chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | rozhovor Jára Tarnovski (Home Normal mixtape, Gurun Gurun): Tady je spousta skvělý muziky. Akorát je pro mezinárodní scénu většinou neviditelná (10. 04. 2012, 06:00)

MusicZone | rozhovor Jára Tarnovski (Home Normal mixtape, Gurun Gurun): Tady je spousta skvělý muziky. Akorát je pro mezinárodní scénu většinou neviditelná (10. 04. 2012, 06:00)

ROZHOVOR

Richard Kutěj (10. 04. 2012, 06:00) Jára Tarnovski (Home Normal mixtape, Gurun Gurun): Tady je spousta skvělý muziky. Akorát je pro mezinárodní scénu většinou neviditelná

jara

Home Normal je japonsko-anglický label zaměřený na současnou experimentální i elektronickou scénu a doma jsou tam třeba i naši Gurun Gurun. Právě včera vyšel Home Normal mixtape u významného newyorského internetového hudebního magazinu Headphone Commute, který dal dohromady Jára Tarnovski z téhle naší kapely. O mixování v zahraničí obecně, o tom, zda jsou tady "použitelné" i české kapely a samozřejmě třeba taky o novinkách u Gurun Gurun jsme si s Járou popovídali právě včera.

Zmíněný Headphone Commute mixtape je TADY.

Home Normal je mj. i domovský label Gurun Gurun, vychází zde ale i dalši spousta zajímavých umělců z celého světa. Jak došlo ke spolupráci labelu a Headphone Commute a jak moc pro tebe bylo ctí, že lidi z Home Normalu svěřili tuhle věc právě tobě?

Tenhle mix byl vlastně určenej jako dárek pro Iana Hawgooda, šéfa Home Normal. Je to průřez celým katalogem labelu. Ian mi psal, že je to pro něho hodně emotivní - projít si takhle najednou několik let v necelých šedesáti minutách. Za každou deskou, co vydal, vidí nějakej příběh a má to spojený třeba i s nelehkým obdobím, kdy to kvůli zemětřesení v Japonsku vypadalo, že bude muset label zavřít. Jinak, určitě je to fajn vydat mixtape prostřednictvím tak skvělýho magazínu, jako je Headphone Commute. Svoje mixy tu publikovali Nils Frahm, Marsen Jules, Richard Chartier, Klimek nebo Pleq.

Ty jsi ale poslední dobou dělal mixů daleko vice, na mnohých jsi dával prostor I české muzice...

Nějak se to v poslední době sešlo, těch mixtapů jsem dělal docela dost. U nás jsou mixy spojovaný hlavně s taneční scénou nebo s hip hopem. Ale labely, rádia a hudební magazíny ve světě dělaj celý série mixtapů, který se věnujou i experimentální elektronice, ambientu, weird folku, hauntologii nebo filmový hudbě. Streamovaně, třeba prostřednictvím Mixcloudu, nebo jako free download. Je to, myslím, příjemnej způsob, jak objevit nový nebo naopak starý, neprávem zapomenutý věci.

Český scéně jsem věnoval hned svůj první mix, kterej jsem v rámci proma k albu Gurun Gurun dělal pro londýnský Fluid Radio. (Mix zde).
Když jsem pak měl možnost dělat rozhovor a mixtape pro Silent Ballet, zaměřil jsem se na českou a slovenskou experimentální a impro scénu. (Mix zde)
A teď v březnu jsem pro Arctic Circle Radio připravil k nedožitým devadesátinám Zdeňka Lišky mixtape složenej z jeho filmový hudby. To bylo obzvlášť dobrodružný, protože jeho hudba na CD nebo LP skoro nevychází, a tak jsem používal hlavně zvukový stopy z filmů. (Mix zde)

Obecně. Jak se k těmhle zajímavým věcem dostáváš? Ti lidi z různých radii nebo magazine se na tebe obrátí a pak už jen na tobě záleží, jak bude mix vypsadat, nebo ti I někdy naznačí určitou stopu, po které si při sestavování mixtape vydáš?

Jak už jsem říkal, první mix jsem dělal v rámci proma k desce. Je to vedle rozhovoru, recenze nebo profilu jeden ze způsobů, jak na ni upozornit. Asi ten nejzábavnější. A pak už se to samovolně nabalovalo, jak jsem se postupně dostával do kontaktu s lidmi, kteří měli o Gurun Gurun zájem. Například pro magazín a label Futuresequence jsem dělal mix v době, kdy jsme vydávali track na jejich kompilaci ( ZDE). Secret Thirteen znali moje předešlý práce a na základě toho jsme se domluvili, že udělám mix věnovanej současný japonský glitch/post-pop/experimentální scéně ( ZDE). Téma jednotlivých mixů si (po dohodě) vybírám sám. Jinak by mě to asi ani nebavilo.

