chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | rozhovor Gurun Gurun: Jako kámen na poli (díl 2.) (05. 10. 2011, 06:00)

MusicZone | rozhovor Gurun Gurun: Jako kámen na poli (díl 2.) (05. 10. 2011, 06:00)

ROZHOVOR

Richard Kutěj (05. 10. 2011, 06:00) Gurun Gurun: Jako kámen na poli (díl 2.)

gifgg

Gurun Gurun jsou jednou z nejzajímavějších a zároveň nejsvětáčtějších českých kapel, které tady v posledních letech vznikly. Zatím poslední remixové album kapely vyšlo u japonského labelu a výtěžek z jeho prodeje jde na pomoc zvířatům postižených tamními nedávnými vlnami zemětřesení. Hudebně jsou Gurun Gurun improvizátoři, elektroničtí průzkumníci a objevitelé neznámých zvukových světů, jejichž nahrávky i koncerty jsou jako výlety 1000 mil pod moře nebo naopak někam hodně vysoko do kosmu. V kapele se sešly osobnosti jako Tomáš Knoflíček, Ondřej Ježek, Federsel, Jára Tarnovski a opravdu tady vytvářejí něco ojedinělého. Podle starého přísloví "Doma není nikdo prorokem" u nás tahle kapela zatím nemá tolik pozornosti, kolik by si zasloužila. Já věřím, že tomu jednou bude jinak. A kluci si z toho stejně nic nedělají. Desky vydávají ve světě a spolupracují se světovými personami experimentální scény, jejíž jsou dnes již zároveň pevnou součástí. Na otázky v našem rozhovoru odpovídali průběžně všichni současní členové kapely.

OK. To máme dosud vydané počiny. Gurun Gurun je ale jak jsem si všiml pořád hodně živý organizmus, který se neustále vyvíjí a posouvá někam dál. Co se tedy děje v kapele právě nyní? Pracujete už třeba na další desce a podobně?

Tarnovski: Novou desku máme rozdělanou. Měli jsme dva nahrávací sessiony, skladba Otomatone, která vyšla na 31 Songs For Japan, je první vlaštovka. Je to taky první věc, kterou jsme udělali už ve čtyřech. Posun tam myslím je, uvidíme jak s tím ještě zacvičej případný zpěvy a jakou cestou nás tentokrát protáhne postprodukce. Před druhým albem možná ještě bude EP, uvidíme.

Co Gurun Gurun a živé koncerty? Baví vás třeba stejně, jako práce na skladbách ve studiu a ve zkušebně? A když hrajete živě, improvizujete také hodně, nebo se spíše snažíte přenést na posluchače to, co slyší z desky?

Tarnovski: Koncerty v týhle sestavě mě baví. Jsou to semi-improvizace. Tomáš a já používáme i předpřipravný linky, který ale třeba ostatní z kapely před koncertem nikdy neslyšeli. Nedomlouváme se, takže je to bojovka. Ten díl improvizace je tam velkej. Pracujeme i s realtimeovým živým remixováním, na pódiu zaznamenáváme a následně upravujeme a recyklujeme vlastní improvizovaný linky. Jsme vlastně takovej ekoimproband, neplýtváme. Skladby z debutovýho alba jsme nikdy naživo nehráli. Koncert je spíš taková možnost nakouknout, jak zhruba vypadá ta prvotní zvuková matérie při vzniku nahrávky, ještě před editací.

Federsel: Snažíme se improvizovat, ale při tom zachovat minimálně náladu zvuku CD.

Ježek: Ale občas se nám to taky trochu vymkne z rukou a stane se, že kus koncertu je i podstatně divočejší, náhoda je samozřejmě náš spojenec a my jí jen tak pomáháme. Mám moc rád ten moment, kdy najednou všichni ubírají, aby mohli poslouchat, co hrajou ostatní, a ten zvukový mrak se najednou začne čistit.

