http://www.hervelegerdress-d.com">herve leger bandage dresses with beautiful clothes,http://www.hervelegerdress-d.com/christi...">herve leger dresses have the best durability, is to use artificial silk, nylon,http://www.hervelegerdress-d.com/roger-v...">herve leger dress shop spandex clothing popular with the people around the world of harmony. Ladies, show the perfect body for clothes.

The summer came again, if you have love to choose a pair of http://www.christianlouboutinshoes-a.com...">christian louboutin shoes right now? http://www.christianlouboutinshoes-a.com...">christian louboutin pumps daffodile match http://www.hervelegerdress-g.com/herve-l...">herve leger bandage will make you a shine at the moment.Don't do the most brilliant and also don't do the lowest. http://www.christianlouboutinshoes-a.com...">christian louboutin sandals with its own language, confided women the curve of the gentle, sending out the mature female charm. http://www.hervelegerdress-g.com/christi...">herve leger dress replica a fair maiden temperament, both costly and qing li, both charm and cute. Thank you for giving the awesome suggestions for us to order. summer comes, want to follow the trend of the front line, still please read the article. http://www.christianlouboutinshoes-a.com...">christian louboutin sale and clothes, the fire and http://www.hervelegerdress-g.com/">herve leger dress is popular all over the world. Women like the bandage as the sexy details, they use http://www.hervelegerdress-g.com/">replica herve leger bundle out of sexy figure concave and convex have send.

For nearly a century, http://www.montblanc-b.com/">mont blanc pens has been well-known for its classic writing instruments around the world.The famous name of Mont blanc's represents the art of writing,symboled by hexagonal white star which is precisely the shape of Europe's highest mountain.Mont Blanc symbolizes the crown of Europe's highest snowy mountains that has the altitude of 4810 meters,and the figures are usually used for a variety of topics.http://www.montblanc-b.com/montblanc-bal...">mont blanc ballpoint pen are handmade with the 25 more process to create a pen point.That is why http://www.montblanc-b.com/montblanc-fou...">mont blanc fountain pen as writing instruments have the character of solidness and elegance.http://www.montblanc-b.com/">mont blanc,1906 in Hamburg, Germany,was founded by a stationer create the adoption of the company before the Montblanc trademark Simplo Filler Pen Company name was established in 1911.The company later by Dunhill all present for the Richemont Group, the formal part.In 1908,Simplo Filler Pen Company published the first high-quality security pen - Red and Black.1910 to become an official trademark registration of "Mont Blanc".The 1924 classic http://www.montblanc-b.com/montblanc-rol...">mont blanc meisterstuck grand launch.1935 began producing small leather goods. In 1992, the great writer of limited edition series and patron of the arts series (also known as the Emperor series). In 1997, Mont blanc watch collection to enter the market.2000,http://www.montblanc-b.com/mont-blanc-cu...">mont blanc discount bohemia series to create a new chapter in the art of writing,design simplicity,compact and elegant,to become the new symbol of the modern pop culture.We slowed down and enjoy life "(deacceleration),the reliable quality of written and handmade quality,and long-standing emphasis on perfect sense, who insist on making Mont blanc,the emphasis on" high tech "society,the markedly precious.In people's minds,http://www.montblanc-b.com/bulgari-pens-...">fountain pen mont blanc has become a symbol of the aspirations of the "high feeling",a quality of life choice.

Cheap Jordans (11. 10. 2012, 18:18) http://www.cheap-jordansshoesvips9.com

sac lancel adjani (09. 10. 2012, 11:41) sac lancel adjani

Moncler Outlet (29. 09. 2012, 09:58) Moncler Outlet

Replica Handbags (25. 09. 2012, 17:00) http://www.replica-louisvuitton-handbags62.com

zby (24. 09. 2012, 09:06)  

ZBY_A lot of women like http://www.hervelegerdress-c.com">herve leger.This http://www.hervelegerdress-c.com/herve-l...">herve leger high neck dresses blue will make you very sexy and charming.Once you wear this beautiful,elegant, sexy and charming featured http://www.hervelegerdress-c.com/">herve leger dress in the party,http://www.hervelegerdress-c.com/herve-l...">herve leger square neck dresses Black make your choice to go in the fashion front,http://www.hervelegerdress-c.com/herve-l...">herve leger strapless dresses the pursuit of fashion on the interpretation of the fashion http://www.hervelegerdress-c.com/herve-l...">herve leger swimsuit .Herve leger long sleeve dresses green make your choice to go in the fashion front, the pursuit of fashion on the interpretation of the fashion, sexy, charisma, temperament and so on.has always been favored in recent years,http://www.hervelegerdress-c.com/herve-l...">herve leger round neck dresses Green is enjoy a great reputation in the whole world,http://www.hervelegerdress-c.com/herve-l...">herve leger single strap dresses refined and elegant style of popular fashionable tide of people’s affection.http://www.hervelegerdress-c.com/herve-l...">herve leger bandage dresses is the famous brand from France. http://www.hervelegerdress-c.com/herve-l...">herve leger double shoulder is committed to shape the women’s line beauty, and the dress is known as the bandage dress.