Už jsme zmiňovali, že se tady snažíš davit prostor I české muzice. Ja tady hodně těžké vybírat věci, které pak musí na takto mezinárodních mixech obstát a zaujmout?

Není to těžký. Tady je spousta skvělý muziky. Akorát je pro mezinárodní scénu většinou neviditelná. Když jsem dělal ten CZ/SK mix pro Silent Ballet, navrhovali mi jako cover art fotku kapely Půlnoc. Nejspíš to je poslední česká kapela, o který slyšeli. Půlnoc měla svůj zenit před víc než dvaceti lety. To je dost alarmující. Měli bysme asi víc šlápnout do pedálů, Ukrajina nás s naprostým přehledem válcuje, hehe.

A která česká jména se tedy na daných mixech zhruba objevila a máš i ohlasy, která takto zaujala nejvíce?

Tak nejlepší by bylo si ty uvedený mixy poslechnout. Tam ta jména jsou. Největší ohlas má asi mixtape věnovaný Zdeňku Liškovi. Díky tomu, že Malá mořská víla, jedna z jeho mála oficiálních nahrávek, vyšla u Finders Keepers, je o něm v zahraničí docela slušný povědomí. A jeho fanoušci tam, podobně jako v Čechách, nechápou, proč už dávno není venku 50 alb s jeho hudbou.

Mixy jsme probrali, ale u renesančního člověka jako jsi ty se nejde nezeptat… na čem dalším teď pracuješ? Vím, že hodně aktuální je dekonstruované country… A něco nového kolem Gurun Gurun?

Jak říkáš, konečně jsme před pár dny dodělali s Federselem desku Wabi Experience. Dekonstruovaný country, nahrávka, která vznikla bez použití jedinýho hudebního nástroje. Z toho mám velkou radost. Zatím ještě nevíme kdy a kde album vyjde. Chtěli bysme, aby tahle deska vyšla v Čechách. Tak snad se ještě nějakej místní label pochlapí, hehe. A právě teď vymejšlíme, jak WE přenýst na koncerty.

Dělali jsme taky v poslední době s Gurun Gurun docela dost remixů, třeba pro Dot Tape Dot, Nels nebo Park Avenue Music. A snad už konečně nazrál čas smíchat druhou desku Gurun Gurun. Podkladů máme hromadu, konstelace jsou příznivý.

No a jako vždy se mnou. Můžeš prosdím přihodit pár tipů na zajímavou muziku, co jso objevil poslední dobou?

Úplně mě naživo rozebrali IQ+1. Ti jsou vážně skvělí. A co teď jinak poslouchám? Poslední desku Oval, Orcas, Garetha Dicksona, Suzanne Ciani, dvojalbum Durman & Posejpal nebo třeba novej singl Saint Etienne.

Gurun Gurun: www.gurunas.net

Home Normal: www.homenormal.com

Facebook Gurun Gurun: www.facebook.com/gurungurun

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Diskuzní fórum

jordans for sale (18. 08. 2013, 16:16) jordans for sale

jordans for sale (18. 08. 2013, 15:57) jordans for sale

cheap hats (10. 05. 2013, 10:26) Wholesale cheap new era caps best59fiftyhats.com

cheap hats (10. 05. 2013, 10:24) Wholesale cheap new era caps best59fiftyhats.com

In the world of search engine optimization, the good refers to natural optimization or what others call as organic optimization. http://www.best59fiftyhats.com/cheap-sna...">Cheap Chicago Bulls NBA Cap

