chyba/2@/mnt/data/webhosting/ftp/musiczone/www.musiczone.cz/lib/musiczone.php:16 : opendir(./advertising) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory MusicZone | rozhovor Sklad by Walda: Sám nedokážu zaškatulkovat, co to vlastně hraji (29. 09. 2014, 20:00)

MusicZone | rozhovor Sklad by Walda: Sám nedokážu zaškatulkovat, co to vlastně hraji (29. 09. 2014, 20:00)

ROZHOVOR

Richard Kutěj (29. 09. 2014, 20:00) Sklad by Walda: Sám nedokážu zaškatulkovat, co to vlastně hraji

honza 1

Honza "Walda" Valdík je nejen jeden z party lidí, co každoročně dobrovolně makají kolem lebedného festu Boskovice, ale především jde o jeden z objevů naší písničkářské scény, což ostatně potvrdil třeba i povedeným koncertem letos na UNI scéně právě zmíněného festivalu. Originální texty i hra na kytaru, zvláštní originální atmosféra. To vše tenhle rovněž perofomér a dalším uměním se věnující zpívající kytarista, který snad jednou založí i kapelu, po které touží, umí. Zkrátka vyplatí se poslechnout si jak zní Sklad by Walda. A nejen o hraní, ale třeba i životě v Praze a mnohda dalších věcech si s tímhle "zpívajícím dělníkem na hnilé noze" povídáme v tomhle rozhovoru.

Jít na plac s kůží na trh jen úplně sám bez dalších kámošů z kapely podle mě vyžaduje mít opravdu koule. Prozraď, jak dlouho jsi sám psal, jak se říká "do šuplíku" a kdy a co u tebe rozhodlo, že přišel čas vystoupit se svou muzikou a texty před lidmi?

No nevím, zda-li na to mají vliv má varlata, ale co se textu týče-první tzv. "básno z prvních řádek anobrž nepořádek" jsem začal psát už v roce 2000 k čemu mě inspiroval soused, dnes již děčínský básník J.H.Kalif.

Na kytaru jsem začal hrát od devíti let já písničku a posléze pro mne dost rozhodující Krylovky a první punkové tříakordovky, což mě donutilo zhudebňovat své první texty... O pár let později jsem začal vystupovat po děčínských čajovnách s Ondřejem Matajem (dnes kapela 27), což trvalo několik let... Poté přišlo tzv. "šuplíkování". Až tak před šesti lety (cca) jsem se rozhodl začít opět intenzivně cvičit, hrát a veřejně vystupovat. No a tak se nenásilně vtírám kam to jde a občas si i veřejně zahraju...

Hudba a Sklad by Walda ale není jedinou uměleckou činností, které se věnuješ. Za sebou máš, co vím, i divadelní zkušenosti, performerství a podobně. Čemu všemu se tedy v oblasti umění ještě věnuješ, nebo ses věnoval? A pomohly ti divadelní a performers zkušenosti také v hudební tvorbě a při živém hraní?

honza 2 Ve své "hluché době", skládání do šuplat, jsem se věnoval intenzivně kresbě,občasné malbě a digitální fotografii, psaní básní trvá stále (vše lze vidět na mé stránce www.facebook.com/skladbywalda)... Kdysi mě někde v parku na velikonoce zaslechl Benešovský performer Jerry al Karchňák brnkat Krylovky silně pod vlivem a pozval mě na každoroční autorské čtení Kravatování v rámci Benešovského slunovratu... inu já přišel, přečetl a do dnes tam čítám... Po roce mě nabídl vystupovat s ním ve stejném termínu v jeho performance a tím vzniklo Alternativní divadlo Gilotina-Opona, kde působím dodnes, jakožto podruh J.al.K. Jde o performance a tudíž ani nezkoušíme, vše je naostro. Do hudební tvorby mi performance nějak nazasáhla, spíš mě maličko pomohla brát asociace v textu a možná i v přemýšlení svých prapodivných myšlenkových pochodů trošku jinak...

Důležitým základem one-man hraní jsou vždy a samozřejmě i texty. Ty tvé jsou hodně zajímavé tím, jak míchají až syrové popisy různých situací a lidského konání s místy až psychedelickým básnickým rozměrem. Prozraď. Jedná se často o popisy tvých vlastních zážitků a pozorování svého okolí, nebo dáváš při psaní rád prostor spíše fantazii a představám?

Většinou jde o vlastní zážitky s příměsí zážitků jiných lidí, taková ta "lidová slovesnost", ale i o fantazírování... Prostě od každého trochu.... Nejvíce však jde o mé vlastní názory a pohledy na danou věc, k čemuž mě přivedli písničkáři i dost možná punkové protestsongy. Sic nahraju nějak na protest, dnes už je to asi pasé, ale názor tam je a s tím jsem, dá se říci, spokojen. Většinou vznikne jedna myšlenka, jeden verš a okolo něj nabaluji, co se vejde, naordinuju jakousi hudební doprovodnou část-li melodii(ba naopak). No a pak lezu na podia a vystupuji jako Sklad by Walda.