Knoflíček: Obecně si živý hraní příliš neužívám a jen zřídka překonám pocit, že si diváky držíme jen jako rukojmí. Na druhou stranu, občas se něco povede a ty okamžiky, byť jsou třeba jen dva tři za koncert, za to "martýrium" stojí. Už to tak ale bývá, že nejspíš právě v těchto chvílích po nás chce někdo hodit rajčetem.

Tarnovski: Zdá se mně, že i tady je ale čím dál víc lidí, který různý podoby improvizace zajímaj. Jen se na můj vkus zbytečně často od sebe světy komponovaný a impro hudby separujou.

Chystáte teď i nějaké hraní tady v Česku? Pokud jo, kde tedy lidi Gurun Gurun v nejbližší době uvidí a uslyší?

Tarnovski: Několik koncertů budeme mít teď v listopadu na Moravě. Určitě v Olomouci a Novém Jičíně, snad i v Opavě a Ostravě. Doufám, že začneme hrát víc. Všechno najdete na www.gurunas.net.

A co koncerty v zahraničí? Pomáhá zde to, že vydáváte u japonského labelu a máte tak i více otevřenou cestu "ven"?

Tarnovski: Zatím to jen tak zlehka oťukáváme. Proběhli už nějaký nabídky na booking i hraní. Nikdo z nás ale zatím neměl energii a čas se tomu pořádně věnovat. Snad s tím příští rok něco provedeme. To, že vydáváme u Iana Hawgooda a našimi labelmates jsou Bvdub, The Boats nebo Celer, je na týhle scéně určitě velký plus. Recenze na obě desky vycházejí v magazínech jako jsou Playground, Textura a Cyclic Defrost, oblíbili si nás na Boomkatu a v Norman Records, hrajou nás specializovaný rádia všude po světě. Je to samozřejmě běh na delší trať, ale určitý povědomí o nás už je.

Jak jsme již řekli, vaše nová remixová deska je placený download, který si každý může „stáhnout" na netu. Jaká je v Česku nejsnadnější cesta pokud by si někdo chtěl opatřit vaši první velkou desku, která vyšla před tím u Home Normal?

Tarnovski: Desku doporučuju koupit u Silver Rocket. Kluci se tam snažej držet cenu CD i poštovnýho na naprostým minimu, v Praze preferujou osobní předání. A nebo je k dostání na našich koncertech. Remixovou desku jde asi nejsnadněji pořídit přes Bandcamp.

A ještě se vrátím k živému hraní. Jak je složité pro případné zájemce udělat koncert Gurun Gurun u nich doma, v klubu a podobně? Máte třeba nějaké specifické potřeby, aby zvuk koncertu byl co nejlepší? A taky, vy jste docela vytížení i mimo Gurun Gurun, že ano?

Tarnovski: Největší problém je asi právě to domluvení termínu. Ale není to neřešitelný. A láká nás hraní spíš v atypických prostorech než v rokáčích. Myslím, že jsme ideální zvukovej polštář do kostelů, jeskyní, krypt, zvonic a kostnic, obstojíme i jako promenádní orchestr. Jinak nemáme žádný extra složitý požadavky. Potřebujeme projekční plochu a trochu víc prostoru na pódiu. A empatickýho zvukaře, nejlíp zenovýho buddhistu. S limiterem.

Když už jsme se bavili o té vytíženosti mimo tuhle kapelu, kde všude ještě lidi mohou členy Gurun Gurun vidět či slyšet. A obracejí se na vás třeba často i jiné kapely a projekty například s nabídkou remixování jejich skladeb a podobně?

Federsel: Hraju 12 let v kapele B4, která vydává u českého labelu Polí5. Dál mám elektronický improvizační projekt Radio Royal s Petrem Ferencem a další duo Federsel&Mäkelä, to je taková radikální psychedelie a freak-out. Dál mě vytěžuje hlavně divadlo Handa Gote a jsem také členem divadla Buchty a loutky. Jsem vytíženej.

