chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | rozhovor Gurun Gurun: Jako kámen na poli (díl. 1.) (04. 10. 2011, 06:00)

MusicZone | rozhovor Gurun Gurun: Jako kámen na poli (díl. 1.) (04. 10. 2011, 06:00)

ROZHOVOR

Richard Kutěj (04. 10. 2011, 06:00) Gurun Gurun: Jako kámen na poli (díl. 1.)

gurub

Gurun Gurun jsou jednou z nejzajímavějších a zároveň nejsvětáčtějších českých kapel, které tady v posledních letech vznikly. Zatím poslední remixové album kapely vyšlo u japonského labelu a výtěžek z jeho prodeje jde na pomoc zvířatům postižených tamními nedávnými vlnami zemětřesení. Hudebně jsou Gurun Gurun improvizátoři, elektroničtí průzkumníci a objevitelé neznámých zvukových světů, jejichž nahrávky i koncerty jsou jako výlety 1000 mil pod moře nebo naopak někam hodně vysoko do kosmu. V kapele se sešly osobnosti jako Tomáš Knoflíček, Ondřej Ježek, Federsel, Jára Tarnovski a opravdu tady vytvářejí něco ojedinělého. Podle starého přísloví "Doma není nikdo prorokem" u nás tahle kapela zatím nemá tolik pozornosti, kolik by si zasloužila. Já věřím, že tomu jednou bude jinak. A kluci si z toho stejně nic nedělají. Desky vydávají ve světě a spolupracují se světovými personami experimentální scény, jejíž jsou dnes již zároveň pevnou součástí. Na otázky v našem rozhovoru odpovídali průběžně všichni současní členové kapely.

Pojďme se na počátku našeho rozhovoru vrátit k úplným počátkům Gurun Gurun. Kapela vznikla na základech dřívější výborné a podle mne dodnes nedoceněné kapely Miou Miou. Vy už jste třeba s touhle možností počítali už za časů, kdy Miou Miou ještě fungovali a pracovali jste na skladbách pro Gurun Gurun, nebo jak to tenkrát všechno bylo?

Tarnovski: Dělali jsme s Tomášem remix pro Kora et le Mechanix a ti nás pak oslovili, abysme zahráli na křtu jejich desky. Tak jsme na jedno odpoledne natahali do zkušebny kytaru, klávesy a hromadu efektů a tak vznikli GG. Původně jako jednorázová improvizační záležitost, bez počítače, všechno ruční práce. Dřevořezba. Točili jsme si to tenkrát na takovej malej recorder, část z toho vyšla po nějaký době na sampleru labelu Ressonus. Podvědomě byl asi vznik GG spojenej i s určitou nechutí hrát na koncertech stále stejný skladby. Člověk si po nějaký době připadá jak cvičenej mopslík.

Ke Gurun Gurun se pak přidává Federsel (B4 a další) a posléze se členem kapely stal také Ondřej Ježek (OTK, zvukař, producent). Za jakých okolností se k vám přidali tito dva muzikanti a jak velký pak byl a je jejich přínos pro celkový zvuk kapely?

Federsel: Já se přidal k nahrávání prvního CD, protože hoši potřebovali zvuk resofonické kytary a já ji měl. Postupně jsem pak podle potřeby zvučel i na ostatní nástroje.

Tarnovski: Federsela jsem potkával hlavně na akcích Handa Gote. Moc se mi líbil jeho badatelsko-anarchistickej přístup k věcem. Párkrát jsme se spolu bavili, hlavně o starých sci-fi filmech a mimoňských kapelách typu The Shaggs. A tak jsme se vlastně mezi řečí domluvili i na nahrávání debutu GG. Ondřeje jsme já i Tomáš znali delší dobu, míchal už Miou Miou. Ale dostal se k nám o fous později než Federsel. Konzultoval jsem s ním už hotový mixy GG a pak nám udělal krásnej mastering desky. Jednou pak zaskočil na koncertě za Federsela a bylo to upečený. Od tý doby - pokud to jde - hrajeme ve čtyřech. Pro mě osobně to má ten přínos, že jsem teď v kapele se třema nejzajímavějšíma kytaristama v týhle zemi. Akorát, že jeden hraje v GG na kytaru naprostej minimal, druhej ji jen různě preparuje a tejrá a třetí na ni radši nehraje vůbec.