On the contrary, the bad one refers to illegal optimization which is also known in the industry as lack hat methods? Both would http://www.best59fiftyhats.com/wholesale...">Wholesale NY snapback Fashion Hats

end up with good results, http://www.best59fiftyhats.com/wholesale...">Wholesale Miami Heat NBA Cap

a guarantee of being on top rankings. Nonetheless, organic SEO services dedicate their time in establishing the reliability of the site compared to the black hat services. In addition, search engines would ban websites that were http://www.best59fiftyhats.com/cheap-tru...">Cheap Kings Lose Fashion Caps

optimized using the black hat method.?/p>Why Choose Organic Optimization??/p>Basically, the very reason of choosing this strategy is in order for people to avoid having their sites banned by search engines in the page rankings. Nonetheless, there is more reason into it. Organic SEO services only provide top ranking results and http://www.best59fiftyhats.com/discount-...">Discount Red Sox Fitted Cap

nothing less. This is due to the fact that organic optimization http://www.best59fiftyhats.com/wholesale...">Wholesale Cubs New Fitted Cap

is in accordance with the search engine guidelines. This is the reason why businesses that desire to get the top rankings in major search engines such as Google, Yahoo and others, choose this kind of optimization.?/p>Most of the major search engines would always look for proper usage of keywords when evaluating websites in search results. This is the reason why most service providers for organic optimization would spend their time in making good use of keywords in the site content. Businesses would find the differences between the organic SEO services and non-organic optimizers easily by just looking at the usage of keywords on the site's content. The more proper the keywords were used in the website, the more it will be recognized by major search engines as reliable and relevant.?/p>Another reason why people must choose an organic search engine optimization is with regards to the structure of the site. Most major search engines would put websites that wer

ralph lauren canada (05. 05. 2013, 07:45) http://www.canada-ralphlauren.com/

cyclingjerseyset (05. 05. 2013, 06:05) cyclingjerseyset

http://www.cyclingjerseyset.com/">Cycling Jersey

,

http://www.procyclingjersey.net/">Cycling jersey

See the dropdown menu above for chest sizing. Measure around the chest below the armpits.Cycling Jerseys, Socks, Shorts, and More Gear. Men's, Women's, College, Funny, and Much more. Free Shipping in the US!

http://www.cyclingjerseyset.com/">Bike Wear

,

http://www.procyclingjersey.net/">bike wear

With a sleeveless cycling jersey from Nashbar, you can avoid unsightly tan lines and still get all the benefit of our high-tech, breathable bike jerseys. USA Made Cycling Apparel - satisfaction guaranteed. Shop our online store and get free shipping and no hassle returns and exchanges.

http://www.cyclingjerseyset.com/">Bike Jersey

,

http://www.procyclingjersey.net/">bike jersey,

A professional and reliable online store providing team cycling jerseys, bring you incredible high quality and unbreathable price. procyclingjersey new arrvial over 1000+ style discount cycling clothing, cycle shorts for cheap & hot on sale now.

http://www.cyclingjerseyset.com/">Bike Clothing

,

http://www.procyclingjersey.net/">bike clothing,

Look your best when cycling this season with this Yuengling Cycling Jersey. This cycling jersey is Club Cut and is professional in quality, Find great deals on eBay for World Champion Cycling Jersey in Men's Cycling Clothing. Shop with confidence.

http://www.cyclingjerseyset.com/">Cycling Shorts

,

http://www.procyclingjersey.net/">Cycling Shorts,

NASA Cycle Jersey - Blaze a trail with a microfiber cycle jersey for space fans!Cycling jerseys Manufacturers Wide range of major industry verified Cycling jerseys manufacturing companies, producers and suppliers.

http://www.cyclingjerseyset.com/">Cycling Clothing

http://www.procyclingjersey.net/">Cycling clothing

Not just for style and fashion, cycling jerseys have function built into them. Rear pockets make reaching items like food or other riding essentials easy.Designed to be loose and much less confining while on or off the bike with all the technical aspects you're looking for in a high quality jersey.

http://www.procyclingjersey.net/

http://www.cyclingjerseyset.com/

nike air max 2013 (24. 04. 2013, 16:34) http://www.nikeairmax2013online.net/

sfgs (24. 04. 2013, 04:51)  

http://www.coachsoutletonline-usa.com/ coach outlet online coach outlet

http://www.ourcoachoutletonline.com/ coach outlet usa coach outlet online usa

http://www.newmichaelkorspurse.com/ michael kors purses outlet online

http://www.mk-michaelkoroutlet.com/ michael kors outlet online

http://www.guccishoesoutletsfactory.com/ gucci shoes outlet online

http://www.northfaceoutletonlines.net/ north face jackets outlet online

http://www.monsteroheadphone.com/ monster beats outlet online

http://www.coachstoresonline2013.com/ coach outlet online

http://coachsoutletonline.webs.com/ coach factory outlet online

http://coachsfactoryoutletonline.webs.co... coach factory online

http://coachfactoryshop.webs.com/ shop.coachfactory.com coachfactory.com/shop

http://michaelkorssale.tumblr.com/ michael kors outlet online

http://thenorthfacesale-uk.webs.com/ North Face Sale North Face UK

I9300+ Smart Phone (29. 03. 2013, 06:52)  