Once you wear this beautiful, elegant, sexy http://www.hervelegerdress-d.com/herve-l...">herve leger sale shop, you will immediately love it. Buy now cheap http://www.hervelegerdress-d.com/herve-l..."> herve leger shop enjoy take one week to your door. They have become the most loyal fans in http://www.hervelegerdress-d.com/herve-l...">herve leger dress sale. Herve leger is equal to the charm of the Hollywood stars. Buy now herve leger dress free shipping. You http://www.hervelegerdress-d.com/charlot...">herve leger dress clothing close friends as human beings, especially women, is necessary and important to the modern women http://www.hervelegerdress-d.com/herve-l...">shop herve leger dress.It is really nice of you to share the excellent shoes information to others.http://www.hervelegerdress-d.com">herve leger bandage dresses with beautiful clothes,http://www.hervelegerdress-d.com/christi...">herve leger dresses have the best durability, is to use artificial silk, nylon,http://www.hervelegerdress-d.com/roger-v...">herve leger dress shop spandex clothing popular with the people around the world of harmony. Ladies, show the perfect body for clothes.

The summer came again, if you have love to choose a pair of http://www.christianlouboutinshoes-a.com...">christian louboutin shoes right now? http://www.christianlouboutinshoes-a.com...">christian louboutin pumps daffodile match http://www.hervelegerdress-b.com/herve-l...">herve leger bandage will make you a shine at the moment.Don't do the most brilliant and also don't do the lowest. http://www.christianlouboutinshoes-a.com...">christian louboutin sandals with its own language, confided women the curve of the gentle, sending out the mature female charm. http://www.hervelegerdress-b.com/christi...">herve leger dress replica a fair maiden temperament, both costly and qing li, both charm and cute. Thank you for giving the awesome suggestions for us to order. summer comes, want to follow the trend of the front line, still please read the article. http://www.christianlouboutinshoes-a.com...">christian louboutin sale and clothes, the fire and http://www.hervelegerdress-b.com/">herve leger dress is popular all over the world. Women like the bandage as the sexy details, they use http://www.hervelegerdress-b.com/">replica herve leger bundle out of sexy figure concave and convex have send.

For nearly a century, http://www.montblanc-a.com/">Mont Blanc Pens has been well-known for its classic writing instruments around the world.The famous name of Mont blanc's represents the art of writing,symboled by hexagonal white star which is precisely the shape of Europe's highest mountain.Mont Blanc symbolizes the crown of Europe's highest snowy mountains that has the altitude of 4810 meters,and the figures are usually used for a variety of topics.http://www.montblanc-a.com/montblanc-bal...">mont blanc ballpoint pen are handmade with the 25 more process to create a pen point.That is why http://www.montblanc-a.com/montblanc-fou...">mont blanc fountain pen as writing instruments have the character of solidness and elegance.http://www.montblanc-a.com/">Mont Blanc,1906 in Hamburg, Germany,was founded by a stationer create the adoption of the company before the Montblanc trademark Simplo Filler Pen Company name was established in 1911.The company later by Dunhill all present for the Richemont Group, the formal part.

In 1908,Simplo Filler Pen Company published the first high-quality security pen - Red and Black.1910 to become an official trademark registration of "Mont Blanc".The 1924 classic http://www.montblanc-a.com/montblanc-rol...">mont blanc meisterstuck grand launch.1935 began producing small leather goods. In 1992, the great writer of limited edition series and patron of the arts series (also known as the Emperor series). In 1997, Mont blanc watch collection to enter the market.2000,http://www.montblanc-a.com/mont-blanc-cu...">mont blanc discount bohemia series to create a new chapter in the art of writing,design simplicity,compact and elegant,to become the new symbol of the modern pop culture.We slowed down and enjoy life "(deacceleration),the reliable quality of written and handmade quality,and long-standing emphasis on perfect sense, who insist on making Mont blanc,the emphasis on" high tech "society,the markedly precious.In people's minds,http://www.montblanc-a.com/bulgari-pens-...">fountain pen mont blanc has become a symbol of the aspirations of the "high feeling",a quality of life choice.

