chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | rozhovor Federsel (B4): Jak by zněl krautrock, kdyby jeho inspirací byl Zdeněk Liška (06. 10. 2013, 20:00)

MusicZone | rozhovor Federsel (B4): Jak by zněl krautrock, kdyby jeho inspirací byl Zdeněk Liška (06. 10. 2013, 20:00)

ROZHOVOR

Richard Kutěj (06. 10. 2013, 20:00) Federsel (B4): Jak by zněl krautrock, kdyby jeho inspirací byl Zdeněk Liška

b4 22

B4 vydají už za pár dní nové album "Germanium", plné krautrocku, starožitné elektroniky, povadlých disco kousků a dalších experimentů, u labelu Polí pět. Letos navíc tahle kapela vydá také 15cti album a odehraje 15tihodinový koncert k oslavám 15 let hraní. Šílenství? Možná. U B4 to ale svým způsobem tak nějak patří k věci. A taky to byl dobrý důvod poslat pár otázek Tomášovi Procházkovi aka Federselovi, jednomu z těch, kdo tuhle jednu z vůbec nejzajímavějších našich kapel spoluzakládal. Krom B4 se tenhle chlapík podílí třeba i na organizování improvizačních hudebně experimentátorských večírků Wakushoppu, najdete ho v řadách Gurun Gurun a jeho aktivit je mnohem více. Rozhovor tedy proběhl také o těchto věcech.

Už před pár měsíci mě zaujala jistá "šílenost", že B4 vydají k letošním patnáctinám kapely krom zbrusu nové desky také 15ti hodinový výběr nejrůznějších rarit, remixů a dalších věcí z historie kapely. Před časem jsi mě ujistil, že opravdu nejde o vtip. Jak to tedy s touto "15ti hodinovkou" vypadá, jakou bude mít fyzickou podobu a co na ni najdeme?

Je to patnácti album, to ovšem neznamená, že má jenom patnáct hodin. Úplně přesně je to vlastně nová deska plus patnáct bonusů, dohromady přes dvacet hodin hudby. Bude to na duálním disku, tam se to všechno pěkně vejde. Podle mě si to nikdo neposlechne, dneska mají lidi problém doposlouchat jednu desku. Ale někde jsem zase četl, že lidi mají rádi věci zadarmo, tak jsme se rozhodli ve věčné honbě za slávou přidat k naší desce ten největší bonus, jaký kdo má. A teď jsme zvědaví, jak to zabere.

Podle jakého klíče jste oslovovali lidi a kapely na zmíněné remixy a jaký byl mezi nimi ohlas? A kdo všechno tedy nakonec přispěl?

Remixů není zase tak moc, jen jedna deska, respektive půldeska. Když teď o tom přemýšlím, tak jich možná mohlo být víc, ale zase vlastně můžem být rádi, že se nám sešly alespoň ty, co máme. Vybírali jsme z lidí, které známe a kteří nás baví, zároveň jsou schopní nějaký remix vůbec udělat a ještě nejsou tak slavní, že by se s náma už nebavili. A jsou to Ventolin, Foma, Prof.Neutrino, Spacosh, Jára Tarnovski, Cyril Kaplan, M.E.Kyšperský, Federsel & Mäkelä, Skrytý půvab byrokracie a zahraniční delegáti Mr.Eddy a Jussi Saivo.

Samotná nová deska Germanium vyjde 2. listopadu. A vy k tomu chystáte i další neobvyklost, vlastně celodenní koncert a večírek...

No tak bude to vlastně takový "křest", nebo jak bych to nazval líp? Release party? Slavíme 15 let B4, tak nás napadlo udělat tu 15ti desku a od toho nebylo už daleko k 15tihodinovému koncertu. Ta hudba co je na disku nebude mít ovšem s hudbou co zazní na koncertě nic společného. Jenom nás. Ten koncert je takový hudební minimaraton a zároveň celodenní party na oslavu našich patnácti let. David říká, že po tom bysme se mohli rozpadnout. Tak uvidíme. Tenhle celodenní večírek bude v Divusu 2.11. od 9 ráno do půlnoci. Přijďte k nám, já vám dám, plný krajáč mléka!