Z Intelligent mobile phone and tablet PCs to change people's lives,pandawill free shipping around the world, selling all kinds of electronic products and accessories.

http://www.pandawill.com/i9300-smart-pho...

informal bridal dresses (12. 01. 2013, 02:10) maxi summer dresses

You make a lot of fine arguments with this blog post however it is tricky in my opinion to focus on the content because of the broken page design!.

http://www.askdresses.org

shenglin (06. 01. 2013, 05:06)  

Olympic medals simply fourteen a http://www.nike-airmaxtrainer.com few months away from 2014 Olympic Winter season Video games within Sochi, The ussr.

vfvfv (05. 01. 2013, 08:39) bgbgbgb

ugg boots for cheap (26. 12. 2012, 09:30)  

Here is what you should learn to perform precisely which ugg boots for cheap . If you want your online uggs boots on sale business enterprize to have success, you have to the two know and understand the best essences of cheap uggs for sale.During this uggs on clearance write-up i will explore a few conveniently utilized guidelines that will help boost the results you can get through the uggs on clearance marketing campaigns.  http://www.australiabootsonsale2012.com/

uggs outlet (26. 12. 2012, 09:29)  

Earn forever of Benefit by using uggs outlet promoting, Truth be told, it's going to be very hard to build your on the webcheap ugg boots business productive without resorting to uggs outlet advertising and marketing. It is very helpful to offer an start line of interaction amongst mom and her prospects cheap ugg boots shoppers, and uggs on clearance offers you this specific.  http://www.bootsonsale4u.com/

uggs on sale (26. 12. 2012, 09:29)  

How you can make uggs on sale marketing Be right for you, As an World wide web uggs outlet online marketer you can't just create a cheap ugg boots and calm. It requires many knowledgeable sac longchamp pas cher advertising methods in making your current uggs on clearance work for you.  http://www.classicuggsonsale.com/

longchamp (26. 12. 2012, 09:26)  

Travailler avec longchamp pour aider Faire un salon (blanc) La fa?on d'effectuer adéquatement sac longchamp sac longchamp pas cher Au sein de votre entreprise, alors pourquoi vous devez savoir sac longchamp pas cher les moyens appropriés nécessaires pour recevoir le meilleur longchamp outcomes.That ne néanmoins créer longchamp moins légitime. http://www.saclongchampsoldes2012.net/

uggs outlet store (26. 12. 2012, 09:25)  

En effet (espace) Vous êtes capable de uggs outlet store pour une entreprise ugg classic short , ce qui peut devenir expliqué concernant la puissance de ugg outlet online comme une position pour faire uggs outlet online Organisation? uggs outlet online Est encore un aspect essentiel de la vie en ce qui concerne toxiques avec des personnes uggs outlet online . http://www.australiabootsonsale2012.com/

cheap bride dresses (16. 11. 2012, 02:31) simply dresses

I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts.

http://www.noondresses.com/

bibber2012 (02. 11. 2012, 08:34) www.itiffanyandcooutlet.co.uk

http://www.itiffanyandcooutlet.co.uk / Tiffany UK

http://www.itiffanyandcooutlet.co.uk / Tiffany and co outlet

http://www.michaelkorsoutlet0o.com / Michael Kors Outlet

http://www.michaelkorsoutlet0o.com / Michael Kors Handbags Outlet

http://www.michaelkorsoutlet0o.com / Michael Kors sale

XTT (02. 11. 2012, 08:14)  

XTT-http://www.tiffanyoutlet-c.com/">Tiffany And Co was set up in 1837 a U.S. jewelry and silverware company. 1853 Charles Tiffany master control of the company and simplified company name to Tiffany & Co..the company has since established the jewelry industry for business.http://www.tiffanyoutlet-c.com/">Tiffany Outlet gradually establish branches in all major cities around the world.http://www.tiffanyoutlet-c.com/tiffany-b...">Tiffany Outlet Store has developed its own set of precious stones, platinum standards,and was adopted by the Government of the United States as an official standard.Today,http://www.tiffanyoutlet-c.com/tiffany-b...">Tiffany Outlet Online is one of the world's famous luxury goods company.http://www.tiffanyoutlet-c.com/">Cheap Tiffany And Co Blue Box more succinct fashion unique style logo.