Na rozdíl od mnoha kolegů hraješ hodně po svém i vlastní hudební doprovod. Od klasického folku tě odlišuje to, že se nebojíš místy různě experimentovat a celkově to hrneš syrově a až s rock n rollovou a bluesovou energií. Bral jsi v počátcích třeba někde nebo u někoho inspiraci, nebo to takto z tebe leze samo od sebe?

Tak od patnácti jsem pochodoval po děčíně jako tvrdej punkáč, takže mě ovlivnily jak punkové kapely tak písničkáři, ale i jazzíčky a různé progresivnější a alternativnější uskupení...

Ovšem ať jsem se snažil hrát píseň třeba i s nějakou slyšitelnou inspirací, vždy ze mě vylezlo to, co ze mě leze neustále. Největší zásek byl klasicky, když jsem se naučil bluesovou pentatoniku a na ní jsem zamrznul. Ale v současné době chodím na soukromé lekce el.kytary k Václavu Veselému (Dobrohošť, Irish Dew...), díky němuž začínám, anebo se pokouším pohybovat v různých stylech (dá-li se to tak říci). Proto mi příjde každá vlastní skladba jiná. A tak mi dělá často problém lidem odpovědět na otázku: "Co vlastně hraješ?" Sám to nedokážku zaškatulkovat... Celkem se mi líbila škatule od boskovického festivalu- "art-folk s rockovými prvky". Tak se toho nejspíš budu nějakej ten pátek drže... ať mám co povidat...

Vím, že bys jednou hrál rád taky s celou kapelou. Už se v tomto nějak zadařilo a působíš i mimo Sklad by Walda, nebo zatím stále hledáš? A taky, jakou muziku a zvuk by tě s celou kapelou asi nejvíce bavilo hrát?

honza 3 To je vlastně můj sen, který se mi stále nedaří uskutečnit... Nějakými začínajícími projekty jsem prošel, ale to nestálo za to. Nyní zkouším jen tak zlehka s bubeníkem a možná přijde i basák, co z toho vzejde je ve hvězdách, ostatní mají málo času na zkoušky, což je trošku problém. Určitě bych bral i něco tvrdšího (mojí představou byla vždy hudba podobná UJD, První hoře, Stromboli, ale i něco tvrdšího.), ale ještě jsem nepotkal žádné volné muzikanty, kteří by do toho šli na plno. Tak stále doufám, že to přijde, páč většinu skladeb mám vlastně už pro kapelu připravené, jen začít a cvičit. Nějaké hrubé polotovary lze zaslechnout na bandzone, fb anebo soundcloud. Jde o smyčkové vyhrávky s automatickým bubeníkem a looperem, díky čemuž jsou písně trošku sušší a bez života. Na živo tyto písně moc nehraju, přijde mi to dost nudné bez živých bubnů...

Ty teď žiješ a působíš v Praze, kam jsi přišel z rodného Benešova nad Ploučnicí. Co tě vlastně do Prahy hlavně přivedlo? A je v tomhle prostředí třeba i snadnější tvořit, hrát, shánět kontakty, poznávat se s dalšími lidmi na stejné hudební vlně a zařizovat si i koncerty? Nebo je to dnes podle tebe už celkem jedno a místo, kde působíš, na tohle až tak velký vliv nemá?

Bohužel mě do Prahy přivedla severočeská nezaměstnanost a celkově (z místa odkud pocházím) nuda... Muzikantů u nás bylo málo a tak jsem krněl doma a v putikách a čmáral, fotil a psal básně. No a s přítelkyní přišla příjemná nabídka bydlení "..a tak jsem práskl do bot, a teď jsem tady.."( citát z K.Kryla.)... Myslím, že je tu více prostorů, kde hrát, shánět kontakty, ale muzikantů a kapel je tolik, že to není zas tak snadné. Hrát se dá relativně kdekoliv, ale problémem jsou lidé, páč když mě nikdo nezná, nikdo nepřijde. A tak se to snažím pomalu rozhýbat... Jinak musím říci, že možná Praha maličký vlívek má spíše na textovou část mé tvorby, ale dost možná si to jen myslím. Nějaká ta múza mne zde asi políbala...

Pomúz mi(2013) Honza walda valík

Múza mne líbala
za chůze z hospod
na rty a na pupík
i kouřila ve spod.
A já se ukájel
Z hekotem v svět.
Na papír vyprávěl
své: Punk´s not dred!

(2013)Honza walda valík

Co jsem v Praze-
Přestal jsem koukat na stromy…
si padaj, si rostou
A já čumim jen furt po zemi.

Na tvém bandzone profilu dnes najdeme 10 songů, všechny mimo jiné s hodně slušným zvukem. Nahráváš si své věci D.I.Y. způsobem, tedy sám na koncertech nebo někde doma či ve zkušebně, nebo jsi už také navštívil i nějaké studio? A chystáš se třeba do budoucna vydat i nějaký nosič, nebo tyto věci zatím neřešíš a necháváš jim volný průběh?

