chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | rozhovor Are You Local?: Pročistil se vzduch a atmosféra je elektrizující (03. 09. 2014, 08:00)

MusicZone | rozhovor Are You Local?: Pročistil se vzduch a atmosféra je elektrizující (03. 09. 2014, 08:00)

ROZHOVOR

Richard Kutěj (03. 09. 2014, 08:00) Are You Local?: Pročistil se vzduch a atmosféra je elektrizující

are you1

Are You Local? je zbrusu nová kapela, kterou tvoří jádro poslední sestavy legendárních Slut. Vznikla poměrně nedávno, má natočené debutové album, které bude ojedinělé, protože vyjde spolu s komixem, jenž vznikl na základě textů desky. Are You Local? také chystají premiéru nového klipu, který se na sítích objeví 10. září a v listopadu by měl být první koncert. Na něm bude pokřtěn i celý projekt CD/komix, který se momentálně dodělává. Na to mimochodem můžeš kapele přispět a vše podpořit také pomocí HitHitu. Nových témat k povídání se zpěvákem a textařem Jakubem Plachým, ke kterému se občas přidal i kytarista Yenda Šmejkal, bylo fakt hodně. Nešlo ale lehce nezmínit ani starý, dobrý Slut a krásná a divoká 90. léta, kdy tohle všechno teprve začínalo.

První otázka je nasnadě. Are You Local? je úplně nová kapela, její jádro ale tvoří většina členů poslední sestavy legendárních Slut. Takže, co se stalo, kdo odešel, kdo přišel, kdo je tady teď a jak nastal ten moment, že jste se rozhodli jméno Slut uložit k ledu a začít takto zčerstva?

Začnu trochu zeširoka. Slut vznikli v roce 1991 a zakládající členové tehdy byli Hrádek, Honza Hladík (nyní Wring aka Lowbass Area), Honza Žalud (nyní OTK) a Honza Váňa. Já jsem se akorát vracel z vojny a asi po třech zkouškách jsem nahradil Váňu u mikráku. Nebyl jsem tedy de facto zakládající člen.

S Hrádkem jsme ještě na gymplu založili Akutní Otravu a s oběma Honzama jsem hrál v Gummy Pig, takže tam byla určitá návaznost na hudební vztahy, ale hlavně jsme si rozuměli i mimo kapelu a to bylo nejdůležitější. Samozřejmě, že za tu dobu co Slut fungovali se v ní protočila poměrně parta lidí, někdo odešel, pak se zase vrátil, různý sestavy se prolínaly, nicméně já s Hrádkem jsme byli jediný, který byli v kapele nonstop. A jak už to tak bejvá, život není jenom velkej mejdan, ale nastanou i situace, kdy se to zadrhne a nám přišlo poslední dobou, že to spíš víc drhne. Těch faktorů bylo víc a jsou to věci, který nebudu tahat ven z kapely. Prostě jsme tak nějak zjistili, že nás nikoho ta pruda už nebaví, natočili jsme ještě živák DVD + CD (Slut Live 007) a domluvili jsme se, že Slut ukončíme.

Hrádek začal hrát se Slaves Of Stadium Rock a nás (zbytku poslední sestavy) začaly po nějakym čase zase svrbět ruce, protože nám ta muzika prostě chyběla a začali jsme se zase scházet ve zkušebně a více méně si tak hrát pro sebe. Pak se naskytla možnost zahrát si na Halloween party, která se dělá už x let na sedmičce. Potřebovali jsme to nějak pojmenovat a bylo jasný, že jako Slut tam hrát nebudeme, jednak proto, že už jsme vlastně nikdo nebyli zakládající člen, ale hlavně proto, že jsme se při tom rozchodu domluvili, že prostě Slut jako takový končej. Honza Šmejkal v tý době sjížděl seriál BBC League Of Gentlemen (kterej shodou okolností běží nyní na Čt Art) a odkud pochází hláška Are You Local? Kdo to zná, tak určitě ví o čem je řeč. A nám to přišlo jako dobrej název pro kapelu. Takže jsme na ten Haloween nazkoušeli nějaký covery našich oblíbenejch kapel a pak nás napadlo, že bychom chtěli udělat cover zásadní věci ze soundtracku Judgement Night od Boo-Ya-Tribe a Faith No More. A jelikož já opravdu neumím rapovat, napadlo nás zavolat Murphymu, kterej to dával v Mud Pies. Murphy souhlasil, začali jsme zkoušet a najednou jsme zjistili, že bychom vlastně mohli udělat naše věci a tak vznikli Are You Local? Aktuální sestava je teda Jakub Plachý – zpěvy, Murphy No Cow – zpěvy, Yenda Šmejkal – kytary, Petr Štěpánek – basy a Honza Švamberk – bubny.