http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany & Co Outlet,Queen's jewelry industry,with diamonds and silver products known to the world.http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany And Co Outlet waXTT-http://www.tiffanyoutlet-c.com/">Tiffany And Co was set up in 1837 a U.S. jewelry and silverware company. 1853 Charles Tiffany master control of the company and simplified company name to Tiffany & Co..the company has since established the jewelry industry for business.http://www.tiffanyoutlet-c.com/">Tiffany Outlet gradually establish branches in all major cities around the world.http://www.tiffanyoutlet-c.com/tiffany-b...">Tiffany Outlet Store has developed its own set of precious stones, platinum standards,and was adopted by the Government of the United States as an official standard.Today,http://www.tiffanyoutlet-c.com/tiffany-b...">Tiffany Outlet Online is one of the world's famous luxury goods company.http://www.tiffanyoutlet-c.com/">Cheap Tiffany And Co Blue Box more succinct fashion unique style logo.

http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany & Co Outlet,Queen's jewelry industry,with diamonds and silver products known to the world.http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany And Co Outlet was founded in 1837,the beginning of the silver cutlery famous,and in 1851 launched a 925 silver ornaments and more famous.1960 Hollywood actress Audrey Hepburn starred in the "Tiffany Breakfast"is http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany Outlet named.http://www.tiffanyoutlet-d.com/tiffany-e...">Tiffany Jewelry Outlet,a symbol of American design.Of love and beauty, romance and dreams as the theme,but the wind reputation for nearly two centuries.http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany Rings is full of sensual beauty and soft,delicate sensibility to meet the fantasies and desires of all women in the world.

In the world of high heels,http://www.christianlouboutinuk-c.com/">christian louboutin is absolutely can not be ignored.http://www.christianlouboutinuk-c.com/">christian louboutin sale is the favorite of European and American actress!Red-soled shoes are http://www.christianlouboutinuk-c.com/">christian louboutin shoes signs marking,highlighting women's lovely,beautiful and not play mature sexy.Whether you what kind of woman,all need to put on a pair of http://www.christianlouboutinuk-c.com/ch...">christian louboutin boots to set foot on the red carpet,we are unable to intervene As for your choice,but you should know that the Christian Louboutin name.

The Max Azria's http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger from France,the brand established in 1985,is a famous fashion design house in Paris.http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger dress is committed to shaping the women's physical beauty,showing femininity another line feeling the silhouette.http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger dresses every cut close to the body, carving out the perfect female body shape,and thus the image to get the name of "http://www.hervelegerdress-e.com/herve-l...">herve leger bandage dresses".In addition to the ladies,http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger sale famous perfume,http://www.hervelegerdress-e.com/roger-v...">herve leger shop and shopping malls of the world designated sales.s founded in 1837,the beginning of the silver cutlery famous,and in 1851 launched a 925 silver ornaments and more famous.1960 Hollywood actress Audrey Hepburn starred in the "Tiffany Breakfast"is http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany Outlet named.http://www.tiffanyoutlet-d.com/tiffany-e...">Tiffany Jewelry Outlet,a symbol of American design.Of love and beauty, romance and dreams as the theme,but the wind reputation for nearly two centuries.http://www.tiffanyoutlet-d.com/">Tiffany Rings is full of sensual beauty and soft,delicate sensibility to meet the fantasies and desires of all women in the world.

In the world of high heels,http://www.christianlouboutinuk-c.com/">christian louboutin is absolutely can not be ignored.http://www.christianlouboutinuk-c.com/">christian louboutin sale is the favorite of European and American actress!Red-soled shoes are http://www.christianlouboutinuk-c.com/">christian louboutin shoes signs marking,highlighting women's lovely,beautiful and not play mature sexy.Whether you what kind of woman,all need to put on a pair of http://www.christianlouboutinuk-c.com/ch...">christian louboutin boots to set foot on the red carpet,we are unable to intervene As for your choice,but you should know that the Christian Louboutin name.

The Max Azria's http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger from France,the brand established in 1985,is a famous fashion design house in Paris.http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger dress is committed to shaping the women's physical beauty,showing femininity another line feeling the silhouette.http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger dresses every cut close to the body, carving out the perfect female body shape,and thus the image to get the name of "http://www.hervelegerdress-e.com/herve-l...">herve leger bandage dresses".In addition to the ladies,http://www.hervelegerdress-e.com/">herve leger sale famous perfume,http://www.hervelegerdress-e.com/roger-v...">herve leger shop and shopping malls of the world designated sales.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.