Vše si nahrávám doma na rekordér bez linky, takže kdo má kvalitní sluchadla a poslechne si něco do podrobna, uslyší v pozadí třeba klapot drápků našich psů,přepínání efektů, vrzání židle na které sedím atd. Nosič bych ovšem chtěl, ale jak jinak nejsou na to prachy a poněvatš je dneska všechno o penězích asi to ještě potrvá… Nějakej demáček v amatérském studiu mého kamaráda chystám a tak snad do konce tohoto roku bych mohl pořídit kvalitnější nahrávku. Jelikož moc často nekoncertuji, tak to nepokládám za tak důležité, ale každopádně promo CD bude fajn a je potřeba míti, co nabídnout třeba na koncertech. Těším se na to, páč se chystám si dělat sám obal a booklet a vše, co je k tomu potřeba. Verze by byly, ale na studio si asi ještě počkám.

V blízké době chystáš říjnový koncert v pražském klubu Kaštan, kde krom tebe zahrají i další hosté. Kteří to budou a jak se na tenhle večer chystáš ty sám?

Vidíš, sám jsem se vetřel do Kaštanu abych si tam mohl zahrát. Snažím se uspořádat mini koncert spíše folkověji položený, však s dost různými odchylkami… Náhodou se mi to podařilo. Pozval jsem kapelu 27, se kterou jsem již párkrát v Praze hrál a ta mi pomohla s třetí kapelou Messy mind. Mezi oběma kapelama je patrný rozdíl, no a já to mezi nimy asi trošku pokazím svými "plísněmi".

Přípravu mám stejnou pokaždé, pokud-li necvičím novotu, tak prostě časem pocvičívávám. Teď zkouším více psychedeličtější polopísně a polobásně se smyčkami atd. Ale spíš je příprava nutná ohledně lidí. Nalákat lidi do Kaštanu!

A proto:
25.10.2014 od 20 hod. za 100,-kč v Kaštanu vystoupí:
20:02-Messy Mind(indie-pop)
21:05-Sklad by Walda(art-folk-rock)
22:08-˚27 ˚(folk-post rock)
(více informací: kastan.unijazz.cz, Facebook akce).

honza 4 Sám sebe mimo jiné nazýváš "zpívající dělník na hnilé noze". A dělníka de facto ve skutečnosti děláš již několik let také na festivalu Boskovice, na kterém se podílíš jako jeden z členů technického týmu. Co tě k dobrovolnické činnosti pro tenhle fesťáček přivedlo a co tě u tohodle už tolik sezon drží?

K Boskovicím mě přivedli přátelé z Prahy a časté návštěvy čítárny Unijazzu. Vždycky jsem se chtěl podílet na nějaké hudební produkci apod. jakýmkoliv způsobem a Boskovický festival byl příjemnou výzvou... Myslím, že budu již po páté a drží mě tam příjemná, klidná atmosféra festivalu, a hlavně Uni scéna, kterou máme na starost: Však víš, je tam klid a stíháš vše, co je třeba. Asi bych nešel dobrovolničit a brigádničit na nějaký gigantický festival. Na to už ty koule asi nemám ani mě to neláká. To už raději budu divákem a nakládat se tam pozvolna do lihu...

Cheche, OK, a pojďme do finále a jako vždy se mnou. Muziku jistě nejen produkuješ a hraješ, ale jsi také její fanoušek. Můžeš nám tedy dát nějaké své posluchačské tipy, oblíbené desky, kapely, interprety a podobně?

No... toho by byla spousta a tak neopomenu své současné poslechové nej:
Čistírna pokaždé jinak - hadzagabaj
Hentai corporation - the spectre of corporatism…
První hoře - Club silencio, Lamento a další.
Paul Gilbert - Get out of my yard
UJD - rybí tuk
Karel Kryl - pochyby
Michal Pavlíček trio - srdeční záležitosti
FPB - Kdo s koho, ten toho
Dobrohošť - Dobrohošť
atd… Stromboli, Pražský váběr, Vladimír merta, Dunaj(Václavek/Ostřanský), a mnoho dalších, dá se říci, že spíše staré české klasiky bigbítového ražení...
No a samozřejmě mé vlastní, ještě nenarozené CD -Sklad by Walda- :-)

Sklad by Walda: bandzone.cz/skladbywalda

První dvě fotografie fotil Karel Šuster a další dvě Niky a pocházejí ze zpěvákova bandzone profilu.

Partnerem MusicZone.cz je AUDIOTEK MUSIC CENTER - music megastore.

Novinky e-mailem

INZERCE

Polí pět

INZERCE

  • spotřebitelský rozhodce
  • Rozhodčí řízení (též arbitráž) je profesionální řešení sporů, které je: rychlé, levné, snadno vymahatelné, neformální a jednoinstantnční.