Ježek: Přesně tak. Nejdřív jsem jen dělal mastering prvního alba, ale hodně mě to bavilo. A když jednoho hezkého dne Federsel nemohl na koncert, kluci mě oslovili, jestli bych nechtěl přispět se svojí troškou do mlýna. Vzal jsem si krabici nahrávek včel z Portugalska a modulátor časové osy, což je staré německé efektové zařízení, které v určitých extrémních polohách začíná žít vlastním životem a člověk to může jen tak trochu usměrňovat. Je to v podstatě generátor dobrodružství a něčeho, co zní jako bublanina.

Na Gurun Gurun je zajímavé i to, že už první bezejmenná deska vychází na lodnýnsko-tokijském labelu Home Normal a spolupracujete na ní s japonskými muzikanty i dalšími hudebníky ze světové scény, stejně tak s vokalisty. Jak tomu vlastně došlo a kde jste k takovým kontaktům přišli?

home02

Tarnovski: Sawako a Moskitoo už s námi spolupracovaly na desce Miou Miou Electronique. Jsou to především hudebnice a producentky, my jsme je oslovili jako zpěvačky. Neměli jsme od začátku nějakej ucelenej a vědomej koncept dělat "japonskou desku". Spíš nás s Tomášem zajímal ten typ sopránu, kterým disponujou. Rurarakiss jsme oslovili ze stejnýho důvodu. Její hlas nám přijde krásnej. A všechny tři jsou samozřejmě velký osobnosti. Opiate, ten se kdysi ozval, že se mu líbí nahrávky Miou Miou. Tak jsme ho požádali o jeden mix. Další hosté na desce jsou kamarádi a lidi, kterých si dlouhodobě hodně vážíme: Artem Vartanian, Daniel Meier, Floex, Irena a Vojtěch Havlovi, Kora et le Mechanix.
Label jsme hledali primárně v zahraničí. Mě osobně k tomuhle kroku nakopnul hlavně nazájem o desku Electronique v ČR. Špatně snáším zbytečný mrhání energií. A tady nám holt pšenka nekvete. Home Normal sídlí v Japonsku, ale dobrou distribuci a zázemí mají i v Evropě a Americe.

Váš zatím poslední počin je remixové album "Gorger Garagara Rimikkusu", které vzniklo i jako reakce na nedávné katastrofické důsledky zemětřesení v Japonsku. Jaké tedy byly okolnosti jeho vzniku, kdo vše na remixech pracoval a spolupracoval a co tedy posluchači na desce najdou?

homen21

Tarnovski: Remixová deska vznikala ještě před tím březnovým infernem. Je na ní sedm remixů od Zavoloky, australanů Part Timer a Pimmon, od španělskýho projektu .tape., američanů Hearts+Horses a od úžasnýho britskýho kočovníka, co si říká Orla Wren. Každej předělal jinou skladbu, jen jedna se tam opakuje, má to stopáž alba. Mám k tomu patřičnej odstup, a tak si ty remixy náramně užívám. Deska vyšla u Home Normal, je za symbolickou cenu k dostání přes Boomkat, Juno, iTunes a vyžádali si ji do distribuce i z amerických Darla Records, což mě obzvlášť těší.

Deska vyšla jako placený download, jehož výtěžek jde na zvířata, které vlna japonského zemětřesení zasáhla. Proč jste se rozhodli zrovna pro takovou formu pomoci? A máte už i nějaký přehled, jak velká částka se už takovou formou podařila vybrat a kam konkrétně tyto peníze jdou?