A cítíte tedy, že to vám i tvorbě pomohlo? Že úplně nová kapela má zároveň také úplně jinou energii, atmosféru a prostě se takhle cítíte lépe? A jak rychle pak vlastně vznikaly songy pro Are You Local? a jak moc jsou jiné, než kdyby tohle pořád dělali Slut?

aareyou2 Nerad bych, aby to vyznělo nějak nepatřičně, ale ta změna je neoddiskutovatelná. Pročistil se vzduch, atmosféra je elektrizující. Za sebe můžu říct, že tak jak mě baví současná situace mě to asi nikdy tolik nebavilo, až mám z toho někdy zvláštní pocit. Energie s jakou jsme se vrhli do novýho projetktu je z mýho pohledu obdivuhodná, hlavně mě strašně baví, že je vidět, že do toho jdou všichni naplno a snažej se pracovat ve prospěch celku. To je opravdu skvělý. Každej se snaží přispět a tím pádem ta práce dostává jinej rozměr. Doba za kterou jsme zprodukovali nahrávku je pro mě neuvěřitelná. Je to hodně daný tím, že jsme zásadně změnili způsob práce a přizpůsobili jsme se našim časovým možnostem. Velkou roli v tom samozřejmě sehrálo i to, že jsme si ze zkušebny udělali nahrávací studio a mohli tam v klidu celou desku natočit aniž bysme se nějak stresovali z nějakýho časovýho presu v pronajatym studiu. Obrovskej přínos byla Yendova tvorba, ten vlastně během měsíce udělal základy, který se pak ladily a dodělávaly. Důležitý taky bylo to, že jsme se s Murphym dost shodli na podobě textů a v podstatě jsme je tvořili za pochodu, ale v naprostym souladu s tím, co bychom do nich chtěli dostat.

Are Your Local? už mají natočený klip a před vydáním je i debutové album s komixem. Tohle jste se rozhodli podpořit i výzvou pro fanoušky, kteří na věc mohou přispět na HitHitu. Co vás k tomu přivedlo? A řekněte případným přispěvatelům pár základních údajů, na co přesně tyhle kačky půjdou a podobně...

Jak jsi zmínil, natočili jsme desku a klip a máme rozkreslenej komiks, kterej vzniká na základě příběhu, kterej jsme napsali a kterej dějově doprovází nahrávku. Tohle všechno jsme zatím financovali z vlastních prostředků. Věděli jsme už předem, že to nebude úplně jednoduchý a počítali jsme, že v momentě kdy budeme mít již nějaký konkrétní věci v ruce, budeme potřebovat pomoct. HitHit je v tomhle ideální, jelikož ti, kdo nám pomůžou tak vědí konkrétně čemu pomáhají a můžou se spolupodílet na vzniku poměrně unikátní věci, jakou bezesporu komiks se soundtrackem je. Prostředky, který se nám, doufám, podaří vybrat budou použitý na samotnou výrobu, tedy lis a především tisk. Chtěl bych všem, kteří už přispěli poděkovat a ostatní, kteří ještě váhají, poprosit o podporu.

Zvuk nové desky. Kdo všechno se o tuhle důležitou stránku věci stará? Vy máte za nějakých 20 let, co tuhle muziku děláte, zkušeností jistě dost. Jde tedy čistě o práci lidí z kapely, nebo jste přeci jen přizvali i někoho "z venku"?

Jakub: Podobně jako u Slut v posledních letech se o výsledný zvuk nahrávky nejvíc stará Yenda.