Tarnovski: Ondřej tráví většinu času v jáMoru, dlouho teď dělal zvuk k Aloisu Nebelovi. Společně s Federselem se taky snažíme vylepšit Wabiho Daňka v projektu Wabi Experience. Ale tam jde zřejmě víc o cestu než o cíl, tak nevím, jestli to někdy někdo vůbec uslyší. Tomáš je mimo jiný součástí skvělýho infiltračního projektu Kukačka, podílí se i na multimediálních workshopech v Ostravě.

Jinak nabídky na spolupráce a remixy přicházejí. Máme skladbu na kompilaci výbornýho hradeckýho koncertního projektu MENU, jeden track nám vyšel koncem srpna taky na kompilaci Sequence1 u Futuresequence. Já jsem teď naposled dělal něco na benefiční album A Silent Swaying Breath, který vyjde v říjnu u Audio Gourmet. Dělal jsem taky mix pro bristolský Fluid Radio, takovej subjektivní úvod do český experimentální scény. Teď mám nabídku smíchat něco podobnýho pro The Silent Ballet. Koncem září vyšel taky remix pro I love 69 Popgejů, rozdělanej máme remix pro .tape. a rýsujou se i další věci. Nenudíme se.

Ježek: My teď po půl roce konečně rozjíždíme zase OTK. Od příštího roku už určitě budem hrát, pokud to nezvládnem dřív. Po filmu teď musím dohnat nějaký resty, smíchat desky několika nebohých kapel, co mi zrajou v počítači.

Tak a pojďme do finále. A na závěr jako vždy se mnou. Můžete vyjmenovat kapely, projekty, producenty ale třeba i umělce mimo hudbu, kteří vás nejvíce baví, inspirují a podobně? A máte třeba letos i nějaké nový "velký" hudební objev, nebo koncertní či festivalový zážitek, který vás něčím opravdu dostal?

Ježek: Jsem nadšenej z většiny kapel, který sem se Silver Rocket přivážíme na koncerty. Tenhle podzim bude opravdu silnej. Teď tu byli Enablers, z toho mám husí kůži ještě teď. Jinak bude pro mě podzim dost hiphop - přijede nám Sole and The Skyrider Band i projekt IconAclass MC Däleka.

Tarnovski: Tyjo…dlouhodobě mě zajímá, jak vidí svět Daniela Hodrová, Oldřich Janota, Olqa Tokarczuková, Meredith Monk, Adriena Šimotová… A objevy? Určitě doporučuju japonský Radiosonde, Conquering Animal Sound jsou skvělí, hodně poslouchám Marcuse Fischera, Ryana Teague a další věci z labelu Sonic Pieces, první desku Murraline Lane, Birds Of Passage nebo cokoli, na čem se podílí F.S. Blumm.

Federsel: Cpt. Beefheart, Frank Zappa, Can, R. Stevie Moore, cokoliv z labelu Fonal, The Books, Sun City Girls, z novějších Micachu and the Shapes, Sleigh Bells nebo Grasscut.

Knoflíček: Těžký, v řadě věci podepisuju playlist kluků. Zpravidla těkám někde mezi Mortonem Feldmanem, Steve Reichem, Four Tet, Manual, Pleq, Richardem Skeltonem, Steve Rodenem, Erikem Levanderem až třeba po Jesu. Mimo GG se pohybuju spíš v prostředí výtvarníků, konečně zmínění Popgejové jsou vlastně moji někdejší studenti, takže odtud třeba Olafur Eliasson, Anish Kapoor, Robin Rhode, Bill Viola, Francis Alÿs, Jeff Wall nebo Ai WeiWei. No a nějaký recentní zážitek? 24hodinová projekce filmu Clock Christiana Marclaye na benátském Bienále… ne že bych ji viděl celou.

No a úplným závěrem. Co vlastně znamená název Gurun Gurun a jak jste na něj přišli? Mně osobně napadá souvislost s předchozí kapelou Miou Miou a Majkou z Gurunu (dívka z kosmu, hrdinka dávného seriálu slovenské televize pro děti).... ale třeba je vše úplně jinak...

