chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | rozhovor The Drain: Nemůžeš ze scény vytěsnit kluky, který maj tu odvahu vylézt na stage v rejoicech a pohorkách (02. 07. 2014, 18:00)

MusicZone | rozhovor The Drain: Nemůžeš ze scény vytěsnit kluky, který maj tu odvahu vylézt na stage v rejoicech a pohorkách (02. 07. 2014, 18:00)

ROZHOVOR

Richard Kutěj (02. 07. 2014, 18:00) The Drain: Nemůžeš ze scény vytěsnit kluky, který maj tu odvahu vylézt na stage v rejoicech a pohorkách

drejn kapela

Pokud hledáte opravdu živým a živelným rock n rollem, vtipem, nadhledem, garážovým bordelem i glamově sametovou vyšklebeností a teátrem nabušenou českou desku poslední doby, navíc i s hodně povedeným zvukem a dalšími věcmi kolem, je tu pár měsíců staré album "We, Love, We" pražských floutků The Drain. Ti si právě nyní tohle album, se kterým se rozhodně nemusí stydět ani před zahraničními kolegy, vydali dodatečně také na vinylu. Potkat The Drain živě je pak taky radost a ostatně, sami se o tom přesvědčí třeba i návštěvníci festu v Boskovicích, který bude 10. - 13. července. Včera v noci jsme si dali fcb schůzku s frontmanem, zpěvákem, kytaristou, ale třeba i klávesákem i spoluproducentem zmiňované desky Danielem Šubrtem a vzniklo tohle povídání o muzice, zvuku, masterování desek v zahraničí či třeba o image kapel.

Na "We, Love, We" zatím slyším a čtu jen chválu, osobně mě taky baví, četl jsem i názor, že jde rozhodně o dílo srovnatelné se zahraničím atd... S odstupem, který po nahrávání sám máš... Čím si myslíš, že se tohle album tak povedlo, jaké byly ty základní věci, které jste jako kapela očividně "neodrbali" a dali jim co možná nejvíce?

Především jsou podle mě na tý desce opravdu skvělý písničky bez jedinýho slabýho místa. Další věc je, že přípravy na nahrávání probíhaly intenzivně celej rok a snažili jsme se vychytat co nejvíc detailů. Při nahrávání samotným i následným míchání jsme se pak už ale na žádných detailech nezasekávali a během necelých dvou měsíců jsme s tim byli hotoví. Zůstala tam tak určitá zvuková syrovost, živost, která ale stojí na promyšlených a nezanedbaných aranžích.

drajn obal zas Tu desku masteroval v New Yorku chlapík jménem Michael Fossenkemper, který má za sebou i spolupráci na deskách a projektech lidí, jako Bill Laswell, John Zorn, Ox a další. Jak jste na něj přišli, proč master od chlápka za oceánem a nakolik byl jeho přínos pro konečný zvuk opravdu důležitý?

Dostali jsme na něj doporučení od Davida N. Jahna, co nám točil poslední klip. Věc se má tak, že není ani tolik důležitý mít master od chlápka za oceánem, ale prostě od někoho, kdo to umí. A v Český republice jsem se zatím bohužel s moc dobrým masteringem nesetkal. Neříkám, že to tu nikdo neumí, ale zvlášť u hudby našeho typu jsem tu zatím moc dobrý výsledky neviděl. Michael nám tenkrát nejdřív jen zmasteroval singl a nám se to líbilo, takže jsme mu pak logicky poslali celej zbytek desky.

drejn výška koncert Před necelým měsícem jste si "We, Love, We" vydali také na vinylu. Kolik s tímhle bylo práce? A krom toho, v jakých jiných formátech ještě případně fanoušci desku seženou?

To, kolik je práce s vydáváním vinylu, většinou záleží už na samotným pojetí nahrávání desky a na tom, co od toho vinylu chceš. My se celou desku snažili dělat tak, aby na vinyl pasovala, takže ačkoliv jsme kvůli financím vinyl vydali víc jak půl roku po digitálním vydání alba, moc dodatečný práce na vydání vinylu nebylo. Vlastně jsme už od začátku měli připravený dvě finální zvukový verze. Jednu pro digitální média a jednu pro vinyl. Co se formátů týče, desku je možný koupit digitálně ve wavu, mp3 nebo flacu a pak na vinylu. Cédéčka už nemáme, ale chystáme nechat jich zase pár udělat, takže na podzim už by zase mělo bejt k mání všechno.