Tarnovski: Ian Hawgood, šéf labelu, bydlí kousek od Tokia a rozbilo mu to studio. Problémy měli i další naši kamarádi v Japonsku. Yasuhiko Fukuzono z labelu flau, kterýmu to taky nepěkně pomydlilo byt, nás nejprve oslovil, jestli bysme nepřispěli trackem na benefiční kompilaci 31 Songs for Japan. Deska, na který se podíleli i Isan, Sylvain Chauveau, Peter Broderick nebo Hauschka, za pár dnů vydělala řádově několik stovek liber jen na Bandcampu. Viděli jsme, že to má smysl, a tak jsme se s Ianem domluvili na tom, že remixy vydáme tímhle způsobem. Ianova žena spolupracuje s organizací Japan Earthquake Animal Rescue and Support, která se věnuje záchraně a rehabilitaci zvířat postižených zemětřeseními a tsunami v severním Japonsku. Víme tedy přesně, kam ty peníze jdou.

Pojďme teď trochu prosím nahlédnout k vám do "obýváku". Mně vždycky hodně moc zajímá, jak vlastně vzniká experimentální a improvizační muzika, kterou děláte i vy. Je to ve vašem případě výsledek nějakých improvizačních sessions ve zkušebně, která zaznamenáváte a pak pracujete s pasážemi, které se vám zdají být dobré? Nebo jednotliví členové kapely přinášejí na zkoušky své dílčí nápady a vy je pak společně dopracováváte?

Tarnovski: My vůbec nezkoušíme. Sejdeme se a nahráváme. Je to vlastně takovej self-sampling. Nahrajeme toho hromadu a při mixu se tím pak brodíme a lovíme perly. Máme sice nějaký základy připravený doma, ty ale často slouží jen jako harmonický a rytmický vodítko. Ty linky, který vzniknou při improvizaci, to pak stejně většinou hoděj úplně jinam, rozbrousej to, nabídnou nový cesty. A některý tracky jsou jenom čistý impro. Výslednou podobu skladeb dost výrazně mění i zpěvový linky. Stává se, že zpěvačce dáme nějakej podklad, a když se nám to vrátí zpátky, celej základ vyhodíme a dáme pod zpěv něco úplně jinýho. Myslím, že je dobrý jednotlivý metody a přístupy střídat a kombinovat, je to pak ve výsledku zábavnější. Jinak naši hlavní spojenci jsou repetice, kontrast a náhoda.

Knoflíček: V podstatě je to taková kontrolovaná dekonstrukce. Není výjimkou, když je tím výchozím materiálem pevnější struktura než na konci práce. Když jsme pak připravovali zmíněnou remixovou desku, ani nás proto moc nepřekvapily dotazy, proč vůbec máme takový ambice, když už ta originální zní, jako kdyby jí někdo recykloval.

U improvizace a experimentování je ale také hodně důležité mít cit pro to, které pasáže jsou opravdu tak dobré, aby se s nimi dále pracovalo, a co už je třeba zbytečně komplikované nebo nějak jinak „divné“ a podobně. Jak si tohle hlídáte vy sami a jak si dokážete od vašich experimentů udržet i potřebný nadhled a odstup?

Tarnovski: Tenhle kolážovej způsob práce je celkem dobrá finta na ego. Pokud si při mixu moc nevšímáš popisek na jednotlivých nahraných stopách, tak často ani nevíš, kdo co nahrál. Takže tam opadaj takový ty kapelový bloky typu "ten virbl dej víc" nebo "kde je to moje skvělý sólo?" Spíš hrozí "kde je tamten celej track?" Jseš najednou svobodnější, míň fixovanej na ty "svoje" linky. Nemáš problém toho hodně vyhodit, pozměnit, předělat. Zdá se mi, že když na tohle přistoupíš, tak věci se pak do určitý míry dějou jakoby mimochodem, samo si tě to navádí kudy jít dál. Postprodukci nahrávek taky většinu děláme dost dlouho. Když na něčem děláš rok nebo i dva, tak buď zblbneš nebo poznáš, co je tam důležitý a co můžeš klidně hodit do koše. Mým ideálem je, aby nahrávka byla zároveň opracovaná i neopracovaná, syrová i vybroušená. Jako kámen na poli.