Yenda: Kapela zvukově navazuje na hrubší textury, které používala už dřív, ale doplňuje je o syntetické zvuky, smyčky a samply. Oba vokalisti navíc používají různá zkreslení a modulace hlasu. Obrovskou výhodou je, že díky dnešním technologiím můžete okamžitě nápad zaznamenat i s tou původní emocí a nečekat až ve studiu "vychladne". Nešlo nám o to, vyrobit perfektně vycizelovanou nahrávku, ale spíš zachytit právě ten správný pocit – proto jsme při dohrávání zpěvů a dalších nástrojů nepoužívali sluchátka, ale velké bedny, aby se navodila iluze živého hraní. S tím by nás asi v "normálním" studiu hnali... takže ano, výsledný zvuk je čistě práce kapely.

Spolupráci se zkušeným producentem bychom se samozřejmě nebránili, ale v současnosti je to úplně mimo naše možnosti, přeci jen nejde o mainstream. Ale kdoví, třeba si nás na druhou desku odtáhne za bradky do studia sám velký Reznor :-).

Jak už jsme řekli, album vyjde na CD jako poměrně originální záležitost, protože k němu zároveň bude připojen i zmiňovaný komix, který s obsahem alba souvisí. Jak vás napadl právě tenhle koncept, kdo komix dělal a nakolik je tedy se samotným albem provázaný?

areyou comix Nám bylo od začátku jasný, že nechceme vydat jen další desku, kterejch vychází denně desítky. Měli jsme od první chvíle jasnou vizi, že tomu musíme dodat i jinej rozměr. Tak jak nahrávání postupovalo a jak vznikaly texty bylo zřejmý, že ta deska je provázaná příběhem jehož základy jsem měl v hlavě už v době, kdy jsem psal text ke skladbě William Choke, která, i když v lehce pozměněný podobě je jediná věc na desce, která vznikla ještě před ukončením Slut.

Nápad s komiksem přinesl Petr a nás to okamžitě nadchlo, protože spojeni naší hudby s výtvarnou stránkou je přesně to co jsme chtěli udělat. S Yendou a našim kamarádem Tomášem Chourou, režisérem našeho videoklipu ke skladbě Therapy, jsme strávili několik nekonečnejch večerů a dali dohromady kostru příběhu podle kterýho jsme pak sepsali námět komiksu. Oslovili jsme kluky z DRAWetc, který s vydáváním komiksů maj zkušenosti a přes ně jsme se dostali ke scenáristovi Delarockovi. Ten dal tomu našemu příběhu podobu, podle který to kreslíř Longiy momentálně dává dohromady. Můžu prozradit, že jsme viděli už nějaký náhledy a jsme naprosto unešený tou podobou do který to dělá. Myslim, že to bude fakt pecka. Pokud ne kvůli muzice, tak určitě kvůli tomu komiksu by si to měli lidi pořídit.

O úzké provázanosti textů desky a komixu už také byla řeč. O čem tedy texty jsou a jak a proč tě a Murphyho jako textaře oslovila zrovna jejich použitá témata?

Deska a komiks mají pracovní název Waiting For A Blackout. Je to citace z části textu, kterej přinesl Murphy a podle mě to vypovídá o co v celym koncepčnim albu jde. Je to příběh chlapíka, kterej…ne sorry, nebudu prozrazovat o co tam jde.

Není to úplně veselý, ale zároveň si nemyslím, že úplně depresivní. Možná by se to dalo pojmout jako pohled na temnou stranu síly a věčný příběh o zločinu a trestu, otázky života a toho co je po životě, zkrátka o tom o čem přemýšlíme a co nosíme v hlavě... v každym případě ten náš pohled není určující, nesnažíme se zaujímat nějakej definitivní postoj. Nerad bych, aby to vyznělo tak, že jsme nějaká maniodepresivní parta, tak to určitě není. Je to celý o tý emoci, která, podle mě ve spojení hudby, slova a obrazu funguje výrazově dost dobře.

aareyou3 Teď 10. září bude na youtube premiéra zmiňovaného klipu, který pokřtíte o den dříve na party s DJ´s v klubu Fatal. První koncert Are You Local? bude zároveň křtem alba a má se to odehrát v listopadu. Co pak bude dál? Budete jezdit i další koncerty a dočkáme se vás i na jiných místech v Česku, popřípadě i někde "venku"?

Těžko říct co bude zejtra... ne, ale vážně. Samozřejmě, že bychom rádi objeli nějaký koncerty. Momentálně se sice soustředíme na dokončení projektu, ale zároveň už řešíme i nějaký hraní na začátek příštího roku. Zatím ještě nemáme úplně dořešenej plán, ale už se to rýsuje. Nejlepší bude sledovat naše stránky, FB nebo Bandzone profil kde bude aktualizovanej rozpis koncertů. Zároveň, kdyby někdo chtěl ať někam přijedeme, tak nás může kontaktovat a my rádi dorazíme, v rámci možností samozřejmě.