Tarnovski: Tak jasně, jsou v tom svítící oči ufogirl Majky, lítání v plechový raketě i chození po vodě a po stropě. Tak to máme rádi. Ale jak se věci dějou samospádem, nezávisle a všechno je přitom prolezlý synchronicitou, zjistili jsme až po dokončení desky, že sousloví Gurun Gurun má svůj význam i v japonštině. Je to výraz pro něco, co se točí, rotuje, obrábí, brumí. Taková obdoba českýho "vrum vrum". To je myslím dobrej název pro to, co děláme.

Gurun Gurun: www.gurunas.net

Label Home Normal: www.homenormal.com

Foto kapely: Kryštofotí

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

jordans for sale (18. 08. 2013, 16:09) jordans for sale

cheap prom gowns 2013 (13. 04. 2013, 16:39) Quinceanera dresses

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.

http://www.banddress.com/

Cheap UGG Boots for Sale (15. 11. 2012, 18:09) cheap ugg look alikes

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.

http://www.ateboots.net/

foamposites for sale (22. 10. 2012, 05:55)  

This is new air max that http://www.cheapfoampositesforsaleusa.co...">nike air foamposite max 2009 is hot over the world. The http://www.cheapfoampositesforsaleusa.co...">nike foamposites for sale offer you best price. You can get this kind ofnike basketball shoes at http://www.cheapfoampositesforsaleusa.co...">foamposites for sale online shops.

foamposites for sale (22. 10. 2012, 05:53)  

This is new air max that [url=http://www.cheapfoampositesforsaleusa.co...]nike air foamposite max 2009[/url] is hot over the world. The [url=http://www.cheapfoampositesforsaleusa.co...]nike foamposites for sale[/url] offer you best price. You can get this kind ofnike basketball shoes at [url=http://www.cheapfoampositesforsaleusa.co...]foamposites for sale[/url] online shops.

septemberershiqi (27. 09. 2012, 08:21) Mrs

Troy Polamalu Jersey (18. 07. 2012, 08:10) Nike Troy Polamalu Jersey

weihue (17. 07. 2012, 16:17) http://www.womenweddingheels.com/

designer heels (17. 07. 2012, 16:17) http://www.designerheelsforcheap.com/

wedding shoes uk (17. 07. 2012, 16:16) http://www.redheelsforwedding.com/

coach outlet (17. 01. 2012, 08:18) http://www.coachoutletonlinestoretime.com

Plumber Bedfordshire (01. 12. 2011, 07:01) http://www.stagpm.co.uk/plumber/

Your writing style is simply superb.

http://www.stagpm.co.uk/plumber/">Plumber Bedfordshire

cheap ugg boots (24. 11. 2011, 06:50) cheap ugg boots sale

Cheap wedding dresses (18. 11. 2011, 05:55) Cheap wedding dresses

[url= http://www.dressiton.com /special-occasion-dresses-2/club-dresses .html [/url]

Thank you! You often write very interesting articles. You improved my mood.I'll be back again. http://www.dressiton.com"> cheap wedding dresses

[url= http://www.dressiton.com /special-occasion-dresses-2/club-dresses .html [/url] Thank you! You often write very interesting articles. You improved my mood.I'll be back again

[url= http://www.dressiton.com /special-occasion-dresses-2/club-dresses .html [/url]

Congratulations for making to the summit. I bet this such a wonderful feeling to all the participants, specially to you guys. With all the effort and sweats you have shed...thanks for the share

oakley sunglass (03. 11. 2011, 05:18) oakley sunglasses

ld like to write like this too. Y http://oakleysunglasses.webstarts.com ou need time to creat that interesting and additionally real

longchamp sale (01. 11. 2011, 04:04) http://www.longchamp-sales.net

li (10. 10. 2011, 02:25)  

Huge Puma Trainers Range at LQshoes Massive Sale Now On. Free Delivery to UK USA Canada... Buy Cheap Puma Shoes at [url=http://www.pumafootwearsale.com]Puma Shoes[/url] Online Store Now!

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.