Knoflíček: Jo, v tomhle nás už Jára dost vybrousil. Možná se ale někdy v budoucnu domluvíme a ty zcenzurovaný stopy si smícháme za jeho zády.

Tarnovski: Bin album jen z těch vyhozených stop? Tak to se těším.

A prozradíte i jaké technické vybavení a které nástroje pro tvorbu zvuku Gurun Gurun nejvíce používáte?

Federsel: Já hraju většinou vždycky na něco jiného, ale jednu dobu jsem vozil mandolínu, protože je skladná, a několik efektů. Poslední dobou hraju na elektrickou kytaru, filter modeler a pár dalších krabiček. Při nahrávání hraju na baskytaru, malé klávesy Casio a soustavu analogových efektů, ring modulátory, mandolínu, vyjímečně piano a xylofon, ostatní dle potřeby. Většinou dělám noise nebo country zvuky.

Tarnovski: V podstatě v tomhle nemáme žádný limity. Mě teď třeba na jednom výletě naprosto okouzlili zvukový možnosti kombinace plastový krabičky na svačinu a gumičky. Je mi jedno, jestli zajímavej zvuk vznikne pomoci kompu nebo goralský koncovky. Obecně máme asi rádi různý zvukový chyby, nedodělky, šumy, ruchy. Toho se dá dobře docílit pomocí starých, unavených nástrojů a jejich nestandartním zapojením. Nebo prostě tím, že zahraješ na nástroj, na kterej neumíš. Myslím, že člověk se líp identifikuje s věcmi, který jsou nedokonalý, chybující. Stejně jako on. V poslední době jsem taky hodně ulítnul na field recordings. Nahrávadlo s sebou vlastně nosím pořád a všude.

Ježek: Hlavní je asi netahat pořád to samý. Na začátku zmiňovaný modulátor časové osy už jsem několikrát zapomněl a najednou jsem si musel poradit jinak. Baví mě hodně extrémní polohy zařízení, který nejsou primárně hudební nástroje: mixpult zavazbený sám do sebe, případně přes několik kytarových krabiček, jejichž povrch třeba snímá kytarový snímač, nebo když elektromagneticky smyčec rozrezonuje přímo kytarové krabičky. Další poklady vydá softwarové rádio v počítači (i když s tím experimentuje víc Tomáš) nebo různé experimentální hudební programy, které neoperují s klasickou notovou strukturou.

Knoflíček: Ondřej asi naráží na moji obsesi VLF anténou, což je dost rozměrný zařízení, s kterým člověk vypadá jako biotronik pídící se po prameni. Nějakou dobu mě lákalo produkovat zvuky jen skrze tuto anténu, podobně jako to třeba v Austrálii dělá Joyce Hinterding. Nakonec jsem se ale stejně vrátil k folku, kterej prokládám například hrou na pekáč ozvučený piezo snímačem.

Gurun Gurun: www.gurunas.net

Label Home Normal: www.homenormal.com

Foto kapely: Kryštofotí

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

jordans for sale (18. 08. 2013, 16:09) jordans for sale

cheap pandora charms (29. 07. 2013, 19:06) http://www.pandoracharmscheapest.com

turbotax 2012 download (09. 04. 2013, 05:17) http://www.turbotax-2012-download.com/