Když jste nahrávali loňsku desku "Lux Oxid", měla mít, pokud si dobře vzpomínám, koncept pokusu o nahrání vašeho názoru na country a pop music, což jste pak komentovali, že to stejně dopadlo jinak. Měla nějaký předem připravený koncept i "Germanium"? A dopadlo to opět jinak?

Taková základní inspirace k albu Germanium byla představa, jak by asi zněl krautrock, kdyby jednou z jeho inspirací nebyl Karlheinz Stockhausen, ale Zdeněk Liška. Je to rozmarná teze, kterou jsme navíc dost záhy opustili, ale někde se člověk odpíchnout musí. My s tím počítáme, že ty cíle nenaplníme. Naplníme místo toho cíle jiné, které jsme ani neměli. Tu popovou desku jsme se snažili nahrát, aby jsme byli opravdu slavní a konečně měli prachy. Ale to se, jak vidíš, moc nepovedlo.

Vy jste Germanium nahrávali na nějakém penzionu, kde, jak jsi uvedl v rozhovoru pro Polí pět, byl krom vás jen majitel a stádo lam. Má na B4 velký vliv prostředí, ve kterém svá alba nahrává?

b4 11 Za oknem se prochází třináct lam a vedlejší místnosti hraje country kapela. Mě to moc bavilo. Prostředí vliv určitě má, ale vlastně skoro vždycky dobrý. On vlastně každý vliv je možná dobrý. Mě třeba moc bavilo, že byla zima a kolem sníh. Ranní štípání dřeva a zatápění má taky něco do sebe. No a třeba taky to, že se mi v tom starém baráku po Němcích zdály sny v němčině.

A jak vlastně vypadá nahrávání desek B4 po řekněme hudební stránce? Vy jste, pokud se nepletu, všichni i poměrně radostní experimentátoři a hračkáři. Máte tedy už dopředu připravené nějaké pasáže, něco nazkoušené a tak, nebo se do práce pouštíte až přímo na místě, poté co tam postavíte studio?

Spíš nemáme nic. Jen třeba pár textů a někdy ani to ne. Máme třeba nějaký dojem, nebo přání, co bychom asi chtěli dělat. Já jsem třeba úplně původně chtěl nějak vyjádřit svůj vztah k hnutí Tropicália, ale to jsme odložili na jindy.

A máte v kapele třeba i nějaké "hlídače" a "uzemňovače", kteří řeknou: "pánové, tohle už je skoro divný a moc mimo, pojďme to zkusit zahrát jinak..." nebo vás všechny naopak baví co nejčastěji ulítávat a být co možná nejvíce odvážný?

Tak to nevím, jestli je to až takhle rozdělené... Já a David jsme určitě taková spíš anarchistická polovina. Karel a Leoš budou asi ta racionální polovina. Ale neznamená to, že by na nás nějak dohlíželi, nebo nás kárali. My jsme zatím nic tak strašně divného nenahráli, aby se to muselo nějak korigovat. Když je to nuda, vyhodíme to a většinou se na tom všichni shodneme.

Singl "Cesta zpátky", který dal ven vydavatel Josef Jindrák z labelu Polí pět už nyní, má, samozřejmě v mezích B4, strukturu i poměrně písničkovou. Prozradíš teď, bude takto písničkovější i celé album, Germanium nebo naopak půjde o velké experimenty?

Pár zpívaných písniček, pár povadlých disco šlágrů, nějaký krautrock, starožitná elektronika. Vcelku normální, standartní deska. Myslím, že minimálně zvukově jsme se zase někam posunuli. "Velký experiment" chystáme na příští rok, kdy bysme rádi nahráli desku, která by zněla tak jak hrajeme naživo. Tomu říkám experiment!