Are You Local? je kapela, která začíná v roce 2014. Předchozí Slut začínal někde na začátku 90. let minulého století a i když je dnes zdá se minulostí, přes to tady zanechal docela hlubokou brázdu a zapomenout na tuhle kapelu by určitě byla velká škoda... Možná trochu hloupý dotaz, ale když vzpomenete na tu dobu, kdy začínal Slut… Jak se vám to dnes ve vzpomínkách jeví a v čem to třeba bylo úplně jiný, než když rozjíždíš novou kapelu v roce 2014, tedy takřka po čtvrt století? Změnilo se tedy hodně prostředí, myšlení lidí kolem a tyhle věci?

Ten rozdíl je naprosto propastnej. Je to úplně jiná doba, současný možnosti jsou z pohledu našich začátků netušený. Samozřejmě, že teď mluvím nejen o technologiích a internetu, ale hlavně o zkušenostech o určitým nadhledu.

Pochopitelně, že to období, který jsi zmínil bylo něco naprosto nečekanýho a já jsem strašně rád, že jsem tuhle dobu mohl zažít jako dvacetiletej floutek. Myslim, že to bylo srovnatelný s tím co se odehrávalo v San Franciscu v šedesátých letech, v mnoha věcech to bylo možná i lepší. Dělalo se spousta koncertů, vznikaly neustále nový kluby, všichni si pomáhali, všichni byli kámoši, na akce chodilo mraky lidí atd. Neexistoval internet, lidi spolu tak nějak víc komunikovali napřímo a otevřeněji, byli jsme mladý, nic jsme neřešili... My jsme měli poměrně štěstí, že nás začali lidi i poměrně dost brzo brát, takže jsme těch koncertů tenkrát hráli fakt hodně. A vlastně až následně jsme dostali možnost jít do studia a nahrát desku.

Dneska to děláme přesně obráceně a je to pro nás zase nová zkušenost. Studio máme svoje, vydáváme si to sami, komunikujeme po síti, ale to nadšení a taková ta opravdovost a víra v to co děláme je vlastně totožná teď jako před čtvrt stoletím.

A další dotaz z podobného soudku. Co chlapy, kteří už s muzikou prošli kdeco, u muziky pořád drží, dává vám energii založit zbrusu novou kapelu a dělat zkrátka tenhle kravál a všechny ty věci kolem dál?

aaaar Asi bez toho nemůžeme bejt, energie kterou vkládáme se nám vrací a pomáhá, alespoň tedy mě, fungovat a řešit běžný a všední věci. Zároveň si myslím, že tím jak se snažím formulovat nějaký texty tak otevírám sám v sobě otázky nad kterýma bych dost možná normálně ani nepřemýšlel. Krom toho – není nad upřímně míněnej kravál!

OK a jdeme do finále a jako vždy se mnou. Jste určitě nejen muzikanti, ale muziku zároveň i posloucháte. Můžete nám tady dát pár tipů na vaše vůbec nejoblíbenější kapely, alba, prožité nezapomenutelné koncerty a podobně? A taky, máte třeba i nějaké nové objevy, které vás hodně zaujaly poslední dobou?

Murphy nedá dopustit na Slayer a Věru Špinarovou a už asi měsíc do nás poměrně výrazně tlačí Alabama Thunderpussy (Motor Ready). Já si jedu standardně ve svejch oblíbenejch Tool a naposled mě dostali na sedmičce NAAM z Brooklynu, naživo strhující. Petr poslouchá cokoliv od Ministry po Portishead, hlavně, že to nejsou Voivod.

Yenda: Za mě NIN. Dokonalost. A hodně mě v poslední době pobavil Vladimirův The Idiots Band – těm to šlape k neuvěření. Ale nejlepší novou kapelou v poslední době co jsme slyšeli jsou rozhodně Are You Local?

bandzone.cz/areyoulocal?

Facebook Are You Local?

Projekt CD/komix nazvaný Pomoz místní starý couře z hrobu můžeš na HitHit podpořit ZDE.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.