2013mercurialvapor.com (21. 12. 2012, 12:26) www.2013mercurialvapor.com

http://www.2013mercurialvapor.com/nike-m...">Nike Mercurial 2012 Home to the world's most innovative?http://www.2013mercurialvapor.com/nike-s...">Nike Soccer Cleats, greatest players and all-conquering teams.http://www.2013mercurialvapor.com/">Nike Mercurial Vapor features the best of these http://www.2013mercurialvapor.com/nike-m...">Nike Mercurial Vapor 8 http://www.2013mercurialvapor.com/nike-m..."> http://www.2013mercurialvapor.com/nike-m..."> http://www.2013mercurialvapor.com/nike-m..."> http://www.2013mercurialvapor.com/nike-m..."> elites. Free Shipping on?http://www.2013mercurialvapor.com/">Nike Mercurial Soccer Cleats?over $65 at http://www.2013mercurialvapor.com/nike-m...">Nike Mercurial Vapor IX AG. Find your favorite firm ground, soft ground, indoor and outdoor?Nike http://www.2013mercurialvapor.com/mercur...">Mercurial 2014 Soccer Shoes. Buy?Nike Soccer Shoes?at http://www.2013mercurialvapor.com/mercur...">Mercurial 2012. Shop for the popular http://www.2013mercurialvapor.com/nike-m...">Nike Mercurial 2014 CTR360, http://www.2013mercurialvapor.com/nike-m...">Nike Mercurial Vapor VIII FG, Nike Tiempo Legend and http://www.2013mercurialvapor.com/nike-m...">Nike Mercurial Vapor Superfly III. Shop the http://www.2013mercurialvapor.com/nike-m...">Nike Mercurial Vapor 2014 widest selection of men's?soccer cleats?at Dick's Sporting Goods including top brands such as Puma, adidas,?http://www.2013mercurialvapor.com/nike-m...">Nike Mercurial Vapor, Under Armour and more today. All Kinds of?Nike,Adidas,http://www.2013mercurialvapor.com/">Mercurial 2013?Soccer shoes?and jerseys,Football shoes and?http://www.2013mercurialvapor.com/nike-m...">Nike Mercurial 2013 soccer cleats?you can choose here. sell soccer cleats,?nike soccer cleats, cheap http://www.2013mercurialvapor.com/nike-m...">Nike Mercurial, cheap?nike soccer cleats. nike football shoes. Get?http://www.2013mercurialvapor.com/nike-m...">Nike Mercurial Victory and soccer socks in adult and youth sizes for men and women. Browse from?Nike http://www.2013mercurialvapor.com/mercur...">Mercurial 2013, Adidas and Vizari shoes at? http://www.2013mercurialvapor.com/">http://www.2013mercurialvapor.com

gp (21. 12. 2012, 07:20) df

gp (21. 12. 2012, 07:18) df

The traditional industries of cake.http://www.usbflashdrive64gb.com/">usb flash drives sale Edit this paragraph educational electronic products industry development.http://www.turbotaxdownloadfast.com/">turbotax deluxe downloadEducation electronics industry will be the phone, dairy, automotive lubricants, and a borrow and spreadhttp://www.trxtrainerscheap.com/">trx cheap rapidly to build national http://www.turbotaxprice.com/">free turbotaxbrand, http://www.usbflashmemorycheap.com/">cheap usb flash memoryexpand market capacity of the rapid growth of the industry. The rapid rise and developmenthttp://www.quickenpersonal.com/">quicken online of the industry, http://www.windows8downloadupgrade.com/">cheap windows 8 keyhas attracted the attention of the community.http://www.turbotax2012.org/">discount turbotax 2012 As a Emerging industry, education, electronic industry how common bigger, http://www.downloadquicken.org/">free quicken downloaddo a good job http://www.trxprokitsale.com/">cheap trxin this market, http://www.turbotax2012download.com/">free turbotax 2012 downloadbecome the hot topic in the community of common concern and discussion. But, needless to say,http://www.windows8softwaresale.com/">windows 8 key on sale under undue stir in the number of representatives based manufacturers, the industry has been suffering from "dwarf.

ugg shoes sale (16. 11. 2012, 19:24) wholesale ugg australia

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.