Mě zaujal i ten název Germanium. Má to nějaký hlubší význam? Vzhledem k vašemu celkovému zvuku mě napadá třeba něco jako pocta staré německé kraut rockové scéně, ze které čas od času tak trochu vycházíte... Ale třeba se mýlím...

Tahle deska je rozhodně poměrně dost krautrocková. Ale jinak je to prostě tak, že každá deska se musí nějak jmenovat a kdo to někdy zažil, ví, jak je těžké vybrat ten správný název. My jsme předtím koupili pár několik podomácku vyrobených efektů s germaniovou diodou a řekli jsme si, že by si tyhle efekty měly zahrát v každé skladbě alba. To jsme nedodrželi, ale název už zůstal.

Singl "Cesta zpátky" má český text. Bude českých textů na desce více? A kdo vše se na textech celkově autorsky podílel?

bb4Je tam nakonec právě jen jeden český text. Zbytek je v němčině a francouzštině. Texty jsem napsal já a s jedním mi vypomohl M.E.Kyšperský, za což mu patří dík.

Při rozhovoru s tebou by byl hřích nezeptat se ani na tvé další hudební aktivity. Takže, co vše další se v tvé kuchyni ještě letos uvařilo a co se v ní pro nejbližší období chystá?

Pár projektů je ve stadiu čekání. Především první album projektu Wabi Experience, což jsem já a Jára Tarnovski. Deska se nejdřív po kouskách dělala asi deset let a teď už se druhým rokem čeká na vydání u britsko-japonského labelu Nomadic Kids Republic. S druhým albem dua Federsel & Mäkelä nějaký label hledáme. Materiál je tak peprný, že budeme hledat pravděpodobně dlouho. Nějaký můj další domácí experiment vyjde brzo na Chinstrap Music a pak musím doporučit jednu věc, kterou jsem teda jenom míchal, ale myslím, že je fakt skvělá. Je to druhá deska IQ+1 a vyjde taky v listopadu a taky u Polí5.

Ty jsi také hybatelem hudebně-experimentátorských večírků Wakushoppu, kde se představují nejrůznější zajímavé tváře a projekty současné experimentální a experimentátorské hudby. Jak tato série pokračuje letos a pozveš nás na její nejbližší letošní pokračování?

Letos už se stihnete jenom listopadový termín, čili 5.11., kdy vystoupí Noční pták verus duo Burian/Krušelnický. Zvu rozhodně kohokoliv, je to super akce. A po novém roce opět každý měsíc v Café v lese, ale program na nový rok bohužel ještě nemáme.

A nakolik je třeba Wakushoppu otevřené i zcela novým tvářím? Mohou se někde ozvat lidé, kapely a projekty, kteří by zde chtěli zkusit vystoupit?

Pište, dálnopisujte, faxujte na wakushoppu@gmail.com Jen je důležité je se předtím podívat na náš web, o jakou hudbu se vlastně jedná. Na Wakushoppu vystupují projekty a jednotlivci zabývající se volnou improvizací. To je asi jediná důležitá informace, kromě toho že je všechno zadarmo.

A jdeme do finále a jako vždy se mnou. Můžeš nám tady dát pár svých osobních typů na desky, kapely, nebo koncerty, které tě zaujaly poslední dobou?

Můj nejnovější objev je vynikající čilský krautrock Föllakzoid. Ze starších věcí mě pořád hrozně baví deska Gris-Gris od Dr.John, The Night Tripper. A hodně poslouchám africkou hudbu, v podstatě jakoukoliv. Taky jsem s hodně velkým zpožděním objevil kapelu Maťkovia, takže teď poslouchám furt dokola výběr Maťkovia 1982 – 1986. Je to nádhera.

B4 b4.3px.cz

B4 bandzone: bandzone.cz/b4musicfortrees

Polí pět: www.polipet.cz

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.