Při vydávání jste říkali, že "We, Love, Me" by mimo jiné měl být ten váš syrový a hlučný rock n roll, ale taky s přídavkem glamu, což se taky nakonec povedlo. Jste teď ve fázi, kdy si užíváte především koncerty k desce a tyto záležitosti, nebo už pracujete i na úplně nových věcech? A jestli jo, máte už zase nějaké plány, kam by to The Drain mohli zvukově a hudebně vypustit v další tvorbě?

My jsme furt ve fázi, kdy si užíváme předevšim koncerty. Stav se a uvidíš, o kolik víc je tam glamu, než na desce. Jinak plány samozřejmě máme, chystá se pomalu i další nahrávka, nový vychytávky i trochu jiný pojetí zvuku a skladby. Pokud vše vyjde, měl by snad vyjít i novej klip, ale koncerty jsou furt zásadní.

Stavím se už na festu v Boskovicích, kde hrajete příští sobotu... Ale když už jsme zase u toho glamu, ten souvisí taky s image a vzhledem kapel obecně. Vy jste jedna z českých kapel, která, přijde mi, právě i na image docela dbá. Nakolik je třeba vaše stylizace výsadně koncertní a řekněme kapelová a na kolik je to váš běžný šatník? A je podle vás tahle stránka věci opravdu důležitá a protože předpokládám že jo a taky mě docela baví, není podle vás škoda že řada našich kapel na tohle ještě docela kašle?

Image je podle mě důležitá obecně u všech kapel. Nemyslim si, že by kdokoliv z nás měl rozdělenej šatník na koncertní a každodenní. Já třeba naopak často chodim ráno pro mlíko a rohlíky oblečenej výraznějc než na koncerty a baví mě, jak pak prodavačky čumí. Nemam ale vyloženě problém ani s uniformama, když to funguje a nevypadá trapně. Je fakt, že mnohý český kapely, který na image serou, vypadaj totálně směšně, ale to nic nemění na tom, že přece nemůžu z hudební scény vytěsnit kluky, který maj tu odvahu vylézt na stage v rejoicech a pohorkách. Každej z nás přece někoho takovýho zná.

Teď je sezona letních festivalů a na tohle se kapel ptám často. Je to pro vás nějaký rozdíl v tom přijet na koncert do klubu, kde publikum přijde na vás a všichni tak nějak vědí o co go oproti festivalům, kde mezi lidmi může být i spousty těch, co vás vidí prvně?

drejn koncett šířka Rozdíl to každopádně je a klasický letní festivaly nás vlastně vždycky sraly, jelikož se na mnohých z nich pro plno lidí stáváš vlastně akorát výplní mezi Mandrage a Divokým Billem. Nicméně jsme se rozhodli začít znovu na festivaly jezdit, zatim teda jen na ty nám blízký. Ale v budoucnu se nejspíš nebudem vyhýbat ani těm klasickým sračkám. Myslim si, že i lidi bez vkusu si zaslouží dobrou kapelu, třeba to pak pár lidí přiměje zout pohorky.

OK a jdeme do finále a jako vždy se mnou. Můžeš závěrem lidem, co tohle čtou, dát nějaké své tipy na oblíbenou muziku? Zásadní desky a kapely, ale třeba i objevy poslední doby? A jako český muzikant, sleduješ i své domácí kolegy? Pokud jo, kdo tě nejvíce baví právě od nás?

Tvyole tipy na dobrou muziku jsou vždycky zákeřný. Já třeba popravdě totálně nestíham sledovat poslední desky a ke všem se dostávam minimálně s ročním zpožděním. Předpokládam, že tohle čtou samí hudební fajnšmekři, takže určitě všechno, co teď za něco stojí, už slyšeli. Jsem každopádně rád, že se do širšího povědomí dostali kámoši z The Finally, kteří si to rozhodně zaslouží. Ostatní dobrý český věci už buď každej zná, nebo stojí za hovno, stejně jako plno jinejch věcí, který taky každej zná. Já každopádně na domácí scéně zůstávám u Psích Vojáků a těšim se, až je zase uslyšim naživo.

The Drain: bandzone.cz/thedrain

The Drain fcb: https://www.facebook.com/thedraincz

Album "We, Love, We" DÁVEJ TADY

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.