http://www.conboots.net/

septemberershiqi (27. 09. 2012, 08:20) Mrs

Kaka fotballsko (07. 09. 2012, 08:16) http://www.billigefotballskono.com/

Har du noen gang hørt om folk som sier at fotballfans er de mest aggressive mennesker? billige fotballsko på nett Du har kanskje også hørt noen fortelle at er en herreklubb spilles av hooligans, styrtende og presser. billige fotballsko i norge Fotballspillere kan synes å være drivkraften i posh biler, festing med vakre damer, Kaka fotballsko sette opp i en luksuriøs steder, og leve et liv større enn seg selv. billige fotballsko nike Det er ikke så kult spill eller for den saks skyld, ikke så kult yrke. billige fotballsko adidas Men jeg har mine grunner til hvorfor jeg se fotball. nike mercurial fotballsko Ovennevnte ting ikke stoppe meg i å se fotball eller spiller football.Being fotball fan, gjør det du elsker å spille fotball. adidas f50 fotballsko Vel, jeg er ikke så god fotballspiller forresten, men jeg liker å spille fotball. Nike Mercurial Vapor fotballsko Det holder meg i form og energisk. f50 adizero miCoach Fotball er en fysisk spill. Fotball holder en unna unhealthier stuffs. messi sko Dens om å være en del av sunnere society. f50 adidas messi Football har så mange valg du ønsker. Mercurial Cristiano Ronaldo Best ting om valget er at du kan velge et lag du liker og noen fotballspiller du liker å se ham spille. Cristiano Ronaldo fotballsko For meg er det alltid vært Cristiano Ronaldo, den ene inspirasjonskilde i livet.

Kaka fotballsko (07. 09. 2012, 08:15)  

[b]Har du noen gang hørt om folk som sier at fotballfans er de mest aggressive mennesker?[/b][b] [url=http://billigefotballskono.com/]billige fotballsko på nett[/url][/b][b] Du har kanskje også hørt noen fortelle at er en herreklubb spilles av hooligans, styrtende og presser.[/b][b] [url=http://billigefotballskono.com/]billige fotballsko i norge[/url][/b][b] Fotballspillere kan synes å være drivkraften i posh biler, festing med vakre damer,[/b][b] [url=http://www.billigefotballskono.com/adida...]Kaka fotballsko[/url][/b] [b]sette opp i en luksuriøs steder, og leve et liv større enn seg selv.[/b][b] [url=http://billigefotballskono.com/]billige fotballsko nike[/url][/b][b] Det er ikke så kult spill eller for den saks skyld, ikke så kult yrke.[/b][b] [url=http://billigefotballskono.com/]billige fotballsko adidas[/url][/b][b] Men jeg har mine grunner til hvorfor jeg se fotball.[/b][b] [url=http://www.billigefotballskono.com/nike-...]nike mercurial fotballsko[/url][/b][b] Ovennevnte ting ikke stoppe meg i å se fotball eller spiller football.Being fotball fan, gjør det du elsker å spille fotball.[/b][b] [url=http://www.billigefotballskono.com/adida...]adidas f50 fotballsko[/url][/b][b] Vel, jeg er ikke så god fotballspiller forresten, men jeg liker å spille fotball.[/b][b] [url=http://www.billigefotballskono.com/nike-...]Nike Mercurial Vapor fotballsko[/url] [/b][b]Det holder meg i form og energisk.[/b][b] [url=http://www.billigefotballskono.com/adida...]f50 adizero miCoach[/url] [/b][b]Fotball er en fysisk spill. Fotball holder en unna unhealthier stuffs.[/b][b] [url=http://www.billigefotballskono.com/adida...]messi sko[/url] [/b][b]Dens om å være en del av sunnere society.[/b][b] [url=http://www.billigefotballskono.com/adida...]f50 adidas messi[/url] [/b][b]Football har så mange valg du ønsker.[/b][b] [url=http://www.billigefotballskono.com/nike-...]Mercurial Cristiano Ronaldo[/url] [/b][b]Best ting om valget er at du kan velge et lag du liker og noen fotballspiller du liker å se ham spille.[/b][b] [url=http://www.billigefotballskono.com/nike-...]Cristiano Ronaldo fotballsko[/url] [/b][b]For meg er det alltid vært Cristiano Ronaldo, den ene inspirasjonskilde i livet.[/b]