LYP (22. 09. 2012, 10:11)  

LYP-Nike as a historic brand is popular in all over the world,http://www.nikeshoesaustralia-d.com/">nike australia occupies a very important position. No matter what age the person will have a pair of http://www.nikeshoesaustralia-d.com/">nike shoes. This shows that people love the Nike.http://www.nikeshoesaustralia-d.com/nike...">nike shoes australia's success depends largely on accurate market positioning and excellent quality. A lot of people are eager to buy http://www.nikeshoesaustralia-d.com/wome...">cheap nike shoes, stores often only discount after last season's, how to buy a pair of cheap Nike? Now you can come to http://www.nikeshoesaustralia-d.com/nike...">nike shoes online store. You can buy an ultra-low price of one pair of the latest http://www.nikeshoesaustralia-d.com/nike...">nike free,Or the girls favorite http://www.nikeshoesaustralia-d.com/nike...">nike heels!

http://www.highheels-c.com/"> nike high heels as a classic in nike numerous series is popular in the majority of female friends.In 2012 summer,Nike released a slew of new,including http://www.highheels-c.com/nike-heels-20...">nike heels,http://www.highheels-c.com/jordan-heels-...">jordan heels get consumers alike.http://www.highheels-c.com/">nike high heels australia store have hundreds of styles,every http://www.highheels-c.com/nike-dunk-sb-...">nike dunk high heels are carefully selected.The feedback has been supporting our new and old customers,all our goods are at the lowest discount sales.And you do not have to worry about that we have any quality problems.Because all of our http://www.highheels-c.com/nike-high-hee...">nike high heels shoes are made ​​to order directly from the factory,no tax,so our prices are far lower than the stores.

NIKE name, in the eyes of Westerners was very lucky, easy to read and easy to remember,it is known.http://www.shoesaustralia-g.com/">nike shoes trademark symbol of the Greek goddess of victory wings of feathers,representing the speed, but also represents a dynamic and gentle.http://www.shoesaustralia-g.com/">nike australia's trademark,the pattern is a small hook shape concise,rapid as lightning,and a look reminiscent of the speed and explosiveness of http://www.shoesaustralia-g.com/nike-air...">nike shoes australia.For the first time named "Nike" athletic shoes, soles square convex tablets to enhance the stability, the body of the shoe on both sides of the knife-shaped curved hook,a symbol of the wings of the goddess.God's wings.http://www.shoesaustralia-g.com/nike-air...">nike shoes online store for Australian consumers,sell http://www.shoesaustralia-g.com/nike-air...">cheap nike shoes.Our aim is to let people around the world dressed in Nike.

Many people like the Nike,many people want to buy a pair of http://www.shoesaustralia-e.com/womens-n...">cheap nike shoes.Every year http://www.shoesaustralia-e.com/">nike australia will launch a lot of discount promotions.http://www.shoesaustralia-e.com/">nike shoes australia online store tailored specifically for the Australians,as long as you to our http://www.shoesaustralia-e.com/nike-bas...">nike shoes online store you can find that fits your style.2012 new http://www.shoesaustralia-e.com/nike-hee...">nike heels,http://www.shoesaustralia-e.com/nike-fre...">nike free,http://www.shoesaustralia-e.com/nike-air...">nike air max all arrive.Our goal is to make every Australian wear http://www.shoesaustralia-e.com/">nike shoes affordable.

Just do it!Like sports should have a pair of http://www.shoesaustralia-f.com/">nike shoes.You like to run it?Enjoy that feeling of freedom on the run.But many times because the expensive price prohibitive.Now have a new way to shop, you will buy one pair of your favorite http://www.shoesaustralia-f.com/nike-sho...">cheap nike shoes.2012 http://www.shoesaustralia-f.com/">nike australia has launched a lot of the latest style, basketball fans dream of http://www.shoesaustralia-f.com/nike-air...">air jordan series,like the http://www.shoesaustralia-f.com/nike-fre...">nike free running movement series,the influx of people love http://www.shoesaustralia-f.com/nike-dun...">nike dunk series.http://www.shoesaustralia-f.com/nike-hee...">nike shoes australia store audience are sold at a discount,you do not have to worry about quality.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.