Kaka fotballsko (07. 09. 2012, 08:15)  

Har du noen gang hørt om folk som sier at fotballfans er de mest aggressive mennesker? http://billigefotballskono.com/">billige fotballsko på nett Du har kanskje også hørt noen fortelle at er en herreklubb spilles av hooligans, styrtende og presser. http://billigefotballskono.com/">billige fotballsko i norge Fotballspillere kan synes å være drivkraften i posh biler, festing med vakre damer, http://www.billigefotballskono.com/adida...">Kaka fotballsko sette opp i en luksuriøs steder, og leve et liv større enn seg selv. http://billigefotballskono.com/">billige fotballsko nike Det er ikke så kult spill eller for den saks skyld, ikke så kult yrke. http://billigefotballskono.com/">billige fotballsko adidas Men jeg har mine grunner til hvorfor jeg se fotball. http://www.billigefotballskono.com/nike-...">nike mercurial fotballsko Ovennevnte ting ikke stoppe meg i å se fotball eller spiller football.Being fotball fan, gjør det du elsker å spille fotball. http://www.billigefotballskono.com/adida...">adidas f50 fotballsko Vel, jeg er ikke så god fotballspiller forresten, men jeg liker å spille fotball. http://www.billigefotballskono.com/nike-...">Nike Mercurial Vapor fotballsko Det holder meg i form og energisk. http://www.billigefotballskono.com/adida...">f50 adizero miCoach Fotball er en fysisk spill. Fotball holder en unna unhealthier stuffs. http://www.billigefotballskono.com/adida...">messi sko Dens om å være en del av sunnere society. http://www.billigefotballskono.com/adida...">f50 adidas messi Football har så mange valg du ønsker. http://www.billigefotballskono.com/nike-...">Mercurial Cristiano Ronaldo Best ting om valget er at du kan velge et lag du liker og noen fotballspiller du liker å se ham spille. http://www.billigefotballskono.com/nike-...">Cristiano Ronaldo fotballsko For meg er det alltid vært Cristiano Ronaldo, den ene inspirasjonskilde i livet.

Jordan 4 Fire Red (25. 07. 2012, 08:36) http://www.jordan4mars2012s.com

Clearly, payday loans can indeed be helpful. Even people with sub-500 credit scores can get these loans, http://www.jordan4firereds.org/ and there is usually no waiting period. http://www.jordan4mars2012s.com/ By utilizing the information in this piece, it is possible to alleviate concerns and get access to the cash you require.

Troy Polamalu Jersey (18. 07. 2012, 08:49) Nike Troy Polamalu Jersey

weihue (17. 07. 2012, 16:18) http://www.womenweddingheels.com/

designer heels (17. 07. 2012, 16:18) http://www.designerheelsforcheap.com/

wedding shoes uk (17. 07. 2012, 16:18) http://www.redheelsforwedding.com/

hujo (24. 04. 2012, 03:57)  

hujo (24. 04. 2012, 03:26)  

cheap nike air max (09. 04. 2012, 05:06) http://www.cheapnikeairmaxfactory.com

Really helps to me,i played golf abt 2 yrs,but always been laugh by my friends,abt my swing pose.

can u post more articles abt golf swing? cause i already added ur feed to bookmark

Very nice post,ty

this article really helps to me,thank u

http://www.karenmillendressfactory.com

http://www.e-coachbagsonsales.com

http://www.discountchristianlouboutinred...

http://www.cheapmonsterbeatsfr.com

http://www.canadagoosefactory-ca.com

http://www.cheapnikeairmaxfactory.com

http://www.pradahandbagsfactory.com

sdfsdf (04. 04. 2012, 06:50) asdsdfsd

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.